Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Османски паметници на територията на България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    тюрбето в Богомил

    KIZIL DELI написа Виж мнение
    c12h24o11,
    благодарности за по-свежите снимки. Горе-долу на тоя хал го видях през 2005. Добре поне, че не се руши повече. Иначе около личноста на патрона на това тюрбе витае бая неяснота (поне за мен) и аз за всеки случай му казвам "тюрбето от с. Богомил". Ти знаеш ли нещо повече и най-вече от къде идва датата 1541, който използваш?
    Името и датата идват от надпис, който на времето е стоял над входа на тюрбето. През 30-те г. надписът е преписан и траслитериран на кирилица от Али Кемал, по инициатива на Марко Сакарски, краевед от Харманли и депутат от 25-то Народно събрание, убит от т. нар. "народен съд". Плочата е стояла до началото на 40-те, когато ентусиазиран офицер на премиваща през селото военна част я сваля и счупва на парчета. През 50-те Зл. Петров намира част от надписа около тюрбето и прави опит плочата да бъде възстановена. Оцелялото би трябвало да се намира в Харманлийския музей.

    Надписът, според записаното от Али Кемал е бил в два реда и гласи:

    1. Освен Аллах няма друг бог и Мохамед е негов пратеник
    2. Покойният Хъдър баба почина тук в това място на дата седем и четиридесет и деветстотин
    [947 г. по Х. = 1540/1541 г.]

    Тюрбето е било превърното в параклис/църква, за което вече стана дума, през 1898 г. Възстановено е през 1959 г. от института за паметници на културата и от тогава е зарязано на произвола на съдбата.

    Информацията по въпроса идва от прекрасната информативна статия на Л. Миков, "Мюсюлманска гробница в с. Богомил, Харманлийско", Български фолклор 1-2 (1999): 113-121.

    Comment


      KIZIL DELI написа Виж мнение
      Понеже ми попадна снимка на намазгяха в София (дето бил михрабно-балдахинна стена, според един любител на писанията на института по архитектурознание), т.нар. "римска стена", която не се среща често рекох да я пусна за радост на онези, които биха й се зарадвали
      KIZIL DELI, въпрос на интелект е да се схване, че цитирането на даден текст не е равнозначно на безусловно приемане на неговата достоверност или правомерност. Освен това беше въпрос на добронамереност да се разбере, че "любителят на писанията на института по архитектурознание" в конкретните реплики се интересуваше не от терминологичните проблеми на цитираната публикация, а от датировката на обекта. Причината е съвсем проста - според тази публикация т. нар. Римска стена би могла да е един от най-старите, ако не и най-стар османски паметник на българска територия. Защо обаче ти се оказа негоден да влезеш в градивен диалог... едва ли има смисъл да уточнявам. Позволявам си да напиша всичко това по причина, че ти си продължил да ме споменаваш в злостна реплика половин година по-късно, когато аз не съм имал техническата възможност да отговоря.
      Last edited by Shenandoah; 11-06-2010, 01:23.

      Comment


        Дели хамам в Ловеч

        Ето още една сграда, чието състояние буди притеснения относно нейното бъдеще. Намира се в старата част на Ловеч - Вароша, съвсем близо до реката, на стотина метра от прочутия мост. Това е хамамът на Яхия паша, известен на местна почва като Дели хамам.


        Ако човек минава с кола по главната улица от южната му страна, трябва да внимава да не го пропусне, защото е блокиран от сгради.



        Банята е построена от известния Яхия паша, като приходите от нея отиват за издръжката на джамията му в Скопие.



        Кога е построена сградата в Ловеч е неизвестно (или поне за мен не е), но при всяко положение е във втората половина на 15 век, защото джамията в Скопие е завършена някъде през 1480-те, да не ровя за точна дата.



        При прокарването на съвременната улична мрежа във Вароша, някой архитект е решил, че улицата трябва да прореже хамама, какво да се прави модернизация, ще кажеш мястото е кът там.



        Състоянието на сградата, по точно на останалото от нея, към 2008 г. беше що-годе задоволително. Не изглежда като да има пряка опасност от разрушаване. Флората по покрива показва, че от бая време сградата е занемарена и служи за отходни и други нужди на местното население. Засега е възможно положението да се спаси и то с не много средства. Мястото е добро, може да превърне в много неща, които дори да носят приход на общината, която дава вид, че се интересува от развитието на туризма.

        Shenandoah, пак бъди щастлив!

        Comment


          Тук очевидно се има в предвид традиционното българско разграничение от държавата, а не някакво деление по отношение на чувства към османското наследство. Каквото станало, станало, културните паметници са ценно наследство и трябва по някакъв начин да се съхранят. А че темата е поставена така явно е за по-добра прегледност, както си имаме и тема за средновековните църкви.

          Comment


            Хаджи Захо каплъджа=мин. баня в село Баня, Разложко

            малко триене от модератора
            Thorn



            В село Баня, община Разлог, както предполага името на селото има минерални извори. Османците подобно на римляните рядко пропускат подобни благини, дар от бога и строят върху изворите бани (каплъджи). За разлика от градските хамами, които имат по-сложен план и устройство, каплъджите най-често са прости еднообемни сгради. Такъв е случая и в село Баня, където има запазени две бани.



            Това е "римската баня", както й казват местните хора.



            Всъщност не е нужно човек да е гений, за да види, че банята не е римска, а строена в османско време. Грубичък провинциален строеж от 17-18 век. Доброто тук е, че строителният надпис над вратата е запазен и той ясно посочва човека платил за строежа и годината, в която се е осъществил.




            Sahibü'l-hayrat
            Hacı Zaho
            Bin yüz kırk sekiz
            sene 1148=1735/36


            Това е някой си Хаджи Захо, вероятно местен първенец (при всяко положение е бил паралия - хем за хаджилък, хем за баня има), който се решил да спретне една къпалня през 1735 г.



            Двуезичният надпис (старославянски? и османски) няма аналог в България и макар и провинциален е интересен, най-малкото дори и само поради тази причина. Добре е, че има странна форма, че иначе до сега все на някого щеше да влезе в употреба - я да си затисне нещо, я да си подложи .



            Според бабите, които се възползваха от безплатната топла вода, за да изперат нещо или пък измият съдовете (затова в селото посудата масово е алпака, населението е усвоило навика да си мие чиниите на мегдана, а тва предполага и изтърване сегиз-тогиз ), банята е функционирала до към 70-те, след това е зарязана.



            Както се вижда и от снимките, сградата не е в трагично състояние, но определено се нуждае от реставрация. Другата баня в селото - ески каплъджа е далеч по-западнала, почти руина.
            Last edited by Thorn; 20-06-2010, 15:52.

            Comment


              Впрочем едно нещо като че ли не подчертах достатъчно в поста си за джамията в Стара Загора. Тя по някакъв начин е символ на разрушението на града от Сюлейман паша, защото е единствената постройка, която след клането на местното население и подпалването на 14 хиляди души в църквата, е оставена невредима. Това е бил умишлен акт. Руските войски, доколкото си спомням, са се били изтеглили от града. "Войната" се е водела срещу мирно население по изключително жесток начин, а джамията е оставена като символ на "победителя". Тоест може да се разсъждава по въпроса дали това е паметник на "културата". Със сигурност в чисто архитектурно отношение е така, но не и в морално и общочовешко отношение. Тези факти е нужно също да се знаят, за да е ясно защо много османски паметници са оставени на забвението. Примерът със Стара Загора е много краен, но подобна, макар и не толкова кърваво оцветена, история имат вероятно и други джамии.

              Да, това е минало. Но когато се занимаваме с преработката на миналото, тези разсъждения са неизбежни. И не бива да се спестяват на никого. А чудя се дали гърците са се втурнали примерно точно османските паметници да си опазват, въпреки че османлиите тях са третирали значително по-добре от българите, църквата им е имала автономия, запазила си е имотите и т.н. Има нужда от помирение по тази тематика, но помирение не се постига с изхвърляния, агресия, обиди и неуважение към страданието на хората.
              „Der Vorteil der Klugheit besteht darin, dass man sich dumm stellen kann. Das Gegenteil ist schon schwieriger.“

              Kurt Tucholsky

              Comment


                извинение!

                извинявам се на всички, за несдържания тон на моите писания.

                Comment


                  Ески каплъджа в с. Баня

                  Това е другата мин. баня в селото, т. нар. "старата баня" или "ески каплъджа".


                  По мое мнение би трябвало да се датира към края на 16 - ср. на 17 в.


                  Строителен надпис липсва, така че нямаме никаква представа кой е човекът построил банята.


                  Банята е извън селото и е в доста тежко състояние. Кубето е паднало, части от стените са разрушени също. Минeралната вода тече през самата сграда, въобще трагедията е пълна. Като се има предвид размера на сградата и степента на съхраненост, също няма да струва бог знае колко да се реставрира. Само на метри от нея е един от "луксозните" хотели в селото, но кой ти гледа района. Сигурен съм, че се иска само един по-схватлив кмет и някой който да му напише проектите, за да се намери финансиране за реконструкцията на тези две сгради. От това, селото, което има претенцията да е нещо като курорт, може само да спечели и нищо да загуби.
                  Last edited by KIZIL DELI; 20-06-2010, 14:22.

                  Comment


                    Искам да отбележа, че това е тема която до сега се е развивала изцяло информативно и без конфликти. Целта на този форум не е да защитава някакви абстрактни категории от типа на кой от кого е страдал повече или защо има 999 разрушени джамии когато има 1000 разрушени църкви и хайде да разрушим още една джамия за да сме равни. Такъв начин на мислене няма никакъв смисъл и е тотално ненужен. Историята е факти и обективност доколкото е възможно, това е и целта на форума. Тук идеята е да се гледат фактите и истината, какво се е случило наистина и как е повлияло на събитията. Тук НЕ Е място където ще се търси историческа справедливост или ще се прокарват националиситчески идеи. Форумът на първо място защитава истината, а не представянето на еди си какво събитие за добро или лошо.
                    „Аз, Драгомир, писах.
                    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                    Модератор на раздел "Военна Авиация"

                    Comment


                      Виж в самото начало на темата за църкви ли се говори, или за партизански землянки. Че ако става въпрос за това, за спорни паметници от близкото минало се намират достатъчно пари и се поддържат, но не и за архитектурни паметници от Средновековието. Никой не ти е казал, че османските останки са с някаква преференция пред другите.

                      Comment


                        Аз не виждам никаква сериозна политическа дискусия кой какво поддържа, а просто един човек който си има много сериозно хоби (или професия) да се занимава с определена област и оттам изпитва съжаление, че нещото което му е интересно се разрушава непрекъснато. Колкото за идентификацията на KIZIL DELI, то не е ясно за начало дали той живее в Турция или България (събитията от 20 век и Възродителния процес са причина голямо количество народ да се пресели в Турция), за да му държи някой тон по въпроса дали трябва да пише "държавата" или "държавата ни". На човекът му е интересна определена тема, развива си я и е направил едва ли не каталог със снимки и информативни постове. Не виждам защо да се заяждаме. Ако на теб ти е по-интересна друга тема, например църкви превърнати в джамии или разрушени паметници от османците, направи си такава тема, развивай я, качвай снимки, анализи, прави каталог - никой няма да те спре, само ще ти се радват.
                        „Аз, Драгомир, писах.
                        Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                        Модератор на раздел "Военна Авиация"

                        Comment


                          Бойна слава се опитва да е информативен и безпристрастен форум. А темата за османските паметници е интересна. Ако смятате, че не трябва да има такава тема - сбъркали сте форума. Ако думата "турци" или "османска империя" ви действат като червено на бик - сбъркали сте форума.

                          Ако смятате, че Бойна слава е сцена за националистически изцепки - сбъркали сте форума.

                          Ако смятате, че темите за причините, последиците и подробностите във връзка са османското владичество и изобщо за всичко от този род - т.е. за това колко, кого, защо и как са клали, потурчвали, асимилирали и т.н. не са интересни за нас - грешите - интерeсни са ни и има доста такива теми. Но не е тази.

                          Thorn
                          Last edited by Thorn; 22-06-2010, 10:55.


                          thorn

                          Средновековните църкви в България

                          Comment


                            м/у др. жамията в загоре ще става музей на религиите

                            kizil мерсиз а хамамчетата , веднага в листа за посещение
                            "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                            - МУСТАФА ШАРКОВ -

                            ---------------------------------------------------------------------


                            www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                            Comment


                              KIZIL DELI написа Виж мнение
                              Двуезичният надпис (старославянски? и османски) няма аналог в България и макар и провинциален е интересен, най-малкото дори и само поради тази причина. Добре е, че има странна форма, че иначе до сега все на някого щеше да влезе в употреба - я да си затисне нещо, я да си подложи .
                              Що пък "старославянски", на мене на български ми мяза. Не е чак толкова стар, та да е "старославянски" де. Иначе и аз скоро имам път в района, може да прескоча и до с. Баня да им хвърля едно око на каплъджите.
                              A strong toun Rodez hit is,
                              The Castell is strong and fair I wis...


                              блог за средновековна балканска история

                              Comment


                                Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                                Що пък "старославянски", на мене на български ми мяза. Не е чак толкова стар, та да е "старославянски" де.
                                Ми то затова сложих питанката, защото не съм сигурен, новобългарският не започваше ли със Софроний? Сигурен съм, че си има официално прието становище по въпроса от кога какво, аз не съм запознат.

                                Иначе посещението на село Баня може да се превърне в един много приятен уикенд. Баня е супер стратегическо място, защото географски се пада по средата на всичко, което си струва да се види и цените там са приемливи. Аз заложих на един от т.нар. спа-хотели, а не на къщите за селски туризъм, които са с 10-15 лв. по-евтини и съм много доволен. В самата Баня, след като се видят баните няма какво да се прави, а в жегата е добре да се ходи по обекти до 11 и след 5 ч. (така човек се пази от слънчев удар, а и има по-нормална светлина за снимане), та затова лежането около басейна, вместо кисненето в селска къща през непоносимата част от деня ми се струва по-мотивиращо за разходка в късния следобед .

                                Кат си говорим за османски сгради - хамамът в Разлог е чудесно място за вечеря - хранеха хубаво и евтино.


                                Посещението на с. Добърско е направо задължително. Хем природата е чудна, хем да се хвърли едно око на църквата от 1614 г., която поради отдалечеността на селото поробителят е проспал




                                В съседна Белица има много симпатична църква от 1835 г., малко е стръмно докато се качи човек, но веднъж стигнал си струва, ако се интересува разбира се. Който не се притеснява, че ще сънува кошмари, може да хвърли едно око и на бетонното уахабитско грозилище, наречено новата джамия в Белица.


                                Ако нямате джип или москвич не се лъжете да ходите в мечкарника, за мен беше голямо разочарование - 40 мин. по път без здраво място и се озоваваш в някакъв сюрреализъм, кръстоска между Джурасик парк 1 и филм на Костурица.

                                ПП Забравих - ако последсно сте ходили в Банско преди 10-15 г., сега в никакъв случай не ходете, живейте си със спомените или се пригответе за голяма изненада.

                                Comment

                                Working...
                                X