Съобщение

Collapse
No announcement yet.

НАГРЪДНИ ОТЛИЧИТЕЛНИ ЗНАЦИ В БЪЛГАРСКАТА АРМИЯ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Parabellum написа
    Тема за ордените има, но отдавна не е писано в нея-ето я
    http://forum.boinaslava.net/showthread.php?t=4293
    Мерси, там ще кача 2-3 пък ако някой каже нещо за тях
    ще съм му благодарен

    Comment


      Качвай пък ние ще помогнем с каквото трябва.Ордените български ли са?
      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

      Comment


        Parabellum написа
        Качвай пък ние ще помогнем с каквото трябва.Ордените български ли са?
        ДА И ВЕЧЕ СА ТАМ - http://forum.boinaslava.net/showthre...930#post123930

        Comment


          А ето и няколко снимки на генерали от ПСВ
          Attached Files

          Comment


            За маршалската звезда

            :sm100: През 1991-92 г., тогавашния Клуб Традиция уреди и закупи от Монетния двор 5 бр. копия на Маршалската звезда. Всъщност това бяха всички произведени копия на оригиналите, които също са 5 на брой. Те се е предвиждало да се дават нанашите Армейски генерали, които по статут с генералитета на Варшавския договор се равняват на маршали, и им трябва такава маршалска звезда за декорация. Оригиналните звезди са от висока проба злато и 5 големи и 15 по-малки брилянта. Върти ми се една цена от 80-те години, около 60 000 лв. за една бройка. Може и да не съм точен, но някъде там. Доколкото знам звездите не се подаряват, а се дават пожизнено. Това значи, че след смърта на носителя, близките му трябва да я върнат на Държавното съкровище. Мисля че бяха дадени 3 звезди, но не бяха върнати.
            :sm186: Копията вероятно са направени за ежедневно носене от притежателите на оригиналите. Обаче не са им дадени. Камъните естествено не са брилянти, а някакви изкуствени подобия. Иначе лентите и кутиите са същите. На нас ги продадоха по 500 лв. бройката, с условие да не се препродават. А сега чувам за фантастичната сума от 5 000 долара. Евала бе наште, Евала бе копелета! :aaa: :fire: :tup:

            :wall: В момента в Монетния двор има огромно количество ордени и медали, които са от преди 9 и от преди 10. Управата се чуди какво да ги направи, като хем иска да ги претопи, хем иска да ги продаде и да си реши финансовите проблеми завинаги. Да, ама не! Проф. Павлов прави някаквие опити да вземем нещо от това количество, но засега не става. Поради наши организационни или някакви други причини.:1087:
            От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

            Comment


              Би било много чудесно ако успеете да вземете по един образец от всички ордени и медали до 1989 година. Би станала невероятна колекция. Представяте ли си чисто нови Ордени за Храброст всички степени с кутийките и не само те..Ех, мечти, мечтииии
              То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

              Comment


                за маршалската звезда

                falera написа
                чувал съм че са поръчани и произведени 5 броя изработени са от злато и брилянти , а са раздадени 3 броя на Генералите Добри Джуров , Велко Палин и Щерю Атанасов ...
                Информацията, с която аз разполагам, е малко по-различна:
                С Устава за вътрешната служба (утвърден със Заповед ¹ 60 от 26 май 1976 г.) са въведени висши офицерски звания - "Маршал на рода войска", "Адмирал на флота на НРБ" и "Маршал на НРБ".
                Никой не е удостояван с тези звания. Впоследствие обаче е утвърдена практиката армейските генерали да носят маршалски пагони и учредената маршалска звезда.
                Произведени са 4 (четири) оригинални звезди. Три от тях са връчени на единствения действащ тогава армейски генерал Добри Джуров (министър на Народната отбрана) и на армейските генерали от запаса Иван Михайлов и Петър Панчевски.

                танкиста от Харков написа
                Мисля че бяха дадени 3 звезди, но не бяха върнати.
                И трите връчени маршалски звезди са върнати след смъртта на техните носители, както е по статут. (Ив.Михайлов и П. Панчевски умират през 1982 г., а Добри Джуров през 2002 г.) Четирите оригинални маршалски звезди понастоящем се съхраняват и са експонирани в НВИМ.
                Last edited by трудовак; 02-07-2005, 10:55. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                "ДОЙДЕМ ЛИ НА ВЛАСТ, ВСИЧКИ ХОРА ЩЕ БЪДАТ СВОБОДНИ И ВСЕКИ ЩЕ ИМА НАЙ-МАЛКО ПО ТРИМА РОБИ..."
                Предизборна програма

                Comment


                  Знак на Фонд "Нашата конница"

                  Темата за армейските фондове е сама по себе си интересна и малко изследвана. Първите са учредени още към края на 19 век, но особено много стават фондовете след края на ПСВ. Освен всичко друго фондовете са и начин да се заобиколят ограничителните клаузи на Ньойския договор. (Съхраняват си и се развиват дейности, без да са пряко финансирани от бюджета – създаденият през 1919 г. Военноиздателски фонд напр. е учреден като търговско дружество и извършва информационна и издателска дейност за българската войска, без формално да е свързан с Министерството на войната и без да получава средства директно от бюджета – средствата се набират чрез задължителен абонамент, удържан от заплатите на военните.)
                  Към Кавалерийското отделение на Министерство на войната (по-късно Кавалерийска инспекция) са учредени два фонда: Фонд „Генерал Колев” (1917 г.), със задача: популяризиране на делото на военноначалника и Фонд „Нашата конница” (1918 г.) със задачи: издаване на списание „Нашата конница” (първият брой излиза през юли 1918 г. като списанието е активно през 20-те и 30-те години) и създаване на кавалерийски музей (останала неизпълнена).
                  Фонд „Нашата конница” учредява и нагръден знак в три степени, който се връчва на заслужили дейци на кавалерията, на дарители на фонда, но и се продава, като средствата от продажбите също постъпват във фонда. Освен трите степени (златен, сребърен и бронзов) в течение на годините са емитирани и варианти на знака.
                  Attached Files
                  "ДОЙДЕМ ЛИ НА ВЛАСТ, ВСИЧКИ ХОРА ЩЕ БЪДАТ СВОБОДНИ И ВСЕКИ ЩЕ ИМА НАЙ-МАЛКО ПО ТРИМА РОБИ..."
                  Предизборна програма

                  Comment


                    Знак на фонд "Артилерийски преглед"

                    Фондът е учреден към Артилерийската инспекция на Министерство на войната с цел издаване на списанието "Артилерийски преглед" (1919-1944). Знакът на фонда е в три степени (имам снимки само на златния и на сребърния), но има и варианти. Както знакът на "Нашата конница", така и този е предназначен за продажба и за удостояване на заслужили лица и дарители. Често погрешно се определя като знак на Артилерийската инспекция.
                    Attached Files
                    "ДОЙДЕМ ЛИ НА ВЛАСТ, ВСИЧКИ ХОРА ЩЕ БЪДАТ СВОБОДНИ И ВСЕКИ ЩЕ ИМА НАЙ-МАЛКО ПО ТРИМА РОБИ..."
                    Предизборна програма

                    Comment


                      Аз имам само 1 сръбски медал от 1912г. "За храброст" (сещата се, че само го имам, а не съм го получил за заслуги )
                      Е, освен онези значки, как бяха "боец-спортист" май, ² и ²² степен, дето ги показаха по-напред.
                      Attached Files

                      Comment


                        Златен знак

                        Това е златния вариант на знака на фонд Артилерийски преглед с оригинална кутия , сребъртиа знак с маркировка на производителя Страхил Милошев на гръба , скоро ще кача и бронзовиа вариант на знака
                        Attached Files

                        Comment


                          БРОНЗОВ ЗНАК

                          Ето и обещания Бронзов вариант на Фонд Артилерийски преглед отново производител е Страхил Милошев
                          Attached Files

                          Comment


                            [QUOTE=трудовак]Произведени са 4 (четири) оригинални звезди.



                            :sm100: Покойният вече Райчо Пеев твърдеше че са 5. Аз съм го чул от него и така го предавам. А той беше един от ветераните работили в Монетния двор и мисля, че беше достатъчно информиран. Отговарям на въпроса защото ми се струва, че петата звезда може би е хванала крачета и затова сега са 4. А си струва цената . Сори:rock: :nworthy:
                            От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                            Comment


                              falera написа
                              предполагам ,че този модел жетони имат наградна символика и имат 1,2,3 и 4 степен
                              не, не е степенуване, а номерация на подразделението. в случая тва е нагръден знак на 2-а лекопехотна бригада, по същия начин е знака и за 5-та и за 61-ва бригада...

                              Comment


                                Ето знак за спасяване на Бойно знаме от Първата Световна Война...

                                Comment

                                Working...
                                X