Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Външен вид

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Външен вид

    Търсих информация, подобни тема ама нищо не намерих.

    Интересува ме външният вид на народи като прабългарите, траки, славяни, печенеги, кумани, келти, узи, власи и т.н.
    В смисъл на външен вид - очи, коса, телосложение

    Също ме интересува и как се клалифицираме съвременните българи, гърци и сърби.
    Примерно както скандинавците са известни като светли хора с руса коса и светли очи.
    Кит

    #2
    Външен вид - искаш да кажеш антропологичен тип ли?
    Ако се говори за антропология, прабългари и сегашни българи са европеиди, най - общо казано. Сегашните българи са към средиземноморската раса, т.е. не си приличат особено с поляци и руснаци.
    Не 7, а 77 пъти по 7...

    http://www.mathematicalanthropology.org/

    Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм

    Comment


      #3
      Съмнявам се, че подобна информация ще се намери, още повече - в обективността и смислеността й. За прабългарите - май няма единно мнение. За траки и много други - също. Няма статистически или анкетни данни, така да се каже .

      Примерно както скандинавците са известни като светли хора с руса коса и светли очи.
      Това нещо е известно като стереотип, т.е. стандартна представа, която има свойството не винаги да отговаря на истината. Дори и да оставим факта, че населението на скандинавските страни се променя под влияние на смесване, остава интересното, че лапландците (и не само те), които несъмнено са скандинавци, са по-скоро мургави и чернокоси, във всеки случай съвсем не влизат в обичайните представи за скандинавци. Затова и се нарича стереотип тая работа.

      Също ме интересува и как се клалифицираме съвременните българи
      Ако излезеш на улицата и се огледаш, няма начин да не забележиш, че не се забелязва някаква еднаквост във външния вид или типа на съвременните българи. Има ги всякакви.

      Comment


        #4
        лапландците (и не само те), които несъмнено са скандинавци, са по-скоро мургави и чернокоси
        кимерийци или пикти
        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
        "But I know none, and therefore am no beast."

        (Richard III - William Shakespeare)

        Comment


          #5
          Darkas написа
          Външен вид - искаш да кажеш антропологичен тип ли?
          Ако се говори за антропология, прабългари и сегашни българи са европеиди, най - общо казано. Сегашните българи са към средиземноморската раса, т.е. не си приличат особено с поляци и руснаци.
          Мисля, че антропология е точното название.
          Моя е грешката, не съм запознат с тези неща, интересувам се.

          Средиземноморска раза -> какъв е стереотипът (вече ще използвам това относно въпроса ми, явно е по-подходящо) на средиземноморската раса?
          Кои народи са към нея? Какво е общото между народите от тази раса?

          То, щом има средиземноморска раса, явно има и други. Може ли малко информация?

          gollum, каза, че не може да се намери точна информация. Може да е така, но нещо ме глождае в главата, че имаше подобна информация в учебниците по история от ранните класове.

          Относно послдедното, да, има различия - частни случаи.
          Не може всички да си приличаме, но какво е преобладаващото?
          Примерно, според мен, в България преобладават хората с кафяви очи -> следователно от такава гледна точна по-голяма част от българите принадлежът към раса (сердиземноморска и т.н) която е характерна с кафявите очи.

          Да задам първоначалния въпрос под друг начин:
          Какъв е бил характерния външен вид на прабългарите, траки, славяни, печенеги, кумани, келти, узи, власи и т.н.
          Примерно при едните повечето хора са със светли очи и коси, при другите пък е обраното мургава кожа, тъмни-кестеняви коси и кафяви очи.

          Примерно славяните се различават от китайците по това, че не са с дръпнати очи и по цвета на кожата и по други работи, разбира се.

          Давам примери на това, което искам. Тези ги намерих в безуспешното ми търсене из мрежата:
          - Куманите са били по светли на външен вид и от чувашите,но лингвистите определят и куманския и чувашкия езици като тюркски!
          - Куманите са били тюркоезични и са имали подобна на тюркската култура, както и повечето степни племена от средновековието. Но етническия им произход вероятно е по-различен, както и този на българите. Те са описвани с външен вид твърде нетипичен за тюркските племена - едри на ръст и със светли коси.
          - Повечето от чувашите са светли,с много бяла кожа хора!Много от тях са със светли очи и коси ,но и сред много от тях личи монголоидност от 15 до 30 процента!

          Ето нещо казано от Parabellum:
          Да не забравяме също така, че куманите са били високи, стройни хора с руси коси и сини очи.

          Търся такава и подобна информация.
          Last edited by Terror; 01-02-2008, 23:17. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

          Comment


            #6
            Безумие
            XV mile the sea brode is
            From Turkey to the Ile of Rodez...

            Comment

            Working...
            X