Аз, като един лаик в османската архитектура, да попитам - две кули на двама дерибея в една паланка като Враца, не са ли малко множко?
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Османски паметници на територията на България
Collapse
X
-
Stan написа Виж мнениеАз, като един лаик в османската архитектура, да попитам - две кули на двама дерибея в една паланка като Враца, не са ли малко множко?
Comment
-
Thorn написа Виж мнениеА ако знаеш един друг дерибей какво замъче е имал!"Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
- МУСТАФА ШАРКОВ -
---------------------------------------------------------------------
www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България
Comment
-
KIZIL DELI написа Виж мнениеА иначе назад в темата конакът (заради географската ширина и периода ) на Хаджитошевите, който пусна Thorn е направо чудесия.
Comment
-
KIZIL DELI написа Виж мнениеМисли малко де."Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
- МУСТАФА ШАРКОВ -
---------------------------------------------------------------------
www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България
Comment
-
Thorn написа Виж мнениевиж постинг 224"Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
- МУСТАФА ШАРКОВ -
---------------------------------------------------------------------
www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България
Comment
-
KIZIL DELI, поправи ме ако греша, но ми се струва, че в доста голяма част от случаите когато говорим за "османска архитектура", "османско наследство" става дума за християнски храмове (византийски и български) на които османците просто са прибавили минарета. А дори когато се твърди, че дадена постройка е направена по заповед на еди кой си султан или везир, пак трябва да се приеме с резерви, защото на строежа са се бъхтили христянската рая и християнски майстори. Агушевите конаци в Родопите са построени от български майстори. Много къщи от 19в. в днешна Турция са строени от български майстори и имат облика на български възрожденски къщи.Мисля, че чак до 17-18 век на османците им е била забранена физическата работа и са я смятали за унизителна. Не случайно финансовата система в империята е била главно в ръцете на евреи, а икономиката в български и гръцки ръце. С това не искам да кажа, че въобще няма османска архитектура, а че много голяма част от нея не е османска.
Comment
-
Здравей и в тази тема! Ми ще се наложи да те поправя, защото мисля, че грешиш в голяма част от поста си. Кълцам го на изречения за по-голяма пригледност.
parijato написа Виж мнениеKIZIL DELI, поправи ме ако греша, но ми се струва, че в доста голяма част от случаите когато говорим за "османска архитектура", "османско наследство" става дума за християнски храмове (византийски и български) на които османците просто са прибавили минарета.
А дори когато се твърди, че дадена постройка е направена по заповед на еди кой си султан или везир, пак трябва да се приеме с резерви, защото на строежа са се бъхтили христянската рая и християнски майстори.
Агушевите конаци в Родопите са построени от български майстори. Много къщи от 19в. в днешна Турция са строени от български майстори и имат облика на български възрожденски къщи.
Мисля, че чак до 17-18 век на османците им е била забранена физическата работа и са я смятали за унизителна.
Не случайно финансовата система в империята е била главно в ръцете на евреи, а икономиката в български и гръцки ръце.
С това не искам да кажа, че въобще няма османска архитектура, а че много голяма част от нея не е османска.Last edited by KIZIL DELI; 14-09-2012, 15:38.
Comment
-
Ето го и съдържанието на книгата на Миков, за която стана дума по-горе. По същество сборник с разнородни статии, който оставя много приятно впечатление.
П.П. Макар и публикувани, събирането им в сборник е много добра идея, защото някои са публикувани в не особено достъпни издания, а и събрани на едно дават обобщена информация. Моите очаквания за монография (от типа на изследването на Миков за алевиите, видяло 3 издания за 5 години) всъщност не се оправдаха. Това си е тип събрани съчинения (каквото е и заглавието) без опит за обощения на базата на натрупания материал. Интересно четиво при всяко едно положение, а някои статии сме ги чекнали и в тази тема.Last edited by KIZIL DELI; 14-09-2012, 17:13.
Comment
-
KIZIL DELI, от началото на 15в. в продължение на 5 столетия българите участват в материалното и културно развитие на Османската империя.В музейните зали на Топкапъ и изобщо в музеите и обществените сгради на Турция, не малка част от тъканите и предметите са дело на български майстори. Искаш да ти дам пример, че икономиката е била главно в български и гръцки ръце - сигурно си чувал за първата манифактурна фабрика в империята, Габрово на Добри Желязков... или за първата железопътна линия Русе - Варна. Знаеш, че железопътна линия се прави там където икономиката е най-развита. Ако кажеш, че и в Цариград икономиката е била развита, там е имало 35 хиляди българи, фактически в него е имало най-много българи в един град през този период. Разбира се, че няма народ с чиста култура, но османците главно само попиват и унищожават!!! чужда култура, а не създават такава. Но така става винаги в историята, когато народ с по-ниска култура(османците) завладее по издигнати в културно отношение народи(гръцки, български, арабски). Съгласен съм, че за една стара постройка 15-18в. е много трудно да се определи от каква народност са всичките и строители и майстори. Най-много да знаем архитекта и по заповед на кой султан или бей е направена. Но факт е, че българите като една от най-многочислените народности в Османската империя са взимали и най-дейно участие. Например най-значимият строител в историята на османската архитектура - архитект Синан, планирал и построил повече от 300 сгради, сред които джамиите „Сюлеймание“ в Константинопол, „Селимие“ в Одрин, Баня баши в София, е от еничарският корпус, тоест е с християнски произход.Тук опираме до неща, като кръв, ДНК и т.н., по които много може да се спекулира, но ако си на мнение, че османците имат равна или по-висока култура от българската(аз съм на мнение, че е много по-ниска) може да отворим за това отделна тема.Last edited by parijato; 15-09-2012, 14:43.
Comment
-
parijato написа Виж мнениеKIZIL DELI, от началото на 15в. в продължение на 5 столетия българите участват в материалното и културно развитие на Османската империя.В музейните зали на Топкапъ и изобщо в музеите и обществените сгради на Турция, не малка част от тъканите и предметите са дело на български майстори. Искаш да ти дам пример, че икономиката е била главно в български и гръцки ръце - сигурно си чувал за първата манифактурна фабрика в империята, Габрово на Добри Желязков... или за първата железопътна линия Русе - Варна. Знаеш, че железопътна линия се прави там където икономиката е най-развита. Ако кажеш, че и в Цариград икономиката е била развита, там е имало 35 хиляди българи, фактически в него е имало най-много българи в един град през този период. Разбира се, че няма народ с чиста култура, но османците главно само попиват и унищожават!!! чужда култура, а не създават такава. Но така става винаги в историята, когато народ с по-ниска култура(османците) завладее по издигнати в културно отношение народи(гръцки, български, арабски). Съгласен съм, че за една стара постройка 15-18в. е много трудно да се определи от каква народност са всичките и строители и майстори. Най-много да знаем архитекта и по заповед на кой султан или бей е направена. Но факт е, че българите като една от най-многочислените народности в Османската империя са взимали и най-дейно участие. Например най-значимият строител в историята на османската архитектура - архитект Синан, планирал и построил повече от 300 сгради, сред които джамиите „Сюлеймание“ в Константинопол, „Селимие“ в Одрин, Баня баши в София, е от еничарският корпус, тоест с християнски произход.Тук опираме до неща, като кръв, ДНК и т.н., по които много може да се спекулира, но ако си на мнение, че османците имат равна или по-висока култура от българската(аз съм на мнение, че е много по-ниска) може да отворим за това отделна тема.
Колкото за линията Русе - Видин, нейното строителство до голяма степен е обусловено от военностратегическа гледна точка, освен това преминава през земи населени до голяма степен с небългарско население.
Comment
Comment