Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Пленените български знамена

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Пленените български знамена

    господа, в един руски форум за българия прочетох нещо абсурдно - моля ви дайте мнение по въпроса
    Гледам сега по телевизора Божидар Димитров се бие на бързея, че видите ли няма пленено нито едно българско бойно знаме от врага. Да, ама не. През 1941-1942 година Севастопол щурмуват немски и български (фашистки разбира се, тогава България е била верен съюзник на Германия) бойни кораби. Българския черноморски флот там бива разбит и знамето на флотилията попада в плен, в руски ръце. И така знамето си стои кротко в музея на Бойната Слава в Севастопол до 1947. Именно тогава Г. Димитров в Москва се обръща с молба към Сталин, "Абе така и така Йоско, до сега нямаме нито едно пленено бойно знаме, единственото е у вас в Севастопол, дай да го дадеш, да го върна в България, че моите другари-партизани мърморят и се сърдят. Туй знаме - викат - разваля целия пейзаж на Българската Бойна Слава. Абе нали сега сме съюзници, приятели и братя, върни ни го, дай го". И Сталин, нали е с мека душа, добродушко, го дал, върнал го на българите, калпазанинът му неден.

    P.S. Това ми го е разказвал ветеран очевидец, на когото имам доверие (беше ми преподавател по спецподготовка в школата в Ленинград).

    #2
    руски летец доброволец в бв

    господа, в един руски сайт за българия прочетох следното:

    Болгарский историк Иван Попов отмечает, что Тимофей Ефимов особо выделяется среди летчиков мастерством и решительностью. В восторженной характеристике русскому добровольцу Попов считает не лишней и такую деталь: «В отличие от других авиаторов Тимофей Ефимов воевал на стороне болгар, не имея специальной зарплаты». Некоторые западноевропейские газеты того времени, как указывает историк, сочли, что подвигами, совершенными в Балканской войне, Тимофей Ефимов даже в чем-то превзошел славу своего знаменитого брата, Михаила Ефимова. И все же Тимофей вынужден покинуть Болгарию до окончания войны.

    Офицеры тогдашней самодержавной Болгарии, как и в России, были представителями привилегированных классов. Видно, не по духу им пришелся русский летчик «плебейской» крови, да еще подружившийся с революционером.

    Болгарский военно-исторический архив прислал нам фотокопию из «Биржевых ведомостей» — газеты, издававшейся в Петербурге. Вот она:
    «...Теперь несколько слов о русских летчиках. Их было здесь несколько человек. Первым приехал в качестве добровольца Тимофей Ефимов, совершивший удачный, под сильным обстрелом, полет над Адрианополем. Вслед за этим он был неизвестно за что грубо оскорблен одним из офицеров воздухоплавательного парка и обиженный, хотел уехать. Уступая просьбам русских журналистов — не прерывать идейной работы ради личной, хотя бы и тяжелой, хотя бы и незаслуженной обиды, Т. Ефимов решил остаться. Но... в этот же самый день ему было совершенно неожиданно сообщено, что «вход ему в офицерское собрание ныне возбраняется». После этого самые пламенные из нас, журналистов, болгарофилы, не решились давать Ефимову новые советы и увещевания, и он уехал. На смену же ему приехал, уже «на жалованье», авиатор Лерхе»..."

    Е.Королева, В. Рудник
    "Соперники орлов"
    Из воспоминаний ветеранов авиации, современников Ефимова

    въпрос - знае ли някой защо на руския доброволец е бил отказан достъп в офицерсия клуб?
    _________________

    Comment


      #3
      България отказва да обяви война на СССР и не участва в сраженията на Източния фронт, а единствено доставя на Райха стоки (храни, платове, дрехи и т.н.).
      А доколко сме били фашистка държава и верен съюзник... България на практика не оказва каквото и да е въоръжена помощ на германците, дори в операците на Балканите срещу Югославия и Гърция. След като германците разбиват юго-армията и гърците на линията "Метаксас" българските войски отново се настаняват в българските територии в Южна Тракия, Западните покрайнини и Македония.

      Comment


        #4
        Интересни въпроси (защо ли са в една и съща тема???), но нещо ми звучат като легенда.
        Иначе stifen, хората са прави да отварят дума за някои определения. Вероятно ще има и други. Без значение на какво са ви учили, определението "фашистки", спрямо Българския флот от периода, е неточно и нелепо.
        Също така хубаво би било, да обърнете внимание на въпросните господа от руския форум, че България в периода нито е била 'самодържавна", нито офицерите й са били главно представители на "привилегированите класи"
        Recalibrating my lack of faith in humanity...

        https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

        Comment


          #5
          По първия въпрос - отговора е тук - http://vimpel.boinaslava.net/index.p...bg_flot_1_1940...
          Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

          Comment


            #6
            albireo написа Виж мнение
            Без значение на какво са ви учили, определението "фашистки", спрямо Българския флот от периода, е неточно и нелепо.
            Също така хубаво би било, да обърнете внимание на въпросните господа от руския форум, че България в периода нито е била 'самодържавна", нито офицерите й са били главно представители на "привилегированите класи"
            определението фашистки не е мое
            въпреки че въпроса е на български, той е написан от руснак, к7ойто по неговите думи оживее в българи и знае български и е прононсиран болшевик

            Comment


              #7
              Български флотски знамена

              от Първата световна война пленени от Русия няма.

              От Втората световна война също няма в бойни действия.

              Но...има "пленени" бойните флагове на четирите български миноносеца(торпедоносеца), още вечерта на 8.септември 1944 г., когато съветският флот ги окупира и отвежда по-късно в съветски пристанища. След няколко години кораби връщат, но флаговете си остават там.

              Отделно и от българските полкове са откраднати и неправилно записвани като "пленени" от руснаците и български знамена, обр.1937 г. раздавани от Цар Борис ²²², при възстановяването на армията ни тогава. Такива са били част от наградните условия в съветската армия тогава - "пленяване на вражеско бойно знаме", а ние сме официално във война от 5.²Х.1944 до 28.Х.1944 г. със СССР.И като ни окупират веднага "пленяват" наготово съхраняваните и уж охранявани от почетния във всяко наше поделение "пост ¹ 1" бойно знаме. Така някои съветски поделения получават почетни звания "Варненски", "Русенски", Шуменски" и пр.полкове, бригади и т.н. Носят ги и до сега, мисля.

              "Пленените" български знамена, бойните на пехотата и флаговете на миноносците се съхраняват в съветски военни музеи. Някои са били изложени и в Централния военно-морски музей в Ленинград. Във витрините за пред публиката. Протестирали са от българска страна, но неудачно. Едва на адмирал Иван Добрев му се отдава (има го в мемеарите му - последното издание) да накара руснаците поне да ги махнат от витрините и прибират в складовете. Но и той успява това, едва след като се оплаква лично на Леонид Брежнев - били са добри познати. На Добри Джуров и (вероятно Живков) това не се е отдало например. Те също са подмятали за тази обида.

              Темата обаче е била актуална. На едни банкет в Русия, шефът на КГБ Андропов (или заместникът му Цвигун - зет на Брежнев), един от двамата, мисля, се засегнал от изявления на български министър ( ген. Ангел Цанев - Председател на КДС тогава), че българите сами са извършили деветосептемврийския преврат, а Червената армия дошла наготово да ни окупира и няма заслуги. За тази постъпка Живков сваля Цанев от власт много скоро.Също е описана тази случка в много източници.

              Последно по темата - по времето на Елцин, тяхната държавна Дума прие нов закон - всичко от времето на войната прибрано като плячка (трофей) е тяхна - руска - вечна собственост и не може никому да се връща или раздава. така е и досега. Но това не е заради малка България, а заради големите съкровища и богатства заграбени от немските музеи и галерии и други европесйки столици и градове в края на войната и пренесени в Русия.

              Но български бойни знамена има в гръцки военни музеи.Сега сме заедно в НАТО и може би са ги прибрали и те от витрините. Мисля и в Румъния още от 1913 г. Не зная дали ги излагат на показ, но са си там. Легендите, че уж нямаме пленено бойно знаме са за децата - но кой печели от възпитанието с лъжи и полуистини ?! Божидар Димитров може би и компанията му !
              Last edited by tarsan; 29-12-2008, 20:47.

              Comment


                #8
                Бойна знамена може да има, въпросът е в бой ли са пленени или "пленени" като след 9ти Септември (впрочем, благодаря че сподели информацията).
                Какво става с бойното знаме на българската бригада в Солун в началото на Междусъюзническата война?

                Comment


                  #9
                  Но български бойни знамена има в гръцки военни музеи.Сега сме заедно в НАТО и може би са ги прибрали и те от витрините. Мисля и в Румъния още от 1913 г.
                  "Има", "може би", "мисля"... кое точно от трите?

                  Колкото до отмъкнатите от братушките флагове, искам да те питам - ако примерно крадци разбият ВИМ и отмъкнат знамена от витрините и тях ли ще ги пишеш в графа "пленени"?
                  (\_/)
                  (°_°)
                  (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                  Comment


                    #10
                    tarsan написа Виж мнение
                    от Първата световна война пленени от Русия няма.

                    От Втората световна война също няма в бойни действия.

                    Но...има "пленени" бойните флагове на четирите български миноносеца(торпедоносеца), още вечерта на 8.септември 1944 г., когато съветският флот ги окупира и отвежда по-късно в съветски пристанища. След няколко години кораби връщат, но флаговете си остават там.

                    О!
                    благодаря, нещо подобно знаех и аз, но не бях сигурен. с ваше разрешение ще го изпратя на г-н руснака

                    Comment


                      #11
                      Warlord написа Виж мнение
                      "Има", "може би", "мисля"... кое точно от трите?

                      Колкото до отмъкнатите от братушките флагове, искам да те питам - ако примерно крадци разбият ВИМ и отмъкнат знамена от витрините и тях ли ще ги пишеш в графа "пленени"?
                      приятелю, "може би", "мисля" (че) и той не знае
                      Зимата пее свойта зла песен,
                      вихрове гонят тръни в полето,
                      и студ, и мраз, и плач без надежда
                      навяват на теб скръб на сърцето.

                      Comment


                        #12
                        Мисля, че всички ще се съгласите че, няма пленено българско бойно знаме в БОЙ. Ако пък руснаците са много горди от това, че имат наши знамена и то знамена , които доколкото чета не са взети в бой и ако за това трябва да се гордееш нека се гордеят.
                        То тогава и аз съм горд от това, че в наши музей има както руски знаме пленени в БОЙ.
                        В крайна сметка всеки се гордее с това, което има.
                        Гордейте братушки гордейте се!!!
                        "Благословен да бъде Бог, Който забавя, но не забравя!"
                        "Пред картечницата - триста руски трупа. До картечницата нито един патрон. Но за това като верен страж падналия до нея защитник".
                        СВЕТЦИ!!!

                        Comment


                          #13
                          Има литература!

                          Книгата " Български бойни знамена и флагове"-1998, издателство на МО "Св. Георги Победоносец" с автор о. з. полковник Иван Стефанов Иванов съдържа пълно описание на използваните знамена в българските въоръжени сили и историята им от Освобождението до наши дни! Почти всички те са със снимки или най-малко с възстановителни рисунки. Тираж 500 броя.
                          Това за миноносците е вярно , но си е обикновена кражба! От къде чухте за влашки и гръцки плен? Дайте доказателства!

                          Comment


                            #14
                            Има още немалко неказани и непроучени неща

                            от миналото ни.

                            Книгата на Ив.Иванов за знамена и флагове не е пълна, но не само от незнание ами от фарфаронщината на автора й. Още когато събираше материали за нея , той отказваше да приеме сведения, които не се вместват в "патриотичните" му представи.

                            В гръцките военни музей беше пълно с български (и други - турски примерно, италиански след 1941 . също немски) но и много български военни трофей. Имаше и наши знамена, български оръдия, имаше надписи "Убий българина!" от старите им гръцки казарми. Български туристи и такива от държавите във Варшавския договор пускаха безплатно - защо ли ?! Имаше беседи на руски език също.

                            А в румънските музеи трофей имат и от 1913, но и от руска страна. В голямата изложба на вражески трофей в края на 1913 г. в Кюстенджа (дн.Констанца) напр. са български флотски знамена по две линии - първо дадени от Русия и второ - румънците сами са си взели от нашите спомагателни кораби флаговете, когато окупират Варна за 20-тина дни през 1913 г. Търговските ни кораби бягат и се крия в Бургас, а военните се разоръжават в Севастопол - свалят затвори на оръдия, сдават личното стрелково оръжие (без офицерите, мисля) и снемат флаговете на всичките ни шест миноносеца и крайцера "Надежда" - така е по Хагската конвенция.Водач на отряда е кап. Д.Добрев, героят от атаката над "Хамидие" предната година.Тези именно комплекти флагове Русия дава на Румъния за изложбата.Руският цар Николай ²² лично посещава изложението, отделно награждава първия румънски полк, влязал в българските предели, сам приема фелдмаршалско звание в румънската армия и дава същото на румънския крал и т.н.Това е за да се уязви цар Фердинанд и накаже морално и България, защото с поведението си на 16 юни 1913 разрушава постигнатия с толкова руски усилия Балкански съюз. Тези флагове са били по-късно излагани в румънския военен музей в Букурещ, но кой го е считал за обидно поведение ?!

                            Сегашните легенди и хвалебствия по модела "Петко Йотов" за уж липсата на български знамена в чужди държави кому вършат работа ?! В частните военни музеи в Австрия напр. и сега е пълно и дори са изложени съветски военни знамена от ВСВ. В съветските - пък висят трофейните немски и дори японски. И какво от това ?! Не е ли по-поучително да не се украсява истината ?! "Другарят Йотов", още като преподавател по "история на БКП" във военното училище в Долна Митрополия, някога, доста отдавна, говореше съвсем, съвсем други неща и ги пишеше дори в "Народна армия" сега се е преквалифицирал на патриот, и но и тогава и сега си остава чиновник. Той пропагандира фалшиви тези за жалост.

                            Нужни са нови хора, необременени, и мислещи с мозъците си.

                            Съветската армия се е взела българските флагове след 8.²Х.1944 г. наготово, но по време на официално обявена война. Не ги е откраднала от складовете ни. Техни са и толкова. Защо има обидени ?!

                            Ами архивите ни и - и те са при тях. Да бяхме спечелили войната - щеше да е друго.

                            Comment


                              #15
                              Не виждам нищо лошо в това да има бойни знамена в чужди музеи, били те и откраднати. Стига да се знае как са попаднали там, а не и "те" да се бият в гърдите и да се хвалят в какъв епичен бой са пленени, когато всъщност да предадени едва ли не доброволно.

                              Comment

                              Working...
                              X