Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Национализъм и нихилизъм в новата история на България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Тази статия не е за България и нашия национализъм/нихилизъм (и е на руски език), но въпреки че става въпрос за двете Кореи и техния национализъм, определено в някакъв смисъл е по темата - макар и само като сравнение, та затова си позволявам да пусна връзка към нея. Не че казва нещо ново, но илюстрацията си я бива.
    Ако Дибо реши, че все пак не е по темата, може да изтрие този пост.

    ПП Попаднах на нея благодарение на Торн и връзката към един блог с бележки за Корея, която той пусна в една друга тема.

    Comment


      dibo написа Виж мнение
      Саудитска България

      Юлиян Попов, Дневник, 26.01.2009

      http://dnevnik.bg/analizi/kolumnisti...ska_bulgariia/
      УжасТ, елементарно и напълно неграмотно в икономически и енергиен аспект. Както и всички останали писания на Юлиан. За какво и да се отнасят.
      Пълно с вдебилените мантри за "АЕЦ в земетръсна зона", "алтернативни източници на енергия", "възобновяеми източници на енергия" и напълно изсмуканата от пръстите идеологизация на износа на ток за Турция (бас ловя, че 90% от българите изобщо не знаят, че ток се изнася, камо ли за Турция).
      С две думи - инфантилен дебилизъм на ента степен. Но толкова може човекът. Лошото е, че пише все за сериозни неща, току-виж някой с толкова акъл, от когото зависи нещо, се повлиял.
      Споменаването на турските клозети, което в контекста се схваща като нещо 1. важно и 2. отрицателно, говори достатъчно за нивото на автора, който, неясно защо при това си ниво на разбиране на нещата има претенцията да се зове европеец. Че няма чувство за хумор е ясно.


      ПП - И нещата с "енергетичните демонстранти" въобще не опират до нечия лелеяна мечта за енерго-национализъм, а до парите на един мафиот. Един от многото у нас.

      Сериозно - разбира се, че има малоумна проявна форма на национализъм като една от съставките на идеята за повторно отваряне на блокове в Козлодуй, но тя далеч не е структуроопределяща в конкретния случай. По-скоро беше ползвана като канал за освобождаване на натрупано напрежение и негативна енергия в пожеланата от някои хора посока... Нищо повече, постепенно ще затихне.
      А иначе - идеята за "енергийна независимост" на България е дебилна дори като словосъчетание.

      Comment


        Относно народопсихологията - детайл от едно писание на Димитри Иванов, Бихейвиоризъм

        Преди Ситняковския пазар, там, където е румънското посолство, има подлез, но претичват деца. Спрях на жълто и едно момченце хукна да пресича, застана пред автомобила ми и - ни напред, ни назад, щото светна зелено и вляво от него - поток коли, вдясно - друг поток коли. Натиснах аз червения бутон да ми мигат всичките стопове и мигачи. Тираджията зад мен закова, преди да ме блъсне, почна да бипка и да ми крещи от прозореца: "Ше ти еб* майката!", пък аз му крещя "Еб* си майката!" Въобще - културен бихейвиър между български джентълмени.

        После тирът му заръмжа зад мен и ме подгони по Цариградското, докато свърнах вдясно по локалното, където свършва гората. Бързаше човекът, що да отклонява тира по локалното, където е калабалък на спирката срещу хотел "Плиска". Там спътничката ми каза:
        - Ти си изверг. Всички шофьори сте извер... - и се разплака. Нейното детенце е приблизително на възрастта на детето, което ми се изпречи пред колата.
        - Ама що? Аз като видя дете, спирам..
        - Като спреш, излез, удари му два шамара.
        - Защо?
        - Без причина. Да разбере детето, че шофьорите сте изверги, и да се пази от вас.

        Дали тя не беше права.
        Все се сещам за лафа на сръбската и българската баба. Сръбската вика, ако видиш двама да се бият на улицата, иди и ги разтърви. Пък нашата вика - като ги видиш такива, мини на другия тротоар. Родният индивидуализъм всъщност е очертаване на група, затворена и вечно права, неактивна, защото няма смисъл.

        Comment


          Интересни сведения по темата



          Спомени на Петър Тодоров - пръв наш посланик в Титова Югославия.

          Comment


            Идентичност или цивилизованост?

            Бойко Пенчев, Дневник, 25.02.2009

            Преди два дни "Дневник" публикува писмото на Петър Василев, ученик в 12 клас, според когото в училище трябва да се изучават повече съвременни автори. Склонен съм да се съглася, макар мнозина да виждат в подобна позиция удар срещу "класиката" и едва ли не тържество на чалгата.
            We don't see things as they are, we see them as we are
            ---Anais Nin----

            Comment


              Това съм го пропуснал:

              Мъчителното разграждане на Османската империя

              Юлиан Попов, Дневник, 02.05.2007
              We don't see things as they are, we see them as we are
              ---Anais Nin----

              Comment


                dibo написа Виж мнение
                Идентичност или цивилизованост?

                Бойко Пенчев, Дневник, 25.02.2009

                http://dnevnik.bg/analizi/kolumnisti...ivilizovanost/
                Не разбирам на тоя какво му пречи класиката, при положение, че е напълно наясно, че обучението по литература е оставено на самотек, така че се използват същите интерпретации отпреди десетилетия, в които е вплетена и идеология. Доколкото аз като ученик мога да преценя, на учителите въобще не има пука какво всъщност учим. Не разбирам откъде идва това параноично подозрение в насъскване на национализъм и ксенофобия, което се привижда на автора на статията. Проблемите са толкова по-дълбоки... Нямат нищо общо с материала. Нито на учениците им пука за какво става въпрос, нито на учителите. Поне човекът е проявил интерес към нещо, което въобще не засяга учителите. Единственото, което те искат, е да си предадат материала. Мога да дам пример с Вапцаров и Гео Милев, за които ни убеждават в момента, че са едва ли не някакви светци (причината е в лявата им ориентация).

                Comment


                  Е, не че му пречат, а прави твърде елементарно и подвеждащо разделение на българското общество - От едната страна са българите, недоволни от елита си, великите сили и евреите, но доволни от себе си и превъзнасящи до небето "националната идентичност". От другата са българите, склонни да търсят причините за сегашното ни дередже и в самия "народ". Един вид, Караибрахимово разделение - или отиваш на дръвника като параноик и лунатик-патриотар, или нахлузваш чалмата на западната реторика и след час ядеш пилафа на правоверните Жители на Европа... За първите класиците на собствената ни литература са Евангелие, за вторите - Том Кланси и Гришам, може би също Карбовски и вездесъщите Блогъри. Та дошло е време разделно - какво да учат децата в училище, та да станат хора (разбирай правоверни) - като се открива топлата вода, че без свестни учители, това няма да има успех, а класиците ще бъдат експлоатирани от тъмни елементи.

                  Е, от къде да дойде мотивацията на учителите ? За това трябват пари, а такива няма. Значи по-добре да изхвърлим и запалим Ботев и Вазов, че насаждат етническа омраза, щото иначе Сидеров и сие щели да ги използват за пропагандни цели... Пази боже всичко да беше толкова просто...
                  Истината е, че обществото не се сътои само от тия два по своему лумпенизирани елемента, за които поради вродено малоумие изучаването на каквито и да е автори няма никакъв ефект.
                  Quae fuerant vitia, mores sunt.

                  Comment


                    Юлиан Август написа Виж мнение
                    От едната страна са българите, недоволни от елита си, великите сили и евреите, но доволни от себе си и превъзнасящи до небето "националната идентичност". От другата са българите, склонни да търсят причините за сегашното ни дередже и в самия "народ".
                    Това пък беше най-тъпото изречение в цялата статия. Сега разбираме, че освен ксенофоби, заблудените български хорица са и антисемити. Авторът говори за неща, които въобще не разбира в дълбочина. Абе накратко, не трябва да се обобщава.
                    Last edited by Zalmoxis; 27-02-2009, 00:45.

                    Comment


                      Първият проблем е не защо се изучава българската класика, а защо почти не се изучава световната. Позабравила съм, ама май от 5 до 12 клас, а товаса 8 години само в една се изучаваше антична и европейска литература. Въпрос на балансирана учебна програма е да се изучава и едното, и другото.
                      Вторият проблем е, че образователната ни система, а и цялата обществена система с празници, речи в този им вид възпитава в духа на патриотизма от края на 19 век. Нямам против да възпитават на идентичност и патриотизъм, ама хайде поне да е от края на 20 век.

                      Comment


                        Ммм, първият проблем може би е в каква степен изучаването на литература води до четене на такава, т.е. как въздейства върху учениците изучаването на литература - подтиква ли ги да прочетат нещо или не. И във връзка с този проблем може да се обсъжда и това какво точно да се изучава в часовете по литература.

                        Comment


                          Хана написа Виж мнение
                          Първият проблем е не защо се изучава българската класика, а защо почти не се изучава световната. Позабравила съм, ама май от 5 до 12 клас, а товаса 8 години само в една се изучаваше антична и европейска литература. Въпрос на балансирана учебна програма е да се изучава и едното, и другото.
                          Извинявай, Хана, но това просто не е така - клик.

                          Comment


                            Защо ченгетата винаги са патриоти?

                            Бойко Пенчев, Дневник, 03.03.2009

                            Не говорим за днешните служители на МВР, а за онези, които биват наричани така, защото са сътрудничили на тайните служби на комунистическия режим. За някои вече се знае официално, за други се досещаме по косвени улики.
                            We don't see things as they are, we see them as we are
                            ---Anais Nin----

                            Comment


                              Бойко Пенчев
                              Този човек е ужасно зле. Не че защитавам ченгетата, комунистите, националистите и т.н., но да си служиш с толкова дебилни, изтъркани и изчерпали се етикети извън някакъв тип игра на гротеска с тях, е не повече от поредната гротеска.

                              Comment


                                Аз не виждам нищо погрешно в тези етикети, макар и наистина да са изтъркани. Ето нещо за размисъл по повод на трети март. Пускам го тук, а не в темата за трети март, защото тук датата е видяна от по-различен ъгъл. http://www.extremecentrepoint.com/?p=2761

                                Comment

                                Working...
                                X