Съобщение

Collapse
No announcement yet.

НАГРЪДНИ ОТЛИЧИТЕЛНИ ЗНАЦИ В БЪЛГАРСКАТА АРМИЯ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Значка "Отличен свързочник"

    Със Заповед ¹ 96/30.04.1950 г. на Министъра на народната отбрана е въведена значката "Отличен свързочник". С нея са награждавани първенците по бойната и политическата подготовка от свързочните подразделения и части на всички родове войски и военно-учебните заведения.
    Значката е връчвана до въвеждането на единната за цялата армия значка "Отличник по БПП".
    ОПИСАНИЕ НА ЗНАЧКАТА, съгласно МЗ ¹ 96:
    "Значката "отличен свързочник" се състои от пресована металическа основа от бронзово-медна сплав /томбак/, върху която са изобразени:
    - по периферията - венец от дъбови листа;
    - на горния край - петолъчна звезда;
    - в средата - синьо емайлирано поле;
    - върху полето - едно назъбено колело, пет лъча и част от четирипроводна т. т. линия с един стълб;
    - под зъбното колело - едно автомобилно колело с две крилца;
    - най-отдолу - надпис "отличник".
    Значката се закрепва за дрехата посредством винт с перчата гайка."
    Към заповедта няма графично изображение на значката.

    Ако някой притежава такава значка, моля да я публикува в страницата.
    :mike:

    Comment


      Domain for Sale. Traditsia.com. Request Price. What Are the Advantages of a Super Premium .Com Domain? Increased Traffic. Search Engine Ranking. Brand Recognition. Immediate Presence. Higher Profits. Great Investment. #1 in Premium Domains. 300,000 of the World's Best .Com Domains.
      We don't see things as they are, we see them as we are
      ---Anais Nin----

      Comment


        Снимки на значката:
        Domain for Sale. Traditsia.com. Request Price. What Are the Advantages of a Super Premium .Com Domain? Increased Traffic. Search Engine Ranking. Brand Recognition. Immediate Presence. Higher Profits. Great Investment. #1 in Premium Domains. 300,000 of the World's Best .Com Domains.
        We don't see things as they are, we see them as we are
        ---Anais Nin----

        Comment


          Учредяват се нови наградни символи - почетен знак на МО "Свети Георги"; знак "За принос към МО"; знак "За военна доблест"; знак "За участие в мисия"; знак "За отлична служба".
          EAMCI steht für: Europa-Arbeitsgemeinschaft für Mensch-Computer-Interaktion Die Nutzung der Möglichkeiten des Computers in einem multikulturellen Kontext und ihre gesellschaftlichen Implikationen – hierzu bietet sich der Standort Bulgarien an der Grenze von Orient und Okzident idealerweise an. Der fortschrittliche Einsatz von Computern, insbesondere die neuen Chancen des Internets für Marketing und politischen Dialog, sollen hier aufgezeigt […]
          We don't see things as they are, we see them as we are
          ---Anais Nin----

          Comment


            :sm186: След 1954-1955 г. се премахват значките за отличие на родовете и специалните войски и се въвеждат единни знаци за "Отличник по БПП" и класна специалност в Сухопътните войски.
            Добре би било, ако някой ги има да ги публикува във форума.
            Last edited by гвардеец; 25-08-2007, 11:18. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

            Comment


              Значка "Отличен свързочник"

              :tup: Искрени благодарности на Falera за значката от мое име и от името на клуба на запасните офицери и сержанти от запаса свързочници и автоматизатори "Генерал-лейтенант Дяко Матеев Дяков" към градската отганизация в София.

              Comment


                През 70-те години имаше значка "Воин спортист" с три степени. В ШЗО "Хр. Ботев се даваха в зависимост от резултатите на държавните изпити по физическа подготовка.Получих първа степен за оценка 5 по шестобалната система.След завършване на школата даваха и "Класен специалист" 3 степен. Повишаването на класовете ставаше след изпити. Най-висок клас беше "М" - майстор.

                Comment


                  Специалист сухопътни войски 1-2-3 клас без майстор и два Отличника БПП с документи от различни периоди.

                  И по новия отличник , отличниците на БПП се 5 модела и три емисии.
                  Last edited by falera; 03-09-2007, 11:42. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                  Comment


                    На снимката са значката "Воин спортист" и "Класен специалист"-1 клас, които се даваха в периода 1972-1973 год.

                    Comment


                      аз пък за съжаление имам само 3 един от сегашните вмс,пак на вмс поделение и един американски
                      ЗА славата на бъларската армия(за почест) :salute: :bulgaria:

                      За вражеските армий(по 5 на нож,изколете ги)
                      :sm229: :beatdeadh :fire:

                      Comment


                        значка/нагръден на знак на ШЗО

                        Здравейте приятели, търся значка/нагръден знак на ШЗО "Христо Ботев" Плевен. Ако някой има да пише на e-mail: lider1@abv.bg

                        Comment


                          Когато завърших НШЗО "Хр.Ботев" - 1972 год., не са давали нагръдни знаци. За периода 1970 - 1973 съм абсолютно сигурен. По-късно когато е станало ШЗО може и да е имало.

                          Comment


                            имам

                            такава значка от НШЗО "Христо Ботев". Даваха я безплатно на изкаралите отличен успех на изпитите през 1980 г. Другите можеха да я получат срещу 5 лева.

                            Comment


                              трудовак написа Виж мнение
                              Както е известно, в периода 1936-1939 г. контактите между България и Полша в сферата на авиацията са доста интензивни. През 1937 г. от Полша са доставени 24 самолета (12 разузнавателни и 12 изтребителя), през 1938 г. са доставени още 14 самолета. Последната доставка от Полша е през август 1939 г. (30 от общо поръчани 42 изтребителя)
                              В тези контакти са участвали и мнозина български летци. Един от тях е Л.Кондаков (на снимката), удостоен с полски пилотски знак.
                              Любен Кондаков е роден през 1915 г. в Сливен. Подпоручик (1937), поручик (1940), капитан (април 1944). Служил: Учебен орляк (1937), 2 арм. орляк (1938), Въздушни школи (1939), Изтребителен полк (1940).Уволнен 1944 г. (Загинал във въздушен бой на 17 април 1944 г.)


                              Аз започнах с уговорката, че не съм нито колекционер, нито познавач...
                              Нито имам намерение да хвърлям каквато и да е сума, нито да натрапвам мнение. А и не бих давал оценки на сайтовете, които някой посещава, най-малкото защото не е моя работа...
                              Приятелю, от къде се сдобиваш с подобни неща, Любен Кондаков ми е роднина за това питам!

                              Comment


                                Здравейте,
                                ще съм Ви благодарен ако ме осветлите относно това, какво е?
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X