Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Важността на месец септември в българската история

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Важността на месец септември в българската история

    Искам да подчертая важността на месец септември в българската история, както и факта, че неслучайно през този месец празнуваме редица национални празници - знайни и незнайни, от миналото и настоящето. Нека започнем с три важни празника само в рамките на първата десетдневка на септември. Първо, на 6 септември празнуваме Съединението на Княжество България и Източна Румелия през 1885 г., една от най-важните дати в новата българска история и символ на българските сила и единение. Това е много голям празник, за който винаги трябва да си спомняме с чувство на благодарност и признание за подвига на нашите славни предци. Друг много важен и подценяван празник е 7 септември, когато се чества подписването на Крайовската спогодба от 1940 г. между България и Румъния, с който последната ни връща Южна Добруджа след продължило повече от две десетилетия съществуване на областта в рамките на чужда държавност. Това събитие е славно и има голямо стойност не само за добруджанци, за които настъпва обясним небивал възторг, но и за нацията като цяло. Време на подем и вяра в бъдещето и предстоящото обединение на Царство България. Друг празник, макар и от миналото, е комунистическият национален празник 9 септември, който отбелязва държавния преврат, наричан социалистическа революция, от 1944 г. Макар той вече от много години да не е официален празник и да се отбелязва само от привърженици на лявата идея в страната, 9 септември има своето място в нашата историческа памет като поставил края на един и началото на друг обществено-политически строй в България, за добро или лошо.
    Празниците през септември не спират дотук (между другото, от 21 септември до края на месеца през 1940 г. българските войски заемат на 4 етапа Южна Добруджа, в съответствие с горе-споменатата Крайовска спогодба). Не знам дали към празниците трябва да причислим и началото на учебната година, но ако това е така, то денят 15 септември задължително трябва да се нареди сред този пантеон от празници. Много важен празник през септември е 22.09 - Денят на независимостта на България (обявена на този ден през 1908 г.), един важен национален празник, с който страната ни става суверенен международноправен субект, напълно независим от Османската империя, и то цели 30 години след освобождението на България през 1877-1878 г. Мисля, че този списък от празници е доста дълъг и доказва за пореден път богатството на историческата ни памет.

    #2
    А, ако прибавим и именните дни, заедно с някои църковни празници, програмата става пълна:
    1 септември - Симеоновден (началото на черковната Нова година)
    8 септември - Малка Богородица
    14 септември - Кръстовден
    16 септември - Имен ден на Людмил и Людмила
    17 септември - Вяра, Надежда и Любов

    Ето и малко информация за различните наименования на септември:
    • Прабългарите наричали септември "руян" или "зарев" месец, старорусите "кресньн", "осен" или още "сивен", а украинците „майк" или „серпен". Народът ни пък го нарича и „гроздоберник".


    Ако някой се сети още нещо да пише...
    Last edited by mafioso; 23-10-2007, 01:49. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

    Comment


      #3
      А кой месец беше листопад?
      Кръвта из нашите гърди
      не е съвсем изляна!
      Народе, цял стани! Иди!
      Че Македония въстана.

      Comment


        #4
        shadowsong написа
        А кой месец беше листопад?
        Октомври. Но наистина е по-добре да се пробваш да потърсиш малко из нета, преди да задаваш въпроси, чиито отговор се намира за под 10 секунди, а мисля, че такъв съвет вече ти дадоха в една друга тема ...

        Уточнение: листопад е бил месец октомври за нас, българите, а за украинци, поляци, белоруси и т.н. това кой знае защо е ноември - хем там става студено по-рано.
        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
        Проект 22.06.1941 г.
        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

        Comment


          #5
          Листопад
          Втората половина на септеври се нарича и "гроздоберник".
          А че много събития има - нормално: хем е свършла лятната жега, хем няма чак толкова много работа. И човек може да се отдаде на социални дейности: и на бой да тръгне, и въстание да организира, и комитет да направи.

          Comment


            #6
            Ето още за
            С Е П Т Е М В Р И

            МАЙМУНА – Маймун, Писин, Шебек (23. V²²². – 21. ²Х.)

            Според латинското му название – September, този месец би трябвало да е 7-ми по ред (от лат. septem – седем) в сегашния Григориански календар, а не 9-ти.

            1. ²Х. – Преп. Симеон Стълпник (Симеоновден). Начало на църковната нова година. Имен ден празнуват Симеон (евр. “изслушване”), Мончо, Симчо, Мони, Моника.

            1. ²Х. 1912 г. – свищовлията Димитър Апостолов Ценов завещава цялото си имущество за откриване и издръжка на висше търговско училище в родния му град. Юридически изпълнител на завещанието е Българската държава в лицето на Министерството на финансите, а физически – проф. Георги Данаилов (дядо на писателя Г. Данаилов). Желанието на Ценов е висшето училище да се изгради до 10 г. по подобие на берлинското Хандесхохшуле.

            1. ²Х. 1916 г. – в хода на ²-та световна война (1914 – 1918) България обявява война на Румъния и българските войски навлизат в Добруджа.

            2. ²Х. 1896 г. – в София се ражда Асен Христов Йорданов – летец, авиоинженер и авиоконструктор, създател на първия в света многоцелеви самолет “Дъглас ДС-3”, автор на методи за първоначално обучение на летци и на редица оригинални трудове със световно значение в областта на авиацията. Пионер на гражданската авиация на САЩ, участвал в конструирането на Боинг “Б-17” и “Б-29 Супер-фортрес” (ум. 18. Х. 1967 г. в Харисън, САЩ).

            2. ²Х. 1947 г. – основан е дн. гр. Димитровград.

            3. ²Х. / 21. V²²². (ст. ст.) 1901 г. – по пътя от Банско за Горна Джумая четата на Яне Сандански и Хр. Чернопеев напада и отвлича американската протестантска мисионерка Елена Стоун и спътничката й Катерина Стефанова (Цилка). Акцията е с цел откуп и набавяне на средства за въоръжаване на ВМОРО. Случаят добива известност като “аферата мис Стоун”.

            4. ²Х. 1883 г. – между консерватори и либерали е постигнато споразумение за възстановяване на Търновската конституция и отстраняване на руските генерали от власт в Княжество България.

            4. ²Х. 1915 г. – опозиционните лидери са приети на аудиенция при цар Фердинанд ². По време на срещата Ал. Стамболийски остро предупреждава монарха, че ако вкара България в пожара на ²-та световна война това ще му коства не само короната, но и главата.

            4. ²Х. 1974 г. – открита е първата българска АЕЦ – Козлодуй.

            4. ²Х. 2006 г. – президентите на България и Русия Георги Първанов и Владимир Путин и премиерът на Гърция Костас Караманлис подписват в Атина декларация за сътрудничество в областта на енергетиката.

            5. ²Х. 1944 г. – СССР обявява война на България, след като страната ни вече е скъсала дипломатически отношения с Германия и би трябвало да се смята за преминала към Обединените нации. Действията на Сталин целят пълното подчинение на България, независимо дали е прогерманска, неутрална или проруски ориентирана.

            6. ²Х. 1885 г. – Ден на Съединението между Княжество България и Източна Румелия. Актът е резултат на естествената борба на българския народ срещу несправедливите клаузи на Берлинския договор (1878) и първа крачка по пътя към разрешаването на националния въпрос.

            6. ²Х. 1944 г. – кабинетът на К. Муравиев взима решение за обявяване война на Германия. Влиза в сила след 2 дни (8. ²Х.), за да се даде възможност на българските войски да се изтеглят от Югославия и Македония. В 9.35 ч. сутринта на 8. ²Х. Съветската армия пресича българо-румънската граница и навлиза в страната ни като окупатор. До края на ²²-та световна война България е в парадоксалното положение на държава воюваща едновременно с всички Велики сили и от двете враждуващи групировки.

            7. ²Х. 1251 г. – умира съпругата на полския княз Казимир ² (1179 – 1230) – Виола (Венцислава), “по род и народност българка”.

            7. ²Х. 1911 г. – в с. Правец се ражда Тодор Живков – човекът, имал късмета да управлява социалистическа България в продължение на цели 35 г. Умира през 1998 г. на 87-годишна възраст.

            7. ²Х. 1940 г. – в Крайова е подписан двустранен договор между България и Румъния, по силата на който Южна Добруджа (7 696 кв. км.) се връща в границите на българската държава. Това прави България единствената страна-участник в Оста Рим-Берлин-Токио, която в годините на ²²-та световна война увеличава територията си без да воюва. Договорът е чисто българско постижение в областта на международните отношения.

            7. ²Х. 1978 г. – в Лондон е извършено покушение срещу българския писател-дисидент Георги Марков. Случаят става известен като “Българският чадър”.

            8. ²Х. 1885 г. – княз Ал. ² Батенберг обявява Съединението на Княжество България с Източна Румелия и на следващия ден тържествено пристига в Пловдив.

            8. ²Х. 1946 г. – провежда се референдум за премахване на монархията като форма на държавно управление в България. Референдумът е осъществен в разрез с разпоредбите на действащата Търновска конституция и при условията на фактическа чужда окупация.

            9. ²Х. 1932 г. – умира някогашният апостол на ²²²-ти Врачански революционен окръг през Априлското въстание – Стоян Стоянов Заимов.

            9. ²Х. 1944 г. – извършен е поредният държавен преврат в България. Властта заемат силите на ОФ с активната подкрепа на комунистическата партия. Събитието променя естествения ход на развитие на страната, слага край на ²²²-то българско царство и поставя началото на 45-годишен период на пълно отсъствие на демокрация, на всестранна зависимост и подчиненост и дори историческа обреченост.

            9. ²Х. 1948 г. – в имението си Кобург умира българският цар Фердинанд ² Сакс-Кобург-Готта (1887 – 1918).

            10. / 23. (н. ст.) ²Х. 1908 г. – с почести на независим владетел княз Фердинанд ² е приет със свитата си от австро-унгарския император Франц Йосиф по случай неговата 60-годишнина.

            10. / 23. (н. ст.) ²Х. 1915 г. – в разгара на ²-та световна война българското правителство обявява всеобща мобилизация. В състава на въоръжените сили са свикани над 530 000 войници и офицери, достигнали в края на войната до 850 000. Страната ни преминава в състояние на “въоръжен неутралитет” (“неутралитет с пушка при нозе”).

            11. ²Х. 1978 г. – след покушението срещу него, извършено на 7. ²Х. с. г., писателят-политемигрант – Георги Марков, умира в болницата “Сейнт Джеймс” в Лондон от отравяне на кръвта.

            12. ²Х. 1903 г. – по време на Илинденско-Преображенското въстание, при с. Луково, Кратовско (Македония), след 10 часов бой с многоброен турски аскер и башибозук е разбита четата на прославения Велешки войвода Никола Дечев (р. 1880 г. в Ст. Загора). Загиват 31 въстаници, в това число и самият войвода.

            12. ²Х. 1917 г. – умира царица Елеонора – втората съпруга на българския цар Фердинанд ².

            12./13. – 28./29. ²Х. 1923 г. – избухва т. нар. Септемврийско въстание. Организирано е от БКП срещу сговористкия режим и правителството на Ал. Цанков, установени след преврата от 9 юни с. г. В страната се разгаря кървава гражданска война. Последиците са сериозни както за комунистическата партия, така и за самата държава.

            13. ²Х. – Ден на инженерните войски на БА.

            14. ²Х. – Въздвижение на честния кръст Господен (Кръстовден). Професионален празник на пожарникаря и имен ден на всички с имена Кръстьо, Кръстан, Кръстана, Ставри. Ден на гр. Силистра.

            14. – 18. ²Х. 1918 г. – в самия край на ²-та световна война силите на Съглашението извършват пробив в отбранителната линия на българските войски при Добро поле.

            15. ²Х. 1919 г. – в с. Яворово (Асеновградско) се ражда Николай Хайтов – академик, автор на над 10 пиеси, 800 статии и рецензии, редица книги и сценарии на филми (ум. 30. V². 2002 г.).

            15. ²Х. 1923 г. – в Прага излиза бр. 1 на в. “Земледелско знаме” – орган на задграничното представителство на БЗНС.

            15. ²Х. 1939 г. – чрез пълномощните си министри в чужбина българското правителство нотифицира декларация, в която се казва, че България “продължавайки миролюбивата си политика, ще остане неутрална” в започналата вече ²²-ра световна война.

            15. ²Х. 1946 г. – ХХV² ОНС провъзгласява България за Народна Република. Актът бележи края на Третото българско царство. На следващия ден семейството на малолетния последен български монарх Симеон ²² е принудено да напусне страната.

            16. ²Х. 1406 г. – умира видният български духовник, всеруски митрополит и светец на руската православна църква – Киприан. Погребан е в Успенския събор на московския Кремъл, където и до днес се пазят мощите му.

            16. ²Х. 1875 г. – в поробена България е направен опит за вдигане на въстание в Старозагорско, Шуменско и Русенско. Макар и неуспешно въстанието, известно като Старозагорско, е важен етап от българското националноосвободително революционно движение и прелюдия към величествената Априлска епопея (1876).

            17. ²Х. – Свв. Мчци Вяра, Надежда, Любов и майка им София (гр. “мъдрост”). Имен ден на всички с имена Вяра, Надежда, Надя, Любов, Любка, Люба, Любомир, Любо, Любен, София. Ден на градовете София и Лом.

            17. ²Х. 1898 г. – в с. Кукуш (Македония) се ражда Христо Димитров Измирлиев – бъдещия блестящ поет, известен под псевдонима Христо Смирненски. Умира в София едва на 25-годишна възраст (18. V². 1923), оставяйки неповторимо творчество.

            18. ²Х. 1854 г. – в Калофер се ражда Стефан Ботев – учител и обществен деец, по-малък брат на поета-революционер Христо Ботев.

            18 ²Х. / 1. Х. (н. ст.) 1913 г. – след края на Междусъюзническата война България подписва отделен, т. нар. Цариградски мирен договор с Турция.

            19. ²Х. / 2. Х. (н. ст.) 1903 г. – с оглед резултатите от борбата и очертаващата се катастрофа Главният щаб на Македоно-Одринския революционен комитет (МОРК), в състав Даме Груев, Борис Сарафов и Атанас Лозанчев, решава да прекрати Илинденско-Преображенското въстание и да разпусне въстаниците, без постоянните чети.

            20. ²Х. 1846 г. – излиза бр. 2 на първия български вестник – “Български орел” (последният бр. 3 на замисления като двуседмичник вестник е отпечатан на 1. ². 1847 г.).

            20. ²Х. 1868 г. – в Севлиево се ражда Мара Иванова Белчева – поетеса, съпруга на финансовия министър в правителството на Стамболов – Христо Минчев Белчев. Интимна приятелка на П. П. Славейков след убийството на мъжа й, придворна дама и възпитателка на престолонаследника Борис ²²².

            21. ²Х. 1933 г. – започва Лайпцигският процес по подпалване сградата на Райхстага в Германия. Обвиняеми са българските комунисти Георги Димитров, Благой Попов и Васил Танев.

            22. ²Х. 1872 г. – въпреки изричната забрана на В. Левски, Димитър Общи с група въоръжени революционери напада и ограбва турската поща в прохода Арабаконак. Следват арести и разкрития, фатални за Вътрешната революционна организация (ВРО) и самия Апостол.

            22. ²Х. / 5. Х. (н. ст.) 1908 г. – в църквата “Св. 40 мъченици” в старата българска столица Търново тържествено е провъзгласена Независимостта на Княжество България и превръщането на страната в царство.

            22. ²Х. 1921 г. – на 71-годишна възраст, в дома си в София, умира народният поет Ив. Вазов. По противоречиви слухове смъртта му настъпва по време на последния му обяд или по време на последния му любовен акт. Независимо от това човекът си остава ненадминат патриарх на българската литература.

            23. ²Х. – Ден на есенното равноденствие.

            23. ²Х. 1902 г. – в района на дн. Благоевград избухва Горноджумайското въстание. Организирано от Върховния македоно-одрински комитет (ВМОК), то е проява на естествения стремеж към освобождение на всички български земи от турски гнет.

            23. ²Х. 1947 г. – в изпълнение на произнесената му смъртна присъда е обесен лидерът на антикомунистическата опозиция в България – Никола Д. Петков.

            24. ²Х. 1859 г. – в с. Градец, Котленско, се ражда Руско (Радко) Димитриев Русков – военен деец, генерал, участник в Сръбско-българската война, командир на ²²²-та армия по време на Балканската война, помощник-главнокомандващ на българската армия по време на Междусъюзническата война, пълномощен министър в Русия.

            25. ²Х. – Ден на свързочните войски.

            25. ²Х. 1396 г. – кръстоносните войски на маджарския крал Сигизмунд Люксембургски, към които се присъединява с много българи и видинският цар Иван Срацимир (1356 – 1396/1397), са разбити от турците в битката край Никопол.

            26. ²Х. 1886 г. – в Габрово се ражда Ран Босилек (псевдоним на Генчо Станчев Негенцов) – детски писател и преводач, автор на приказките “Косе Босе”, “Кума Лиса”, “Кумчо Вълчо”, “Неродена мома” и др. (ум. 8. Х. 1958).

            27. ²Х. 1891 г. – умира Александър Екзарх – виден възрожденски деец (р. в Стара Загора), просветител, участник в църковно-националната борба, дипломат, издател и журналист. След Освобождението (1878) се кандидатира за български княз (1879), става Пловдивски префект и член на Върховния административен съд в Източна Румелия.

            27. ²Х. 1918 г. – в хода на Войнишкото въстание Райко Даскалов обявява в Радомир премахването на монархията и провъзгласява България за република (т. нар. Радомирска република просъществува само няколко дни).

            28. ²Х. – Международен ден на правото да знаем. На тази дата през 2002 г. по инициатива на фондация “Програма достъп до информация” е учредена Международната мрежа на застъпниците за свобода на информацията.

            28. ²Х. 1902 г. – в чест на 25-годишнината от Шипченската епопея тържествено е осветен и открит Храм-паметникът при с. Шипка. На церемонията присъстват: граф Н. П. Игнатиев, ветераните от Руско-турската война (1877/78) – ген. Драгомиров, ген. Столетов и много други все още живи руски офицери и български опълченци, участници в епичните боеве при Шипка – Шейново.

            28. ²Х. 1969 г. – умира Кимон Георгиев, политически деец и виден превратаджия, бивш министър-председател на България, участвал 3 пъти в успешни опити за държавен преврат в новата ни история, тъст на сегашния омбудсман (национален защитник) на България – Гиньо Ганев.

            29. ²Х. 1918 г. – след пробива на Съглашенските сили при Добро поле (15. ²Х.) България е принудена да подпише примирие в Солун и излиза от ²-та световна война като победена страна.

            30. ²Х. 1875 г. – неуспехът на Старозагорското въстание и разочарованията от дейността на БРЦК в Букурещ принуждават Хр. Ботев да си подаде оставката и да напусне революционния комитет.
            Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

            Comment

            Working...
            X