Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Османски паметници на територията на България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Stan написа Виж мнение
    Много приятно заведение - хубаво, хубава кухна и въобще не скъпо, а е баш в центъра на Пловдив. Чак ми е леко гузно като си спомня последният път колко вино изпихме и свински мръвки омаахме в бившата джамия
    Съгласен, даже и кафе правят хубаво!

    Simeon efremov, то и Пловдив не е проста работа, но ти пожелавам успех в начинанието, определено споделяме интереси!

    Comment


      с. Баня, х. Заховата баня

      наскоро terrarossa ми каза, че мин. баня на х. Захо в с. Баня (Разложко), за която вече стана дума по-горе, се била реставрирала и щяла да става музей на водата. Ако някой има път натам, моля, нека спре за едно кафе в с. Баня и удари 2-3 снимки да видим кво е станало аджеба, че е интересно

      П.П. Хем може да дойде повод да извадим някоя сграда от списъка на закъсалите, дай боже повече!

      Comment


        Ето нещо от Пловдив. Това тук мисля, че е баня. Намира се на ул. Хъшовска. Сега мястото е оградено и нещо се строи. Остатъците от банята са в ъгъла на парцела, но не е ясно дали ще оцелеят след поредната строителна кампания. Само тези две снимки имам, защото преди да почне строителството в банята живееха кучета и не смеех да припаря по-близо.

        Освен това в музея на Възраждането в Пловдив има една метална табела с име на улица на османотурски. Също така е изложен един надпис върху мазилката на Куршум хан, но той е на гръцки.

        Ето и снимки от село Добралък. Има един надгробен камък с надпис на турски при входа на църквата и една чешма с надписи на гръцки и турски.

        Comment


          devol написа Виж мнение
          Ето нещо от Пловдив. Това тук мисля, че е баня.
          devol, добре си дошъл! тази баня е интерсна, но вече сме я превъртали назад в тема, можеш да се поразгледаш, напр. тук


          devol написа Виж мнение
          Ето и снимки от село Добралък. Има един надгробен камък с надпис на турски при входа на църквата и една чешма с надписи на гръцки и турски.
          Не разбрах и двата надписа са на чешмата ли? Може ли някой, който отбира от гръцки да ни прочете кво пише на гръцкия надпис. Иначе текстът на османския е прост: някой си "Ибрахим син на Ибрахим е направил благодеянието през 1262/1845-46 г.", ако добре виждам. Надгробният камък пък е на някоя си "Фатма дъщеря на Салих, умряла в 1222/1807-8 г."

          Comment


            Plovdiv

            Plo4ite sa sempli no hudavi,a sa sagalenie selo Dobrolak e posabraveno,kakto i mahalata qvrovo Gerovo uni6togena mai ot Mehmed Sinab,no tova nee po temata utre 6te ka4a smimki ot edno t4ili6te,no nadpisa e na balgarski i ima otdelen na turski,snaq,4e se sahva6tam s trudna rabota,no ne se pla6a,namerih i baq materiali 5te tarsq i o6te,predi mnogo godini vidqh edna djamia v Seget ungaria,kasaha mi,4e e poslednata postroena na sapad v staro vreme be6e mnogo krasiva.

            Comment


              Simeon efremov, пиши на кирилица, че така трудно се чете. И без друго явно имаш виевата мисъл, та тежко се разбира .

              Comment


                KIZIL DELI написа Виж мнение
                devol, добре си дошъл! тази баня е интерсна, но вече сме я превъртали назад в тема, можеш да се поразгледаш, напр. тук

                Не разбрах и двата надписа са на чешмата ли? Може ли някой, който отбира от гръцки да ни прочете кво пише на гръцкия надпис. Иначе текстът на османския е прост: някой си "Ибрахим син на Ибрахим е направил благодеянието през 1262/1845-46 г.", ако добре виждам. Надгробният камък пък е на някоя си "Фатма дъщеря на Салих, умряла в 1222/1807-8 г."
                Не сте я превъртали. Виждам, че сте писали за Челеби Кадъ хамам на ул. Брегалница северно от Марица. Това, което аз съм снимал, е на ул. Хъшовска в арменската махала южно от реката, на един хвърлей от бул. Шести септември. Гръцкият и турският надпис са върху една и съща чешма в Добралък.

                Comment


                  ул. Хъшовска - зад Семинарията

                  Comment


                    Плочите са семпли но хубави,а за съжаление село Добролък е позабравено,както и махалата на Яврово Герово унищожена май от Мехмед Синаб,но това не е по темата, утре ще кача смимки от едно училище,но надписа е на български и има отделен на турски,зная,че се захващам с трудна работа,но не се плаша,намерих и бая материали ще търся и още,преди много години видях една джамия в Сегет Унгария,казаха ми,че е последната построена на запад в старо време, беше много красива.

                    Comment


                      devol, извинения, заблудих се от външната прилика на руините и не съм се замислял над това, което си написал. Единственото, което биха могли да са тези руини на тази локация са останки от банята Хаджи Хасан, която аз знам за разрушена . Можеш ли да дадеш още някакви подробности, като описание къде точно се намира (би трябвало да е в началото на улицата) и най-вече какво е сегашното състояние на нещата, че няма да мога да отида на място скоро май. Строежът колко е напреднал, оградено ли е сега, отвън вижда ли се, и най-вече има ли достъп? Това е добро попадение, трябва да се види задължително!

                      Пускам един кроп от пощенска картичка от 1910 г., на който се вижда банята, а зад нея и Хаджи Хасановата джамия



                      Ето и планче от Харбова:



                      Въобще, аферим ти, направо ми идва ей сега да се метна на колата и да пристигна

                      Comment


                        Това са двете плочи на турски и на български от жълтото училище в старият град, функциониращо и до днес.







                        Уредът който прилича много на фес с чалма е каменнен, шуплив филтър за вода,понеже водата за пиене се е добивала от р.Марица,пренасяла се е в кожени мехове и се е продавала.(било е нужно да се филтрира)





                        Last edited by Simeon efremov; 08-04-2011, 20:05.

                        Comment


                          Филтърът е супер
                          Предлагам обаче да се придържаме към архитектурата в тази и да не мятаме вътре всичко османско. За целта може да се отворят отделни теми. Китабетата (строителни надписи) са несъмнено свързани с архитектурата , защото стоят на сгради, но надгробни камъни и др. не. Знам, че всеки иска да сподели нещо интересно, което е намерил и има най-добри намериения, но нека тук основно слагаме неща свързани с остатъците от османското архитектурно наследство на територията на България.
                          А иначе сградата на жълтото училище е прекрасен образец от Танзиматската ера, но аз там губя интерес .

                          Comment


                            KIZIL DELI написа Виж мнение
                            devol, извинения, заблудих се от външната прилика на руините и не съм се замислял над това, което си написал. Единственото, което биха могли да са тези руини на тази локация са останки от банята Хаджи Хасан, която аз знам за разрушена . Можеш ли да дадеш още някакви подробности, като описание къде точно се намира (би трябвало да е в началото на улицата) и най-вече какво е сегашното състояние на нещата, че няма да мога да отида на място скоро май. Строежът колко е напреднал, оградено ли е сега, отвън вижда ли се, и най-вече има ли достъп? Това е добро попадение, трябва да се види задължително!

                            Пускам един кроп от пощенска картичка от 1910 г., на който се вижда банята, а зад нея и Хаджи Хасановата джамия



                            Ето и планче от Харбова:



                            Въобще, аферим ти, направо ми идва ей сега да се метна на колата и да пристигна
                            Не знам дали е на Хаджи Хасан банята. Хаджи Хасан (Аджисан) махала, една от циганските махали на Пловдив, е южно от бул. Шести септември, а тази баня е северно от булеварда, между тепето и реката. Ето къде е. Това, което е останало от банята, не е точно на улицата, а е в североизточния край на един парцел, който е затворен от три страни и до него има достъп само от запад, от ул. Хъшовска. Последно когато минах оттам, имаше метална ограда и табела, че започва строителство.

                            Comment


                              devol написа Виж мнение
                              Не знам дали е на Хаджи Хасан банята.
                              Мда, май пак се изказах неподготвен. Така като гледам къде я показваш, хаджисановата баня макар и близо не е била там, значи трябва да е нещо друго. Лошото е, че не съм чувал да има друга баня там. Единственото, за което бих могъл да мисля и е наблизо е т. нар. Табаклар/Дебагхане джамии. Да е била малка баня към джамията? Освен това, това което се вижда на снимките, май не се напасва много-много с плана на Харбова на Хаджи Хасан.
                              Благодарности, че повдигаш тоя въпрос, ще се рови, да видим кво ще излезе!

                              Comment


                                KIZIL DELI написа Виж мнение
                                Филтърът е супер
                                Предлагам обаче да се придържаме към архитектурата в тази и да не мятаме вътре всичко османско. За целта може да се отворят отделни теми. Китабетата (строителни надписи) са несъмнено свързани с архитектурата , защото стоят на сгради, но надгробни камъни и др. не. Знам, че всеки иска да сподели нещо интересно, което е намерил и има най-добри намериения, но нека тук основно слагаме неща свързани с остатъците от османското архитектурно наследство на територията на България.
                                А иначе сградата на жълтото училище е прекрасен образец от Танзиматската ера, но аз там губя интерес .
                                е темата си е за всички..както ти подшушнах да е още в началото...
                                "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                                - МУСТАФА ШАРКОВ -

                                ---------------------------------------------------------------------


                                www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                                Comment

                                Working...
                                X