Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Османски паметници на територията на България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    св седмочисленици отвътре


    снимка: http://www.facebook.com/photo.php?fb...type=1&theater
    "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
    - МУСТАФА ШАРКОВ -

    ---------------------------------------------------------------------


    www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

    Comment


      Тези мраморни плочи с красива калиграфия са част от чешмата-паметник на Султан Махмуд II, някога намираща се пред Драматичния театър




      наскоро казваха, че ше сЪберат частите и ше я сглобят наново
      Last edited by Thorn; 06-05-2011, 20:56.
      "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
      - МУСТАФА ШАРКОВ -

      ---------------------------------------------------------------------


      www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

      Comment


        Ески джамия ще разкрие хилядолетна история на вярванията | Dnes.bg


        Четири култови паметника са открити при проучванията на Ески Джамия в Стара Загора . Джамията е последният от тях, а в основата й има православна църква, паметник от римската епоха и култова яма от желязната епоха.
        Заради това натрупване храмът, който не е действащ от 70-те години на миналия век, ще бъде превърнат в музей на религиите. Реставрирането и укрепването на сградата трябва да приключи до есента.
        "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
        - МУСТАФА ШАРКОВ -

        ---------------------------------------------------------------------


        www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

        Comment


          .Като цяло не е запазена само джамия, а цял комплекс. Самия комплекс е в окаяно състояния, дори самата джамия се пада в двора на едно ...
          "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
          - МУСТАФА ШАРКОВ -

          ---------------------------------------------------------------------


          www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

          Comment


            банята в Баня

            Здрасти,

            Този уикенд бях там и минах покрай банята. Ако думата "реставрация" означава повиване с найлон на краищата на покрива, при това не особено читаво, то съответната баня е наистина реставрирана. Или просто някой е взел 1000 лв - респективно 800 за себе си, 150 за найлона и 50 за циганите, дето са го увили, като е отчел "извършени ключови реставрационни дейности, които ще запазят сградата за години, до извършването на основния ремонт, от който тя има нужда".


            KIZIL DELI написа Виж мнение
            наскоро terrarossa ми каза, че мин. баня на х. Захо в с. Баня (Разложко), за която вече стана дума по-горе, се била реставрирала и щяла да става музей на водата. Ако някой има път натам, моля, нека спре за едно кафе в с. Баня и удари 2-3 снимки да видим кво е станало аджеба, че е интересно

            П.П. Хем може да дойде повод да извадим някоя сграда от списъка на закъсалите, дай боже повече!
            Attached Files

            Comment


              още снимки от х. Заховата баня в Баня

              реставрацията!
              Attached Files

              Comment


                LuBe написа Виж мнение
                Здрасти,

                Този уикенд бях там и минах покрай банята. Ако думата "реставрация" означава повиване с найлон на краищата на покрива, при това не особено читаво, то съответната баня е наистина реставрирана. Или просто някой е взел 1000 лв - респективно 800 за себе си, 150 за найлона и 50 за циганите, дето са го увили, като е отчел "извършени ключови реставрационни дейности, които ще запазят сградата за години, до извършването на основния ремонт, от който тя има нужда".
                Хайде честито реставрация! Благодарности за снимките и информацията. Да ти кажа право сградата в този си вид прилича на болно прасе Да, страшна работа се е свършила, очевидно експерти са пипали Мисля, че съм съгласен за схемата, която си начертал за найлона и циганите, точно такава ще да е работата. Ах, жалка работа, но дейностите отчетени от експерта са вероятно консервационни, а не реставрационни, аааа да си имаме уважението, за реставрация трябват много пари По принцип приветствам всяка дейност, която ще опази стара сграда от разруха, но има и примери (като банята в Гоце Делчев или Фатих джами в Кюстендил) за които си мисля, че по-добре хич нищо да не бяха правили. Дано не стане така и с тази баня, която никак не блести с кой знае какви архитектурни достойства, но е много симпатична и сигурен съм би била само от полза за развитието на туризЪма, какъвто претендират, че развиват на местна почва.
                В крайна сметка - развитие има, но напредък не Мерси пак!

                Comment


                  Пазар в Пловдив, от Иван Мърквичка, 1880 г.
                  "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                  - МУСТАФА ШАРКОВ -

                  ---------------------------------------------------------------------


                  www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                  Comment


                    Мина вече, виж тук

                    Comment


                      картината натоз пазар,не отгожариа на савременната локациа,бил е на друго миасто,много по на исток на шадражансокак.

                      Comment


                        Махмудова колона или така нареченият Царев камък – мраморна колона с надпис на арабски, който бележи посещението на султан Махмуд II в града през 1837 година. Затова е известен още и като Махмудовата колона. https://picasaweb.google.com/stoiano...03871440336434

                        Comment


                          Ха бил съм съвсем близо до мястото, а не съм знаел за него, интересно е!

                          Comment


                            с. киченица - разградско, мисля че е старичка





                            "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                            - МУСТАФА ШАРКОВ -

                            ---------------------------------------------------------------------


                            www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                            Comment


                              Зависи какво рабираш под старичка, ако съдим по надписа е от 1930 г., което си е старичка, но османска не е! Кочу джами? се казвала, добре ли виждам?

                              Comment


                                щом ти казаваш е таака
                                "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                                - МУСТАФА ШАРКОВ -

                                ---------------------------------------------------------------------


                                www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                                Comment

                                Working...
                                X