Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Най-добрият град за живеене в средновековна България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Най-добрият град за живеене в средновековна България

    Тия дни се чудя, кое ли е било най-доброто място за живеене в средновековна България - конкретно става дума само за времето на Второто Българска царство, от 1185 до 1396 г.

    Къде е било по-сигурно да заживееш, да намериш прехрана, да можеш да печелиш добре, да си построиш дом, да си сигурен, че той няма да е разрушен от нашественици или бедствие, да си щастлив със семейството си?

    Дали бихме могли, въз основа на сегашните си познания за времето и епохата, да кажем, кой би спечелил едно подобно съревнование - "Най-добрия град за живеене"?
    Нека приемем, че има подобна надпревара и да преценим, кой и защо би я спечелил. За улеснение, ще вкараме в тази класация само 10 тогавашни, а и сегашни градове.
    1. Търново, 2. Бдин, 3. Ловеч, 4 Червен, 5. Дръстър, 6. Карвуна, 7. Месемврия, 8. Крън, 9. Пълдин. 10 Средец.

    Какво е вашето мнение, кой е най-добрия град за живеене през 12-14 век, вие къде бихте се заселили, ако бяхте по онова време на онова място?
    27
    Òúðíîâî
    29.63%
    8
    Áäèí
    7.41%
    2
    Ëîâå÷
    14.81%
    4
    ×åðâåí
    0.00%
    0
    Äðúñòúð
    0.00%
    0
    Êàðâóíà
    14.81%
    4
    Ïúëäèí
    7.41%
    2
    Ìåñåìâðèÿ
    11.11%
    3
    Ñðåäåö
    11.11%
    3
    Êðúí
    3.70%
    1

    The poll is expired.


    #2
    Май Търново е естественият победител. Най-малкото заради Царевец. Беснееща банда печенеги, или по-късните шалвари, не може да пипне такава крепост без цялата държава да е паднала.
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    Comment


      #3
      Константинопол.

      Иначе вероятно Средец.


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        #4
        Иначе вероятно Средец.
        По времето на император Константин, вероятно да. Ама в разглежданият период?
        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

        Comment


          #5
          Какво му е на Средец? Нямам спомен да са го завладявали татари като Търново или ромеи като черноморските градове?


          thorn

          Средновековните църкви в България

          Comment


            #6
            Thorn написа Виж мнение
            Какво му е на Средец? Нямам спомен да са го завладявали татари като Търново или ромеи като черноморските градове?
            Ами останал съм с впеатление че турците намират там едно голямо село. Кизил беше пускал списък с описания на броя домакинства за някой градове. Май дори Белград беше по-голям. Иначе ако не ме лъжат спомените най-големият български град през периода не беше ли Никопол?
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              #7
              Amazon написа Виж мнение
              Ами останал съм с впеатление че турците намират там едно голямо село. Кизил беше пускал списък с описания на броя домакинства за някой градове. Май дори Белград беше по-голям. Иначе ако не ме лъжат спомените най-големият български град през периода не беше ли Никопол?
              E, все пак не забравяй, че през 1443 г. градът е изгорен и попилян тотално.

              Comment


                #8
                Да де, ама сега чета, че жителите са евакуирани а не са избити? Това ако е вярно доста би трябвало да са се завърнали. Иначе предполагам че част от населението загива при битките с османците през края на 14-ти век. Знаем ли колко крепости е имало освен самата Сердика? В уикито пише за Сердика, Урвич, Бояна и Бистрица.

                Едит: Моя грешка. Все пак пише че са минали под ножа заради съдействието което указват на унгарците.
                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                Comment


                  #9
                  Хм, радвам се че има интерес към темата и че всички сме на един акъл.
                  До вчера и аз се раздвоявах именно между двата града (столицата Търново и Средец) като бях по-склонен за втория. Но от вчера май имам нов фаворит, измежду изброените.
                  Може би е хубаво да направим преглед на това, какво предлага всеки от претендентите, като сигурност и перспектива и да помислим, кой е най-удачия избор.

                  Comment


                    #10
                    Столицата

                    Търново, разбира се, е най-големия претендент за най-добър град за живеене в Средновековието.
                    Каквото и да се случи, столицата си остава столица и всеки, който иска да преуспее или пък вече е успял, се крие зад стените на царевец, там е властта, там е силата, там са и парите.
                    Вероятно, от сравнително малък провинциален град през 12 век, след въстанието на Асеневци, Търново се превръща в средище на държавата, естествен притегателен център за мнозина. Градът със сигурност се разраства и оживява, населението му расте и богатее. Което значи, че перспективата е била добра, всеки който иска да е важен, отива в столицата.

                    Сигурността.
                    Столицата традиционно е най-пазения град в държавата, което спомага за добрия живот на гражданите му, но от друга страна, той е и най-големия притегателен център за всеки завоевател, за всеки външен враг. Както и за всеки вътрешен враг - всеки метеж, всяко сътресение в държавата, всеки бунт, стига до столицата.

                    Като голям за времето си град, Търново не е пощаден и от други белези на тогавашната градска среда - бедствията. Без значение дали става дума за градски пожари или болести по хората, колкото по-голямо е едно населено място и колкото повече хора живеят на малко място, толкова повече това е проблем. Има сведения за чумата, от която умират жената и синът на Иван Асен Втори (и това е в най-добрите години за живеене в България изобщо). Така че, нека имаме едно на ум. Ако е имало подобна епидемия и век по късно, в годините на черната чума, то може да се окаже, че епидемията взема по една трета от населението на града всеки век.
                    Колко пъти и кога Търново е ставало жертва на войни и сражения?
                    Перидът 1185-1200 г е по-скоро неспокоен. Въстанието на Асеневци, възстановяването на власта от ромеите, повтроното завоюване на града от братята, после обсада. След това драмата с "Иванко, убиецът на Асеня". Нелеки години са били.
                    13 век започва по-спокойно, поне до смъртта на Калоян, пак смяна на престола, Борил идва, после отново преврат, Иван Асен сменя Борил (след обсада). После идват няколйко спокойни десетилетия, освен ако не броим чумата през 30те години.
                    След смъртта на Иван Асен, се запчоват лошите години - първото татарското нашествие през 40-те г, отново междуособици, направо гражданска война, която без съмнение е засегнала Търново. Едва след 1256 година Константин Асен може би омиротворява страната. Но после пък идват татарите, вече постоянно. Стига се и до въстанието на Ивайло, пак обсада, Търново се предава, после нахлуват ромеите на Михаил Глава, които водят нов цар, пак обсада, пак превземане. За щастие, това падане на българската столица в ръцете на ромеите не е като падането на Плиска през 811 или на Преслав през 971 г. - не е свързано с опожаряване или разграбване, но последствия все пак е имало.
                    Последното (за века) нахлуване на чужди войски в Търново е това на татарите на Чака - 1299 г. И той не е го е опожарил или плячкосал, но...

                    14 век започва благосклонно за Търново. Всъщност, не само започва, но така и продължава десетилетие, няма данни за погроми или войни и нашествия. Може би, точно тогава се е живеело най-добре в Търново.
                    Освен ако, пак казвам, черната чума не е минала и през България през 1347 година.

                    Но всичко така или иначе свърша по най-лошия начин през 1393 г.

                    Comment


                      #11
                      Аз както споменах бих включил и Никопол. Много добре разположен на Дунав с възможности за комуникация и търговия и с Черноморското крайбрежие, с Унгария, Австрия, Влашко и Трансилвания. Добре укрепена голяма крепост(доколкото знам). Голямо население(май най-многолюдният град тогава). Плодородна почва с възможност за напояване. Сравнително удобен за отбрана. Далеч от Византия. Василий не успява да превземе Сердика, която му е къде по-близо, пък да марширува до Никопол не го виждам. Просто като пример, ясно че това е преди обсъжданият период.
                      Малко ми се губят отношенията с Влахия през този доста дълъг период. Доколкото знам са добри. Митнически съюзи, такива работи. Проблема май е че Унгария е близо. И разбира се комарите А и да не забравя. Градът който от големите последен пада в лапите на осмналиите. Няколко години в повече свобода са си сериозен бонус.
                      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                      Comment


                        #12
                        Ако приемем, че Търново е най-обичайния претендент за добро място за живеене в средовековна България, то вероятно Дръстър е точно обратното.
                        Според мен този дунавски град е на последно място в тази своеобразна касация.
                        По-скоро военна крепост, от колкото град за живеене, Дръстър и през 1185 година, и след това си остава гранично селище между два свята. Ако е имало някакво предимство, то е заради презграничната търговия, мита, данъци такива неща. Но градът, както и цялата оконост е била подложена на непрестанен натиск от нашествия. Добруджа (преди още да се е казвала така) е била пустош, през която постоянно преминават всякакви конни нашественици. От средата на 13 век, до самия му край това е било ежегодно. През 14 век нещата се подобряват, но не много. на всичкото отгоре, както знаем, Дръстър е едва ли не първата крепост, която османлиите превземат на север от балкана.
                        Така че, не не бих избрал Дръстър за живеене.

                        Comment


                          #13
                          Пуснах и анкета в темата - има десет възможни отговора, това се оказа максимума, иначе бих написал и Никопол.
                          Всеки има право да гласува за колкото си иска, предлагам, всеки, който иска да избере трите най-добри града, според него и да гласува за тях (или за един или два)
                          Анкетата е валидна 10 дена.

                          Comment


                            #14
                            Средец обаче е нещо, за което си струва да се замислим.
                            Първо, климатът под Балкана е по-добър, има поне няколко градуса разлика с зимните температури в Търново, да не говорим за снеговете, които правят североизтока невъзможен за придвижване. На юг това го няма. Водата на Средец също е добра, има поле да изхрани града и не само.
                            Относно търговията и занаятите, Средец винаги и бил на пътя на всички, от всички страни, естествен център на Балканите, спирка за всеки пътник.
                            Що се отнася до сигурността, има разлика между него и всеки друг средновековен град, строен от българите.
                            Разликата е в това, че нашите градове са по-скоро селище около крепостта (на владетеля или болярина, често непристъпно горе на хълма), докато по-древните, заварените от Византия и Рим градове, като Сердика (или Константинопол) са селище, оградено със стена. И в това отношение ако Царевец е давал приют на царя и свитата му, а Трапезица на болярите и прислугата им, то Средец дава сигурност на и гражданите. Така че, предпочитам да съм жител средна ръка в Средец, отколкото в Търнов или Червен.
                            както се писа и по-горе, Средец остава настрана от повечето нашествия. Татарите изобщо никога не стигат до тук, ромеи - след 1190 година, също, кръстоносците минават само пътьом през 1220 г.. Дори след битката при Велбъжд, победителите от Сърбия не нахлуват да разграбят околността. Така че, засега Средец се оказва един от, ако не и най-добрия град за живеене през тези размирни векове. Затова са останали и толкова църкви, а и крепости - иамло е кой, кога и с какво да ги построи, а за това с иска време, време на мир и съзидание. В Средец май всичко това го е имало.
                            Що се отнася до падането под властта на оснамците - да тя е ранна, но това си има и добра страна - защото зявоевателите са разорявали преди всичко територията, която още не са превзели, вражеска, а не своя. Веднага щшом я покорят, те започват да я експлоатират по друг начин, мирно, с данъци, а не с безогледно разоравяне. В това отношение, бързото и ранно завладяване на Средец е било по-скоро късмет, градът вероятно вече се е възстановявал от нашествието, коато Търново, Никопол или Видин са падали под властта на ятагана.
                            Да, бих избрал Средец, определено.

                            Comment


                              #15
                              Аз обичам морето и затова гласувах за Карвуна. За времето на ВБЦ градът постига впечатляващ възход, макр че днес дори има спорове къде е. Едва ли е бил гадно място за живеене щом е избран за център на деспотат и, доколкото се сещам, по тази логика е главният административен център на "Поморието". Търново е много красиво и непревземаемо, но е...стръмно; каквито и да е вносни и местни стоки и предмети на лукса е било вероятно да откриеш както в Карвуна, така и в Търново. Накрая гласувах за него и поради факта, че няма данни да е превземан от коя да е друга сила (за разлика напр. от Месемврия) освен може би от "известния чутовен протостратор" Михаил Глава, което предполага и добра защита. За сравнение всички дадени в списъка градове са превземани по няколко пъти от чужди сили с изключение на Ловеч и Червен, но те пък са малко затънтени навътре в сушата и никога не са били нещо повече от провинциални центрове - дори когато Ловеч е център на владенията на деспот Срацимир.
                              A strong toun Rodez hit is,
                              The Castell is strong and fair I wis...


                              блог за средновековна балканска история

                              Comment

                              Working...
                              X