Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Униформите

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    Parabellum написа
    Към Трудовак
    турският колан значи, че той е участвал в Балканската война.Какъв пистолет е носел?Виждам щатният шнур на врата му, но не виждам какво има в кобура?
    Не е участвал в Балканската война. Снимката е правена през декември 1916 г. в Румъния. Там българските части са били в контакт с германски и турски. Коланът не е трофей, а вероятно някаква заменка... За съжаление и аз не виждам какво има в кобура, а вече няма и кого да питам. По това време не са ли на масово въоръжение само парабелуми? Но пък кобурът ми изглежда по-малък... Не знам.
    "ДОЙДЕМ ЛИ НА ВЛАСТ, ВСИЧКИ ХОРА ЩЕ БЪДАТ СВОБОДНИ И ВСЕКИ ЩЕ ИМА НАЙ-МАЛКО ПО ТРИМА РОБИ..."
    Предизборна програма

    Comment


      #77
      Кобурът ми изглежда мъничък, значи може да е и Нагант
      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

      Comment


        #78
        Наган не са ли само револвери? Ето още една снимка, на кобура личи джоб за прав пълнител (забележете и свирката). И още една... вече от Южния фронт. Всъщност общоармейските парабелуми не са много дълги (21-22 см, ако се не лъжа), този кобур е горе-долу толкоз. Може би вътре има все пак парабелум?
        Attached Files
        "ДОЙДЕМ ЛИ НА ВЛАСТ, ВСИЧКИ ХОРА ЩЕ БЪДАТ СВОБОДНИ И ВСЕКИ ЩЕ ИМА НАЙ-МАЛКО ПО ТРИМА РОБИ..."
        Предизборна програма

        Comment


          #79
          Страхотни снимки.Защо не си направиш своя галерия в Галерията и не ги сложиш там?Пистолетът на дядо ти е бил Парабелум. Сега вече ясно видях кобурът.
          Виж обаче, че на двете снимки дядо ти е обут на едната с ботуши , а на другата с обувки тип кубинки. Много интересно.
          То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

          Comment


            #80
            Parabellum написа
            Защо не си направиш своя галерия в Галерията и не ги сложиш там?
            Защото не зная как... (трудовашка работа)!
            А за обувките... Имам го на снимка и цървули и навуща. Вероятно установената форма е допускала различни варианти. А и възможностите е трябвало да се отчитат.
            "ДОЙДЕМ ЛИ НА ВЛАСТ, ВСИЧКИ ХОРА ЩЕ БЪДАТ СВОБОДНИ И ВСЕКИ ЩЕ ИМА НАЙ-МАЛКО ПО ТРИМА РОБИ..."
            Предизборна програма

            Comment


              #81
              Отиваш на този адрес

              регистрираш се отново-използвай старият си ник-Трудовак- и след като се регистрираш ще влезеш вътре.Ще четеш опциите и ще си направиш свои папки където да слагаш снимките.Лесно е.
              А колкото до дядо ти, започнал е войната с ботуши, те са се скъсали, и е преминал на обувки и цървули.
              Слаба икономика сме имали тогава.
              То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

              Comment


                #82
                Благодаря. Ще се пробвам.
                А дядо ми... всъщност започнал е войната с цървули (на новобранската снимка), носил е и ботуши, и обувки, а я е завършил бос. Тяхната дивизия е оставена в плен като заложници, след сключването на примирието.
                "ДОЙДЕМ ЛИ НА ВЛАСТ, ВСИЧКИ ХОРА ЩЕ БЪДАТ СВОБОДНИ И ВСЕКИ ЩЕ ИМА НАЙ-МАЛКО ПО ТРИМА РОБИ..."
                Предизборна програма

                Comment


                  #83
                  Мамка му.Лошо нещо в плен без загуба да се предадеш.
                  А поне ордените му спасил ли си ги е?Или Съглашенците са ги взели?
                  То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                  Comment


                    #84
                    А тази от кога смятате, че е? За първи път попадам на такива пагони, с везани ромбчета, а не метални набодени. Да, забелязал съм, че е тотално унищожена, но въпреки това реших да я приютя
                    Според мен, може би е от началото до средата на трийсетте /след това стават бакелитови копчетата май/. Или не?
                    Attached Files
                    На нож!

                    Comment


                      #85
                      Parabellum написа
                      Страхотни снимки.Защо не си направиш своя галерия в Галерията и не ги сложиш там?Пистолетът на дядо ти е бил Парабелум. Сега вече ясно видях кобурът.
                      Виж обаче, че на двете снимки дядо ти е обут на едната с ботуши , а на другата с обувки тип кубинки. Много интересно.
                      Съжалявам, че ще ви разочаровам, но в този кобур никога не е имало "Парабелум"....пистолета най-вероятно /90%/ е Валтер - Walther PP, по-малко вероятно - Берета /10%/ !
                      Пускам ви снимка на Валтера /същия като сегашните / и снимки на оригинален български кобур за Парабелум...има разлика....
                      Attached Files

                      Comment


                        #86
                        Parabellum написа
                        Ето ти статия за униформите.Като си дойда в България ще сложа снимка на униформа-опълченска от музея в Плевен-ще видиш, че те са същите като на клуб Тразиция. Изглючение прави само изгъзената униформа на Георги Маринов, който си е направил пълна бутафория
                        Зашто смиаташ че е бутафориа . Командваштите опалчението офицери са постапвали на служба с униформите от частите в които са служили преди постапванетоси в опалчението . А неговата е копие на такава . :tup:

                        Comment


                          #87
                          kapitan написа
                          Според мен, може би е от началото до средата на трийсетте /след това стават бакелитови копчетата май/. Или не?
                          Горкичката...
                          Мисля , че правилно си я датирал. Но не гледай само материала на копчетата - и след 1936 г. има метални. До 1927 г. обаче копчетата са гладки, само с лъвче. След това са са с ринг (като осукано въже) по периферията. Интересен е моделът на куртката - с тези двойни шевове. Виждал съм подобна на снимка от средата на 20-те, но беше на юнкер и с друг модел висока яка. Нови униформи в БА се въвеждат през 1932 г. (те са популярни). Тъй че аз бих изместил малко датировката - края на 20-те, нач. на 30-те.

                          ww2 написа
                          Съжалявам, че ще ви разочаровам, но в този кобур никога не е имало "Парабелум"....пистолета най-вероятно /90%/ е Валтер - Walther PP, по-малко вероятно - Берета /10%/ !
                          ....
                          Няма за какво да се разочаровам, но не мисля, че може да е Валтер ПП или Берета. Беретата е взета на въоръжение в БА (ако се не лъжа) през 30-те години, а Валтерът и по-късно. А снимките са от ПСВ. Тъй че въпросът остава открит - не че е толкоз важен...
                          Last edited by трудовак; 14-03-2005, 22:36. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                          "ДОЙДЕМ ЛИ НА ВЛАСТ, ВСИЧКИ ХОРА ЩЕ БЪДАТ СВОБОДНИ И ВСЕКИ ЩЕ ИМА НАЙ-МАЛКО ПО ТРИМА РОБИ..."
                          Предизборна програма

                          Comment


                            #88
                            Много благодаря! А някаква представа за тези.. петлици, ако мога да ги нарека така...Те общовойскове ли са, или показват нещо повече, примерно чинове, излезли от ШЗО?

                            А пък за кобура, който показа WW2, за този модел няма спор, че се използва още от времето на Първата световна. Но като разрових снимките, той се вижда най-рядко. Обикновено се виждат други кобури. А какви пистолети се крият вътре... гледайте и гадайте, нямам идея :sm186: :lol:
                            Attached Files
                            Last edited by kapitan; 14-03-2005, 23:21.
                            На нож!

                            Comment


                              #89
                              ей ги и още 3...
                              Attached Files
                              На нож!

                              Comment


                                #90
                                А нещо да кажете за съвеременните български униформи ?
                                Ще съм благодарен ако някой пусне образци.

                                Comment

                                Working...
                                X