Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Справка за к-н Величков

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Справка за к-н Величков

    Привет!
    Някой може ли да погледне в дебелите книги и да ми даде инфо за капитан Величков. Имам само това име и длъжност. Капитан е в годините около 1916 - 18-та. В обкръжението на Дървингов през тия години. От частите на БА в Поморавието. Други данни нямам - дайте Величковците, да си избера един.

    #2
    В дебелата книга Офицерският корпус на България има 16 Величковци, 3-ма отговарят горе-долу на условията:

    Величков, Константин Величков - род. 14.09.1890, София, капитан от 30.05.1917. Служил: адютант 82-ри ПП, 17-ти погр. участък, 7 Пех др., 6-ти погр. уч-к, 4-ти ПП, 1928 - 19-ти ПП, интендант на 4 ПД, 1933, уво 1934 като подполковник.

    Величков, Никола Тилков - род. 25.04.1888 в Пазарджик, капитан от 15.03.1917. Служил: 40-ти ПП, 17-та погр. рота, 5-а доп. др, 27-ми ПП, уво 1920 като майор.

    Величков, Тилко Тилков - род. 27.08.1889 в Пазарджик, капитан от 22.09.1917, няма данни къде е служил.
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

    Comment


      #3
      dibo написа Виж мнение
      ... има 16 Величковци, 3-ма отговарят горе-долу на условията ...
      Втасахме я
      Явно ще трябвя да диря още данни
      На снимките от 16-17-18 година не ми изглежда да е 27-30 годишен, брадичка прошарена, малко понаедряло шкембе ... прилича на връстник на околните - д-р Владов, Дървингов, Тане Николов, Думбалаков, Г. Занков ... пък те по това време са с по 10-15 години по-старички.
      Както и да е, благодаря за инфото!

      Comment


        #4
        Има и един, който става майор през 1915.

        Величков, Стоян Величков - роден 19.12.1871 в София, капитан от 15.11.1900, майор от 01.10.1915, подполковник от 01.01.1918. Служил: 1 -ва пионерна дружина, Кавалерийската инспекция, Уво 1919.
        We don't see things as they are, we see them as we are
        ---Anais Nin----

        Comment


          #5
          dibo написа Виж мнение
          Има и един, който става майор през 1915.

          Величков, Стоян Величков - роден 19.12.1871 в София, капитан от 15.11.1900, майор от 01.10.1915, подполковник от 01.01.1918. Служил: 1 -ва пионерна дружина, Кавалерийската инспекция, Уво 1919.
          Тънннн!
          Ковнахме го!
          Есента на 12-та е капитан. Заедно с тогавашните подп. Протогеров, подп. Ст.Николов и майор Дървингов, всичките дейци на бившия ВМОК съставят Щаба на МОО.
          Значи ме е подвела снимка - 17-та е писан капитан, явно по навик от предишни времена, или поради забравяне от писалия.
          Затова го и споменах с Дървингов и Д.Думбалаков(известен като ротмистър Д.Атанасов). Тоя Величков ще да е оня, който създава инженерно-техническата част на МОО. И той ще да е човека, направил първите "аеропланни бомби", още преди войната от 12-та.
          Благодарско!

          Comment


            #6
            Да не отварям нова тема, ...

            ... понеже не знам дали някой може да помогне, реших да питам в моята стара тема.

            Справката е за руската царска армия, ама като гледам тука какви таланти за добив на иформация има, може някой да удари рамо ...

            Ротмистр 9 Конного полка, доброволец Терского
            Казачьего войска и участник Русско-Японской
            войны - А. Римский-Корсаков


            Ей за тоя човечец ми трябва някакво инфо! През Балканските войни е по нашенско - първо с нас срещу турците, после пак с нас - срещу сърбите и гърците.
            Ако има някакви справочници за тая Болшая Армия (или за авантюристите от нея, обикалящи целия свят, заради боя и вероятно заради идеите си) или някой е в час къде и как се дири по руските сайтове, то помагайте.
            Ротмистъра е регистриран на фото с двама от нашите войводи. Сам си е написал данните на снимката.

            Comment


              #7
              Хайде, пак да питам!

              Тоя път търся инфо за капитан Янчев. Така се е подписал на 18.12.1912г. в Гюмюрджина.
              ато го гледам какъв е спретнат и как добре му е обмундирована войската, мисля че ще да е от редовната армия, а не от МОО, макар и да е на снимките заедно с куп четници и войводи ...
              Надявам се да го изясним и тоя офицер.

              Все още не съм издирил данни за ротмистъра от предният ми пост - А. Римский-Корсаков. Ако някой случайно знае как да разбера нещо за жизненият и за бойният му път, то нека предложи ...

              Comment


                #8
                Има двама Янчеви с чин капитан към 1912. Боян Симеонов Янчев и Георги Котев Янчев.
                We don't see things as they are, we see them as we are
                ---Anais Nin----

                Comment


                  #9
                  dibo написа Виж мнение
                  Има двама Янчеви с чин капитан към 1912. Боян Симеонов Янчев и Георги Котев Янчев.
                  Благодарско, знаех си аз, че ще стесня кръга, добре е, че не са 12 ...
                  Дай да си избера единия - рождение, служба ... та дано да го локалилизирам по Гюмюрджинско по това време. Има на едната снимка разни, дето им личи нещо по пагоните, ама ...

                  Comment


                    #10
                    Янчев, Боян Симеонов - род. 5 юни 1871 , В. Търново, 02.08.1891 - подпоручик; 02.08.1894 - поручик; 15.11.1900 - капитан;
                    майор - 18.05.1913; 15.11.1918 - подполковник. служил: 1 ПП, 9 ПП, 40 ПП, началник 40 полково В. окръжие, уволнен 1918

                    Янчев, Георги Котев - род. 29. юли 1882, Радомир, 01.01.1902 - подпоручик; 01.01.1905 - поручик; 01.01.1909 - капитан; 05.12.1916 - майор; 01.04.1919 - подполковник. Служил: дисциплинарната рота; 21 ПП; нач. информационно цензурна секция МВ; пом-началник на инсторическото отделение, уволнен 1920
                    We don't see things as they are, we see them as we are
                    ---Anais Nin----

                    Comment


                      #11
                      Тън-н-н ...
                      dibo написа Виж мнение
                      Янчев, Георги Котев - род. 29. юли 1882, Радомир, 01.01.1902 - подпоручик; 01.01.1905 - поручик; 01.01.1909 - капитан; 05.12.1916 - майор; 01.04.1919 - подполковник. Служил: дисциплинарната рота; 21 ПП; нач. информационно цензурна секция МВ; пом-началник на инсторическото отделение, уволнен 1920
                      21 п.п. бяха "средногорци", нали?
                      Тоя трябва да е, щото моя човек по това време вече е приключил с ариергардните си функции на 7-ма Рилска, слиза за малко до към Гюмюрджинско, от където поема едни други функции, до март 13-та ... и след това е до края на септември е само на подчинение на средногорци - на Елидже, на Палас ...
                      Пък и човека на снимките изглежда да е към 30-тина годишен!

                      Благодаря, от сърце!

                      Comment


                        #12
                        Тоя път кап. Митрев ...

                        Понеже си питам в тая тема за разни военни, то новото ми търсене е за един човек, за който имам данни, че е бил в Хасковския гарнизон през 1899-1903 г. и през 1901-1902 г. е бил с чин капитан. Фамилията е Митрев. Щом е в Хасково, то би трябвало да е на редовен щат в 10-ти п.п.(Родопски).
                        Ще чакам за потробности от дебелите книги

                        Comment


                          #13
                          Величков ми е Кумир от много години!....изключително развита инженерна мисъл при употребата на взривни вещества --това го наричам с две думи-Божието Осенение....мачкан,подиграван,осмиван(по стар прабългарски обичай всеки който се отдели от племето му бива !+*%:_²V/="* мамата),винаги намира сили да продължи,с нови и нови сили...

                          Comment


                            #14
                            поп_Първан написа Виж мнение
                            Понеже си питам в тая тема за разни военни, то новото ми търсене е за един човек, за който имам данни, че е бил в Хасковския гарнизон през 1899-1903 г. и през 1901-1902 г. е бил с чин капитан. Фамилията е Митрев. Щом е в Хасково, то би трябвало да е на редовен щат в 10-ти п.п.(Родопски).
                            Ще чакам за подробности от дебелите книги
                            Още го диря тоя Митрев ....

                            Comment


                              #15
                              Да не би фамилията му да е Митров?

                              Митров, Пантелей Иванов - роден на 14.09.1868 г. в Прилеп. Завършил ВУ.
                              Подпоручик - 02.08.1893 г., поручик - 02.08.1896 г., капитан - 02.05.1902 г., майор - 28.07.1913 г., подполковник - 30.05.1918 г.
                              Служил в 10-и пехотен полк. Уволнен - 21.10.1909 г. /вероятно е грешка - по-логично 1919 г./.
                              Починал - 06.12.1931 г.

                              Comment

                              Working...
                              X