Съобщение

Collapse
No announcement yet.

България и Русия

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Не сте прави - нито Тоширо, нито Хауптман. Като това не го казвам, щото съм съгласен с позицията на СССР или пък с това, което се случва с България после благодарение на СССР. Но не можете да отречете едно нещо - ако не ни бяха признали правото да воюваме срещу немците и да бъдем в този смисъл сред победителите (право, което се заплаща с кръвта на около 30000 български войници и с около 50 години развитие под крилото на СССР) - то щяхма да преживеем поредната национална катастрофа. И вероятно България след ВСВ щеше да бъде орязана - Сърбите щяха да вземат всичко до и даже след София; границата ни с Румъния вероятно щеше да минава по Стара планина, а с Гърция - някъде след Пловдив.

    Друг е въпросът, че нещата са по-сложни. Може лби е било възможно да се "спасим" и с помощта на Великобритания или САЩ и да не ставаме социалистическа държава. Но, уви, това не става - може би и защото и за трите големи сили-победителки много по-важни са Румъния, Югославия и Гърция...

    Отделна е и темата, че затова може би не трябва да сме "благодарни" на СССР (те ни спасяват защото им е изгодно), да не говорим, че както вече споменах по-горе България скъпо и прескъпо заплаща за запазването на границите си.

    Comment


      #17
      Как ще сме били сред "победителите", след като не ни признават статут на "съвоюваща" държава. А и на "победителите" не им налагат контрибуции...
      Si vis pacem - para bellum!

      Comment


        #18
        Ок, така е, но и не ни взимат територии. А и Югославия, и Гърция имат претенции (а те определено са сред "победителите"). Единственият аргумент, който тогава изтъкват нашите (и с помощта на СССР той има достатъчна тежест) е, че се бием срещу Райха (макар и накрая). С това наше участие във военните действия срещу Германия заплащаме сравнително леките мирни условия (като трябва да се изтъкне, че иначе няма никакъв друг смисъл, в това наши войски да участват заедно със съветската армия). Румънците се измъкват още по-леко, но това е отделна тема...

        Comment


          #19
          А не ти ли се струва, gollum, че тези 50 години също са своего рода национална катастрофа - в крайна сметка се оказахме на губещата страна
          "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

          Comment


            #20
            Да, Rambler (ако прочетеш по-горния ми пост, ще видиш че съм ги включил в това, което с горчивина бих нарекъл "сметката", която заплащаме). Така че - да, национална катастрофа е.
            Но ако се замисилим за различните възможни варианти - при почти всичките оставаме под крилото на СССР, само дето можехме да загубим и територии (а така губим "само" самостоятелността си). Защото за големите играчи са много по-съществени съседите ни - Гърция, Югославия и Румъния.

            Ще се опитам да опиша възможните варианти на България в края на ВСВ (пък ти дай своите предположения или кажи кой би бил най-добър):

            1. Това, което се случва в нашата реалност - ние ставаме сателит на СССР, без да губим територии, заедно с Румъния и Югославия - Гърция остава в сферата на Съюзниците.

            2. Ние и Гърция оставаме в западната сфера на влияние - Румъния и Югославия в руската. Със сигурност щяхме да загубим територии, заради претенциите на Югославия (които биха били удовлетворени от победителите с помощтта на СССР). Но пък щяхме да бъдем относително свободна и самостоятелна държава. Но вариантът е малко вероятен.

            3. Ние и Румъния оставаме под крилото на СССР - Югославия и Гърция остават за Съюзниците (сам по себе си малко вероятен вариант, защото СССР биха предпочели Югославия пред нас). Тогава бихме си запазили територията с помощта на СССР (и вероятно - въпреки САЩ и Великобритания), но пак щяхме да загубим самостоятелността си.

            (както и да го погледна не виждам вариант, при който хем да останем самостоятелни, хем да не ни бъде орязана територията)

            4. СССР и Съюзниците не се разбират (или не спазват уговорките си) за сферите на влияние, като краен вариант - започва открит военен конфликт. Много е трудно да се предвиди какво би се случило при такъв вариант, но може би това е единствения при който имаме шанс за оптимален към България вариант. Но много малък шанс, като се има предвид колко близо сме до СССР и какво е общото съотношение на силите в Европа по онова време...

            Comment


              #21
              Е, наи-добрият вариант според мен е този, в които намираме силен лидер, опъваме се на руснаците и се надяваме на помощ от Запада, знам, че е почти невъзможен - колкото помогнаха на Унгария, толкова щяха да ни помогнат и на нас :evil: , но все пак човек може и да помечтае, нали?
              иначе от твоите варианти бих предпочел втория:

              Ние и Гърция оставаме в западната сфера на влияние - Румъния и Югославия в руската. Със сигурност щяхме да загубим територии, заради претенциите на Югославия (които биха били удовлетворени от победителите с помощтта на СССР). Но пък щяхме да бъдем относително свободна и самостоятелна държава.
              дали териториите са по-важни или относителната самостоятелност е спорно, може би. Но за какво са ни територии, като сме безгласни сателити и реално / до 1953-54 год/ нямаме никаква реална власт в собствената си държава, всички що-годе значителни решения се взимат знаеш къде
              "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

              Comment


                #22
                Бе не баш, щяхме да загубим сума територия (начело със северна добруджа и още 20 км от западната граница, мамка им и София ще земат наглите сърби ако им дадеш глас) които територии щяхме да видим пак на *** ** * * * * * * и тн **** по мирен път. Сега поне сме зле, но цели. Иначе трябваше след 89г война да водим, за да си ги върнем.
                XV mile the sea brode is
                From Turkey to the Ile of Rodez...

                Comment


                  #23
                  Като цяло, съм съглаасен Рамблер, само че смятам, че да се говори за загуба на територии е доста пресилено . Не забравяйте, че това определено не е Версайската система от мирни договори или пък има нешо обшо с Берлинското мирно регулиране на държавните отношения в следвоенно време. Настроенията на преговарящите и на държавите-победителки са много по-различни. Позициите, които се защитават и "наказанията", които се налагат са много по-умерени и реалистични. Всички са много внимателни в своите действия и целят предотвратяването на каквато и да е възможност за нов конфликт. И в този ред на мисли, не мисля че бихме загубили територии, в случай че останем в западната сфера на влияние, а Югославия в сферата на СССР (нещо, което на практика е нереализируемо). До 1946 година в Анти-хитлеристката коалиция ако няма единомислие, то поне няма противопоставяне и всяка държава-членка се стреми да не влиза по какъвто и да било начин в конфронтация с другите такива. Затова и не може да се говори за каквито и да е териториални загуби на България след ВСВ.
                  Нека Всевишний укрепи десницата на народа и войската, за да запази честта, правата и славата на Отечеството и на избраний от народа монарх. Да живее България!!!

                  Comment


                    #24
                    Забелязвам, че диспутът се сведе до фундаменталната алтернатива на екзистенциализма: да имаш или да бъдеш
                    Със СССР: малко повече земя и никаква държавна самостоятелност; със Запада: повече орязани земи и по-голяма самостоятелност :?
                    Труден избор! Добре, че не се е налагало да го правим, че си представям какво кахърене и мрънкане щеше да настъпи. Както сред политическия елит, така и сред "народните маси"... :lol:
                    Si vis pacem - para bellum!

                    Comment


                      #25
                      Да, Hauptman, прав си. Какъв късмет за нашите измъчени интелектуалци и управници, че не са миали избор (щот как ли щяха да се оправдават после...).
                      Към Тоширо - попитай ти знаеш кои общи наши познати историци по този въпрос - те ще ти кажат какви са били претенциите на сърби и гърци към наши територии. Претенциите са били неоправдани (ама на кой му е пукало за това нещо), но за победителите е по-важно, че ние сме били на страната на победените и сме участвали в окупацията на Югославия и Гърция. А за пример за "умереността" на победителите при преразпределянето погледни Унгария (защото тя е загубила и територии, освен дето е загубила самостоятелността си).

                      Comment


                        #26
                        Да де, то това е най-скапаното - липсата на избор. ако имаш избор после можеш да виниш само себе си. А ние като сме лишени от правото на избор, все други са ни виновни, я Руснаците, я Американците и т.н.
                        Много удобно, нали
                        "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by "Hauptmann"

                          Точно така е! Единственото, което ни остава, от това, което имаме през пролетта на 1941 г., е Южна Добруджа. А тя е възвърната ПРЕДИ войната с изцяло мирни средства. Ако се беше случило по време на нея, сега в Балчик щяха да плямпат на румънски :lol:
                          Наистина Добруджа остава, защото сме я получили преди да се включим във войната...тъй че тя не е била спорен въпрос след войната. По-интересно, е било положението на Пиринска Македония. чувал съм например, че позицията на Г.Димитров е била да се търси създаването на федерация Югославия и България, като единствената цел е била да бъде запазена Пиринска Македония. На това предложение обаче се противопоставя Сталин, защото се изпокарват с Тито..но едва ли някога ще разберем всъщност каква е била истината :evil: а интересно е било и предложението на Нова Зеландия, която е искала да бъдат отстъпени големи български територии на Гърция...не, че не ми се ходи в Нова Зеландия въпреки това тъй де, да видя поне къде е сниман Властелина
                          Ти си това,което е твоето най-голямо желание,
                          каквото е желанието ти,такива са и мислите ти,
                          каквито са мислите ти,такива са делата ти,
                          каквито са делата ти, такава е и съдбата ти.

                          Comment


                            #28
                            Ами като се говорим за България и Русия, да вземем да обсъдим и Руско-Турската Освободителна война и амбициите на Русия.

                            ти си на ход Gollum
                            "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

                            Comment


                              #29
                              То Руско-турската война е ясна.Русия иска да има контрол над проливите,стара имперска традиция.
                              То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                              Comment


                                #30
                                Защитата на отечеството-върховен дълг!
                                А като се има пред вид имперската психика и политика на руснаците един господ знае какво ни чака!Затова:Винаги с Германия,никога против Русия!

                                Comment

                                Working...
                                X