Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Национализъм и нихилизъм в новата история на България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Не знам дали е за темата "Майтапи". Но авторката да вземе да обясни като как-тъй башибозукът се оправдава с падишаха, и тя е готова да прояви разбиране, а не разбира що все още някои българи скачат в защите на В. Левски.

    Comment


      историците и ДС

      Понеже днес се появи решение на комисията по досиетата относно агентите и сътрудниците на бившата Държавна Сигурност в редиците на Висшата Атестационна Комисия си помислих, че не лошо да хвърлим едно око на историците (в прикачения файл). В крайна сметка това са хората, решавали коя научна продуцкия е стойностна и коя не и в този смисъл задавали модата на историопистта у нас. Трябва да се наблегне на факта, че списъкът не дава информация за вече покойните (лека им пръст) и такива, които продължават да са на активна служба. Според мен би било добре да се извади информацията за покойниците и към нея да се добави тази за деканите, шеф-катедрите и т.н, който ще излезе скоро. Тогава ще придобием що-годе прилична представа за точните размери на влияние на репресивния апарат на комунистическата власт над писането на история. Иии много навид трудно обясними неща ще си дойдат на мястото.
      Как да е, това не е опит за политиканстване и нека не се обръща в такъв, просто мисля, че информацията за това кой от хората задавали на времето, а в някаква степен дори и сега, посоката на българската историография е пряко свързан с ДС е от доволна важност и пряко свързан с темата

      П.П. Не, че изнади има нещо в пусти списък, но друго си е черно на бяло и да няма шикалкавене!
      Attached Files

      Comment


        KIZIL DELI написа Виж мнение
        Понеже днес се появи решение на комисията по досиетата относно агентите и сътрудниците на бившата Държавна Сигурност в редиците на Висшата Атестационна Комисия си помислих, че не лошо да хвърлим едно око на историците (в прикачения файл). В крайна сметка това са хората, решавали коя научна продуцкия е стойностна и коя не и в този смисъл задавали модата на историопистта у нас. Трябва да се наблегне на факта, че списъкът не дава информация за вече покойните (лека им пръст) и такива, които продължават да са на активна служба. Според мен би било добре да се извади информацията за покойниците и към нея да се добави тази за деканите, шеф-катедрите и т.н, който ще излезе скоро. Тогава ще придобием що-годе прилична представа за точните размери на влияние на репресивния апарат на комунистическата власт над писането на история. Иии много навид трудно обясними неща ще си дойдат на мястото.
        Как да е, това не е опит за политиканстване и нека не се обръща в такъв, просто мисля, че информацията за това кой от хората задавали на времето, а в някаква степен дори и сега, посоката на българската историография е пряко свързан с ДС е от доволна важност и пряко свързан с темата

        П.П. Не, че изнади има нещо в пусти списък, но друго си е черно на бяло и да няма шикалкавене!
        В тази връзка се сещам за една култова реплика от един български филм "роднина, милиционер, роднина, милиционер", като първото не изключва второто. Това е тъжната реалност. Страшно е човек като си помисли що читави учени са изгнивали в провинциалните музеи или училища поради простата причина, че не са били в една от двете категории

        Comment


          Просто не знам как народът ще поумнее.Толкова простотия,подмолничество,некадърност.Обаче наистина кадърните хора НЕ трябва да тръгват за чужбина и да станат поредния избягал от проблема.Нашите много искат да ходя в чужбина,но аз не искам.Казвам им,че ще се боря да край.

          Comment


            Иван Асен II написа Виж мнение
            Много хора бъркат патриотизма в днешна България с шовинизъм,което е жалко.Бият се в гърдите,че обичат Левски,без да осъзнават идеите му и това за което се е борил.За повечето българи е по-важно да мразиш турците,с това се изчерпва техния патриотизъм.
            Национализма и нихилизма(в новата история на България) са само една проява на българските слабости.Но той нашия народ така или иначе от 14 век насам бавно умира и всичко друго са някакви проблясъци.
            Така е. А купените в мнозинството си медии ни втълпяват вина да се чувстваме едва ли не шовинисти, ако подкрепим дадена позиция, отричаща официалната българска политика, особено ако и вреди на интересите на дадена съседна държава. Ако си против членството на Турция в ЕС постоянно ти втълпяват колко ограничено и реваншистко мислене си имал, при положение, че зад тази позиция има многобройни обективни икономически и политически мотиви, които са еднакво силни и за българин, и за датчанин, примерно. Твърде елементарно е да обвързват несъгласието ти с политиката на дадена държава с някакви безкрайно елементарни обвинения в ксенофобия или нетолерантност. Е, ако почнеш да бълваш щуротии, подобно на един белокос виден наш булеварден революционер, тогава подобни обвинения биха били аргументирани.

            Comment


              KIZIL DELI написа Виж мнение
              Понеже днес се появи решение на комисията по досиетата относно агентите и сътрудниците на бившата Държавна Сигурност в редиците на Висшата Атестационна Комисия си помислих, че не лошо да хвърлим едно око на историците (в прикачения файл). В крайна сметка това са хората, решавали коя научна продуцкия е стойностна и коя не и в този смисъл задавали модата на историопистта у нас. Трябва да се наблегне на факта, че списъкът не дава информация за вече покойните (лека им пръст) и такива, които продължават да са на активна служба. Според мен би било добре да се извади информацията за покойниците и към нея да се добави тази за деканите, шеф-катедрите и т.н, който ще излезе скоро. Тогава ще придобием що-годе прилична представа за точните размери на влияние на репресивния апарат на комунистическата власт над писането на история. Иии много навид трудно обясними неща ще си дойдат на мястото.
              Как да е, това не е опит за политиканстване и нека не се обръща в такъв, просто мисля, че информацията за това кой от хората задавали на времето, а в някаква степен дори и сега, посоката на българската историография е пряко свързан с ДС е от доволна важност и пряко свързан с темата

              П.П. Не, че изнади има нещо в пусти списък, но друго си е черно на бяло и да няма шикалкавене!
              Ето между другото и един отговор на член на засегнатата страна:
              A strong toun Rodez hit is,
              The Castell is strong and fair I wis...


              блог за средновековна балканска история

              Comment


                Милиционери правят избори
                Не можах да се сдържа, статията е хубава, в по-голямата си част - по темата. И вицът е готин
                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                Проект 22.06.1941 г.
                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                Comment


                  Утре образованите ще са заминали, а неграмотните пораснали
                  Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                  Проект 22.06.1941 г.
                  "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                  Comment


                    Нито национализмът,нито нихилизмът са реалните проблеми на България и българите. И двете са един вид комплексарщина -нито сме над някой нито сме под някой.А тия клишета направо ме отвращават -турците били виновни ( е как бе само 560 хиляди са),циганите били виновни (330 хиляди ако се не лъжа) най-кадърните бягали (глупости - и емиграцията не е кой знае колко голяма,а и тия плъхове които първи напускат кораба нито трябва да жалим за тях нито да разчитаме за нещо).Проблема е много по-прост и е народопсихологически.Изчерпва се с моето си е мое,а общотоничие .Ми построяват се примерно хубави пейки и паркчета се облагородяват ("Красива България" програмката) и след няма и година две сичкото е изпочупено.А изнудванията по телефона на какво се дължат? Ми на факта,че масовия българин е един корумпиран човек, който е склонен да даде пари ,но да се отърве от правосъдие.Политиците са самоследствие и надстройка над масовия българин,а не нещо отделно.От предното извода е,че ние не живеем в някакво гражданско общество,а в сферата на феодалните отношения.Всеки си защитава собствената крепост и воюва с другите.Ми за тва е мръсно.Не,че не се чисти.Другата изключително кофти черта на българина е неговата радикалност.Склонност по радикалните промени.От там и залитането,че частната собственост и частния бизнес като една магическа пръчка ще оправят нещата.Разрушихме промишленост,разрушихме селско стопанство.Сега градим наново.Като капакняма и визия и политика за бъдещето.Не само политиците.И хората нямат визия щото ако имаха политиците като част от тия хора също щяха да имат.Природа-туризъм и селско стопанство няма да ни направят просперираща държава.Може да е тъпо и банално,но без лека и средна промишленост ще затъваме все повече и повече като слугинаж на богатите държави.

                    Comment


                      Много добре казано!
                      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                      Проект 22.06.1941 г.
                      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                      Comment


                        Хан Тупан написа Виж мнение
                        изключително кофти черта на българина е неговата радикалност.
                        Е, ти радикалността доста добре си я демонстрирал в твоя пост - най-вече под формата на радикални, покъртително наивни и, естествено, безсъдържателни обобщения по адрес на "българина". Обаче това, както и вътрешната противоречивост на поста ще оставя на други коментатори. (Макар че това е най-благодатната и забавна част. Все пак човек не може без усмивка да чете как някой, от една страна, твърди, че национализмът и нихилизмът - две радикални в същността си явления - "не са реалните проблеми на България". Но пък от друга, само няколко реда по надолу определя радикалността между основните "реални проблеми" (при това представена като закърмена с майчиното мляко "черта" от метафизичната душевност на народа). Но ако това наистина беше така, не би ли трябвало национализмът и нихилизмът да са централна част от "проблемите"? )
                        Смятам също да подмина и разните неуместни квалификации, плод вероятно на патриотарска младежка разпаленост.

                        Но пък ще кажа няколко думи за "производството", което "ние" (??) сме били унищожили - любимата тема на квартално-кръчмарските политикани. Като начало, ще обърна внимание, че "производство" и "промишленост", без значение колко е лека или тежка, не представляват сами по себе си чудотворна панацея, нито са вълшебни заклинания от сорта на "електричество плюс съветска власт". Те са двигател на икономиката само когато притежават нужния икономически смисъл , а той, изразен с една дума, се нарича реализация. Казано просто - индустриално изделие е само това нещо, което може да бъде продадено. В противен случай то е скрап, а производството на ненужности не е промишленост, а обречен на провал идиотизъм. Българската индустрия, в своя "социалистически" образ, беше тъкмо такъв идиотизъм. Разрушихме я не "ние", а липсата на пазар, защото никой не желаеше да купува безумията, които тя произвеждаше. Илюзия е да се смята, че тя би могла да бъде приспособена към изискванията на модерния пазар. Ако това беше възможно, то би станало по един или друг начин, а в историята - в чието основно поле е този форум - са важни не само нещата, които се случват. Но също и тези, които упорито отказват да се случат. В конкретния пример причината си е ясна - и най-великолепния ремонт и подръжка на един "Москвич" не би го превърнала в "Мерцедес" - просто ще получим пак "Москвич", само че скъп като "Мерцедес".

                        В заключение - знам колко ще се изненадате, но понастоящем между 70 и 80% от българския експорт се заема от промишлени изделия, при това вече от доста години. И обемите имат устойчива тенденция на нарастване. И не за Африка, а основно за ЕС. Представата, че живеем от туризъм и домати е абсолютно невярна. Да, има известни белези на „недоразвитост” на икономиката, голяма е зависимостта от чуждестранни предприемачи и капитали (което, обаче, само по себе си не е нещо необичайно), все още сме по-богати на работна ръка, отколкото на технологии, но истината е, че от десетина години страната неизменно се придвижва в посока на модерността и че никога в Новата си история не е имала пред себе си по обнадеждаваща икономическа перспектива.
                        Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

                        Comment


                          Е,предвид,че съм българин да се вписвам вхарактеристиките които според мен са типични за нашия народ не е противоречие,а по скоро потвърждение. Разбира се не съм съгласен с епитетите "покъртитекно наивни" и "безсъдържателни" ,но ги отнасям към твоя радикализъм пак като едно потвърждение на тезата ми.
                          Великодушно-снизходителното "оставяне" да коментират и други коментатори е безсъдържателно,предвид,че едва ли си в позицията да им заповядваш какво да пишат или въобще да пишат.Но има един нюанс все едно се отказваш от десерт и ще го предоставиш на деца от сиропиталище...хм малко неискрено и показно звучи.
                          Усмивките са хубаво нещо особенно когато не са насмешки и присмиване,но мисля и на средноинтелигентен човек независимо дали закърмен с майчино мляко или хумана е ясно,че радикализъма за който говоря е по-скоро едно лашкане от "осанна" до "разпни го" отколкото залитане по радикални течения. Така,че противоречие няма за непредубедения читател.
                          И аз смятам да подмина "неуместните" според теб квалификации поради простата причина,че не знам какво имаш предвид -отддавам го на факта,че явно обичаш да информираш за всеки завой в мисълта си без да навлизаш в подробности все едно даваш отчет на компютъра - майка за впечатленията си от всеки ред.Всъщност една квалификация -"патриотарски" няма да отмина за да подчертая нейната неуместност.А за епитета "младежки" благодаря и за това,че се чувстваш длъжен/а да дадеш оценка за всеки ред също -говори,че съм подръпнал някои чувствителни струни.Все пак може и да смятам акорда за фалшив,но е за предпочитане пред една по-вяла реакция.Може би ожняшки темперамент, който пък може да има някакво отношение към радикалността по-скоро като темперамент отколкото като едно следване на радикална идеология.Тук аналогията с хладнокръвния убиец от Норвегия или нацистите в Германия използвам още веднъж за да подчертая разликата между българската радикалност, която е по-скоро като фурнаджийска лопата от радикалните идеологии и техните последователи.
                          И сега потривайки доволно пръсти навлизаме в дебат по същество,а именно за производството и промишлеността. Въпреки,че имам чувството,че коментираш не това,което аз съм написал,а твоите представи за политиканстването по кръчмите. Едни заведения,които не обичам междувпрочем.
                          Обясненията коя промишленост или производство са "чудотворна панацея" ( сладка тавтология понеже не си представям нечудотворна панацея) са излишни предвид,че по незнайни причини си въобразяваш,че не мислим еднакво по въпроса и за това се впускаш в дефиниция на понятието.И разбира се пак с радикални епитети-нали сме си българи и двамата (е за теб предполагам) като "идиотизъм".Благодарение на този идиотизъм станахме почти 9 милиона.Реализираше се продукцията.Имаше пазари.Факт.Проблема с повечето производства не беше толкова в ниското им качество (все едно китайските и турските продавани сега у нас са все висококачествени),а в това,че вместо да се намерят други пазари или да се реформират и пак да намерят пазари те просто се разграбиха.И доста свестни машини (купени с валута от Запада) се върнаха пак там,а другото отиде за скраб.Отчайващото е ,че покрай многото гнило отиде и повечето читаво.Или може би ще ми обясниш "реализацията" в разсипването на стройната система от канали,помпени станции и язовири и въвеждането на земеделие тип Белчо и Сивушка с извънземните? Ние,народа,чрез нашите политици си го направихме.Защото така пожелахме.Почти съм сигурен,че си дама.Как можеш да сравняваш два различни класа автомобили? Сравнен за времето си москвича 408 с фолксваген костенурка си е цяла лимузина,а по-късно като 412 по какво отстъпва на голф 1-чка? Сравнявай някой от моделите на мерцедес с волга,а някои с Чайка и Зил.Ми дори отчитайки изоставането заради по-некреативния соц. пазар и начин на производство разликите не са толкова фрапантни и не винаги в полза на западното.Ми само една статистика на това,че българите си купуваха масово нови автомобили,а сега карат 10-15 годишни щайги трябва да ти говори,че не си съвсем права.
                          В заключение няма да се изненадам.А ще попитам какви са тия промишлени стоки и не са ли те нискотехнологични полуфабрикати на смешни цени? Щото тоя "обем" ще го усетим по европейските си заплати (нали изнасяме за ЕС).За сега усещаме само африканските си доходи.Всъщност ти е ясно,че това клише дето изнасяме за ЕС е един гол популизъм. И за ескимосите да изнасяхме е все тая. Важно е да изнасяме много и те да плащат много.
                          И пак грешка.Аз говорих за приоритети.А те поне на думи са земеделие и туризъм.Още не смеят да кажат промишленост и производство.Да не би някой да ги упрекне,че са комунисти.
                          Колкото до перспективата. Съжалявам но със светлото комунистическо бъдеще тая перспектива засега не може да се мери.Реалността също не може да се мери.Тогава бяхме ако не в челото поне в средата на блока в който бяхме.Сега сме доказано най-бедната страна в ЕС.Пак греда както е модно да се казва.
                          И само ние можем да променим "перспективата". С труд и акъл.

                          Comment


                            Хан Тупан написа Виж мнение
                            Природа-туризъм и селско стопанство няма да ни направят просперираща държава.Може да е тъпо и банално,но без лека и средна промишленост ще затъваме все повече и повече като слугинаж на богатите държави.
                            Не си прав. Аз не се сещам за развита икономически държава, която да няма развито земеделие. Сещам се обаче за огромен брой изстанали държави, при които и земеделието е изостанало. Селското стопанство е стълбът на всяка една икономика, ако има стабилно селско стопанство, кризите, каквито и да са, се отразяват много по-слабо. Освен това селското стопанство е пряко свързано с леката и средната промишленост.
                            Първо - селското стопанство стимулира развитието на промишлеността чрез своите нужди, като консумативи - торове, препарати за растителна защита, колове за лозя, телове, щайги и кашони, мрежи, после инвентар - от мотиката до трактора. Всички тези изделия и тяхната подръжка (за техниката) са продукт на промишлеността
                            След това да видим един огромен дял от леката промишленост, а именно преработвателната - едно най-обикновено бурканче с лютеница, освен лютеницата има буркан, капачка и етикет, за да се транспортира - кашон. И четирите са продукти на промишлеността.
                            Така че селското стопанство е от съществено значение за развитието на всяка страна. Именно развитото селско стопанство ще ни направи икономически по-независими. Нали не искаш да ядеш турски домати и китайски моркови?
                            Естествено, далеч съм от мисълта, че трябва да сме само аграрна страна. Напротив, България трябва да има многостранно развита икономика, зада може криза в единия сектор, да не доведе до срив. Но икономиката трябва да се остави да се развива от самосебе си - това е най-добрия мениджънт, а не дайвай сега ще направим завод стомана тук, тощо ще развиваме тежката индустрия. Ама "тук", че няма нито руда, нито въглища, нито вода, нито удобен транспорт - няма значение. Както направиха едно време Кремиковци и една камара подобни глупави заводи, които бяха като воденични камъни на икономиката.

                            Нямам преки наблюдения върху производството, обаче всеки може да види, че в момента почти вече няма пустеещи земи. Преди три седмици изминах пътя Хасково-Пловдив и изоставени парцели почти невидях.

                            Comment


                              Stan написа Виж мнение
                              Нямам преки наблюдения върху производството, обаче всеки може да види, че в момента почти вече няма пустеещи земи. Преди три седмици изминах пътя Хасково-Пловдив и изоставени парцели почти невидях.
                              Виж Франция или Англия от самолет
                              A strong toun Rodez hit is,
                              The Castell is strong and fair I wis...


                              блог за средновековна балканска история

                              Comment


                                Ясно е, че изчезваме, но няма страшно

                                We don't see things as they are, we see them as we are
                                ---Anais Nin----

                                Comment

                                Working...
                                X