Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Национализъм и нихилизъм в новата история на България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Митът за етническата толерантност на българина

    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

    Comment


      dibo написа Виж мнение
      Митът за етническата толерантност на българина

      http://www.librev.com/discussion-bul...10-17-21-19-23
      dibo, напоследък специално се пазя да не слагам оценки наляво и надясно, но това писание не мога да подмина. Постинга ми обаче ще бъде по-беден на аргументи от обичайното - едно, че нямам нервите да дочета тая глупост до края и друго, че самата статия е прекалено постна откъм факти, смисъл и логика. Затова ще отбележа само две неща: 1) Автора използва посочения от самия него похват, че ще цитира само това, което му е удобно - да, в правителството на Филов и в Политбюро не са седели китайци, но още не сме забравили, че тези решения са `чужбинска мода` - чужда за нас!
      2) Авторът сам посочва, че някои особености на отношението на българина към чужденеца може да се обяснят с "липсата на опит и самочувствие" - що за "аргумент" е това, като логиката му е "Поиздевателствай над новобранеца!"?!! Напомня ми текст от един мой любим певец:

      And when do You want to live
      How do You start?
      Where do You go?
      Who do You need to know?

      И когато искаш да живееш
      Как започваш?
      Къде отиваш?
      Кого трябва да познаваш?
      "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

      Comment


        Много интересно наблюдение: "А българинът се хвали с това, че прави нещата, но само веднъж. Известният пловдивски творец и собственик на фирма Иван Ламбров обяснява, че няма нагласа да прави печалба на всяка цена. Не обичал масово да тиражира изделията от стъкло, които изработва. Дори отказал да поеме проект за витражи в един султански дворец, защото трябвало да повтори едно и също нещо 1200 пъти." От тук.
        "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

        Comment


          dibo написа Виж мнение
          Митът за етническата толерантност на българина

          http://www.librev.com/discussion-bul...10-17-21-19-23
          С въпросния Велко Милоев съм служил заедно в АШМС - гр. Ямбол шест месеца - октомври 1975 до март 1976 г. и то в новобранска рота. Службаш, натегач и кофти човек.
          После чух за него случайно, беше решил да става писател и то на научна фантастика. Написа едно книжле "Нанокомпютър за вашето дете", купих си я от любопитство. Е, няма такава тъпня.
          Сега пък - етническа толерантност. Дали има нещо, от което да не разбира?

          Comment


            Ламя написа Виж мнение
            ....После чух за него случайно, беше решил да става писател и то на научна фантастика. Написа едно книжле "Нанокомпютър за вашето дете", купих си я от любопитство. Е, няма такава тъпня.
            Сега пък - етническа толерантност. Дали има нещо, от което да не разбира?
            Аз също съм загубил ценни мигове от живота си с тази книга... Като цяло съм съгласен с изложеното в заглавието, защото българинът наистина си мисли, че е изключително толерантен, бъркайки социалната апатия и мързел с етническа търпимост. Съдържанието на статията не е препоръчително да се разглежда - > от първите редове минах нататък по диагонал - общи приказки и ала-бала (;
            Анархист-Диктатор

            Comment


              Това че някой е "кофти човек" не му пречи да напише хубава статия.Статията я прочетох-тезите които защитава са вярни,грешни неща,тенденциозни писания и т.н. в нея не намерих.Самия стил на писане е слаб обаче-писано е много,надълго,пък са казани сравнително малко съществени неща.Нещо кат партийно събрание от 60те-говори се много-ама повечето от изговореното е плява...
              Има автори,които като пишат и без да влагат някакъв излишен патос те карат аха-аха да вземеш да повярваш в тезите им дори и да са очевидно неверни.Има и автори,които в опитите си да те убедят в нещо го предъвкват сто пъти,докато към накрая на статията почваш чак да се съмняваш дали пък очевидно верните неща които защитават не са грешни.Ей така просто от досада.
              Въпросния автор е от втория тип.

              Comment


                Стадо от единаци

                We don't see things as they are, we see them as we are
                ---Anais Nin----

                Comment


                  dibo написа Виж мнение
                  Лично за мен тази статия е едно псевдоинтелектуално изхвърляне без никакъв смисъл. Самото обощаване "българи" са такива, а "западняците" онакива, показва липса на идея и желание, а и възможност за някакъв анализ. Много по лесно е да повтаряш клишета. И какво ни дава за пример италианците? Не знам дали наистина са се обеденили да свалят цената на макароните, знам обаче че не са се обединили да разкарат мафията, а факта че толкова години ги управлява един палячо, показва, че италианците едва ли са най-добрият пример за подражание.
                  По въпроса за Баташкото клане също не е прав. Факт е че книгата свободно се продава и до сега не сме чули някой да е подпалил книжарница за това също е доста показанелен колко пресилени са думите на автора. Всъщност така наречената от него "нетърпимост" си беше чисто и просто PR на няколко политика и няколко историка, на които въпросната мисирка даде удобен повод да покажат че са живи. Интересно, ако някой в Западна Европа публично заяви че не е имало Холокост, какъв ли вой ще се нададе?

                  И какви са тези глупости, дето ги е надрънкал за Левски и че българите през Възраждането не са искали да дават пари за обща кауза? Тоя човек явно си няма и най-елементарна представа за това което пише. Може би си мисли, че примерно Рилският манастир е паднал от небето, а не е направен с дарения, или над 1000-та училища, които е имало в българските земи към 1877 г. са правени с пари от Европейският съюз. Сигурно според автора османската империя е дала парите за въоръжаването на Ботевата чета или въстаниците през 1876 г.

                  казано с две думи лицето Максим Маринов е написал абсолютни глупост.

                  Comment


                    Стане, от мен плюс.

                    Comment


                      Абсолютно съгласен съм със Стан. Лично на мен ми е писнало от опитите на някои псевдоинтелектуалци да прехвърлят провинциалните си комплекси за малоценност и бездарие върху народа си и понеже са наясно, че едва ли ще оставят нещо запомнящо се след себе си да се опитват да компенсират това с "мъдрости" по отношение на "народопсихологията" на българите като цяло.
                      Писал съм по тази тема и преди и мнението ми се свежда вкратце до следващото: всеки човек е сам за себе си и е индивидеалност, чиито действия се определят от принципи /такива стават или велики примери на непримирими бойци за някаква кауза, или пълни и анонимни неудачници/; от ситуацията /така наречените "опортюнисти" при тях нещата са ясни:ако ги боли са злобни, ако им е хубаво са благи, ако им е никакво т.е. не ги бият тях им е все едно/; смесени от двата варианта /действията и мислите им се ръководят от принципи, но когато се налага променят възгледите си според ситуацията, звучи познато, нали?/.
                      Така е сред всички народи, не само сред нашия. Това което обединява хората от XVIII-XIX век насам е национализмът /преди това беше религията и/или верността към определена династия/ или вярата, че тях ги свързва една обща история /често измислена-примери БЮРМ, Босна-Херцеговина или напудрена-България, Гърция и куп други/, която ги противопоставя на общ враг /венаги съсед или съседи/.
                      За добро или за зло това е базата, на която се строеше света до момента, но тъй като хората имат нужда да се обединяват в общества и да живеят заедно тази база никак не беше и не е лоша, защото даде добри резултати в човешкото развитие. Особено ако се съпостави с опита да се гради общество на принципа на идеологийте, както беше в СССР и фашистка Германия. Така че докато не се измисли нещо ново, то няма да е никак лошо да се придържаме и възпитаваме в умерено-здравословна доза национализъм, ако не заради друго, то заради това, че нихилизмът не създеде нищо, а национализмът има доказани постижения /и грешки, но който не работи, той не греши, защото не се развива/.
                      Причината за придържането към национализма се корени и в нещо друго: голяма част от обществото е доста необразована и е с ниско чувство за морал и дисциплина /мени се според случая/ и затова ако няма корективи, които да удържат тази маса в рамките на едно общоприето поведение, то рискът обществото да се разложи и всевъзможни борчета да станат по-големи капацитети в "народопсихологията" е огромен. Ние почти бяхме стигнали дотам.
                      Коя ще бъде силата, която ще формира следващите общества след ерата на национализма е рано да се каже, въпреки че признаците са вече достатъчно забележими. Не е далече времето когато един блогър на определена тема в интернет ще чувства по-близо до себе си блогър от Япония, отколкото съседа си...
                      За момента умереният национализъм обаче все още е единствената обществена платформа, която е издържала изпитанието на времето и е общовалидна. Така мисля аз и не желая да принуждавам никого да разсъждава като мен. За мен интересното в тази тема не е въпросът национализъм или нихилизъм, защото отговорът му ми е ясен, а по-важно е какво следва след ерата на национализма?
                      Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

                      Гюстав Льо Бон

                      Comment


                        Ясно е за всеки, който има представа от културна антропология и културология, и е запознат с културата на българите, че това което авторът пише за българите, е вярно..

                        Учудвам на Крамера, който пак се прави на неразбрал (защото не му отърва написаното) - след стотиците редове и поне дузина източници и изследвания (монографии) изписани и представени в другия форум, и след публикацията на Харалан Александров в тази тема..

                        Харалан Александров: Родовата солидарност ни пречи да се развиваме
                        Цък

                        Причини за културните различия - синтез на общата теория за междукултурните различия (Вижте глава "родовост, второ название "колективизъм" и с какво корелира)
                        Цък

                        За стотен път ще повторя на Крамерчо - културата ни е с висока степен на родовост (колективистична, партикуларна ), и освен това е неравновластна, което априори предполага преобладаваща нагласа (при болшинството българи) "оправяй се сам за себе си, за семейството си, за родата си, за "кръга" си от приятели и близки", а другите и държавата - "кучетата ги яли".
                        ---
                        Сулчо, това че има българи с идеали и с универсалистка (безродова култура) и нагласи, въобще не значи че мнозинството българи не са с точно обратните нагласи.. Ако имаш някаква представа от методи или математика, трябва да знаеш че не можеш да оправиш обобщения (*дори и нищо да не разбираш от култура на бъгарите, и култрология) за всички българи, на базата на Левски, Бенковски или други идеалисти (със сигурност на индивидуално ниво - те са по-скоро хора с безродова и универсалистка култура и нагласи, ще ти обясня защо е така, ако не можеш да се досетиш)..
                        За това си има наука и методи..

                        ----
                        Бактън ми стана от войнстващи псевдопатриоти; от държащи се като ущипани моми българчета и българи; или от герои на приказката "кой ми ..оа..ка гащите" (кой о..ака гащите на нас българите)..
                        Ето, гледам че и този форум е окупиран вече от тях...
                        Last edited by nik; 28-12-2011, 21:17.

                        Comment


                          Мога ли да попитам кой позволява на този симпатяга nik да се обръща по този начин към съфорумниците си?
                          И на мен не ми е приятно да общувам с културолози дето от методи и математика са забравили що е да общуваш нормално с хора, но се държа прилично и гледам да има диалог, а не поучителни тиради.
                          Иначе признавам, че е трудно да се говори с хора, които като чуят думата "патриотизъм" се хващат за писторета си. Почти толкова трудно, колкото да се общува с крайни националисти. Просто приликите са поразителни.
                          Last edited by Sula; 29-12-2011, 20:36. Причина: корекция
                          Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

                          Гюстав Льо Бон

                          Comment


                            Sula написа Виж мнение
                            Мога ли да попитам кой позволява на този симпатяга nik да се обръща по този начин към съфорумниците си?
                            Може. Ако погледнеш по-внимателно ще видиш, че е предупреден официално още преди да попиташ.
                            We don't see things as they are, we see them as we are
                            ---Anais Nin----

                            Comment


                              Комплименти тогава, Дибо, затова че си на пост.
                              Иначе ако се върнем към темата: тя стана твърде дълга и е трудно да бъде проследена от началото до края, така че нямам претенции да съм прочел всичко. Но у мен се налага като впечатление е, че достатъчно аргументи в полза или против национализма бяха написани, но никой почти нищо не е писал в полза на нихилизма, естествено ако не броим нихилистичния характер на критиките по отношение на национализма. Все пак не намерих нито едно издържано мнение, което да дефинира що е то нихилизъм в България. Какви са причините да го има и въпрос на необходимост или мода е неговото съществуване? Още по-важно какво е постигнал и какви ще са последиците от него?
                              Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

                              Гюстав Льо Бон

                              Comment


                                Sula написа Виж мнение
                                Все пак не намерих нито едно издържано мнение, което да дефинира що е то нихилизъм в България. Какви са причините да го има и въпрос на необходимост или мода е неговото съществуване? Още по-важно какво е постигнал и какви ще са последиците от него?
                                Забележката е уместна - темата би трябвало да се казва "За ползата и вредата от национализма в новата история на България", но по наследство от години си е с такова заглавие.
                                We don't see things as they are, we see them as we are
                                ---Anais Nin----

                                Comment

                                Working...
                                X