Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Османски паметници на територията на България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Тези джамии от Провадия ги зная от малък има нещо което може да ви е интересно в Двора на тази с събореният покрив има ( имаше ) не знам как да го кажа малък насип с камъни. Моят дядо всеки път когато минавахме от там ми разправяше че това е гроб на някой си турчин и че в определени вечери можело да се види блещукаща светлина между камъните някой тайно ходил и палил там свещ ( тогава бях малък и тези истории ми бяха безкрайно интересни )
    В края на тази улица има детска градина но преди години е имало Джамия тази джамия е свързана е една история в моето семейство и за два бика които някак си са се появили от стената и са препречили пътят на една акушерка Тази история съм е чувал много пъти от вече за жалост покойната ми пра баба
    В един период от време там в онази стара Провадия моето семейство е живяло точно на тази улица и сега знам че тя не изглежда така както преди години
    съжалявам че не мога да говоря в дати защото всичко е истории от уста на уста (гробът) съм го виждал десетки пъти последно ходих да го търся март месец 2012 година с мой приятел исках да го снимам но за жалост не открих нищо или по скоро някаква ново построена сграда
    Знам че в исляма няма такива обичаи да се палят свещи по гробове и взех да си мисля че може да е гроб на някой светец ?! ? Подобно на Демир Баба и другите светци Само на едно място в интернет бях попаднал на някакъв пасаж който твърдеше че имало някакъв местен герой който убил някаква ламя и че евентуално неговият гроб съм виждал бил като кумир за населението (обещавам ако попадна на този пасаж отново -издирвам го пак - да го добавя тука )
    Също така знам и за още едно теке от другата страна близо до Жп линията ( там малко се бъркам ) защото никога не съм го виждал и ми бяга но по обяснения след като се продължи по улицата и се свие на дясно пресичал се Жп прелез и веднага в дясно или ляво било другото такова теке (дано то да е пожалено от времето)

    Comment


      SELECTED MUSLIM HISTORIC
      MONUMENTS AND SITES IN BULGARIA

      United States Commission for
      the Preservation of America’s Heritage Abroad
      2010

      Comment


        Не съм сигурен доколко мястото на въпроса ми е тук, но все пак: доколко режима за пребиваване в даден керван сарай е свободен, тоест може ли да се ползва и от немюсюлмани, заплащат ли се някакви такси (ако да, то какъв им е размера и периода към който се отнася), обикновено какви са прилежащите стопански постройки освен стаите за гости (например: яхъри, гостилници и т.н.)?
        Liberte, egalite, fraternite
        Viva la revolution
        Zalmoxis написа
        Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
        http://hristoen4ev.blogspot.com/
        dibo написа
        Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
        - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

        Comment


          Кратко описание на хамамите в Пловдив-


          Comment


            тези на Гази Балабан паша и Кетхюда Мехмед паша само Айверди може да ти каже от къде ги е измислил. Въобще с тази книга внимателно, че има доста свободни съчинения, които са размесени със супер ценна информация в много лош карашък (което е много жалко, защото като го изловиш 3 пъти в лъжа вече не му вярваш за нищо, а е гледал много нещо документ). Целта му е ясна, накрая като тегли чертата да има повече османски архитектурни обекти, а някои грешки мисля и че са просто от тъпизъм и липса на информация за района. Той самият не е стъпвал в България

            Comment




              А този хамам кои ли е ?

              Comment


                ... нещо обърках нещата, ако може да ме трийнете

                Comment


                  Eее Хюнкяр хамам, посторен от Шихабеддин срещу джамията/имарета му. Прекрасна сграда от средата на 15 в., в нея (след ремонт и адаптация на пространството) се провеждат сесиите на Областното събрание на Източна Румелия. След Съединението става архивен склад на съда и лека-полека си отива. Ото Рудлоф е свидетел на разрушаването на банята и го е заснел. Снимките са достъпни в Немския Археологически Институт в Истанбул, а предполагам и в някоя пловдивска институция, но май е по-лесно човек да иде до Истанбул за целта Тази снимка е част от серията снимки около разрушаването на банята. Тя е публикувана и в статията "Град Пловдив и неговите сгради" ИБАИ 1934, която е в съавторство с Гертруда Рудлоф-Хиле та затова и така излиза при Айверди. Снимките са си на Ото Рудлоф, за което аз му свалям шапка, че ако не беше той имаше да чакаме за доста неща да видим



                  П.П. Любомир Миков в обзорната си прясна статия за хамамите я докарва от 16 в. (неясно що), което е нелепо и се оборва с докименти. Както впрочем и неизкоренимата датировка за Чифте хамам пак от 16 в., вари го печи го все е турска баня от 16 в. Ама що, ама как, ама, че т. нар. турски триъгълници (много характерно за 15 в.) подържат кубетата кой го интересува

                  Comment




                    Още една снимка от развалянето на хамама
                    Last edited by saladin; 14-12-2012, 11:17.

                    Comment


                      saladin написа Виж мнение


                      Още една снимка от развалянето на хамама
                      не точно, това е медресето в съседство, едно от най-големите (12 килии за ученици) в дн. България

                      Comment


                        KIZIL DELI написа Виж мнение
                        . Тя е публикувана и в статията "Град Пловдив и неговите сгради" ИБАИ 1934, която е в съавторство с Гертруда Рудлоф-Хиле та затова и така излиза при Айверди. Снимките са си на Ото Рудлоф, за което аз му свалям шапка, че ако не беше той имаше да чакаме за доста неща да видим



                        А ще може ли да видим нещо архивно?

                        Comment


                          Свиленградската баня в оргиналният вид

                          Comment


                            Синанбейов хамам в Карнобат-една от малкото цялостно запазените сгради в Югоизточна България, изграден е в третата четвърт на XV в

                            Last edited by saladin; 13-01-2013, 11:22.

                            Comment


                              За спомен от Харманли..........



                              Казана дали е бил пълен?????

                              Comment


                                saladin написа Виж мнение
                                За спомен от Харманли..........
                                Хубав спомен, както са налазили хамама тези мъжаги за 2 дни са го ликвидирали. Съдба кво да правиш, язък дет се вика.

                                В този смисъл някой знае ли нещо за тази баня в Старозагорските Минерални Бани? Има ли я още аджеба или е дала фира? Търся в нета, но нищо не излиза освен хотели

                                Comment

                                Working...
                                X