Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българско Оръжие

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Кажете нещо и за Кринката - все още се намират в изобилие и навсякъде. На мен ми изглежда много странна система, нещо като самоделка. :mhehe:
    вагабонт от запаса

    Comment


      Известните военни “Милютинови реформи”, проведени в навечерието на войната, включвали основно превъоръжаване на армията, което се заключавало в замяната на преднопълнещите капсулни оръжия, останали от злополучната Кримска война с по-съвременни образци.

      Работата по превъоръжаването протекла в две основни направления. Първото направление, изпитване и приемане на въоръжение на нови образци заднопълнещи се оръжия. То изисквало по-продължително време и много средства за усвояване на новото производство.

      Второто направление се наложило по икономически съобръжения и било свързано с преработването на наличните преднопълнещи се оръжия. То изисквало по-малко време и финансови разходи.

      Работата по двете направления протекла паралелно. За кратко време в Оръжейната комисия постъпили няколко значими предложения за евтини методи за преработка на капсулното оръжие, което се намирало в изобилие в складовете и във войските. Едно от тях принадлежало на чешкия конструктор Силвестър Крнка, роден през 1825 г. във Велики Бор.

      Неговият вариант за преработка бил предоставен на руските оръжейни специалисти от лейб-гвардейския улански полковник Т.Ф.Ган през 1867 г. Предварителните изпитания на оръжието започнали през юли 1867 г. в Снкт Петербург. Те показали, че конструктурът е намерил сполучлив начин за преработка на преднопълнещите се пушки, но решение за приемане на въоръжение не било взето. Една от основните причини за това били проблемите, свързани с производството на унитарните металически патрони.

      Едва завършили изпитанията и от Франция достигнало съобщение, че на учебните полигони започнали пробни стрелби с пушка, предложена от барон Хохенбрук. Изпратените чертежи показали, че това е същото оръжие, доставено на руските оръжейници от полковник Ган. През есента на 1867 г. в Петербург пристигнал самият конструктор, който донесъл своята пушка с клеймо “Krnka” за представяне на Оръжейната комисия. Малко по-късно полковник Ган предложил създаденият от него шестлинеен патрон /кал. 15,24мм/ да бъде използван в оръжието на Крнка. Той отбелязал, че патронът “лесно може да се изработва във войските, ако те се снабдят с необходимите машини, на стойност 150 р.” Това допаднало на военния министър Милютин и след неговата лична “благословия”, проблемът с боеприпасите бил решен.

      На 24 януари 1869 г. бил даден ход на войсковите изпитания. Те продължили близо три месеца, след което на 18 март 1869 г. комисията предложила да се приеме на въоръжение преработената пушка по системата на Крнка. Един от показателите, оказали влияние върху решението на комисията, била сравнително нискат цена на преработката. По предварителни данни разходите възлизали на 6р., но в последствие те се оказали значително по-големи. Така например в Тулските заводи те били 10р. и 93к., в Сесторецките-7р. и 96к., в Ижевските-8р. и 69к. В частните заводи на Нобел разходите достигнали до 11р. и 44к.

      След приемането на въоръжение били сключени договори с различни заводи за преработка на капсулните пушки. Предвиждало се до септември 1870 г. да бъдат преработени 512 000 оръжия. Наред с това в някои заводи се пристъпило към изработването на нови пушки "Крнка“. Така например през 1869 и 1870 г. в Тулските, Сесторецките, Ижевските заводи били произведени 120 000 нови оръжия. Превъоръжаването на руската армия с “Крнка” обр. 1869 г. започнало през 1970 г. Руският войник получил едно сравнително евтино, но морално остаряло пехотно и кавалерийско стрелково оръжие. Големият му калибър – 15,24 мм /6 линии б.а./ и сравнително високата му маса – 4,5 кг. ограничили носимия боеприпас. В тази връзка на бойното поле възникнали редица проблеми по снабдяването и транспортирането на боеприпасите. Незадоволителна се оказала скорострелността на оръжието /9-10 изстр.мин/. Необходимо е да се отбележи, че по това време вече се появили пушки със скорострелност над 20 изстр.мин.

      Същността на преработката на капсулните пушки по метода на Крнка се състояла в изрязване на задната част на цевта и монтиране на допълнително изработена бронзова затворна кутия. В кутията било изработено гнездо за затвора,който се отварял наляво с помоща на палеца на дясната ръка. В средата на затвора имало отвор, в който се монтирала иглата. Движението й се ограничавало от вертикално разположен винт, преминаващ през улея на иглата.

      Изхвъргачът представлявал лост с правоъгълно сечение, разположен в специално гнездо от лявата предна страна на затворната кутия. Единият му край завършвал с венец за захващане на гилзата, а другият – с палец. При отваряне, затворът нанасял лек удар по палеца на изхвъргача, вследствие на което гилзата се изваждала от патронника. В цевта се нарязвали 4 канала.

      Ударният механизъм от капсулните пушки останал без промяна с изключени на новото чукче /петле/. Последното имало масивен страничен издатък, който нанасял удари по иглата.

      Презареждането на пушката се извършвало сравнително просто с помоща на четири движения:
      - издърпване на чукчето в задно положение;
      - отваряне на затвора, при което се задействал изхвъргачът;
      - поставяне на нов патрон;
      - затваряне на затвора.

      Мерникът на “Крнка” се състоял от два сектора, между които се придвижвала малка плочка. Той бил разграфен през 100 до 1200 крачки. Към пушката се поставял щик с триъгълно сечение.

      По метода на Крнка били произвеждани три вида пушки – пехотна, драгунска и казашка, а така също и кавалерийска карабина. Всички те се различавали основно по дължината на цевта, а само казашката по формата на ложата.

      Оръжейните специалисти са единодушни, че основните недостатъци на “Крнка” са лошата екстракция на гилзата, големият калибър и тежкият куршум. Конструкцията на затвора също не отговаряла на тогавашните модерни тенденции. Тя предизвиквала необходимост от дотикване на патрона с ръка.

      Независимо от слабостите на “Крнка”, тя заслужава достойно място във витрините на нашите музеи. С нейна помощ по бойните полета на Шипка и Шейново нашите опълченци са записали светли страници в Българската военна история.
      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

      Comment


        Хайде и аз да ударя едно рамо (снимките са от сайта http://www.militaryrifles.com/index.htm#MainIndex ):
        Attached Files
        Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
        A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

        Comment


          И още от същия сайт:
          Attached Files
          Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
          A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

          Comment


            Има една книжка на Иван Нурков, която все още се намира на пазара,
            поне днес видях 1 бройка, където са описани разновидностите на "Кринка"
            както и на друго огнестрелно оръжие от освободителната война.

            Comment


              страницата на Парабелум погледна ли?



              albireo написа
              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

              Comment


                .
                Last edited by ; 21-03-2006, 17:33.

                Comment


                  Да, за нея става дума. Аз я имам, но като гледам страницата на Парабелум
                  ми се струва, че за някои неща той има повече информация, а днес си купих
                  ново издание на енциклопедията на Жук.

                  Comment


                    Всъщност много малко хора тук знаят, че главният виновник за сайта "Манлихер" е Иван Нурков. Навремето-2000 година беше-той ми подхвърли идеята да направя дипломна работа на тема "Ръчното огнестрелно оръжие през Руско-турската Освободителна война" Аз исках да пиша за Кримската война, но той ме спря и ме насочи към Освободителната. Тогава той ми даде непубликуваният си ръкопис и аз по него си направих дипломната работа. Фактически 85% от моята дипломна работа се базира върху книгата на Иван Нурков. Тогава времената бяха такива, че самият той не знаеше, дали изобщо книгата му ще види бял свят. Е за голямо мое удоволствие тя излезе .Имаше коктейл в негова чест и аз получих същата книга с негов личен автограф. И за да не ви отгечавам с приказки от миналото-показвам ви две снимки на моите Крнки. Дългата е пехотна стрелкова винтовка произведена през 1871 година в Тула-интересното при нея е, че тя не е преправка от 6 линейната капсулна обр.1856. Тя си е била новопроизведена Крнка за което говорят всички еднакви номера по цевта, гривните, и затвора, а както и липсата на клеймо "ПК"-което означава "Переправка"
                    Другата пушка е моята гордост-"Казашка винтовка система Крнка"Тя е произведена в Сесторецк и има дата 1866 година.
                    Впрочем вижте сами разликите между двете пушки!
                    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                    Comment


                      Супер, брато, супер! Де да можеше по-лесно да се внася старо оръжие в САЩ, та да си довлека и аз няколко...То може, ама докато се мине през BATF и дилър със специално разрешение става дявол на магаре. Лесно ви е на вас в България, слободия и лабава власт!
                      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                      Comment


                        За вноса и износа на магданоса! (на оръжие)

                        :sm100: През 1992 г. успях с помоща на някой другари, да изнеса спокойно, като основен багаж, колекцията на един Литовски милионер. Той си беще купил най-различни нещица от антиквариатите в София. И не само от тях. Турихме всичко в един огромен сак и го пуснахме, като мой личен багаж. Чекирах го през Лондон, защото нямаше пряка линия до Литва и си дойде там заедно с мен. Е, там вече човека си беше организирал посрещането и как се оправи не знам. Но, като че ли игра чичко-паричко. И то от големите!!! Обаче тогава мина. :rock:
                        :wall: Сега с тия атентати и терористични дивотии, човек не може да си гледа спокойно хобито. Наистина преносът на такива предмети е труден. Ето сега нашите клубни членове, като искат да участват в парада на армиите, който се провежда ежегодно на възстановката на битката при Аустерлиц, не могат да си прекарат Крнките. Сърбите правят всевъзможни въртели. Румънците са същите. Та тази година мераклиите са решили да жертват по един щик от Шаспо или от Пибоди-Мартини, от ятягановидните или по някоя сабя. Ако мине!!! Защото превозите карго са много скъпи. Инак стават. И ако някой от вас иска да си изнесе такива неща, да го направи с карго. Дано стане:nworthy:
                        Last edited by танкиста от Харков; 02-06-2005, 11:14.
                        От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                        Comment


                          .
                          Last edited by ; 21-03-2006, 07:29.

                          Comment


                            Ихааа Това се казва находка!!! Би трябвало да са добре, като се изчистят, доколкото знам в бетона желязото не гние /циментът изолира/л Или най-малкото да не са нещо много по-зле, отколкото в момента на наливането на бетона...
                            На нож!

                            Comment


                              Често срещано явление. Наскоро се сдобих с цев за Бердана 2 и цев за Гра, също вадени от бетон. Сравнително добре са запазени, маркировките се четат.

                              Comment


                                .
                                Last edited by ; 21-03-2006, 07:28.

                                Comment

                                Working...
                                X