Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Национализъм и нихилизъм в новата история на България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Не, аз не смятам, че си краен. Струва ми се просто, че леко прекалено повръхностно подхождаш към термините - единственото май, около което имаше консенсус в тая дискусия беше, че никак не е ясно какво точно се разбира под "национализъм" (различните хора разбираха нещо съвсем различно), а оттам като не е ясно въобще за какво говорим, то как да правим заключения дали е добро или лошо?!
    Относно пък "нихилизмът" май си съвсем встрани - тук се нямаше предвид не толкова личното такова качество, в смисъла който ти си му вложил "Много злоба има у него, много мъст, готов е с лекота всичко да отрече, критикува, отхвърли, а и често пъти умело лицемерничи.", а по-скоро доколко наднационалния глобализъм противоречи и дори може би разрушава националната идентичност (и съответно "националистите" заклеймяват тази незаинтересованост у "глобалистите" като предателство и тн.) Естествено нюанси помежду различните позиции колкото искаш.
    Та идеята ми беше, че преди да тръгнеш да остъждаш кое добро, кое зло може би би трябвало да опишеш подробно ти какво разбираш конкретно под "национализъм", "национална гордост" и тн.
    XV mile the sea brode is
    From Turkey to the Ile of Rodez...

    Comment


      AYB написа
      Просто изказвам личното си становище, не твърдя, че съм абсолютно прав. Това е моето разбиране за нещата. Няма да пиша повече, щом смяташ, че съм доста краен.
      Хмм.. да цитирам един човек от един друг форум, когото аз дълбоко не уважавам, но смятам, че репликата му е абсолютно на място в случая.
      хъмн, само едно ще ви кажа - колкото по-малко неориентирани идиоти се в мъкват в темите само за да защитят една или друга страна с фрази "Защо пък не?" или "Не съм чел нищо, но си имам мнение по въпроса" толкова по-лесно ще се оправят недоразуменията.
      Recalibrating my lack of faith in humanity...

      https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

      Comment


        В спора се ражда истината, така е.

        Та идеята ми беше, че преди да тръгнеш да остъждаш кое добро, кое зло може би би трябвало да опишеш подробно ти какво разбираш конкретно под "национализъм", "национална гордост" и тн.
        За съжаление не мога да дам описание за тези две понятия. Това са две вътрешни, дълбоко съкровенни чувства. Това е все едно да ме караш да описвам, какво е любовта - не мога! Или я чувстваш или не....

        Comment


          Хм, това не е любовен форум, а военноисторически...
          XV mile the sea brode is
          From Turkey to the Ile of Rodez...

          Comment


            Добре подготвени идиоти

            Не бих искал да съм един от хората, допринесли за нарастващата неизбродимост на гората от съкращения, в която ни минава животът, но - тъй като почти всичко може да се прихване неволно (с изключение на красотата, както гласи народната мъдрост) – онзи ден и аз измислих нова тройка инициали: Д.П.И. С един приятел разговаряхме за обезсърчителните резултати от едно международно изследване на средната студентска подготвеност. Моят събеседник се възмущаваше от липсата на познания в областта на науките, историята, географията и литературата. А аз, макар по принцип да споделям опасенията му, в случая не се притеснявах толкова от школската неподготвеност на днешните младежи.

            Това, което истински ме плаши, е, че напоследък се срещат все повече умерено компетентни от професионална гледна точка личности, които обаче са съвършено некомпетентни от социална. Онези, които бихме могли да определим като “добре подготвени идиоти”. Или, за краткост, “Д.П.И.”, нищо, че само по себе си звучи малко идиотски. Ползвам термина “идиот” в най-близкия до гръцката му етимология смисъл на “лишен от граждански интерес човек, неспособен да прилага гражданските си атрибути”.

            В една от последните си книги уважаемият Джон Кенет Гълбрайт уверява, бидейки твърде запознат с въпроса, че “всички настоящи демокрации живеят в постоянен ужас от влиянието на невежите”. Убеден съм, че под “невежи” той не разбира хората, които не се сещат за местоположението на Тегусигалпа или не знаят кой е таткото на вестготския крал Киндсвинд, защото в този смисъл всички сме по-скоро невежи (ето за такъв сорт липси в културата има енциклопедии и прочие бази от данни).

            Невежите на Гълбрайт, които аз наричам “идиоти”, не са толкова академично неадекватни, колкото граждански увредени: не умеят да заемат уместна позиция по социални теми; не разбират нуждите на другите, колкото и понятен израз да са намерили; в политическия дискурс са неспособни да отличат съдържателното и смисленото от чистата демагогическа говорилня; нечувствителни са към ценностите, които следва да бъдат тачени, и към онези, спрямо които бунтът понякога е не само позволена, но и задължителна реакция. Интелектуално те винаги остават паразити или - още по-зле - хищници.

            В няколко испански вестника видях една реклама, която дълбоко ме впечатли. Рекламата е на училище и представлява голяма снимка на Бин Ладен с надпис: “Осама Бин Ладен, инженер”. По-долу се чете: “Изграждането на професионалисти е лесно, трудното е да изградиш граждани”. Като се замислим, техническото образование в днешни дни не е по-лошо, отколкото в миналото, даже е и по-добро. Проблемът обаче е, че образованието не прекрачва техническите си граници. От училищата и университетите излизат дипломирани асоциални типове, които не се вълнуват от нищо друго, освен от своите права (от задълженията никога), или фанатици със склонност към нетърпимостта и демагогията. Няма изграждане на граждани.

            Вземете голобрадите хакерчета, отдадени на забавното занимание да изобретяват вируси, които рушат плодовете на труда на непознати хора. Те съвсем не са неподготвени, напротив - повече от подготвени са. Но са социални и морални идиоти, невежи за значението на живота в по-широка общност със свободи и гаранции. Хората, които в САЩ или другаде днес поощряват унищожаването на тези свободи и гаранции в името на някаква спорна сигурност, спадат към същия род невежи, за които говори Гълбрайт. Точно както и онези, които крещят лозунги срещу янките и питаят някаква неописуема симпатия към извършителите на престъпленията в Ню Йорк и Вашингтон, вместо да се заемат с аргументирана политическа критика. Не е работата в нещата, които не умеят да правят, а в онова, което не умеят да бъдат: хора сред хората; свободни, но отговорни; критични, но не маниакални. Нито пък неуравновесени следовници на жреците на апокалиптичното суеверие. Те са просто идиоти, независимо от факта, че са добре подготвени. Така че или ще почнем да образоваме по-добре, или е време да затреперим от ужас.

            Ла Стампа, 23 януари 2002 г.
            Фернандо Саватер

            Превод Нева Мичева
            ________________________________________________

            Автор на текста е Фернандо Саватер – един от най-големите съвременни испански интелектуалци, есеист, романист, драматург, университетски преподавател по философия. Роден е през 1947 г. в Сан Себастиан. Известен е с многобройните си книги в областта на етиката и е носител на наградата на Европейската общност “Сахаров” за ангажимента си против акциите на баската терористична организация ЕТА.
            Last edited by Ханс; 08-02-2007, 11:35.
            Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

            Comment


              Много добра статия! Особено обобщението накрая. Качеството "гражданин" наистина трудно се постига, и част от него е уважението към мястото, народа, традицията и културата, от които произхождаш. Както и съзнанието за точното им място в света. Без шовинизъм и нихилизъм

              Това минава и през ума, но и през сърцето; прав е AYB по-горе, в известен смисъл.

              Comment


                На мен статията също ми хареса, благодаря на Ханс, че я постна. За съжаление "идиотизмът" от този вид е реално нещо.

                Comment


                  О да..и си е съвсем на място именно в тази тема.
                  Идиот - сам, неучастващ в общението на полиса. "Неспособен да прилага гражданските си атрибути" (колко точно!)
                  Българското народонаселение като Мунчо - седи, мучи на площада и чака Дядо Иван. Ама Вазов взел, че го описал положително и ние си се търпим...
                  Recalibrating my lack of faith in humanity...

                  https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                  Comment


                    Чудя се... (не че това е за форума), тъй като обикновено имам работа с НЕобразовани идиоти - определено образованите са май за предпочитане. Е, понякога за разнообразие имам работа и с НЕобразовани НЕидиоти

                    Comment


                      Хм.... "Националният нихилизъм и гражданският идиотизъм". Добро заглавие
                      Last edited by ; 08-02-2007, 22:59.

                      Comment


                        Според мен най-големия национален нихилизъм на българите е, че не признават в произхода и културата си славянския елемент, който така или иначе е част от нас.В момента протича една подмяна на ценности. Нали Русия не ни е удобна вече, следователно не ни е удобна и славянската история.Доста историци възхваляват само прабългарското за сметка на славянското.Искаме или не, ние трябва да се гордеем с нашата история, такава каквато е. И това залитане от Изтока към Запада може да ни изиграе много лоша шега. Изобщо не ми го побира в ума как може някой хора да са толкова хвърчащи в небесата та да говорят такива глупости, че да отвръщават някой хора от България и българското. Като мен например! :tdown

                        Comment


                          Не знам за другите, но за мен няма никакъв проблем в това отношение. Тоест, не изпитвам скрупули по отношение на това, че България се е създала от народите, които са дошли и които са заварени на Балканския полуостров. Прабългари, славяни, траки и по-късните добавки - нормално е, а и това няма да ни промени - ще си останем такива, каквито сме. А иначе виждам, че има много хора, за които е едва ли не позорно да имат славяни в миналото си, предполагам, изхождайки от погрешната представа, че това са едни покорни мили хорица, което меко казано не е било така ...
                          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                          Проект 22.06.1941 г.
                          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                          Comment


                            messire Woland написа
                            Не знам за другите, но за мен няма никакъв проблем в това отношение. Тоест, не изпитвам скрупули по отношение на това, че България се е създала от народите, които са дошли и които са заварени на Балканския полуостров. Прабългари, славяни, траки и по-късните добавки - нормално е, а и това няма да ни промени - ще си останем такива, каквито сме. А иначе виждам, че има много хора, за които е едва ли не позорно да имат славяни в миналото си, предполагам, изхождайки от погрешната представа, че това са едни покорни мили хорица, което меко казано не е било така ...
                            Радвам се, че все още има такива хора като теб, друже!

                            Comment


                              Повелителите на омразата

                              Ивайло Дичев, вестник "Сега"

                              We don't see things as they are, we see them as we are
                              ---Anais Nin----

                              Comment


                                dibo написа
                                Повелителите на омразата

                                Ивайло Дичев, вестник "Сега"

                                http://www.segabg.com/online/article...d=5&id=0001101
                                Някои от мненията (пак там) са също интересни:

                                "..."Пиронът" на манипулацията е в лъжата "за разлика от патриотизма, който означава любов към своето, национализмът е омраза към чуждото". Национализмът, разбира се, не съдържа в себе си задължително и омраза към другите, към чуждото. Национализмът не е тъждествен с ксенофобията и шовинизма. Национализмът се изчерпва с две понятия - патриотизъм (силната привързаност към страната си) и родолюбие (гордостта с кръвния си произход, към рода и племето, с ред които си се пръкнал).

                                .... Националистите ратуват за силна държава, в която държавнотворческият народ е уважаван, неговата воля е определяща при взимането на най-важните управлянски решения за общността в страната..."
                                Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                                A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                                Comment

                                Working...
                                X