Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Междуособици в България-(756-802)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Междуособици в България-(756-802)

    Този период от близо половин век е изпълнен с борби за престола,убииства на Канове,много воини с Византия,и дори опити за пълно ликвидиране на България.

    Всичко започва след смъртта на Кормисош,и възкачването на Винех.Изреждат се 7 Кана,докато дойде Кардам,за когото можем смело да заявим,че слага край на вътрешните борби.Ето и списъка на кановете,в тези тежки за България години:

    кан ВИНЕХ /756-762/
    кан ТЕЛЕЦ /762-765/
    кан САБИН /765-766/
    кан УМОР /766/
    кан ТОКТУ
    кан ПАГАН /767-768/
    кан ТЕЛЕРИГ /768-777/
    кан КАРДАМ /777-802

    Би станала интересна дискусия,ако почнем да осбъджаме тази част от нашата история,и по-специално владетелите,за които/ако изключим Телериг и Кардам/ се знае доста малко.

    #2
    Добре. Доколкото сме запознати с това, знаем, че през този период се саздават две пратии в Плиска. Едната за борба с Византия , а другата за мирна политика. Всички Канове са протежета на едната или другата партии. Визнатийският Император Коснтантин Компроним се възползва от това и провежда 8 похода срещу България. Колкото и парадоксално да звучи, факт е че въпреки раздробеността на феодалната ни аристокрация, той не успява да постигне нищо съществено. Защо?
    Явно при вида на византийската армия под Стара Планина Боилските родове забравят враждите помежду си и се обединяват пред общият нашественик. Обаче да не забравяме, че сред тях има много шпиони.
    Към това ще добавя, че Одесос е все още Византийска крепост и удобен плацдарм за нахлуване към Плиска.
    Явно е, че императорът не е имал късмет
    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

    Comment


      #3
      Правилно ли, обаче, си спомням, че всичко, което знаем за периода е от византийски източници? Като се има предвид, че сме врагове, то можем сериозно да се усъмним в обективността им (имам предвид, в повече от нормалната липса на обективност у всеки средновековен източник).

      Comment


        #4
        Партиите всъщност са два рода - Вокил и Угаин. Вокил са за политика към сътрудничество и ново отношение към Византия. Угаин напротив.

        Убити са 4 хана а Умор управлява само 40 дни и е свален.Ако искате ще ви дам списък кой владетел от кой род е.

        Кризата се изразява в честата смяна на владеели - за 30 години те са 8 - 9 и започва преди Винех.

        Тъй като последния владетел от рода Дуло е убит се прекъсва традицията.

        Та казвайте да слагам ако ви е интересно, защото в момента уча точно това.
        Last edited by Док Холидей; 01-12-2004, 12:37.

        Comment


          #5
          От тези,за "мирна политика" с Византия,се откроява най-вече предателя Сабин или Сабии,той избягва във Византия,и до края на дните си,разботи срещу БЪЛГАРИЯ.Може би една от причините за бягството му,е че на събора боилите му казват "Ти водиш България към гибел,и заради теб тя ще бъде покорена от ромеите"

          Жалкото,е че и Телериг,който иначе е доста успешен Кан,накрая бяга във Византия,и дори приема християнството.

          Comment


            #6
            Трябва да се отбележи, че някои от походите на Константин Копроним завършват с неуспех, не защото ние побеждаваме ромеите, ами заради чист късмет: например веднъзж буря унищожава корабите му, а друг път дворцови интриги го карат да се върне. А един път сам решава, че му се готви засада в проходите и се връща назад, без да е сигурно дали наистина е имало такава.
            Някъде четох, че се смята че Крум е от рода Дуло, който е владетелския род на всички племена, някога били част от хуните и че този древен род бил доста по-стар и от Атила. Доколко това е вярно не се наемам да споря, но според тази теория с възкачването на Крум отново рода Дуло заел престола и с това се сложило край на размириците чак до тогава, докато Самуил е обявен за цар, след смъртта на последния български владетел от този род. Тази теория се мъчи да даде обяснение и на непрекъснатите размирици и интриги по време на Второто Българско Царство.
            Аз лично съм склонен да ммисля, че родствената връзка на българските ханове с Атила е толкова силна, колкото тази на османските султани с пророка Мохамед.

            Comment


              #7
              Ето един исторически извор:
              ...когато въстанали българите избили господарите си,които произхождали от ханския род и поставили мъж злонамерен на име Телец.Той бил на тридесет години.Мнозина славяни избягали при императора.На 30 юни 763г. българите и ромеите се срещнали при Анхиало.Те дълго се избивали по между си.Телец бил обърнат в бяг...Като се разбунтували българите убили Телец заедно с неговите воеводи и поставили Сабин.Но когато той поискал да сключи мир с Византия ,бългатите отново се разбунтували и Сабин избягал в крепостта Месемврия.На негово място българите поставили друг господар на име Паган...
              Теофан Изповедник.
              Константин Лайняния прави цели 9 похода срещу България и са до един неуспешни.След битката при Анхиало той предава пленените български войни на тълпата в Константинопол където те са избити с камъни.И после ми разправяйте че ние сме варвари.По това време арабите дават отдих на ромеите и те всячески да възвърнат старата си севетна граница.
              Ето един извор и за Телериг същи на Теофан Изповедник:
              ...а Телериг,господарят на България,като узнал,че от неговите приближени императорът узнава намеренията,писъл му:"Възнамерявам да избягам и да дойда при тебе.Но изпрати ми обещание,че няма да пострадам,и ми съобщи кои приятели имаш тук,за да им се доверя и да ми помогнат."А този от лекомислие му писал и онзи,като ги узнал,изтребил ги всичките.Като чул това Константин изскубал много от побелелите си коси..."
              Имам и още да говоря по темата ама друг път че сега нямам време
              ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

              Comment


                #8
                Хъм, чудя се дали въобще има и капка истина във всичките тези писанияна византийски хронисти. Не че някога бихме могли да узнаем това, но е хубаво да се помни, че истината в тияхроники не е в по-голяма доза, отколкото се среща в жълтите вестници .

                Comment


                  #9
                  По-добре от нищо.Нали трябва да има някаква основа.Без изворите нямаше да има учебници по история.Не може само паметници и гробници я
                  ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                  Comment


                    #10
                    Прекрасна тема, макар че едва ли има какво да се добави към известното... за източниците, има един български, по скоро славянски от 11 век, "Именника" на князете или хановете както е прието. та там се говори за смяната и за родовете на владетелите. другото наистина е от Теофан Изповедник и от Патриарх Никифор, както и малка бележка май от Константин Багренородни в "за управлението на империята". периодът е мътен заради иконоборството, книгите са унищожени а първите двама византийци вероятно ползват един и същи източник, тъй като не са съвременници.
                    Това за партиите май е теория на Петър Петров - Царя, търсеха се някакви феодални наноси и прославянски тежнения, на които е фен естествено Державин.
                    Златарски е изключително кратък по темата, изводът е неясноти, но има нещо интересно, той интерпретира периода по скоро като вълненията при вандалите преди похода на Велизарий, това в подкрепа на теорита на Златарски, че сме федерати от самото начало на импеията и тя шима пръст в повечето ни политически борби.

                    Comment


                      #11
                      Чудно като сме федерати каква е тази жажда на византийците за походи срещу васална държава Или те са били бутафорни да има на какво да се кефи народа?!
                      ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                      Comment


                        #12
                        Константин Копроним - Посраният/Насраният се родил в пурпурните завивки и.. се наакал. Оттам произхожда и прякора му, макар да звучи антипедагогично...

                        А канас ювиги Крум е от ДРУГ род - не е от рода Дуло, ама може и да са имали някаква роднинска връзка двата рода. Крум е родоначалник на НОВА българска династия, на която принадлежат българските владетели, чак допреди комитопулите (синовете на комит Никола и Рипсимия/Хрипсиме)... тоест - владетелите в Северозточна България със столица Велики Преслав.
                        Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

                        Comment


                          #13
                          Крум произхожда от панонските българи.

                          Comment


                            #14
                            Аз знам че Копроним идва заради това че е надрискал свещения купел по време на кръщенето си както и с това че през цялото си управление доста затиска църквата(с такъв прякор какво ли да очакваме сигурно е бил бая комплексарче).А за хан Крум се смята че произхожда от панонските българи.Не съм сигурен нито в едното нито в другото така съм чел
                            ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                            Comment


                              #15
                              Наистина на византийските хроники може да се вярва толкова, колкото на авторитетния в. Шок. Случката с шпионите на императора и Телериг е доста интересна и само можем да гадем дали наистина се е случила. Все пак за едно можем да бъдем сигурни: Теофан Изповедник едва ли е бил българофил, по-скоро точно обратното и от една страна вероятно би опитал да "пропусне" такива истории, които злепоставят ромеите. От друга, Константин Копроним като иконоборец е причинил доста страдания на църквата и е възможно по-късните хронисти да не са хранили топли чувства към него, което да е причината за саркастичните им разкази за това как Телериг му изловил шпионите или как се уплашил да мине през проходите дори и тоагва, когато нямало засада. Пък и такива истории звучат далеч по-добре от "българите пак ни победиха на бойното поле".

                              Comment

                              Working...
                              X