Съобщение

Collapse
No announcement yet.

България и Русия

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Специално що се отнася до Рунета (руско-езичната част от Интернет) - мисля, че има голямо значение и нещо далеч по-практично - там има купища безплатни ресурси, включително що-годе легална научна и техническа информация, която по западните сайтове е достъпна само срещу заплащане.
    "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

    Comment


      Огромната част от интереса към Русия, демонстриран от най-будната част от младежите и най-будната част от старците, произлиза точно от антиамериканизма и антиглобализма. Впрочем същите са почитатели и на Китай, по съвсем същата причина. Просто широкото недоволство от статуквото ги кара да търсят олицетворението на промяната. Разбира се, Русия има предимството на сравнително близкия език и историческото наследство и затова се радва на по-голяма популярност от Китай. Още повече, че откакто се качва цената на петрола и хазната й се понапълни, което и позволява по-агресивна външна политика, което пък много допада на "антитата".
      Тоест Коцето сравнително добре е описал феномена. Виж, какъв е произходът на антиамериканизма е друг въпрос, който Голъм, ако помня, вече е разгледал и няма смисъл да повтаряме.
      Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

      Comment


        Ханс написа Виж мнение
        ... Впрочем същите са почитатели и на Китай ...
        В случая с Китай има лек нюанс. Китай остана май единствената страна с еднопартийна система и още е управлявана от "комунисти". За носталгически настроените към тази ... ммм ... странна система това е образцова витрина на нейния успех - вярно, голямо изключение спрямо другите трагично завършили опити, включително все още живите и мъчително агонизиращи: С. Корея, Куба.
        Но какво изключение - Китай: най-голямата държава - милиард и 200 млн. население; а бъдещето, казват някои фантасти, е на китайците.
        Без да се взимат под внимание такива подробности като населението по икономически развитото източно крайбрежие нула цяло и колко процента е от всички китайци, колко десетки милиони от тях нямат ток, течаща вода, никога не са гледали телевизор и на практика живеят в средновековието.

        Поради тези съображения Русия не може да заеме мястото на Китай в измислената реалност на желаещите. За нея има запазено специално място, обосновано разбира се с много повече исторически факти и практицизъм.
        Както и pnp5q каза, според мен причината за засиленото посещаване на руските сайтове са практически, например за много хора руският все още е най-разбираният чужд език. Преди доста преточвах от едни техни музикални сайтове, но май взеха да ги гонят за авторски права и гювечът зачезна.

        Питам се дали наистина интересът към Русия се подхранва от антиамериканизма и антиглобализма, или е обратното - съзнателно култивирано русофилство, заместващо пропагандираната преди вечна дружба между НРБ и СССР, като резултат дава антиамериканизъм и антиглобализъм.

        Comment


          Ханс написа Виж мнение
          Огромната част от интереса към Русия, демонстриран от най-будната част от младежите и най-будната част от старците, произлиза точно от антиамериканизма и антиглобализма. Впрочем същите са почитатели и на Китай, по съвсем същата причина. Просто широкото недоволство от статуквото ги кара да търсят олицетворението на промяната.
          Напразно иронизираш, Ханс, защото под "будни" имах предвид именно неангажираните от такива силни пристрастия. Те все още не са открили личната си алтернатива. Да се слагат под общ знаменател всички недоволни от статуквото води по добре отъпкания път на демагогската риторика "който не е с нас, е против нас", която е един от най-свойствените признаци за всеки -фил или -фоб, открил своя идол (или дявол) и който не търси нищо, а има "своята истина".
          Но дори да изключим и "търсещите" алтернатива, то пак ще останат много хора, които от просто любопитство или изморени от еднообразието ще потърсят нещо различно, което в никакъв случай не ги ангажира политически, но все пак е бягство от "масовата култура" (халтура).
          За убедените американофоби нещата стоят общо взето, както ги описваш, макар тук да можем да споделяме само личните си наблюдения.
          Всеки случай да се твърди, че русофил = американофоб е манипулативно твърдение, неподкрепено от нито едно сериозно и независимо проучване.

          По отношение Китай съм съгласен със Слуайно прелитащ, че връзката на симпатия по-скоро води към носталгия по предишната система. Освен липсата на исторически паралели, бих добавил и пасивната роля на последната във външнополитически план, т.е. трудно припознаване като алтернатива за партньорство и липсата на културно влияние.
          Quae fuerant vitia, mores sunt.

          Comment


            Всеки случай да се твърди, че русофил = американофоб е манипулативно твърдение, неподкрепено от нито едно сериозно и независимо проучване.
            а си призная - не претендирам за обективност или обхватност по обясними причини, но изхождайки от личния си опит в общуването, то въз основа на последните четири-пет години може да се каже, тази зависимост се потвърждава поне на 90%. А и, да си призная, пак въз основа на общуване с въпросната будна младеж, най-често емоциите са доста крайни, както и проявите им, в никакъв случай не става въпрос за някакъв умерен или случаен интерес или извод, резултат на дълго обмисляне или балансиране между различни позиции.
            Разбира се, не става въпрос за проучвания. Не знам да са правени такива, което нищо не значи, разбира се.

            Comment


              Именно, Голъм, затова и отбелязах, че можем да споделяме само личните си наблюдения, а те могат да варират в широки граници. Моите например, показват по-силна връзка между фашистофилия-германофилия-антисемитизъм-антиамериканизъм (жидо-масонските американски подлоги и т.н.)
              Преди 2001-2003 г. антиамериканските настроения изобщо бяха рядкост. Нямаше начин последвалите войни да не ги изострят, а алтернативите са малко - Русия се яви една от тях, а особено напоследък охлаждането на отношенията и с НАТО още повече ще привлече недоволни към нейния образ - макар не всички такива да са непременно американофоби. Само че за мен русофилията е нещо много по-старо от последните тенденции и да се разглежда само в техния контекст е излишно омаловажаване на цялото явление. Младите интернет потребители, макар родени и израсли в Прехода, все пак не са паднали от друга планета и сантимента към Русия може да се дължи на същите фактори, които са влияели и на техните пра-дядовци, много преди да съществува глобалното противопоставяне СССР/САЩ - а именно историческите паралели, езика и т.н., предавани от родители и роднини в най-ранно детство.
              Quae fuerant vitia, mores sunt.

              Comment


                Напразно иронизираш, Ханс, защото под "будни" имах предвид именно неангажираните от такива силни пристрастия. Те все още не са открили личната си алтернатива. Да се слагат под общ знаменател всички недоволни от статуквото води по добре отъпкания път на демагогската риторика "който не е с нас, е против нас", която е един от най-свойствените признаци за всеки -фил или -фоб, открил своя идол (или дявол) и който не търси нищо, а има "своята истина".
                Изобщо не иронизирам, с няколко думи описах нещо, като даже се предпазих от абсолютно обобщение, пишейки "огромната част" (тоест не всички). Разбира се, не се базирам на социологическо проучване или друг сравнително авторитетен метод, а на лични наблюдения, подобно, струва ми се, на всички други участници в темата.
                Освен това не претендирам за абсолютна точност и обективност (очевидно няма как). Това си е моя хипотеза.
                Но пък, ако направим кратко или по-добре задълбочено проучване, на това което русофилите оставят като "следи" из достъпното за нас интернет пространство (примерно в упоменатите от Коцето виртуални кътчета), дали няма да получим резултати подкрепящи изказаното от мен?
                Обобщението разбира се съществува и е непростимо, говорейки за антиамериканизъм говорим за множество, често нямащи нищо общо помежду си движения, включващи антиглобълизъм, лудизъм, православен екстремизъм, панславизъм протототалитаризъм и т.н.
                До голяма степен, тези движения обаче може да се сведат под общ знаменател по отношение на отхвърлянето на определени ценности, които "Западът" пропагандира и търсенето на тяхна алтернатива. Дали това отхвърляне е резултат от виждането на тези ценности като на лицемерни, несъвместими, неприложими, емоционално или рационално, е от значение, но не променя факта, че - възползвайки се от примера на Коцето - гледащият руския боевик вместо американския екшън, определяйки последния като "боза", просто декларира американофобията си, а не някакво будно естетическо чувство (американският екшън не отстъпва художествено на руския боевик).

                Моите например, показват по-силна връзка между фашистофилия-германофилия-антисемитизъм-антиамериканизъм (жидо-масонските американски подлоги и т.н.)
                Тук думичката "жидо" мисля, че доста добре показва облика на поне част от този тип антиамериканизъм.

                Преди 2001-2003 г. антиамериканските настроения изобщо бяха рядкост. Нямаше начин последвалите войни да не ги изострят, а алтернативите са малко - Русия се яви една от тях, а особено напоследък охлаждането на отношенията и с НАТО още повече ще привлече недоволни към нейния образ - макар не всички такива да са непременно американофоби.
                Всъщност ти даваш същата оценка, само дето сега заместваш "будни" с "недоволни".

                Само че за мен русофилията е нещо много по-старо от последните тенденции и да се разглежда само в техния контекст е излишно омаловажаване на цялото явление.
                Тук си прав, но това не означава, че явлението е статично. Дадени корени на едно явление, съвсем не предполагат, проявлението му в бъдещ период да се дължи на същите фактори. Със сигурност има хора, които са русофили по наследство (по-вероятно от родителите си, отколкото от прадядовците и прабабите), по линия на пропагандата или просто имайки симпатия към една или повече черти на руския социум. Също така, нито един фактор не действа напълно самостоятелно, а се комбинира с другите. Никой не твърди, че такива хора няма. Моята теза, е че този тип русофили са малцинство, а множество от русофилите се формира от разглежданите вече "анти".
                Разбира се надеждна, проверка на тази теза може да се направи само емпирически, но за съжаление възможностите ни са силно ограничени - дори да се направи интернет проучване, то ще е ограничено до определени слоеве и групи, предимно активни, което значително ще изкриви резултата.
                Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                Comment


                  Целите и средствата на осъществяваната пропаганда от страна на рашънците и сащците не се отличават много.
                  Едва ли някой от управляващите в Москва и Ващингтон го интересува как е положението със собствения му народ камо ли българския. Така, че да се изпада в някаква сляпа вяра в това, че Москва и Вашингтон са с нас е наивност или глупост. Докато им е изгодно на Великите сили (Международната общност; Международния фактор) дотогава и България ще я има... както има и русофили, така има и американофили и еврофили. Важното е да има българофили.


                  П.П. А иначе Русия е толкова "Западна", колкото са САЩ и Европа.

                  Comment


                    gollum написа Виж мнение
                    а си призная - не претендирам за обективност или обхватност по обясними причини, но изхождайки от личния си опит в общуването, то въз основа на последните четири-пет години може да се каже, тази зависимост се потвърждава поне на 90%. А и, да си призная, пак въз основа на общуване с въпросната будна младеж, най-често емоциите са доста крайни, както и проявите им, в никакъв случай не става въпрос за някакъв умерен или случаен интерес или извод, резултат на дълго обмисляне или балансиране между различни позиции.
                    Разбира се, не става въпрос за проучвания. Не знам да са правени такива, което нищо не значи, разбира се.

                    Голъм, умереността идва с мъдростта а тя се трупа с опита. Такива младежи е нормално да са крайни, след като тепърва търсят своето равновесие.

                    Относно термина Русофилия, аз го използвам в смисъл на човек харесващ руската култура и наука, в този смисъл съм русофил. Виж, харесването на тяхната външна политика лично на мен ми се струва патология, след като техните интереси поне в момента са в директен сблъсък с нашите - най - малко за цените на газта например.
                    Не 7, а 77 пъти по 7...

                    http://www.mathematicalanthropology.org/

                    Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм

                    Comment


                      Относно термина Русофилия, аз го използвам в смисъл на човек харесващ руската култура и наука, в този смисъл съм русофил. Виж, харесването на тяхната външна политика лично на мен ми се струва патология
                      Аз също харесвам културата им и тази особена душевност, която имат. Затова и се дразня, когато чуя, че това била нация от "пияници и комунисти", а това е доста често срещано определение в България. За жалост. Колкото до външната политика...трябва да си увреден за да харесваш външната политика на държава различна от тази на която си поданик. В крайна сметка всеки си гледа собствения интерес и Realpolitik си е Realpolitik под каквито и забулени фрази и засукани дипломатически PR-акции да се прикрива...
                      "Че в България — една държава с най-демократични институции — няма граждани, това е всеизвестна истина у нас вече отколе и от нея са дълбоко проникнати всички ония, които трябва да считаме за творци и актьори в отвратителната трагикомедия, наречена „български политически живот“; че в България няма и публика е също такава истина, която всички сарафи и бакали на българското слово отлично са разбрали, но само малцина от жреците на това слово ясно съзнават, а и които я съзнават, крият я от себе си" - д-р Кръстев, 1907-ма.

                      Comment


                        imperialist написа Виж мнение
                        Целите и средствата на осъществяваната пропаганда от страна на рашънците и сащците не се отличават много.
                        Едва ли някой от управляващите в Москва и Ващингтон го интересува как е положението със собствения му народ камо ли българския.

                        П.П. А иначе Русия е толкова "Западна", колкото са САЩ и Европа.
                        Т.е. тези три сили не се различават по нищо? Трудно ми е някак си да го повярвам. Би ли се обосновал?

                        Comment


                          За пиенето, направо ни слагат в джоба си. Обаче не държът на пиене (количество) като нас. Разбира се говоря общо, навсякъде си има изключения. Ако някой от вас е живял в СССР го знае, а ако не, може да го научи от всеки близък или познат живял там. Това, обаче за нас българите не е никак важно! По-важното е, че тяхната политика към България е почти винаги в ущърб на последната.

                          Comment


                            KG125 написа Виж мнение
                            Т.е. тези три сили не се различават по нищо? Трудно ми е някак си да го повярвам. Би ли се обосновал?
                            Ще бъда кратък, защото имам много работа. Предполагам, че самненията ти са за Русия и заради това само нея ще спомена.
                            1. Чисто етнически мнозинството в Русия е европейско.
                            2. Реформите на Петър ² - допълнително "европеизират" русите; доколко повлиява на самия народ е малко е спорно, но се европеизира самата държава.
                            3. Както вече е писано на форума самия комунизъм европеизира (къде целенасочено, къде като последствие от воденето на дадена политика) Русия/СССР. Самият икономически модел, който е приет е замислен в Централна Европа.
                            За сега толкова.

                            Comment


                              За пиенето, направо ни слагат в джоба си. Обаче не държът на пиене (количество) като нас. Разбира се говоря общо, навсякъде си има изключения. Ако някой от вас е живял в СССР го знае, а ако не, може да го научи от всеки близък или познат живял там. Това, обаче за нас българите не е никак важно! По-важното е, че тяхната политика към България е почти винаги в ущърб на последната.
                              А защо да не е в ущърб на България? Трябва да са ни благодетели ли, какво? Всяка държава си води своята си политика и преследва своите си цели. Когато целите на две държави съвпадат - много хубаво, като не съвпадат по-силната се налага. Нещо нелогично? Нима външната политика на Германия, на Великобритания, на САЩ да е била по-малко в ущърб на нашите интереси? А какво всъщност ги интересуват тези държави нашите интереси?
                              "Приятелството" между два народа, ако може да се говори за нещо такова се свързва с културни обмени, размяна на посещения и подобно, евентуални търговски облекчения... Във външната политика, свързана със зони на национални интереси, зони на сигурност и т.н. няма приятелство, там има само интерес и средства с които да бъде реализиран.
                              А това дали пият и носят на пиене - много важно! В България има алкохолици, които по всички природни закони трябва да не са на белия свят, но въпреки това ги има. Във всяка нация си има такива. Що за обект на сравнение?
                              "Че в България — една държава с най-демократични институции — няма граждани, това е всеизвестна истина у нас вече отколе и от нея са дълбоко проникнати всички ония, които трябва да считаме за творци и актьори в отвратителната трагикомедия, наречена „български политически живот“; че в България няма и публика е също такава истина, която всички сарафи и бакали на българското слово отлично са разбрали, но само малцина от жреците на това слово ясно съзнават, а и които я съзнават, крият я от себе си" - д-р Кръстев, 1907-ма.

                              Comment


                                За пиенето е във връзка с пост някъде в тази тема. Някой коментираше или споменаваше точно това, а то съвсем не е важно!
                                Пък за политиката на Русия към България, изобщо не става въпрос за сантименталност. Тази държава никога не е имала проблеми с (от) България. Въпреки това не е преставала да гледа на нея, както руснаците казват "цап-царап". Точно по тази причина българските правителства са заемали антируски позиции. Е, щом като техните интереси все противоречат на българските, какъв е смисъла да сме русофили!

                                Comment

                                Working...
                                X