Искам да попитам какво ви е известно за печенегите, заселени в нашите земи. Доколкото знам в края на XI век над 800 хил. печенеги са заселени от Алексий Комнин в България. Чувал съм, че голяма част от тях са живели в Софийско и днешните шопи са техни "наследници". Кои други райони на България не са били подложени на печенежки заселвания? Родът ми например произхожда от някои по-изолирани села във Видинско, където хората говорят напълно еднакво с шопите. Дори и както шопите, те са на подбив сред другите хора в областта. Възможно ли е да са наследници на асимилираните у нас печенеги? Или пък на помощните войски на цар Михаил Шишман, съставени от "татари, власи и яси (алани)"(Йордан Андреев). Какво мислите по този въпрос?
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Печенегите и сродните им народи по нашите земи
Collapse
X
-
И аз съм чувал че печенеги са заселвани в Софийско но е пресилено да се каже че шопите са печенегиПеченегите са били и съюзници на България а по някое време изчезват от историческата сцена.Няма да се учудя остатъците от тях да са се заселили на териториите на своя съюзник.(не са само съюзници по време на византийското владичество предприемат няколко доста опостушителни нападения над Мизия и Добруджа)...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...
-
Печенегите са били същзници на който им е плащал: с тяхна помощ Симеон разбива маджарите. Всъщност, може би дори печенегите сами са се справили с маджарските поселища, а Симеон им е дал земи в степите на североизток от Дунава. После пък са съюзници на Византия и устройват засада на княз Свтослав навръщане от втория му поход, която е била очевидно доста успешна, тъй като самият Светосляв загива и армията му е разбита. Накрая обаче византийците правят подобен номер и на самите печенеги и ги разбиват с помощта на куманите, май по времето на Алексий Комнин беше. Понеже пленените печенеги били повече от византийците, императорът дал нареждане да бъдат избити, което силно стреснало куманите и те избягали в ужас от варварството на византийците, та се наложило византийски пратеници да ги гонят три дена за да им дадат обещаната част от плячката (василевсът е искал да си плати, за да не му се налага пак да прави поход на север от Дунава).
Освен печенеги е имало и узи, за които си спомням че нахлули пак по време н Византийското владичество и голяма част от тях измряли от ... преяждане. Е, ако мозже да се вярва на гръцките хронисти, а те обичат да послъгват за какво ли не.
Comment
-
Печенегите са разслелени през 1122 година от император Йоан Комнин в земите между градовете Ниш и София.Там те се смесват с местното население и поставят началото на т.нар. сърбо-печенези, които пък са прародителите на шопите.То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.
Comment
-
За ваша информация тези народи са т.нар. миксоварвари населяващи огромни 4асти от мизия през 11и12век.Асимилирани са от българите.www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!
"...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....
Comment
-
Гост
Parabellum написаПеченегите са разслелени през 1122 година от император Йоан Комнин в земите между градовете Ниш и София.Там те се смесват с местното население и поставят началото на т.нар. сърбо-печенези, които пък са прародителите на шопите.
Comment
-
Когато ромеите с помоща на куманите избиват печенегите императорът разпоредил да се празнува победата ежегодно на т.н. "Печенежки петък" по това може да се съди че победата е била доста важна.А узите които нахлуват в Добружа измират от някаква чума...По-добре да си бяха останали нямаше да има турско робство ни дявол...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...
Comment
-
Гост
Сетих се за един фейлетон за шопите. Та там се "доказваше", че шопите си били чисти римляни. Имаше поне 10-тина аргумента от рода на: в шопско са намерени римски монети; и шопските думи като италианските завършвали на "о"...
Иначе шопския говор, а и този от Враца и Видин е повлиян от сръбския - преходна зона. Пак по същата причина е доста близък до македонския диалект. И често става, някой като се мъчи да говори на шопски или македонски, да говори на макешопонски диалект.
А по нашите земи да се бяха заселвали само едни печенеги - лесно щяхме да оправим диалектите. Ама то, кой не е минавал, кой не е отсядал!
Comment
-
Преходна зона казвашда не забравяме че Белград векове наред е бил важна българска крепост и изведнъж става сръбска столица...Остатъци от печенеги в Украйна,Молдова и Румъния мисля че е по-удачно да търсим...Тя Украйна съща България кой ли не е минал заминал......Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...
Comment
-
Galahad написаСетих се за един фейлетон за шопите. Та там се "доказваше", че шопите си били чисти римляни. Имаше поне 10-тина аргумента от рода на: в шопско са намерени римски монети; и шопските думи като италианските завършвали на "о"...
Иначе шопския говор, а и този от Враца и Видин е повлиян от сръбския - преходна зона. Пак по същата причина е доста близък до македонския диалект. И често става, някой като се мъчи да говори на шопски или македонски, да говори на макешопонски диалект.
А по нашите земи да се бяха заселвали само едни печенеги - лесно щяхме да оправим диалектите. Ама то, кой не е минавал, кой не е отсядал!
Сърбите говорят, че българския произлиза от Токарския диалект на сръбския, ама да 1878 година Нишко и град Ниш са български, както и по-голямата част от Южна Сърбия и Косово. :twisted:
Comment
-
SS-mann написаКак така населена с българи?????Що за заключение?
Пък и Ниш е бил част от българската екзархия до 1878. Прави си сам изводите.
Comment
-
Станало е малко недоразумение. Под "днешна Сърбия" имах предвид Източна Сърбия.
Ето това нещо ми се стори доста чудновато:http://www.rastko.org.yu/rastko-bg/i...olic-zemun.php
Comment
Comment