Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българските евреи

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Ето списъкът на членовете на Народния съд. 18 от 38 члена са били български евреи.
    Този, нека да го наречем меко "подбран", списък от Наука.бг е доказателство, че не е важно едно нещо да е вярно, а да е копирано достатъчно пъти из нета

    За съставите на Народния съд виж:



    Някой няма ли да направи филм за тях или да коментира дейността им толкова обективно, колкото се резглежда трагедията на евреите от новите земи?
    Има една книга, издадена наскоро:



    Народният съд сам по себе си е форма на политическа саморазправа облечена в псевдо юридическа форма, но това не означава, че всички съдени по него са автоматично невинни.
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

    Comment


      "Народен Съд" има и във Франция след краят на ВСВ. Затриват няколко десетки хиляди по бързата процедура.
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        dibo написа Виж мнение
        Този, нека да го наречем меко "подбран", списък от Наука.бг е доказателство, че не е важно едно нещо да е вярно, а да е копирано достатъчно пъти из нета
        Хм, мисля си, че Наука.бг е сериозен форум, не е някой от новинарските.

        Comment


          Франция е голяма страна и може да си позволи да си трепе хората. При нас е малко по-различно.

          Дибо, никъде в постинга си не съм написал, че всички съдени от Народния съд са невинни. Но съм сигурен, че начина, по който ги съдят, ги оневинява с преднамереното следствие и присъди, които издава съда. За доказателство ще обърна внимание на инстрикциите /по-скоро нарежданията/ към Народния съд от Георги Димитров в качеството си на ръководил на Международния отдел на ЦК на Всесъюзната комунистическа партия (болшевики) разпорежда относно подсъдимите на бъдещите Народни съдилища на ЦК на БКП на 21 декември 1944 година „Никой не трябва да бъде оправдан“ и през януари 1945 „И никакви съображения за хуманност и милосърдие не трябва да играят каквато и да е роля“.

          Отделно да те попитам източника, който ти цитираш "един завет", до колко е по-достоверен от Наука.бг?

          Накрая ще изкажа скромното си мнение, че България плаща своят кръвен данък за трагедията на евреите в новите земи.
          Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

          Гюстав Льо Бон

          Comment


            Kramer написа Виж мнение
            Хм, мисля си, че Наука.бг е сериозен форум, не е някой от новинарските.
            Концентрационните лагери 1. Новият ред, наложен в Европа В завладените територии нацистка Германия налага своя "нов ред" – система на господство над множество поробени нации, лишени от политически и човешки права. С оглед на идеята за създаване на "чиста нация", тази система предвижда физичвското...


            Извинете. Цитатът се оказва, че е от:
            Георги Войнов "Българския Геноцид и Холокост. Опити за физическо и духовно унищожение на българите през вековете и до днес."

            Тази книга може да бъде открита на:
            We don't see things as they are, we see them as we are
            ---Anais Nin----

            Comment


              Sula написа Виж мнение
              Отделно да те попитам източника, който ти цитираш "един завет", до колко е по-достоверен от Наука.бг?
              Ами, мисля си, че потомците на царските офицери, трудно можеш да ги обвиниш в привързаност към Народния съд, обаче в случая за съставите на Народния съд - те са си посочили коректно източника, който ми се струва и някак си по-достоверно звучащ от този в наука.бг.
              Иначе си има отделна тема за Народния съд във форума и аз съм си казал мнението там. Но това не означава, че трябва да приемаме за верни всички писания за него из нета.
              We don't see things as they are, we see them as we are
              ---Anais Nin----

              Comment


                Сула, доста генерализираш..."българите", "евреите" и т.н. не са хомогенни маси, винаги действащи и мислещи в една посока.
                защото с изключение на отделни единици, такъв в България няма и никога не е имало
                Тук за съжаление изобщо не си прав. Историческата перспектива е странно нещо - от една страна всяка историческа епоха в България, а и не само, трябва да се разглежда в контекста на обкръжаващите я събития. Отдруга страна - ти търсиш реваншизъм, търсиш "прави" и "неправи", което е крайно непродуктивно, по мое лично мнение, когато става дума за история. Не мисля, че целта на темата е да се докаже, че "българите" (тази целокупна, монолитна, единомислеща маса) са били "прави", да се "оправдава" (тази дума ми е крайно чужда в контекста на тази дискусия) българския народ или подобни генерализация. Идеята е да се проследи и анализира история, не да се дават морални оценки на цели народи и държави. А ако проследиш историята на България в този период ще видиш, че положението на евреите далеч не е било розово - постепенно са им отнети правата за всевъзможни професии, изземано е имуществото им, прочистени са от градовете си и събрани на няколко места в страната в гета, насилствено са вкарвани във всякакви "рехабилитаторски" програми (всеки сам да си дефинира принудителния труд пред дуло на пушка) - строежи на пътища, черноработници в заводи и складове и т.н. Това е просто констатация. И за да се добие по-ясна представа е редно да се сравнят тези събития с други в същата историческа епоха, но в други региони/държави - Германия, Полша, съветска Украйна, Беларус, прибалтийските държави, Румъния, Унгария и т.н. И това отново ще си остане просто констатация, не морална оценка. Защото ако тръгнем по този път, на исторически реваншизъм и отказ историята да се приеме като такава, трябва да осъдим всички днешни германци за това, което нацистите са извършвали срещу сума ти народи през ВСВ, да осъдим всички днешни етнически турци за Баташкото клане, Арменския геноцид, да осъдим всички съвременните граждани на САЩ за това, което техните предци са превили в зората на колоницацията на Америка и т.н.


                П.С. Списъкът, който си дал, наистина е бутафорен, ако разгледаш източниците на самата книга на Войнов ще видиш, че те или са несъществуващи, или са грешно цитиринаи, или са цитирани "академици" от сорта на Волен Сидеров, Дейвид Дюк, а също и в-к Труд. И други подобни "авторитети", които сами по себе си също не са стриктни привърженици към точното цитиране на исторически документи. За реални документи, цитирани в такъв род книги, достъпни за нас простолюдните, непосветени в конспирации люде...можем само да се надяваме. Мисля, че Дибо далеч по-нагледно е обяснил.
                http://rayofhalifaxproductions.com/26662

                Comment


                  Бери, опазил ме Господ от такова деление! Аз лично нямам нищо против евреите и съм с положително отношение към държавата им, която върши неща, които иначе трябваше да вършим ние. Искам да ти обърна внимание, че не аз деля народа ни на българи и евреи, а хора като г-н Вагенщайн и г-жа Коен го правят. Прочети внимателно статиите им. Там "ние" и "те" е много ясно проследима. Именно заради това написах, че те създават предпоставки за мотивирането на крайните елементи в обществото ни и правят така, че несигурните и колебаещите се да стават податливи към антисемитиската пропаганда, защото се чувстват обидени от неблагодарността и нападките.

                  По въпроса за реванша отново следвам тяхната логика. Доколкото разбирам целият този шум е защото се искат и пари. Поне това са поискали наследниците на евреите в Македония. Затова подчертах, че е платено с много повече- с кръв и мъки. И то от хора като Димитър Пешев.

                  За списъка няма да споря. Дибо е доказал, че е ненадминат в цитатите на книжки, а и аз не съм специалист по темата Народен съд, затова съм цитирал общодостъпното и от изтичник, който ми се стори достоверен. Да бъде както казвате вие. Това обаче не отменя работата на неговия 7ми състав, който ясно и точно се занимава с участниците в депортирането на евреите от Беломорието и Вардарска Македония.
                  Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

                  Гюстав Льо Бон

                  Comment


                    Kramer написа Виж мнение
                    Хм, мисля си, че Наука.бг е сериозен форум, не е някой от новинарските.
                    Off topic: за съжаление не е.
                    Луд на шарено се радва - цивилен блог

                    Comment


                      Сула, нямах предвид това, имах предвид, че генерализираш. Пример - там, където съм те цитирал.
                      http://rayofhalifaxproductions.com/26662

                      Comment


                        Прав си, Бери, така звучи, без да съм го искал. А това, което пускам по-долу потвърждава, това което казваш "...и на клеветата строшава зъба."



                        Много приятно съм изненадан от хора с такова мнение по въпроса. Без да съм осведомен колкото господина, който нямам честта да знам кой е, се радвам, че сме на едно мнение по въпроса.
                        Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

                        Гюстав Льо Бон

                        Comment


                          И още едно мнение по въпроса, което изглежда не е лишено от научна обосновка:



                          а ако е вярно, то доста ясно очертава картина, в която нещата не са черни и бели.
                          Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

                          Гюстав Льо Бон

                          Comment


                            Нещата никога не са черно-бели. Лично на мен ми е интересно, като се говори за пасивността на местното население към депортирането на евреите от Македония, да се помисли да ли пък и самите евреи не създали предпоставки за това?

                            Comment


                              Малко е неясно твърдението ти, Стан.
                              Новите територии са били десетилетия под властта на Сърбия и Гърция. Тези две държави не са провеждали активна политика за интегриране на еврейското население.
                              В България такава политика се е провеждала от самото начало - от княз Александър и от цар Фердинанд и е продължила при цар Борис до решението му да започне преговори с Оста. Хората в България са се вдигнали да защитават съседи, приятели и колеги. В Сърбия и Гърция евреите са живеели много по-изолирано.
                              "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                              FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                              Comment


                                Съгласен съм и с двама ви. Цитирах тези статии, защото на мненията и фактите написани в тях се дава много малко публичност, за разлика от това, всяка глупост изказана от г-жа Коен и г-н Вагенщайн, веднага се използва от наши хора с мазохистки наклонности, да ни обясняват колко лоши администратори, че даже и окупатори сме били през Втората световна и какви митотворци сме по отношение на спасяването на евреите. Подобно поведение пък предизвиква "благородно възмущение" у националистите, които само това чакат, и води до откровен антисемитизъм.
                                Истината е по средата и никоя крайност не е за добро и не води до добро.
                                Все пак съм на мнение, че не приляга на спасени да обиждат спасителите си и да ги обвиняват, че не спасили още, защото неблагодарността никога не поражда уважение и още по-малко допринася за разкриването на истината.
                                Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

                                Гюстав Льо Бон

                                Comment

                                Working...
                                X