Хаха Не по курса на номизмата, стари ми друже, а по курса на перперата
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
1366-Похода на граф Амадей Савойски
Collapse
X
-
Steelman написа Виж мнениеа сина му херцог Луи I Савойски се жени за Ан де Лузинян Кипърска и има от нея 19 деца,A strong toun Rodez hit is,
The Castell is strong and fair I wis...
блог за средновековна балканска история
Comment
-
Гост
Пиемонт първоначално е апанаж на Савоя и синьори на Пиемонт естествено са от Савоите , а някои историци използват термина Савойско-Ахейски клон на Савоите ,когато говорят за произхода на синьорите на Пиемонт , а други използват термина Пиемонтско-Ахейски клон на Савоите, когато говорят за произхода на синьорите на Пиемонт.Обикновено се приема ,че първия синьор на Пиемонт е Томазо I ди Савоя(той е прадядо на бащата на зеления граф) ,а последния синьор на Пиемонт е този за когото писах по-горе, а именно Луи де Пиемонт, който се жени за Бона Савойска( дъщеря на червения граф) и както писах по-горе Луи де Пиемонт и Бона нямат деца и това е краят на Савойско-Ахейския клон на Савоите, а след смъртта на Луи де Пиемонт неговите имоти, владения и титли се наследяват от сина на червения граф, а именно херцог Амедео VIII ди Савоя(който е след това и анипапа като Феликс V) и Амедео VIII ди Савоя освен херцог на Савоя е и първия княз(принц) на Пиемонт и съвсем естествено е че Луи I Савойски също е освен херцог на Савоя още и княз(принц) на Пиемонт.
Comment
-
Имах предвид по-сетнешните монарси на Италия (последните такива), а не клонът на Савоя-Ахая, който не е бил особено проспериращ с изключение на "ахайската" му авантюра.A strong toun Rodez hit is,
The Castell is strong and fair I wis...
блог за средновековна балканска история
Comment
-
Гост
краля на Италия Виктор Емануил II e пра-пра-...внук на херцог Луи I Савойски и Ан де Лузинян Кипърска тоест е пра-пра-пра...внук и на зеления граф.Ако някой се интересува и не може да открие, защо това е така , аз съм готов подробно да опиша тези родствени връзки.Освен това крал Виктор Емануил II е пра-пра...внук и на много други монарси ,включително императори на Свещената Римска империя,крале на Испания,крале на Англия,крале на Франция и крале на Португалия.
Comment
-
Steelman написа Виж мнениекраля на Италия Виктор Емануил II e пра-пра-...внук на херцог Луи I Савойски и Ан де Лузинян Кипърска тоест е пра-пра-пра...внук и на зеления граф.Ако някой се интересува и не може да открие, защо това е така , аз съм готов подробно да опиша тези родствени връзки.Освен това крал Виктор Емануил II е пра-пра...внук и на много други монарси ,включително императори на Свещената Римска империя,крале на Испания,крале на Англия,крале на Франция и крале на Португалия.A strong toun Rodez hit is,
The Castell is strong and fair I wis...
блог за средновековна балканска история
Comment
-
Гост
Херцог Луи I Савойски и Ан де Лузинян Кипърска имат син -херцог Филип(Филипо) II Савойски , а той има син-херцог Шарл(Карло) III Савойски ,а той има син херцог Емануеле Филиберто Савойски, а той има син- херцог Карло Емануеле I Савойски, а той има син-княза(принц) на Кариняно Томазо Франческо Савойски,а той има син -княза на Кариняно(принц) Eмануеле I Филиберто Савойски, а той има син -княза(принц) на Кариняно Виторио Амедео I Савойски, а той има син -княза(принц) на Кариняно Луиджи Виторио Савойски, а той има син -княза(принц) на Кариняно Виторио II Амедео Савойски,а той има син -княза(принц) на Кариняно Карло Емануеле I Савойски , а той има син -краля на Сардиния Карло Алберто Амедео, а негов син е краля на Италия Виктор Емануил II.Има и друга линия на пряка родствена връзка между херцог Луи I Савойски и Виктор Емануил II.Ако някой се интересува за точната родствена връзка между Виктор Емануил II и известни монарси на Англия,Франция, Испания, Португалия и Свещената Римска Империя и не може сам да я открие ,аз съм готов да я посоча.
Comment
-
Несебър е столица на Зеления граф
Западни кораби атакуват вековната българска крепост
Високо над морския бряг в стария Несебър се издига красива църква, която някога е имала висок купол. Въпреки че днес той е разрушен, прави впечатление красивата фасада от камък, редове тухли и орнаменти от керамични розети. Храмът носи странното име "Св. Йоан Алитургитос" (Неосветени). Създаден е към края на ХIII или началото на ХIV в. Вътрешността е била изцяло живописана, но от тази декорация са оцелели само няколко фрагмента в олтарната част.
Именно в "Св. Йоан Алитургитос" се срещнах с една от най-интересните загадки на рисунките графити от несебърските църкви. Непосредствено над северния вход върху каменен блок е врязано изображение на кораб, което може да се определи с голяма точност. Високият корпус, силно издигнатите предна и задна част, единствената мачта с огромен кош не оставят съмнение относно типа и датировката. Това е средновековна кога от ХIV в. - създаденият в северните морета кораб, от който през ХV-ХVI в. ще се родят всички основни видове европейски плавателни съдове.
Вече бях откривал рисунки на коги в пловдивската Имарет джамия. Но ако там те са свързани с исторически събития от района на Средиземно море, присъствието по Българското Черноморско крайбрежие определено води към други заключения. Най-близко до ума е, че това са кораби на италианските републики Венеция или Генуа, с които България води активна търговия през ХIV в. Само на два-три метра от рисунката на когата обаче аз намерих други изображения, които промениха напълно хода на изследването.
Става дума за врязани по западната фасада западноевропейски гербове. Представени са хералдични щитове, на които са направени латински кръстове, опиращи с четирите лъча в четирите страни на щита. Запълнените със ситни вдлъбнати точки полета около кръста показват, че рисувачът е искал да представи върху камъка бял кръст на някакъв по-тъмен фон.
Сами по себе си тези рисунки не дават отговор на въпроса за принадлежността на представения герб. Изобразеният пълен или цял кръст върху щит спада към т.нар. главни или почетни хералдични фигури и е герб на повече от 20 малки и големи феодални владения в Европа. Но край щитовете се виждат врязани обозначения с буквите А и АМ. Съпоставяйки ги с монети от ХIV в., аз разбрах, че хералдичните фигури показват герб на конкретна личност, свързана с българската история. Това е граф Амедей VI (Зеления граф), управлявал Савойската държава през 1343-1383 г. Нейният хералдичен знак е бял кръст върху щит с червен фон.
Но каква може да е връзката между гербовете, когата и самата църква? Работата е там, че в 1366 г. граф Амедей предвожда голям флот, атакувал градовете по българското крайбрежие. Поводът е освобождаването на Йоан V Палеолог, син на неговата сестра и императрица на Византия, Анна Савойска. Малко преди това той е задържан във Видин от българския цар Иван Александър на връщане от посещение в Унгария. Графът бързо събира голям боен отряд, който е натоварен на флот от 20 френски, венециански, генуезки и византийски кораба. Според данните от писмените документи плавателните съдове са гребни галери и ветроходи от типа на когите. Първите са предназначени за стоварване на десант, а високобордните коги - да се доближат в близост до крепостните стени и от издигнатите им кули бойците да се прехвърлят през техните зъбери.
Хронологията на събитията е добре изяснена. На 20 август флотът навлиза във водите на Черно море през Босфора. През септември-октомври последователно са щурмувани и превзети българските пристанища Агатопол, Созопол, Скафида и Анхиало. След тежка обсада на 20 октомври пада Несебър. На 25 октомври е обсадена и Варна, но щурмът е неуспешен и принуждава граф Амедей да влезе в преговори с цар Иван Александър. В резултат на това превзетите до момента български градове са предадени на Византия, но Зеления граф се задържа в тях до март 1367 г.
От сметководната книга на ковчежника Антонио Барбери и от Савойската хроника от 1464 г. се разбира, че още при заминаването от Константинопол
на корабите са натоварени много стълби подвижни преходи и мостове. За атака от корабите. Тези съоръжения са използвани при обсадите на Скафида, Несебър и Варна. Пак документално е известно, че при превземането на Несебър граф Амедей разделя войската си на три части. Два отряда щурмуват по суша, а третата под командването на лесбоския управител Франсоа Гателузи и рицаря Метелен атакува с корабите по море.
На носа на когата от рисунката в "Св. Йоан Алитургитос" са означени странни резки, които явно показват обсадните съоръжения. Те се намират точно върху широката бойна платформа, откъдето се извършва абордажът на бойците. Към ХIV в. когите вече представляват масивни кораби с водоизместимост 200-300 тона и екипаж от 80 души. Високият и украсен с орнаменти дървен замък в кърмовата част свидетелства, че на борда са живели високопоставени благородници. Може би изобразеният кораб да е флагманът на флотата, където се е намирал самият граф.
Още повече че Амедей прави именно Несебър своя резиденция през зимата, която прекарва в българските земи. След превземането на града и облагането с контрибуции на неговите жители той се старае да въведе ред и спокойствие в своята временна столица. По улиците се движат патрули, а корабите са закотвени в пристанището. Вероятно точно тогава някой от патрулиращите войници прави рисунките на флагманския кораб и на гербовете на своя сюзерен върху фасадата на една от най-представителните църкви в средновековния Несебър.
Проф. дин Николай Овчаров
Много интересно !! Знаех,че Франческо Гателиузо участва заедно с Амадей при Галиполи, но явно е дошъл с него чак до Месембрия.))) а "рицаря Метелен" си в чиста проба "владетеля на Метелини"-цитаделата на Гателиузо на о.Лесбос
FRANCESCO GATTILUSIO Di Genova. Pirata. Signore di Mitilene (Mitilini).1326 – 1384
1366 -Durante la prigionia del Cantacuzeno a Vidin, in Bulgaria, partecipa alla spedizione di soccorso guidata da Amedeo di Savoia.Prende parte alle operazioni per la liberazione di Gallipoli (Gelibolu) dai turchi e di Mesembria dai bulgari.Last edited by Henry Sinclair; 29-01-2012, 23:55.Войната е лека за зрителите...
Comment
-
Хм, г-н Овчаров леко преувеличава, струва ми се, със следното:Вероятно точно тогава някой от патрулиращите войници прави рисунките на флагманския кораб и на гербовете на своя сюзерен върху фасадата на една от най-представителните църкви в средновековния Несебър.
Струва ми се, че е необходимо да излезе на български един нов поглед към експедицията на Амедео Савойски. Темата е интригуваща за българския читател - това се доказва от книгите, комиксите и филмите - за бан Батил, Добромир итн. При това историческата информация в тези популярни произведения е всъщност сравнително оскъдна. Все пак творби като "Добромир" или "Ивайло" на Стоян Загорчинов за мен са сред най-добрите представители на българската историческа проза и то поради факта, че са много добре исторически подплатени. Но дори и те страдат от оскъдността на информация, царяла в България по времето на написването им. Погледът към експедицията на "Зеления граф" към Българското Черноморие ми се струва наивен, обременен с разни остарели схващания и с недостатъчна фактология дори и в най-нови научни разработки, какво остава за научно-популярните. Имам чувството (дори току що прочетох една такава статия за българската историография спрямо османското нашествие, линк към която е публикуван във форума), че най-важното продължават да са идеологическите постановки, откъдето обикновените любители на интересни истории продължават да страдат. Нима всичко се изчерпва с идеологическата борба?A strong toun Rodez hit is,
The Castell is strong and fair I wis...
блог за средновековна балканска история
Comment
-
Guy de Mont Ferrand написа Виж мнениеСтрува ми се, че е необходимо да излезе на български един нов поглед към експедицията на Амедео Савойски.
Гербoвете на династията Палеолог -
орелът и монограма ПА / Андроник Палеолог /
и този на фамилия Гателузио / с мидите /
в Митилини, Лесбос.Last edited by Henry Sinclair; 30-01-2012, 20:55.Войната е лека за зрителите...
Comment
-
Франческо Гатилузио е интересна личност, да, а и участието му в поход срещу нашето Причерноморие - още повече. Но за един западноевропеец би било, предполагам, интересно и друго - напр. участието на представители на фамилията Грансон (от земите на дн. Швейцария), които са потомствени кръстоносци - Оте дьо Грансон е нещо като маршал на Йерусалимското кралство и една от най-важните фигури в последните години от съществуването му. Има и още много подробности, които не са известни на българския читател, а биха могли да са му интересни. Изобщо, това е една богата на събития епоха, която е изключително динамична, въпреки предполагаемата застоялост на Средновековния свят, животът е вълнуващ и изпълнен с превратности, особено на Балканите. Но ако погледнем към историческата белетристика например - то тя много слабо се интересува от този период. Само съдбата на последните Шишмановци - а преди тях или след тях няма нищо. Едно наистина приятно изключение е една хумористична книжка - "Ботур, владетелят на Козяк", действието на която се развива през...1321 г. Много леко се чете и авторът наистина се е докоснал до този интересен свят през 14 век, който изглежда толкова чужд и същевременно близък на съвремието. Темата за контактите със Запада пък едва ли не се изчерпва с "Рицарят" на Вера Мутафчиева, която на мен хич не ми допада и фактически доста изкривява историческите представи, които имам за епохата; тя между другото сама се отрича от нея в автобиографията си - уж била хумористичен поглед...Аз не я разбрах по този начин, но нейсе. Лесно е да разпознаем под образа на кръстоносците в "Рицарят" "Западният враг", който излиза, че е исконен и вековен неприятел на българите. Но на практика едва ли е било така, ето Амедей Савойски нападнал българите, но дискутира ли се това, че превзема Галиполи? А това е факт, който пак има голямо значение за българската история, тъй като през Галиполи нахлуват османците - тези, които ще са господари на българските земи през следващите пет века! Ами другите западни "неприятели" - маджарите, чийто крал - немецът и архи-католикът Сигизмунд казва на османския султан Баязид преди да потегли към Никопол, че ще го нападне, защото е завладял България? Мисля че е време за преразглеждане на традиционните постановки по този въпрос.A strong toun Rodez hit is,
The Castell is strong and fair I wis...
блог за средновековна балканска история
Comment
-
Позволявам си едно малко лирическо отклонение от темата за Амадей, в ползва на неговия "партньор" в похода - Франческо Гатилузио.Фамилията Гатилузио владее не само Лесбос, а островите Имброс, Самотраки, Тасос и Лемнос в Егейско Море.
Нещо повече, братът на Франческо I - Николо ² Гателиузо е господар на град Енос / Aenos / в делтата на р. Марица.
Картинката по-долу показва герба на Гателузио по крепостните стени на Енос.
Руините на Енос, стара снимкаВойната е лека за зрителите...
Comment
-
Vlad Dracul написа Виж мнение.Фамилията Гатилузио владее не само Лесбос, а островите Имброс, Самотраки, Тасос и Лемнос в Егейско Море.A strong toun Rodez hit is,
The Castell is strong and fair I wis...
блог за средновековна балканска история
Comment
-
http://en.wikipedia.org/wiki/Gattilusi
герба на Гатилузио
Останки от крепост на Гатилузио на о.СамотракиLast edited by Henry Sinclair; 13-03-2012, 01:01.Войната е лека за зрителите...
Comment
Comment