Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Църкви в град Костур

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Църкви в град Костур

    Миналата седмица имах малко време да се поразходя из град Костур, който гърците наричат "Кастория". Градчето е малко, но много приятно и не отстъпва по чар и облик на Охрид. Най-интересното там за уважемите съфорумници може би е средновековното наследство, което се е съхранило. В това отношение Костур има много да предложи. Все още на много места се виждат старите крепостни стени и някои кули. Центърът на стария град е пълен със средновековни църкви. За съжаление всички те бяха затворени в деня, в който бях там, но аз успях да намеря и да фотографирам тази, която е важна за всеки българин, а именно "Свети Архангели Митрополитски", където е фреската, на която като ктитори са изобразени цар Михаил II Асен и майка му Ирина Комнина. Приятно гледане на снимките!
    Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

    Гюстав Льо Бон

    #2
    Фреските с Михаил II Асен и майка му Ирина Комнина са от външната страна на църквата, от дясно на входа. Текстът е много повреден и сега е трудно да се прочете кой е изобразен на него. Аз лично не съм сигурен кой и кога е прочел, че това е царят, но от последната снимка е видно, че днес това е трудно да се направи. Дал съм и общ план на църквата.
    Attached Files
    Last edited by Sula; 04-03-2013, 15:41.
    Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

    Гюстав Льо Бон

    Comment


      #3
      Това са други фрески и относително отчетлив надпис на външната фасада на църквата, които като цяло са доста повредени, но на мен ми изглежда, че на тях не са изобразени светци, а ктитори. Според моят непрофесионален прочит, надписът над повредената фреска с осанка на владетел, който съм привел тук чете "Константин Мануил". А дамата от третата снимка е облечена разкошно.
      Attached Files
      Last edited by Sula; 04-03-2013, 15:43.
      Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

      Гюстав Льо Бон

      Comment


        #4
        Ето и някои други църкви в центъра на града.
        Attached Files
        Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

        Гюстав Льо Бон

        Comment


          #5
          Обекти от османско време.
          Attached Files
          Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

          Гюстав Льо Бон

          Comment


            #6
            Sula, благодаря, че продължаваш да споделяш пътешествията си с нас, завиждам благородно! За църквите не бих могъл да кажа нищо, но двете османски сгради са т.нар. Куршунлу джамия и медресето на Ахмед паша от средата на 18 в. Някакъв местен баровец ще да е въпросният, защото още се казва Кесрили Ахмед паша.

            Comment

            Working...
            X