Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Крепостите в България от Античността до 20 век

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Цепина можеби е имала своето значение, след като Теодор II Ласкарис полага значителни усилия и то не еднократно за превземането и.Същия я нарича:великолепна, знаменита, чутовна, най-укрепена, най-недостъпна, съвършено непревземаема.Разбира се тези определения са в духа на високопарния официален стил на византийците, но все пак...
    Разбира се има и друга посока на мислене.След като османците при изграждането на първите си крепости на Балканите, взимат модел от съвременните за момента западно европейски тенденции, дали всъщност при изграждането на Цепина влиянието не е пряко, чрез връзките на Алексий Слав с латинците?!Защото е ясно, че архитектурно крепостта няма връзка с подобно строителство от ВБЦ.
    Поздрави

    Comment


      По великденските празници бях на кратка почивка в македонския край и както си му е реда се отбихме в Мелник.
      Мелник, както не много хора знаят, не е само възрожденски къщи, вино, кръчми и гръцки туристи. Мелник е имал своята интересна средновековна история, за която малко хора знаят или пък се интересуват.
      Та така.
      Още с влизането в градчето в далечината се забелязва нещо като кула от крепост. Това е т.нар. Болярска (или Византийска) къща. Както знаем Мелник е построен в една Y-образна долина, а въпросната къща е построена на възвишението, което раздела долината на две. Указателни табели как да се стигне до къщата няма и трябва малко интуитивно да се промъкваш по пътеките между къщите. Как се лутахме и аз не знам, но се озовахме над въпросната къща.



      От тази позиция спокойно се наблюдава цялото градче.
      Това, което е останало днес от къщата е една доста висока фасада, останки от кула и други руини. Както разбрах, се смята, че въпросната къща е строена в началото на XIII век от легендарния деспот Слав. Първоначално е била негова резиденция, а след това през вековете е била многократно престрояване и напрактика е била обитавана до началото на XX век. Та къщата през средновековието е била малко укрепление разположено вътре в града. Наблюдателната кула по време на Възраждането е била превърната в часовникова кула. През 70-те къщата е била проучвана и възстановена до някаква степен, както и обявена за паметник с национално значение на българската средновековна жилищна архитектура.
      Следващите няколко снимки са на къщата.













      Болярската къща беше само за загряване. Истинската крепост се намира на един от околните хълмове и повечето я наричат Крепостта на Слав. Вероятно укреплението се е намирало там доста преди времето на Слав, но се смята, че той е укрепил и разширил крепостта.
      Почти в средата на градчето, ще видите син надпис, който оказва пътя към крепостта. След кратко лутане из миниатюрните улички се излиза на една пътека. В покрайнините на Мелник има доста руини, като тези на двете долни снимки.





      Лично според мен се касае за основни на т.нар. "възрожденски тип къщи". Само до преди 100 години Мелник е имал население от над 5000 души и напрактика над половината от тогавашните къщи са разрушени.

      Пътеката към крепостта изглежда така:



      Изкачването от градът до крепостта отнема около 20 - 30 минути. Пътеката е стръмничка и не я препоръчвам в кално време.
      Хълмът Свети Никола прилича по-скоро на малко плато, извисяващо се над околните ерозирали долини. Веднага след като се изкачите се стига до малко бунгало, чието предназначение не ми стана много ясно. В близост до него има някаква руина (долната снимка), чието предназначение не ми стана много ясно.



      Следвайки пътеката след около 100 - 150 m се стига до първата стена. От това, което е останало от нея може да се съди, че е била дебела около 1,5 m. Останки от стената на следващите две снимки.





      Минавайки стената се усеща, че си вече във вътрешността на крепостта. Личат си останки от зидове.
      От този момент гледката започва да се доминира от останките на църквата "Свети Никола". Не е много ясно, кога е строена църквата, но стенописите са датирани от XIII век. До XVIII век е била митрополитска църква за града, а се е предполага, че е била действаща до самият край на XIX век. Всъщност църквата е разрушена в последните 100 години. Храмът се намира на малко възвишение сред крепостта и вероятно някога се е извисявала над всичко останало. Сама по себе си църквата е доста впечатляваща руина.



      Около църквата си личат останките от всевъзможни постройки, включително и не малко водохранилище.







      В самия край на платото, на издатина в югозападния му край се намира цитаделата на крепостта. Не е много голяма (около 80 х 30 м.), но крепостните стени, които до голяма степен са се откъснали на големи парчета и са се разпилели в околностите са наистина впечатляващи. Руините са били проучвани наскоро и даже има някакъв скромен опит за възстановяването на някои от елементите на цитаделата.


      Отчупени парчета от крепостната стена


      Някакъв опит за възстановяване на входа към цитаделата.


      Огромното водохранилище на цитаделата.


      Дебелината (около 2 m.) на стените на цитаделата наистина впечатляват. Между другото цитаделата е опасана от три страни от около 100 - 150 метрова пропаст, но въпреки това е обградена от всякъде със стени.

      В най-югозападният край на цитаделата има останки от доста голяма кула. Мястото е перфектно за наблюдение към долината водеща към Мелник.






      Общ вид на останките от цитаделата.

      В заключение мога да препоръчам на всеки да разгледа мелнишките укрепления. За съжаление ударението при развитието на туризма в района въобще не е на средновековната история на града. Да си говорим за някакви кой знае какви информационни табели около крепостта или някакво обезопасяване на руините е излишно. До колкото разбрах в местния музей няма нищо за крепостта, а цялото ударение е върху историята на града през Възраждането. Хубавото е, че много видими "разкопки" на иманяри не видях. Нямам идея дали някога се планира по-сериозна работа около тази крепост, както и по-пълното и проучване. В интернет кой знае колко информация за нея няма. За съжаление нямах много време, а спътниците ми и желание, за по-подробно обикаляне на крепостта. Предполагам е имало още какво да се види и снима. В североизточния край на хълма Свети Никола има останки от два манастира (Св. Богородица Спилеотиса и Свети Харалампий), за единия от които се твърди, че е представлявал самостоятелно укрепление. До там обаче не стигнах. Може би следващия път.
      Last edited by 1951; 14-04-2010, 16:00.
      Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

      Comment


        бих желал да ви запозная с две крепости които се намират над и до село венчан(провадиисо)

        първата е на един хълм , точно над селото.
        вмомента там е обрасло с трева която стига до коленете...не е много приятно да се върви в такава трева. освен иманярски истории горе не си личи археологическа дейност...само няколко издълбани в скалите кладенци( или нещо подобно за вода) и две "каменни" порти напомнят за крепоста. не знам защо е така, защото археолози не са дълбали или защото тревата е огромна по това време..или просто няма нищо.

        ето я едната порта . най доло си личи как е дълбано за "врата" или нещо от сорта(за жалост на снимката не си личи много)


        това е от вътре


        вървях, вървях минах цялото поле на хълма, но нищо не видях докато стигнах до другия край. забелязах още 1-2 такива, но нищо интересно



        тръгнах да с еприбирам по заобиколния път и видях друга порта. на живо си личът всички вдлабнатини по камака


        на път за другата крепост на село венчан , спрях да снимам хълма. целя има естествена преграда от скали като пръстен. няма нищо интересно там, но си заслужава разходката и гледката
        "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
        - МУСТАФА ШАРКОВ -

        ---------------------------------------------------------------------


        www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

        Comment


          следващата крепост е 1-2 км след селото( минава се рпез жп прелеза)
          имало е разкопки, но преди 2-3 години.
          личи си, че крепоста е от римско време(поне така мисля аз) и ако се разкрие напълно ще е много интересно...ето няколко снимки

          веднага като навлезете в самата крепост ви прави впечатление една постройка..на която ясно си личат няколкото ъгъла които има.



          направи ми впечатление , че камъните са били варосани(или каквото е) и отгоре, защо ли? и каква лие била тази сграда? :


          много не си личи по снимките, но ако се разкрие ще е интересно






          канализация


          местноста е просто прекрасна, няма да съжалявате

          "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
          - МУСТАФА ШАРКОВ -

          ---------------------------------------------------------------------


          www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

          Comment


            Царевец, или една българска история

            Когато на едно общество му куца националното самочувствие, то обикновено се подпира на патерицата на историческото минало. България потвърждава правилото – цялата логика на Паисиевата история е, че независимо от жалкото настояще имаме поводи за гордост от Средновековието.
            We don't see things as they are, we see them as we are
            ---Anais Nin----

            Comment


              terzi написа Виж мнение
              следващата крепост е 1-2 км след селото( минава се рпез жп прелеза)
              имало е разкопки, но преди 2-3 години.
              личи си, че крепоста е от римско време(поне така мисля аз) и ако се разкрие напълно ще е много интересно...ето няколко снимки

              веднага като навлезете в самата крепост ви прави впечатление една постройка..на която ясно си личат няколкото ъгъла които има.



              направи ми впечатление , че камъните са били варосани(или каквото е) и отгоре, защо ли? и каква лие била тази сграда? :


              много не си личи по снимките, но ако се разкрие ще е интересно






              канализация
              Приятелю, това не е римска крепост, а един от най-големите старобългарски манастири - този при с. Равна, края на ²Х-Хв., а сградата, която си снимал е църквата и по-точно нейната апсида. Манастирът е копан преди около 20г. и както отлично се вижда от снимките с извинение за израза е напълно зае.ан. А мястото наистина е невероятно като природа. Съвсем на близо е и ЖП гарата, и пътят Шумен - Варна, така че фактът, че този толкова важен обект е в такова жалко състояние си е направо престъпление, при положение че може да се превърне в първокласен туристически обект. При това с много малко средства. За съжаление разкопките на манастира до момента не са цялостно публикувани.

              Comment


                мерси много за информацията и се извинявам за невежеството
                "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                - МУСТАФА ШАРКОВ -

                ---------------------------------------------------------------------


                www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                Comment


                  terzi написа Виж мнение
                  мерси много за информацията и се извинявам за невежеството
                  Няма защо да се извиняваш, важното е че имаш желание да научиш нещо. Иначе поздравления за прекрасните снимки. Това е един позабравен, но много хубав район.

                  Comment


                    Стагнара

                    Някой има ли представа къде се е намирала крепостта Стагнара?
                    Last edited by Изчезнал Безследно; 04-09-2010, 23:50. Причина: грешка в името
                    "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                    FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                    Comment


                      В Странджа на Черноморския бряг. По турско време още е съществувало селище с такова име. За съжаление не мога да си намеря справочника за още данни.
                      We don't see things as they are, we see them as we are
                      ---Anais Nin----

                      Comment


                        Доколкото знам е на юг от Ахтопол - да не е Синеморец или Силистар или Резово?
                        "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                        FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                        Comment


                          Да не би да става въпрос за İğneada? Виж на картата от тома на Сустал.
                          Attached Files

                          Comment


                            Да си жив и здрав, KIZIL DELI!
                            Май наистина е Staniara от картата.
                            Аз пък се надявах, че е в България...
                            "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                            FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                            Comment


                              Наскоро се позаинтересувах от Аневско кале / Копсис и с изненада открих, че в околността освен крепостта на скалите има още няколко - византийска крепост в подножието (не "подакрополния" град), както и калета над Карлово и с. Сушица, както и в Мраченик. Някой може ли да ми даде някаква насока, къде мога да намеря повече информация за тези крепости?

                              Comment


                                snipeman написа Виж мнение
                                Наскоро се позаинтересувах от Аневско кале / Копсис и с изненада открих, че в околността освен крепостта на скалите има още няколко - византийска крепост в подножието (не "подакрополния" град), както и калета над Карлово и с. Сушица, както и в Мраченик. Някой може ли да ми даде някаква насока, къде мога да намеря повече информация за тези крепости?
                                Карлово нямаше ли си исторически музей?

                                Пише, че има библиотека и отдел Археология - логично е да питаш там.

                                Иначе пробвай с това:

                                28. Мария Деянова. Археологически паметници и находки от околностите на град Карлово


                                P.S. Коричната цена май е 15 лв.
                                We don't see things as they are, we see them as we are
                                ---Anais Nin----

                                Comment

                                Working...
                                X