Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българските евреи

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #91
    ДЪРЖАВНА АГЕНЦИЯ "АРХИВИ" - Archives State Agency
    Във връзка с излизането от печат на английски език на книгата „Депортацията на евреите от Вардарска Македония и Беломорието. Факти и митове”,

    Г-н Спас Ташев, съветник в Политическия кабинет на Заместник министър-председателя и министър на финансите,

    Има удоволствието да покани

    Да присъства на нейното представяне, което ще се състои на 19-ти декември 2012 г., сряда, от 18,30 ч. в Изложбената зала на Държавна агенция „Архиви”, София 1000, ул. "Московска" ¹ 5

    Книгата ще бъде представена от:

    • Г-н Станимир Илчев, депутат в Европейския парламент,
    •Д-р Наум Кайчев (СУ „Св. Климент Охридски”), бивш Генерален консул на Република България в Битоля.
    •Г-н Виктор Меламед, почетен консул на Кралство Тайланд и председател на Федерацията на ционистите в България.

    Специален гост на проявата ще бъде г-н Елко Хазан, автор на книгата „Кратка илюстрована поселищна енциклопедия на еврейските общности в България и техните синагоги”.

    Comment


      #92
      KIZIL DELI написа Виж мнение
      ДЪРЖАВНА АГЕНЦИЯ "АРХИВИ" - Archives State Agency
      Във връзка с излизането от печат на английски език на книгата „Депортацията на евреите от Вардарска Македония и Беломорието. Факти и митове”,

      Г-н Спас Ташев, съветник в Политическия кабинет на Заместник министър-председателя и министър на финансите,

      Има удоволствието да покани

      Да присъства на нейното представяне, което ще се състои на 19-ти декември 2012 г., сряда, от 18,30 ч. в Изложбената зала на Държавна агенция „Архиви”, София 1000, ул. "Московска" ¹ 5

      Книгата ще бъде представена от:

      • Г-н Станимир Илчев, депутат в Европейския парламент,
      •Д-р Наум Кайчев (СУ „Св. Климент Охридски”), бивш Генерален консул на Република България в Битоля.
      •Г-н Виктор Меламед, почетен консул на Кралство Тайланд и председател на Федерацията на ционистите в България.

      Специален гост на проявата ще бъде г-н Елко Хазан, автор на книгата „Кратка илюстрована поселищна енциклопедия на еврейските общности в България и техните синагоги”.
      Съжалявам, че чак сега го виждам тоя пост. Дели, тва дали го има на английски? Струва ми се, че имаше някаква такава идея.

      Comment


        #93
        Ми мислим дека обявата точно това казва
        Във връзка с излизането от печат на английски език на книгата „Депортацията на евреите от Вардарска Македония и Беломорието. Факти и митове”
        иначе нямам повече информация.

        Comment


          #94

          Comment


            #95
            KIZIL DELI написа Виж мнение
            Ми мислим дека обявата точно това казва иначе нямам повече информация.
            А, Дели, два пъти не чета... Имах предвид, че "Специален гост на проявата ще бъде г-н Елко Хазан, автор на книгата „Кратка илюстрована поселищна енциклопедия на еврейските общности в България и техните синагоги”".

            Те за тая книга питах дали я няма на английски, че за нея чувах. Бе, елементарна мисъл имам - подарък да правя на една еврейка Щото написала една книга, в която споменава и България и покрай избухналите дискусии, рекох да я зарадвам.

            Comment


              #96
              SRH написа Виж мнение
              А, Дели, два пъти не чета... Имах предвид, че "Специален гост на проявата ще бъде г-н Елко Хазан, автор на книгата „Кратка илюстрована поселищна енциклопедия на еврейските общности в България и техните синагоги”".
              Мдааа, е пак не знам.

              Comment


                #97
                Доколкото знам, книгата може да се поръча на български или на английски директно от автора - Елко Хазан.
                "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                Comment


                  #98
                  Наскоро попаднах на сайт с книгата на Рами Бен-Реувен за дядо му Аврам Асса (на иврит) - http://rami.benreuven.com/assa-book/
                  Аврам Асса е български ционистически функционер от първата половина на ХХ век.

                  За форумците може би ще е по-интересен дневникът му от времето, когато е служил в Българската Армия като военнен равин в Скопие през Първата световна война -
                  http://rami.benreuven.com/assa-book/assa-diary/ (на български в по-голямата си част)
                  "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                  FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                  Comment


                    #99
                    beri_cd написа Виж мнение
                    Тези територии са били под полицейски и военен контрол, не е като да се събере тълпа в центъра на София. А и за всяко решение на НС българите са разбирали на същия или на следващия ден в някой вестник или по някое радиопредаване. В Македония и Тракия са били сравнително изолирани и организация и реакция на каквото и да е е била трудна. Почти невъзможна.
                    Ами не съм съгласен. И в Македония, и в Беломорието е имало активно действащи партизани, с които те се перчат днес много. Фактите сочат, че при превземането на тези територии от германците те, по начин типичен за нацията си, са описали всички заварени там евреи и после просто са си ги поискали от българските власти, които са администрирали тези територии, без те да са част от България.

                    Всеки, който е говорил с местни в Македония и Солун ще ви разкаже куп интересни истории по въпроса. Ще дам два примера: в Битоля не малко местни власи, съседи на евреите, са се обогатили, като след депортацията им са прибрали имуществото им. В Солун местното гръцко население взима много дейно участие в депортацията на местните евреи. Тези два случая не се изследват задълбочено и по тях обвинения не се чуват.

                    Съгласен съм, че темата в България се преекспонира и не ми е много ясно какво печелят от това хора като г-жа Коен и г-н Вагенщайн. Кога и кой ги е дискриминирал тях, че са евреи, та са тръгнали да обвиняват цял един народ в подобно отношение? Нека те и такива като тях да се разходят из Прибалтика и да видят как местното население във Вилниюс и Рига е предало на фашистите съседите си. Половината от Вилнию е била собственост на евреи, днес там я има десетина човека останали, я не. Там са ставали големите престъпления.

                    А нашите тук са гледали да мине всичко по стария наш принцип: и вълка сит, и агнето цяло. Ако засищането на вълка е струвало 12 000 живота, то съжалявам и скърбя за участта на тези хора, а виновните това да се случи трябва да си понесат наказанието, но не мога да не мисля за агнето, което бяха 50 000 български евреи и един цял народ, на който му бе спестена месомелачката на Източния фронт. В този смисъл не мисля, че да се прекспонира този инцидент е продуктивно, а още по-малко да се обвинява в него българския народ, да му се искат извинения, че и парични обезщетения, както побързаха да направят някои евреи от Македония.
                    Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

                    Гюстав Льо Бон

                    Comment


                      Сула, напълно съм съгласен с теб, само не разбирам защо ти не си съгласен с мен. Не виждам противоречието. И, да, безспорен факт е, че българският народ е подходил съвсем, съвсем различно от прибалтийците, няма спор. За агнето и вълка също.
                      http://rayofhalifaxproductions.com/26662

                      Comment


                        Прощавай Бери, но се хванах за думите ти, че териториите били под полицейски и армейски контрол, та там не можело да се протестира. Споделих мнението си по този повод в първото изречение на постинга ми, в частта за "героичната" местна съпротива. Останалото не се отнася до твоя постинг.
                        Извинявам се ако съм реагирал малко неразбрано, но честно казано, много се дразня от черната човешка неблагодарност. Хора като г-н Вагенщайн и г-жа Коен, най-малкото имат основание да се оплакват от народа ни и да го корят за грешки на политиците му, защото те взеха максимума от всички политически системи от 1944г. насам и меко казано, не им приляга да са съдници, или недоволни от нещо.
                        Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

                        Гюстав Льо Бон

                        Comment


                          Този нов филм "Недадените" нещо не можа да ми се хареса. Вярно, че седнах да го гледам малко неподготвен - не знаех, че е сериал, обаче... очаквах малко повече. То някак се губи работата в едни епизоди, едни подробности, едно разточване ли, бавене ли, как да кажа... Толкова малко се движи действието, че направо очакваш такъв вид сериал да е няколко десетки епизода (иначе не зная колко е). Като за първи опит по тая тема (поне аз за друг не знам) не трябваше ли да си е пълнометражен филм, а не сериал? После гледах още една серия - малко по-интересно ми стана, но... кога ли ще дойде рискуването, драмата, ентусиазмът, пък и как ли ще са предадени - нещо по досегашната история нещо не предчуствам добре да ги пресъздадат. Самите артисти като че ли играят, все едно нещо им е наредено, а не с убеденост, която в други филми се забелязва и прави известни "Под прикритие" и т.н. Та нещо не се е получил изглежда тоя опит. А има материал в събитията да излезе добър филм.

                          Comment


                            Sula написа Виж мнение
                            Прощавай Бери, но се хванах за думите ти, че териториите били под полицейски и армейски контрол, та там не можело да се протестира. Споделих мнението си по този повод в първото изречение на постинга ми, в частта за "героичната" местна съпротива. Останалото не се отнася до твоя постинг.
                            Извинявам се ако съм реагирал малко неразбрано, но честно казано, много се дразня от черната човешка неблагодарност. Хора като г-н Вагенщайн и г-жа Коен, най-малкото имат основание да се оплакват от народа ни и да го корят за грешки на политиците му, защото те взеха максимума от всички политически системи от 1944г. насам и меко казано, не им приляга да са съдници, или недоволни от нещо.
                            Може би аз не съм се изразил правилно. Идеята ми беше, че дори в онази епоха, все пак е имало някакво подобие на гражданско общество, което може да протестира в София пред парламента, двореца и т.н., да покаже на управляващите, че действията им не се харесват, лош П.Р. казано по модерному. Протест в някой си град в Македония или Тракия не е могъл да има подобен ефект. Нищо общо с "баланса". И си прав - погледнато през историческата призма България и по-конкретно нейните лидери са се опитали да направя всичко възможно, така че е да угодят на немците, но едновременно с това и да запазят своите съграждани от еврейски произход. Тези от "новите земи" са депортирани, но тези 50,000 от България са оцелели. За което аз лично съм благодарен, ако не бяха - аз нямаше да пиша в този форум. Изобщо - в контекста на Втората Световна Война, разни събития в България изглеждат странни (открояващи се). Което в никакъв случай не означава, че положението на българските евреи е било розово, напротив - от цяла България са събирани в гета, живяли са в ужасяващи условия, натъпкани десетки души да живеят в училищни стаи, отказвани са им редица граждански права и професии, не са липсвали и бранници, отецпаисиевци и т.н. Но ако това се сложи в исторически контекст и се сравни с Полша, Украйна, балтийските държави и т.н. - именно при такова сравнение изпъкват постъпките на българския народ и България като държава. В Израел почти не можеш да срещнеш човек, който не знае за спасяването на българските евреи и отношението е много готино.
                            http://rayofhalifaxproductions.com/26662

                            Comment


                              За Израел знам, Бери, и затова ме ядосват още повече хората, които се опитват да променят това, като обвиняват България и българите в грехове по отношение на евреите, които са продиктувани от наложените обстоятелства, а не от желанието за мъст /защото няма за какво да им се мъсти/, или пък от някакъв антисемитизъм /защото с изключение на отделни единици, такъв в България няма и никога не е имало/. Какво лошо от българите са видели г-н Вагенщайн и г-жа Коен, та те да водят хорото по развенчаването на доброто дело извършено от народа ни, за да бъдет спасени те и родителите им? Броила ли е г-жа Коен колко невинни българи е избил баща й, който беше в състава на Народния съд и съдеше не по закон, а по заповед?

                              Прав си, че истината се ражда в сравненията. Въпреки трагедията на евреите от новите земи, тези сравнения са в полза на България и българите, сравнено с повечето от останалите народи в цивилизована Европа. Нашето отношение към евреите, в тези трудни за тях времена, е един от малкото примери, в които редица европейски народи с претенции могат да се учат от нас.

                              Опитите това да се принизи и очерни създават впечатлението у мнозина българи за неблагодарност. А това е много благодатна почва за малцината антисемити да настройват останалите против евреите. Ако това целят Вагенщайн и Коен, то те подчертано успяват. И го правят в съзвучие с онези мекерета в БРЮМ, които вместо да направят филм за това как охридяни спасяват със златото си 21 български войника и други примери от многото неща, които ни обединяват, ни мотаят пред носа оная боза с артистични претенции, която показва с доста преднамерено черни краски отношението на шепа администратори към местните евреи, общност, към която самите те не са имали добро отношение.
                              Last edited by Sula; 17-04-2013, 15:31.
                              Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

                              Гюстав Льо Бон

                              Comment


                                Ето списъкът на членовете на Народния съд. 18 от 38 члена са били български евреи. Под 19ти номер е бащата на Лея Коен. Питам: присъдите, които те издадоха не бяха ли техния реванш за преживените мъки? Някой няма ли да направи филм за тях или да коментира дейността им толкова обективно, колкото се резглежда трагедията на евреите от новите земи?

                                Ще напомня, че по ирония на съдбана именно Народният съд осъжда спасителя на българските евреи - Димитър Пешев за антисемитизъм на 15 г. затвор и го провъзгласява за "враг на народа". Цял един 7ми състав на съда разглежда делата на участниците в депортацията на евреите от Беломорието и Македония. Общо Народният съд издава 9 600 присъди, от които 2 730 смъртни. Не всички от неосъдените на смърт доживяват присъдите си. По присъди и по смъртни такива, нашият Народен съд е първенец сред социалистическите страни т.е. ние наказваме най-сурово огромно количество наши сънародници, въпреки че далеч не сме най-фашизирания и най-престъпния режим в региона.

                                1. Богдан Саздов Шулев – председател (роднина на Лидия Шулева (Биджерано)* от НДСВ);
                                2. Стефан Манов - член на съда, заместник-председател;
                                3. Вяра Начева - член на съда;
                                4. Тодор Милев Божилов - член на съда;
                                5. Давид Николов* - съдия от Апелативния съд;
                                6. Йордан Шумков - военен съдия;
                                7. Рада Тодорова - член на съда;
                                8. Васил Хр. Гърбов - член на съда;
                                9. Райна Тодорова Петкова - член на съда;
                                10. Димитър М. Тошев - член на съда;
                                11. Крум М. Михайлов - член на съда;
                                12. Мишо Димитров Мишев - член на съда;
                                13. Сергей Златанов - член на съда;
                                14. Георги Петров - главен обвинител;
                                15. Никола Гавраилов - обществен обвинител;
                                16. Атанас Армянов - обществен обвинител;
                                17. Манчо Рахамимов Мошев* (1902 – 1986г.) – обществен обвинител в 7-ми състав на “народния съд”;
                                18. Исак Елизар Франсез* - съдия;
                                19. Пепо Менахем Коен* - съдия (баща на Леа Коен* - бивша посланичка в Швейцария, от СДС);
                                20. Еми Барух* - съдия;
                                21. Йосиф Кутев* - съдия;
                                22. Исак Данон* - съдия;
                                23. професор доктор Насим Юда Меворах* - съдия;
                                24. доктор Израел Моше Калми* (1885 – 1968г.) – съдия;
                                25. доктор Самуил Борисов Шейнин* - съдия;
                                26. доктор Израел Бохор Леви* - съдия;
                                27. доктор Шаул Хаим Романо* - съдия;
                                28. доктор Йосиф Максимов Фаденхехт* - съдия (роднина на артиста Йосиф Сърчаджиев* от СДС, който е член на СЕМ);
                                29. доктор Елизар Якоб Вентура* - съдия;
                                30. доктор Марчел Калев* - член на съда;
                                31. доктор Яко Исак Арис* - член на съда;
                                32. доктор Александър Клайн* - член на съда (роднина на Едуард Клайн*, депутат от СДС);
                                33. доктор Нисим Рахамим Леви* - член на съда;
                                34. Йосиф Яшаров* (1894 – 1971г.) – адвокат в “народния съд” (член на масонската еврейска ложа “Бнай Брит” и “Общите ционисти”) и други. (107).
                                35. Светослав Гираджиев (председател на 2-ри състав на НС);
                                36. Владимир Димчев (прокурор 2-ри състав);
                                37. Борис Лозанов (председател на 3-ти състав);
                                38. Димитър Вапцаров (прокурор 3-ти състав); и други.
                                Last edited by Sula; 17-04-2013, 16:01.
                                Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

                                Гюстав Льо Бон

                                Comment

                                Working...
                                X