Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Османски паметници на територията на България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Най-вероятно става дума за джамията Ахмед Бей, защото по това време Болгар джамия е военен интендантски склад.

    Comment


      kmeto написа Виж мнение
      Най-вероятно става дума за джамията Ахмед Бей, защото по това време Болгар джамия е военен интендантски склад.
      И аз си помислих същото, защото Ахмед бей липсва в списъка. От друга страна обаче можем ли да предположим, че местната мюсюлманска община няма да знае имената на джамиите, абсурд. Да не би да има 2 имена за Ахмед бей джамии? И коя е Булгар джамия?

      Comment


        Снощи беше вече късно та сега сутринта питах дядо Гошо - баща ми на 83 години и за всеки случай арх.Фърков - изключителен експерт по темата.
        Исак паша джамии е тази при стария Брест (Аджундар) на нейно място и на банята до нея по времето на комунизма построиха канцеларии на Държавното земеделско стопанство.
        Джамията и банята са построени от хаджи Дундар ( та от там побългарено Аджундар).
        Името на джамията е в чест на Исак паша - покорителя на Босна, войските на когото минават през Кюстендил, на хълма над джамията - на мястото на сегашния пионерски дом - местността Намазгето (побългарено) отслужват служба на открито и продължават към Цариград.

        Мостът на река Струма при село Невестино е част от цялостната стратегия и план на империята за изграждане на бързи военни транспортни комуникации. Алабализмите за други мотиви са само фолклор. По мястото и посоката на мостовете може да определите (и те съвпадат с документите и историческите факти) важните направления и приоритетни области по това време. Но това е друга тема и ако пиша нешто повече сега тука - Митко (модератор бей) ке го изтрие.

        Ако искате да разговаряме по темата, моля обадете ми се на 0888-505094 Иван Сапунджиев

        П.П.
        Болгар джамия е тази на чието място сега е градинката пред Младежкия дом.
        Сега е дадена като компенсация за разрушената сграда на площада на Народно читалище Братство 1869.

        На всички тези сгради има запазени снимки.
        Last edited by kmeto; 20-02-2011, 10:15.

        Comment


          kmeto написа Виж мнение
          Болгар джамия е тази на чието място сега е градинката пред Младежкия дом.
          Интересно има ли някакво обяснение за това странно име?

          Comment


            мооже ли да видим тея снимки?
            "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
            - МУСТАФА ШАРКОВ -

            ---------------------------------------------------------------------


            www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

            Comment


              pogled ot minareto na Fatih Mehmed camii po posoka pazara na iztok jugoiztok
              Attached Files
              Last edited by kmeto; 19-02-2011, 12:43.

              Comment


                Кмето, много интересно включване. Доколкото разбирам казваш, че Хаджъ Дюндар джами = Исхак паша джами ли? Така, Хаджи Дюндар я знам, както съм виждал и банята отсреща джамията, която мисля, че се води Исхак паша хамамъ. Правилно ли те разбирам? Можеш ли да отбележиш на плана на Харбова, къде се намират?



                Освен Болгар джамия, въпросната би трябвало да е имала и оригинално име, дали се знае? Много интересна сграда, прилича по градеж на Фатих, и Имарет джамия. Можеш ли да отбележиш и нейното местоположение на плана. Така не мога да се ориентирам добре, то не съм и толкова добре запознат с топографията на Кюстендил де.

                Comment


                  В началото на третата седмица на месец МАРТ 2011 организирам в Кюстендил дискусия, на която ще се говори за тези обекти. Който проявява интерес да ми звъни на 0888-505094 или 078-524948 Иван Сапунжиев.
                  Attached Files
                  Last edited by gollum; 20-02-2011, 11:19. Причина: Bonus! :-)

                  Comment


                    Кмето, страшен си

                    Ето някоя снимка и от мен

                    Хаджи Дюндар джамия


                    Байрам паша/имарет джамия

                    Comment


                      KIZIL DELI написа Виж мнение
                      Ески джами в Казанлък и тюрбето на Лала Шахин (върху тракийската гробница - F. W. Hasluck revisited ) благодарение на РетроБългария.
                      Хм, откъде дойде това за Лала Шахин? По това време (1412г) основателя на града - Сараджа паша, е бил също доста заслужил и известен военачалник, не би ли следвало да е по скоро негова семейна гробница? Впрочем според историците, Ески джами е построена първоначално именно от него!
                      Не че се заяждам, просто любопитство - какво общо има Лала Шахин с "Малкия Казан" та ще го погребват тъкмо тук?
                      "...7. Пациентите във форумите трябва да се съобразяват с условието, че тук не е място за интелектуални изяви от типа на философски монолози, това е лечебно заведение." - Правила за форуми

                      Comment


                        НВС написа Виж мнение
                        какво общо има Лала Шахин с "Малкия Казан" та ще го погребват тъкмо тук?
                        Ми не знам, това е въпрос, който винаги е тормозил и мен. Теорията на конспирацията е следната: по някое време (неясно кога, но към 80-те г. на Х²V в.) Лала Шахин хвърлил топа - най-вероятно просто му дошло времето не, че в битка нещо. Кат умрял го изкормили и вътрешностите му ги погребали в Румелия, а тялото осолили и отнесли в Анадола, където го погребали в днешния гр. Мустафакемалпаша в едно много чешит тюрбе. Онова, което се намира на баира в Казанлък е балдахин, т.е. открита гробница и при всяко положение е бая ранна работа и става идеално за целта да държи червата на пашата. Сега обаче има и ред проблеми - не ми е известно нито един сигурен източник указващ, че работата е точно такава, щото както казваш при положение, че ни надпис ни дявол има може и да е на някой друг ранен герой като Саруджа паша например. Не мога и да кажа със сигурност кой пръв тиражира информацията, че балдахинът/тюрбе в Казанлък е на Лала Шахин, но в литературата си обикаля като факт (имам предвид сериозни автори). Освен това Садеддин разправя, че Лалата резидирал във Филибето, та що е чинил в Казанлък не е много ясно. Та в случая аз се доверявам на дъртите зверове като Бабингер, които естествено, че като всички хора също грешат, но рядко При все това съм готов да си сменя мнението, ако някой извади нещо по-добро. Впрочем много добър въпрос

                        П.П. Саруджа паша и синът му Умур бей мислех в Чирмен/Черномен да са погребани?

                        Comment


                          Яснооооо, работата е доста мътна!
                          Май ще трябва да пообиколя това тюрбе с фотоапарата, досега не ми е идвало на ум че няма никакви надписи по него, пък и не съм му обръщал внимание на тая подробност. Явно покрай фурора с тракийската гробница малко хора са му обърнали внимание. Спомням си че като ученик даже за известно време си мислех че именно това е тракийската гробница...
                          Все пак ми направи впечатление че казанлъшките историографи са доста подробни и уверени в годината 1412 на построяване на джамията, та оставам с впечатление че се базират на някакъв хартиен или каменен документ...
                          Иначе за "Малкия Казан" предполагам си се усетил накъде ми е интереса, ама дано не ме усети модератора со секирчето...
                          "...7. Пациентите във форумите трябва да се съобразяват с условието, че тук не е място за интелектуални изяви от типа на философски монолози, това е лечебно заведение." - Правила за форуми

                          Comment


                            Дервиш баня в Кюстендил







                            thorn

                            Средновековните църкви в България

                            Comment


                              kолко от чифте баня (кюстендил) е запазila средновековния си вид??
                              "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                              - МУСТАФА ШАРКОВ -

                              ---------------------------------------------------------------------


                              www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                              Comment


                                Дервиш баня в Кюстендил винаги ми е била странна. Не че нещо разбирам от османски бани, ама все ми се струва различна от останалите дето съм виждал. Тази правоъгълна двускатна постройка - последното нещо, на което ми мяза е османска баня. Двете помещения с куполите - това си е ясно че е баня. Обаче тези две помещения са правени доста по-късно - задарията е напълно различна. Възможно ли е правоъгълната сграда - тази с клетъчния градеж, първоначално да е била нещо друго?

                                Comment

                                Working...
                                X