Съобщение

Collapse
No announcement yet.

За българските територии извън граница

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    За българските територии извън граница

    Този въпрос се засегва не-директно из различни теми. Какво мислите, забравени ли са тези земи и населението изоставено по тях или наистина имаме неразчистени сметки с наще съседи. България е все пак фактора на стабилност на Балканите и надали ще има военни действия, но политически и културни? Струва ми се обаче, че макар и да сме в друго столетие и да сме политически коректна нация (поне пред очите на световното общество), откъсването на тези земи в Сърбия, Румъния, Турция, Гърция и последно подаряването на Македония на БИВША Югославия си остава една национална травма.
    Last edited by Batko Charly; 21-01-2005, 04:05. Причина: zor
    Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

    Злобата крепи човека, а мързела го грози!
    (собствен патент)

    #2
    Ами аз мисля че и така ще си остане...А темата не е за тук някой да е оправи.
    ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

    Comment


      #3
      Въпросът за мен е доколко в тези територии е останало българско по самосъзнание население. Защото териториите сами по себе си нямат "национална принадлежност", тя зависи от населението. Доколкото ми е известно (не претендирам за досаттъчна осведоменост) за такива могат да се смятат само Западните покрайнини. Т.е., там трябва да се направи нещо.
      А от какъв вид ще етова "нещо"? Струва ми се, че за възвръщане с военни средства и дума не може да става, така че по-скоро ще трябва да се разчита на дипломацията (признаване на статута на малцинствата и извоюване на съответните малцинствени привилегии) и най-вече на кулутурна и социална помощ за българите по тези земи.

      Comment


        #4
        Точно...
        ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

        Comment


          #5
          Ами нали наще политици се разшетаха из Албания? За западните покрайнини знам, че се започва процеса с паспортите. Той е вече във сила особено в Македония, а даже има и много кандидати от Бесарабия и Украйна. За Добруджа ми е много интересно какво е полжението. Има ли изобщо останали някакви хора с българско съзнание?
          Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

          Злобата крепи човека, а мързела го грози!
          (собствен патент)

          Comment


            #6
            Дълбоко се съмнявам.Нищо не се пише из пресата което само по себе си е достатъчно красноречиво...
            ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

            Comment


              #7
              Скоро няма да е тяхно,няма да е наше,
              данък на Европа всичките ще плащаме.

              Comment


                #8
                Абе то пресата и за българите в Албания досега не беше писала. Като почнат да падат границите или по-точно да не се явяват като видими препятствия най-после ще имаме възможност да подобрим положението. Ако вече има какво да се подобрява де... Бях чел отдавна за български училища в Добруджа и други румънски местности и обратното в България, по договор между двете държави за коректно третиране на етническите малцинства.
                Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

                Злобата крепи човека, а мързела го грози!
                (собствен патент)

                Comment


                  #9
                  Румънско училище си има, на Стамболийски от години, от Втората световна, ако не и от преди това, българско естествено също в Букурещ, гимназии-пълен курс.

                  Comment


                    #10
                    Batko Charly написа
                    Ами нали наще политици се разшетаха из Албания? За западните покрайнини знам, че се започва процеса с паспортите. Той е вече във сила особено в Македония, а даже има и много кандидати от Бесарабия и Украйна. За Добруджа ми е много интересно какво е полжението. Има ли изобщо останали някакви хора с българско съзнание?
                    По силата на т.н. Крайовска спогодба между България и Румъния от 07.09.1940г., българския етнос от Северна Добруджа / българско население, населявало тези земи от векове, които след Освобождението 1878 са включени в границите на Румъния като компенсация на анексията на Бесарабия и Молдова от Русия / се изселва в Южна Добруджа. Единици са останали в Румъния. В момента в този край живеят много потомци от смесени българо-румънски бракове, които се самоопределят като българ. Но определено говорим за единици.

                    Comment


                      #11
                      Много ми е интересно обаче ВСЪЩНОСТ как стои въпроса. Тия сведения откъде се черпят? Щото ако са от румънските власти... мога само да се посмея сам. Имам румънски приятел които ми обясняваше, че имало доста хора където той живеел, цели махали, дето се наричали българи. Какво ли би излязло наяве от едно дълбоко проучване?
                      Last edited by Batko Charly; 24-01-2005, 03:34.
                      Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

                      Злобата крепи човека, а мързела го грози!
                      (собствен патент)

                      Comment


                        #12
                        Какво значи че се наричат българи?
                        ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                        Comment


                          #13
                          Че едно се самоопределият като такива и две, че другите за такива ги смятат. В Pумъния отделно има толова паметници на българщината,че просто е скандално. Ония ги крият, трият или се опитват да ги изкарат какво ли не друго, само не българско.
                          Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

                          Злобата крепи човека, а мързела го грози!
                          (собствен патент)

                          Comment


                            #14
                            Абе Румъния с мед да я намажеш, етноцида там е нищо в сравнение с извършеният от Сърбия и Гърция в някога Българската Македония!
                            knowledge is power

                            Comment


                              #15
                              Batko Charly написа
                              Много ми е интересно обаче ВСЪЩНОСТ как стои въпроса. Тия сведения откъде се черпят? Щото ако са от румънските власти... мога само да се посмея сам. Имам румънски приятел които ми обясняваше, че имало доста хора където той живеел, цели махали, дето се наричали българи. Какво ли би излязло наяве от едно дълбоко проучване?
                              Цитат от мемоарите на Тодор Живков:
                              "Непреодолима и неприемлива беше грубата националистическа политка, която Чаушеску провеждаше специално към България... Спомням си за тъжен факт при мое посещение по негово време(по времето на Георгиу-Деж б.а.) Заведоха ме до едно село, забравил съм вече кое, в някакво колективно стопанство. Показваха ми обори, складове, машини. Отнякъде при мен дойде възрастна жена, която за секунди ми прошепна "Другарю Живков, тук сме деветдесет на сто българи, но никой не смее да каже. Всеки, който спомене, че е българин, веднага го разстрелват". И побягна. Изумях от изненада."
                              (\_/)
                              (°_°)
                              (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                              Comment

                              Working...
                              X