Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Размисли и страсти на един льохман за подводната археология

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Размисли и страсти на един льохман за подводната археология

    Тази година покрай посещението купчините пясък на Голямата Солена локва, гордо именувана Българско черноморие посетих и единствения в на'та мила Родина музей за подводна археология. Въпреки интереса ми към предмета тръгнах със скромни очаквания. Научен от нашата действителност, че а прехвалени ягоди с голяма кошница не се ходи бях приятно изненадан. И разочарован, но за това - по-късно.
    Музеят се помещава в гр. Китен точно до Пощата. Разположен е на два етажа - горният представлява помещение с лавица за брошурки (не проявих интерес към тях, поради откровенно рекламният им външен вид и ограничения обем), шкаф с книги за продам и още един такъв, но по-голям и със същото предназначение. Предлаганите заглавия бяха общо 15-тина, като с подводната археология, историята на корабостроенето и корабоплаването в България беше сврзано само 1 (словом - ЕДНО).
    Изключително приятно впечатление ми направи уредничката на музея. Вероятно поради ограничения брой посетители, но по-вероятно поради любовта й към професията тя ни отдели 45 мин за лекция по проблема. А той касаеше:
    1. Намереното подводно селище в района на Китен (по настоящем обитаващо основите в края на вълнолома на пристанището)
    2. Потънал кораб от 19-ти век
    Самaта експозиция на находките включваше - шкаф с находки от Варна (керамика от елинистичния период) и керамика от намреното до Китен подводно селища. Последното е датирано от 3-4 в. пр. н. е. Следваха няколко шкафа с намерена керамика от селището - паници, лъжици, гърнета и т. н. В ъгъла се разполагаха 2 рога от тур.
    Другата част от експозииата бе посветена на потъналия кораб - табличка с кръст, комплект лули, 2 мастилници с перодръжка, порцеланови чинии, 2 стъклени шишенца, комплект теракотени плочки, мангал, сребърен поднос и мраморен римски съд. Присъстваха и вечните каменни, дървени с оловен щок и една желязна котви.
    На желаещите се демонстрира и филм за морските традиции на българина. Странно, но в самия филм се говореше за траките, а основно се показваха гръцки барелефи, рисунки върху вази, 2 пъти беше цитиран Омир и още един грък-историк. Te "доказаха" колко велики мореплаватели са били траките, след което авторите на филма направиха извода, че традициите на траките били възприети от славяните и прабългарите. И филма свърши.
    Кое беше разочароващото - че подводното селище е проучено спешно заради строежа на вълнолома, че потъналия кораб е проучен с парите на американски университет, макар да е известно местоположението му от 60-те години, че има още 7 потънали кораба, но не се предвижда тяхното проучване.
    А кога ще бъдат проучени останалите находки в морето - неизвестно.

    Това лято се появиха съобщения, че ще правят атлас на потъналите кораби в Черно море. И водолазите "твърдяли", че в подводните пещери били скрити съкровища. Е, ако единствения ни музей по подводна археология е в Китен по стечение на обстоятелствата, ако за същата пари няма какво да очакваме за в бъдеще?
    Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
    Неизвестен руски адмирал

    #2
    Хех, началото на поста на Одзава ми напомня за един разказ на Чудомир. Май за седем десетилетия нещата не са се променили кой знае колко .
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...


    блог за средновековна балканска история

    Comment


      #3
      Едно време в Созопол имаше филиал на археологическия музей с група за подводни проучвания. Проф. Ал. Фол успя да издейства някакви пари и доста години се правеха проучвания по нашия бряг. Това което се откри, доколкото знам е в музея в Созопол. Сега копа ли някой, далдисва ли не знам?!? Венци го уволниха и почна някакъв бизнес, а Калин се мота по София. Май наистина пълен застой се оформя.
      Божидар Димитров нещо се опита преди година-две да копае на евиния плаж, пак в Созопол и нещо откри, нещо се вади, но какво точно не знам.
      Някаква лодка еднодръвка беше извадена от рибарски трал навътре из морето и толкоз!


      Пак ми няма танка!!!!!!!!!!!!!
      От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

      Comment


        #4
        Преди 4-5 години бях в същия този музей и експозицията тогава беше съвсем различна: археологически находки от всякакъв характер от региона. Имаше и тематична част, която беше нещо от типа "Античните превозни средства по нашите земи". Запомнила съм една двуколесница, доста добре запазена и много добре изглеждаща (направо красива). Уредничката вероятно е била същата, защото и тогава ни отдели много време и искрено се радваше на интереса ни (не че имаше други посетители, с които да си говори на български, бяха все чужденци).
        Не знам дали експозициите се сменят (може би всяка година) или са решили да направят за подводни археологически находки.

        Comment


          #5
          Незаконното тралене нанася щети на подводните обекти
          "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

          Comment


            #6
            танкиста от Харков написа Виж мнение
            Едно време в Созопол.....
            Става въпрос за следното:
            През 2002 г. започна съвместното българо-френско проучване, като от френска страна бяха едни пичове от университета на Прованс Екс Марсилия ² във Франция. На плажа (Калфата) разкриха гробни комплекси, каменни конструкции и различни останки от погребално-поменални обреди (обредни огнища, керамични и амфорни струпвания). Има най-различни гробни съоръжения - обикновена гробна яма, гробна яма маркирана с камъни, гроб оформен от керемиди и гроб граден от каменни блокове (циста). Имаше инхумации и кремации. Проучиха и голяма част от много добре запазен периболос.
            Всичко намерено - керамични съдове, теракоти, метални накити и козметични принадлежности, монети, амфорни печати, надгробни стели и др. се датира към V - ²²² в.пр.Хр.
            Но това междудругото - не точно към подводната.
            Колко бързо изчезва всичко — и самите тела във вселената и споменът за тях във вечността. Каква е природата на всичко сетивно и особено на онова, което ни примамва с удоволствие, плаши с мъка или заслепява тщеславието на хората с празната си външност. Колко евтино, презряно, нечисто и изложено на гибел е то в оценката на умствената способност.

            МАРК АВРЕЛИЙ, "Към себе си", II, 12

            Comment

            Working...
            X