Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българските въоръжени сили 2004-2024

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Зелена светлина за закупуването на торпеда за двата нови кораба за ВМС, първият от които се строи в момента, даде правителство. По предложение на министъра на отбраната Димитър Стоянов кабинетът прие решение за определяне на наличието на основен интерес, свързан с реализация на обществена поръчка за „Придобиване на 324-мм самонасочващи се торпеда за многофункционални модулни патрулни кораби на Военноморските сили”. Въоръжението позволява високоточно противодействие срещу подводници на средни и големи дистанции.

    „324-мм самонасочващи се торпеда са основно въоръжение на корабите, които се придобиват по сключения през 2020 г. договор с предмет „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС. Патрулните кораби са основополагаща единица, върху която се формира бойната мощ на ВМС. Защитата на морския суверенитет се осигурява изключително ефективно чрез използване на самонасочващи се торпеда, чиято зона на въздействие позволява бързо противодействие срещу подводните сили на противника на средни и големи дистанции и с висока точност”, изтъкнаха от МС.

    С правителствено решение от миналата седмица бяха осигурени над 109 млн. лв. за модернизация и ремонти в армията. Средствата са планирани в Закона за държавния бюджет за 2022 г. и са за сметка на парите, които бяха предвидени първоначално за поддръжка на изтребителите МиГ-29.

    Въоръжението позволява високоточно противодействие срещу подводници на средни и големи дистанции Зелена светлина за закупуването на торпеда за двата нови кораба за ВМС, първият от които се строи в момента, даде правителство. По предложение на министъра на отбраната Димитър Стоянов кабинетът прие решение за определяне на наличието на основен интерес, свързан с реализация на обществена […]


    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

    Comment


      В Програмата за приоритетни инвестиционни разходи на Министерството на отбраната, която прие служебното правителство, са включени всички идентифицирани към момента проекти за модернизация, които са на стойност над 100 млн. лв. Те са разделени в две групи в зависимост от сроковете на реализиране.

      Десет са приоритетните проекти за модернизация на армията до 2026 г.

      Те са придобиване на бронирани машини за изграждане на механизирана бригада; развитие на способностите за артилерийска поддръжка чрез придобиване на 155-мм гаубици; изграждане на система за противовъздушна отбрана (ПВО) на механизирана бригада; придобиване на ракетна система за залпов огън с повишена мобилност; придобиване на 8 Ф-16 Блок 70 за доизграждане на изтребителна авиационна ескадрила; придобиване на нови трикоординатни радари; придобиване на зенитно-ракетни комплекси; придобиване на безпилотни летателни системи (БЛС) от висок клас; придобиване на брегови противокорабни комплекси и придобиване на многоцелеви дизел-електрически подводници.

      За периода 2026–2032 г. са предвидени три проекта, а именно придобиване на специални бронирани инженерни машини за батальонните бойни групи; придобиване на тактически комуникационно-информационни системи и повишаване на способностите на ВМС чрез придобиване на ракетни катери.

      За тези 13 проекта са предвидени разходи за 6640,7 млн. лв.

      Освен тези средства за изпълнение на вече сключени договори (включително и за придобиване на първите самолети Ф-16, многофункционалните патрулни кораби, строителство и строителни услуги и др.), както и за по-малки проекти на стойност под 100 млн. лв. за периода 2022–2032 г. по бюджета на МО са планирани 2660,9 млн. лв.

      Освен това, се посочва в програмата, съществена роля за постигането на отделните способности и тяхното ефективно използване ще играе

      изграждането на необходимата инфраструктура.

      Цялостният процес по поддържане и развитие на способностите включва допълнителни инвестиционни разходи за реализацията и на по-малки проекти. Отделно по прогнозния бюджет на Министерството на отбраната са заложени необходимите равнища на разходи за личен състав и издръжка, от които се финансират останалите елементи на отбранителните способности.

      Кои са източниците за финансиране?

      Основен източник за финансиране на изпълнението на проектите за модернизация за изграждане на отбранителните способности на Въоръжените сили са бюджетът на Министерството за отбрана и разходите за отбрана по централния бюджет, се отбелязва в документа. Освен това се посочва, че средства е възможно да бъдат осигурени чрез държавен заем; двустранни механизми за финансиране с участие на САЩ, европейски програми и програма на НАТО за инвестиции в сигурността (NSIP).

      Посочва се, че изпълнението на задачите на Въоръжените сили, произтичащи от Конституцията на Република България и съюзните ангажименти, изисква запазване на разходите за отбрана на ниво, не по-ниско от 2% от БВП след 2024 г. до края на периода през 2032 г. Ефективно и ефикасно изразходване на средствата ще се постига при заделянето на не по-малко от 20% от разходите за отбрана за капиталови разходи. Обаче дори при изпълнение на параметрите 2% от БВП разходи за отбрана и от тях 20% за капиталови разходи в периода 2023–2025 г. се очертават сериозни дефицити по линия на капиталовите разходи.

      Още три са предвидени до 2032 г. В Програмата за приоритетни инвестиционни разходи на Министерството на отбраната, която прие служебното правителство, са включени всички идентифицирани към момента проекти за модернизация, които са на стойност над 100 млн. лв. Те са разделени в две групи в зависимост от сроковете на реализиране. Десет са приоритетните проекти за […]

      We don't see things as they are, we see them as we are
      ---Anais Nin----

      Comment


        Министерството на отбраната ще може да изразходва средства в размер на 109 641 880 лв. за придобиване, модернизация и поддръжка на въоръжението и техниката на Българската армия, реши правителството. Средствата са планирани в Закона за държавния бюджет за 2022 г. за придобиване, модернизация, поддръжка и ремонт на въоръжения, техника и боеприпаси, в т. ч. осигуряване на експлоатацията на самолети МиГ-29.

        Проектът „Противокорабни ракети“е на обща стойност 83 122 775 лв. Дължимите плащания за 2022 г. са 24 936 833 лв.

        Водят се преговори с потенциалния изпълнител за изпълние на проекта „Зенитно-управляеми ракети“. По офертата са необходими 74 601 224 лв., от тях за тази година – 52 220 857 лв.

        За „Интегрирана логистична поддръжка на самолети C-27J Spartan от състава на ВВС“ Министерство на отбраната е сключило Pамково споразумение за 7-годишен период и първи конкретен договор за срок от 5 г. Общата стойност на договора е 45 322 379 лв.. Съгласно клаузите на договора първото плащане през 2022 г. е в размер на 2 266 117 лв.

        За прилагане на системи за техническо опознаване „свой-чужд“ на 3 броя фрегати клас Е-71 и на 4 броя противоминни кораби са предвидените дейности за 22 000 676 лв.

        По проекта „Повишаване на мобилността и защитата на личния състав от Силите за специални операции през тази година е извършена интеграция на въоръжение, за което следва да се платят 360 000 лв.

        За осигуряване на летателната годност на вертолети Bell- 206 и на двигатели Rolls-Royce Allison е сключено рамково споразумение с цел поддържане способностите на ВВС. Необходимите средства са съответно 2 506 405 лв. и 993 595 лв.

        Изпълнява се международният договор за придобиване на радио-комуникационно оборудване за модернизиране на танкове Т-72 от състава на Сухопътни войски, за бронираните и командно-щабни автомобили на Съвместното командване на специалните операции и автомобили на Морския специален разузнавателен отряд от състава на ВМС на обща стойност 17 221 512 долара без ДДС. Изчислението на дължимия начален аванс е направено при курс на долара, съответно 1 долар към 1,72 лева. Новият курс на долара е 1 долар към 1,9744. Това налага повишаване на стойността с 1 200 000 лв.

        Извършва се модернизация на 4 бр. танкове Т-72 на НВУ „Васил Левски“ в рамките на проекта за Сухопътните войски – „Модернизация на танкове Т-72“. За тази цел са необходими средства в размер на 1 719 097 лв.

        За ремонт на системата за палубна хидравлика на базов миночистач „Шквал“ са необходими 500 000 лв.

        За изпълнение на задачите в системата за колективна сигурност за осигуряване на единна преносна среда на системата за командване и управление на Командването на комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана се дават 570 300 лв.

        За ремонт и поддръжка на противоминно въоръжение и оборудване на минен ловец „Цибър“ са необходими 368 000 лв.

        На този въпрос отговаря министърът на отбраната Димитър Стоянов при приемане на постановлението на заседанието на Министерския съвет. Министерството на отбраната ще може да изразходва средства в размер на 109 641 880 лв. за придобиване, модернизация и поддръжка на въоръжението и техниката на Българската армия, реши правителството. Средствата са планирани в Закона за държавния бюджет […]

        We don't see things as they are, we see them as we are
        ---Anais Nin----

        Comment


          61-ва Стрямска механизирана бригада е основно общовойсково формирование от състава на Сухопътните войски и успешно изпълнява поставените й задачи по трите мисии на Въоръжените сили. Декларирана е за участие в пълния спектър на операциите на НАТО.

          Създадена е на 2 октомври 1992 г. Нейните формирования са в два гарнизона. В район Карлово се намират управлението на бригадата, 1-ви и 3-ти механизиран батальон, зенитно-ракетният дивизион, щабният батальон, батальонът за логистично осигуряване, рота „Военна полиция” и Военният духов оркестър. В район Казанлък са дислоцирани 2-ри механизиран батальон, самоходният артилерийски дивизион, батальонът за защита на силите и батальон ISTAR.

          Бригадата разполага с 3 гарнизонни учебни центъра – „Анево” и „Марино поле” за район Карлово, и „Тюлбето” за район Казанлък.

          За три десетилетия 61-ва Стрямска механизирана бригада се утвърди като едно от най-боеспособните и емблематичните формирования от състава на Сухопътните войски и на Българската армия, със свой собствен значим принос към националната сигурност. Така започна словото си началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов на тържеството в Карлово по случай 30 години от създаването на бригадата.  […]
          We don't see things as they are, we see them as we are
          ---Anais Nin----

          Comment


            – На какъв етап е модернизацията на летище Граф Игнатиево и готовността му да посрещне новите самолети?

            – През септември т.г. стартираха строителните дейности за изпълнението на 6 ключови проекта за реконструкция и модернизация на летището. Четири от тях са по Програмата на НАТО за инвестиции в сигурността (NSIP) и с тях ще се осигурят реконструкция и модернизация на пистата за излитане и кацане и пътеките за рулиране, изграждане на нов склад за гориво-смазочни материали, стоянка за самолети горивозареждачи и каргоплощадка за транспортни самолети. Също така стартира и изграждането на сграда за аварийно-спасително и противопожарно осигуряване на летището. Сформирана е работна група за координиране на дейностите по изграждане на инфраструктурните проекти на летището. Съгласно изготвения график за изпълнение на обектите инфраструктурата за експлоатация на новите самолети следва да бъде готова в края на 2024 г.

            – Освен проекта за придобиване на нов тип боен самолет какви са другите проекти, свързани с модернизацията на Военновъздушните сили?

            – Освен модернизацията на авиационните платформи във ВВС работим усилено и по проектите за модернизиране на останалите елементи от системата за противовъздушна отбрана – средствата за радиолокационно наблюдение на въздушното пространство и за зенитно-ракетно прикритие. Предизвикателствата пред радиотехнически и зенитно-ракетни войски не са по-различни от тези в авиацията – 100% бойна и специална техника руско производство, която е в края на жизнения си цикъл, дълги години неглижиране и липса на адекватно ресурсно осигуряване, военен конфликт в Украйна и икономически санкции към Руската Федерация, които силно ограничават възможностите за осигуряване на поддръжка на техниката. При тези условия за нас остава опцията да разчитаме на собствените си сили и на лимитирана помощ от други съюзни и партньорски държави, за да осигурим експлоатацията на тези бойни платформи, до реализацията на проектите за придобиване на нова техника. Остава ни очакването за навременно финансиране на тези проекти и по-скорошната им реализация.

            Проектът за нови трикоординатни радари предвижда придобиване на 5 радара за далечно откриване и 2 радара за близко откриване в съответствие с избран оптимален вариант за създаване на основно радарно покритие и осигуряване с радарна информация на системата за командване и управление на ВВС. Проектът е в напреднала фаза, като предстоят финализиране на проектния процес и внасяне на Проекта за инвестиционен разход за одобрение в Министерския съвет и парламента.

            Другият основен проект предвижда придобиването на зенитно-ракетни комплекси с голям и със среден обсег на действие, което ще допринесе за изграждане и поддържане на съвременни високоефективни способности за охрана, отбрана и контрол на въздушното пространство, за изпълнение на задачи по защита на удари от въздуха по стратегически обекти и по обекти от критичната инфраструктура на страната, както и възможност за включването им в Интегрираната система за противовъздушна и противоракетна отбрана на НАТО.

            7 нови трикоординатни радара за близко и далечно откриване ще създадат оптимално радарно покритие, казва началник-щабът на Военновъздушните сили Полковник Димитър Янков Георгиев е роден в Елхово. През 1997 г. завършва с отличие Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски”, специалност „Щурман за управление на въздушното движение”. Завършва с магистърски степени Командно-щабния колеж през 2008 г. и […]

            We don't see things as they are, we see them as we are
            ---Anais Nin----

            Comment


              Правителството вече одобри проектите на два международни договора. Единият е „Придобиване на осем нови самолета Ф-16 Блок 70, боеприпаси, средства за обучение, средства за поддръжка, резервни части, първоначална поддръжка и обучение за Българските Военновъздушни сили“ на стойност 1 милиард 292 милиона 740 хиляди 102 долара. Другият е за „Многофункционална система за разпределение на информация – Съвместна тактическа радиосистема (MIDS JTRS) и свързана с нея поддръжка и оборудване“ на стойност 3 милиона 672 хиляди 083 долара. Има още един. Той е за придобиване на авиационни управляеми ракети и свързани с тях материали и услуги на обща стойност 24 милиона 357 хиляди 633 долара. Той ще се финансира изцяло от правителството на САЩ. Така сметката за реализацията на проекта излиза на 1 296 412 185,00 щатски долара (2 540 967 882,60 лв.) без ДДС.

              Плащанията са разпределени за десет години напред. За 2022 г., например, сумата е 16 млн. долара, за 2023 г. – 21 млн. долара, за 2024 г. – 44 млн. долара и за 2025 г. – 70 млн. долара. Голямото плащане е през 2026 г. – 768 млн. долара, за да стигне до 670 хил. долара през 2031 г. За тези пари се предвижда доставката на вторите 8 броя Ф-16 Блок 70 да се извърши през 2027 г.

              Комисията по отбрана одобри проекта за вторите осем Ф-16 С 12 гласа „за“, 2 „против“ и един „въздържал се“ Комисията по отбрана подкрепи внесения от служебното правителство Проект за инвестиционен разход „Придобиване на нов тип боен самолет“ – втори етап. Очаква се днес Народното събрание да гласува решението и да даде път на вторите осем […]
              We don't see things as they are, we see them as we are
              ---Anais Nin----

              Comment


                Правителството прие решение за приемане на проект за инвестиционен разход „Придобиване на 324 мм самонасочващи се торпеда А244 Mod.3 за тритръбен апарат В 515/3 за многофункционалните модулни патрулни кораби”. В документа са представени и прогнозните финансови средства, необходими за реализацията на проекта. Торпедата са основно въоръжение на корабите, които се придобиват по сключения през 2020 година договор с предмет „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС”. Патрулните кораби са основополагаща единица, върху която се формира бойната мощ на ВМС. С реализацията на проекта ще се осигури боеспособността на новопридобиваните кораби и ефективното им използване както в национален, така и в съюзен формат, изтъкнаха от МС.

                Правителството прие решение за приемане на проект за инвестиционен разход „Придобиване на 324 мм самонасочващи се торпеда А244 Mod.3 за тритръбен апарат В 515/3 за многофункционалните модулни патрулни кораби”. В документа са представени и прогнозните финансови средства, необходими за реализацията на проекта. Торпедата са основно въоръжение на корабите, които се придобиват по сключения през 2020 […]
                We don't see things as they are, we see them as we are
                ---Anais Nin----

                Comment


                  В началото на август МО е изпратило запитване до полската страна за закупуване или ремонт на шест двигателя за МиГ-29. Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов в отговор на въпрос на народния представител Атанас Зафиров по време на парламентарния контрол. В резултат на проведените от него срещи Полша е поела ангажимент за ремонт на шест двигателя. За да бъде по-бърза помощта за българските изтребители МО на Полша е взела решение да свали от експлоатация един самолет МиГ-29 и двигателите му да бъдат подготвени за продажба. Всеки един от двата двигателя има остатъчен ресурс от над 200 часа. В момента се работи активно по подготовката и реализацията на двата двигателя при стриктно спазване на националните законодателства на двете страни. В МО е получен информация, че Полша ще предложи оферта и проект на договор през следващата седмица, съобщи министър Стоянов.
                  За ремонта на шестте двигателя, който се очаква да приключи до края на тази година, до полската страна е изпратен проект на писмен договор. Сключването на такова споразумение ще изисква най-вероятно повече време, необходима е и ратификация от Народното събрание, посочи министърът. Допълнително време и допълнителни средства за усвояване на двигателите няма да бъдат необходими. Нашият инженерно-технически състав ги познава, защото такива се експлоатират в авиацията ни.
                  Тази стъпка не гарантира дългосрочната експлоатация на МиГ-29, а цели осигуряване на приемлива подготовка на летателния състав до края на 2023 г., подчерта министърът. Тя се налага, защото след началото на войната в Украйна и наложените санкции на Руската федерация не може да продължи ремонтът и поддръжката на самолетите МиГ-29 от руски компании.
                  С министъра на отбраната на Словакия също са проведени разговори за предоставяне на двигатели, стана ясно от думите на министър Стоянов. Отговорът бил, че тези самолети с резервните части са предвидени за Украйна. Въпреки това нашето министерство е изпратило писмо с оферта за закупуване на двигатели за МиГ-29. Отговор все още няма.

                  В началото на август МО е изпратило запитване до полската страна за закупуване или ремонт на шест двигателя за МиГ-29. Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов в отговор на въпрос на народния представител Атанас Зафиров по време на парламентарния контрол. В резултат на проведените от него срещи Полша е поела ангажимент за ремонт на […]

                  We don't see things as they are, we see them as we are
                  ---Anais Nin----

                  Comment


                    Народното събрание прие Проект за инвестиционен разход „Придобиване на нов тип боен самолет“ – втори етап. За новите 8 самолета Ф-16 Блок 70 гласуваха 162 депутати, 44 бяха против, а 8 се въздържаха. След решението на парламента предстои подписването на договорите и последващата им ратификация от народните представители. Крайният срок, както вече няколко пъти бе съобщавано, е 15 декември.
                    След като благодари от парламентарната трибуна за гласуваното решение, министърът на отбраната Димитър Стоянов отговори на поставения няколко пъти въпрос: Защо трябваше да има втори проект за инвестиционен разход и съответно втори договор. Според първия сключен през 2019 г. първите 8 самолета трябваше да дойдат през 2025 г. Те обаче, каза министърът, са крайно недостатъчни за носене на бойното дежурството по Air Policing. Световните тенденции показвали, че възможностите за поддържане на изправността са на 70%. Това означава, че при 8 самолета ще разполагаме с 6 изправни. Два от тях ще бъдат постоянно на дежурство. Реално само с 4 машини дежурните авиатори ще могат да водят подготовка. По-нататък министърът направи следния разчет: „Четири самолета по 150 часа могат да направят 600 часа. На 14 авиатори се падат по по-малко от 50 часа на човек“. Смятате ли, попита той депутатите, че с по-малко от 50 ч може да се пилотира нов боен самолет при норма от 150 ч за изпълнение на задачата по Air Policing. За това трябва да имаме още 8 самолета, за да се получи едва пълна ескадрила от 16, поясни Стоянов. Според него при първия договор няма достатъчно въоръжение, т.е. пълен боекомплект за осемте самолета. Няма въоръжение въздух–земя, няма и високоточно оръжие. Затова по втория договор се предвижда да се доставят допълнително резервни двигатели, радиолокационни станции, контейнери за целеуказване и високоточно въоръжение.
                    Ако вторите 8 самолета пристигнат през 2027 г. , няма да могат да придобият пълни оперативни способности до 2029 г., прогнозира министърът. Той припомни, че жизненият цикъл на МиГ-29 приключва през 2028–2029 г., само на самолетите. Няма как да бъдат доставени резервни части и агрегати. Така че жизненият цикъл на МиГ-29 ще приключи най-вероятно през 2023 г., смята министърът. Тук той говори за необходимостта от транзитна платформа. Без нея България няма да може да охранява въздушното си пространство. От края на 2023 до 2029 г., т.е. 6–7 години, нашите авиатори няма да имат възможност да летят, което налага да разполагаме с транзитна платформа. В Прегледа на отбраната от 2020 г. е записано, че трябва да имаме три ескадрили, отбеляза министърът. Това са необходимостите на България, но ние гледаме по-скромно на нещата, т.е. към една ескадрила.


                    Министърът на отбраната Димитър Стоянов обясни от парламентарната трибуна защо ни трябва пълна ескадрила от 16 машини. Народното събрание прие Проект за инвестиционен разход „Придобиване на нов тип боен самолет“ – втори етап. За новите 8 самолета Ф-16 Блок 70 гласуваха 162 депутати, 44 бяха против, а 8 се въздържаха. След решението на парламента предстои […]
                    We don't see things as they are, we see them as we are
                    ---Anais Nin----

                    Comment


                      За придобиване на техника и оборудване за декларираните формирования от състава на КЛП има проект, който беше стартиран преди няколко години, но неговото реализиране се забави. Това наложи необходимостта от търсене на други варианти за окомплектоването на формированията. Такъв вариант беше получаване на техника, конфискувана в интерес на държавата. В резултат на доброто взаимодействие между Министерството на отбраната, Агенция „Митници” и Министерството на финансите беше получена техника (товарни автомобили) за окомплектоване на формированията. След получаването техниката беше ремонтирана, обслужена и подготвена за експлоатация от структурите на Командването за логистична поддръжка. По този начин беше спестен финансов ресурс на Министерството на отбраната и същевременно бяха придобити необходимите способности.

                      По какви модернизационни проекти работи КЛП в момента?

                      – След формирането на КЛП проектът „Способности за изпълнение на задачи по приемане, разполагане и последващо придвижване на собствени и съюзни сили при участие в съвместни операции” премина в отговорностите на Командването. През годината беше назначена нова екипна структура и бяха променени заинтересованите структури, участващи в процеса по осигуряване на приемането, разполагането и последващо придвижване (RSOM), както и беше разкрита нова програмата за финансиране. Извършихме промени в обхвата на проекта – включване на ново военно формирование в проекта, отпадане на сертифицирано военно формирование и промяна на необходимата техника за придобиване.

                      Страната ни има важно значение за региона, твърди началникът на отдел „Придвижване, транспортиране и ПСД” в Командването за логистична поддръжка – Г-н полковник, в навечерието на празника Ви как се представи Командването за логистична поддръжка (КЛП) в големите международни учения на наша територия и в региона през годината? – На проведените международни учения през настоящата […]
                      We don't see things as they are, we see them as we are
                      ---Anais Nin----

                      Comment


                        „Българската армия се нуждае от над 180 дефинирани способности. Отчитайки състоянието на държавата, ние сме се спрели за покриването на 13 от тях“, посочи министър Стоянов. „Рестартирахме модернизационния проект за бойната машина на пехотата, стартираме проектите за 3D радарите, за 155-мм гаубици“, съобщи той.

                        Министър Стоянов отново заяви, че в технологично отношение има пропаст между Българската армия и армиите на съюзниците от НАТО. За развитието на способностите на Въоръжените сили в бюджета за отбрана за 2023 г. трябва да се заложат 2% от БВП. По думите му в съседни на нас страни бюджетът за отбрана е достигнал до 3% от БВП, в НАТО се говори за 2,5% с идея до 2030 г. бюджетът за отбрана на страните членки да достигне 3%.

                        „Необходима е заместваща платформа на българските изтребители, защото ресурсът на МиГ-29 изтича до края на 2023 г.“, каза министърът на отбраната в отговор на въпрос. По думите му нашите искания са да ни бъдат предоставени самолети втора ръка на лизинг. Министерството на отбраната отново е декларирало пред Нидерландия желанието си да получи предложение за заместващ самолет. До този момент Швеция и Франция са отговорили положително за възможността да предоставят заместваща платформа. Очаква се отговор и от трета страна. „Процесът по изграждане на инфраструктурата за новите Ф-16 вече е започнал, но има изключително сериозни проблеми“, каза министър Стоянов. Той разясни, че в периода 2020–2021 г. е сключен договор с първоначална цена 300 000 лв, а в действителност цената сега е 9 млн. лв. „Налага се договорът да бъде прекратен и да бъде разкрита нова процедура за обществена поръчка, а не за директно възлагане“, категоричен беше министърът на отбраната.

                        До края на седмицата трябва бъде готов анализът за предоставянето на оръжие за Украйна „Няма необходимост от предприемане на извънредни мерки във връзка с инцидента в Полш.“ Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов пред журналисти след съвместното заседание на Комисията по отбрана и Комисията по външна политика в Народното събрание. „Рискове винаги има, конфликтът […]

                        We don't see things as they are, we see them as we are
                        ---Anais Nin----

                        Comment


                          Не мога да не спомена и раздвижването по някои от проектите на Сухопътните войски за технологично обновяване на въоръжението и бойната техника. Най-значимото в това отношение е, че успяхме да осъществим проекта за модернизация на основния боен танк на Сухопътните войски – Т-72, а по други, свързани със системите за разузнаване и наблюдение на СВ, бележим развитие. Когато говорим за трудности и предизвикателства пред Сухопътните войски, то те винаги са свързани с познатите ни до болка въпроси, а именно: изпълнение на проектите за технологичното обновяване на въоръжението и техниката на СВ, поддържането в техническа изправност на наличните въоръжение и техника, което неминуемо е свързано с осигуряването на необходимите резервни части, поддържането на сградния фонд и извършването на текущи ремонти, попълването на некомплекта от незаети длъжности в СВ.

                          – Господин генерал-майор, какви са перспективите в близките месеци да стартира проектът за придобиване на бойна машина за пехотата? Какво според Вас трябва да се промени в подхода към проекта, за да започне успешното му изпълнение?
                          – Проектът не е спрян. Съгласно ръководството за проектно управление той е във фаза „Изпълнение”. Прекратена е процедурата за изпълнение на поръчката на проекта, тъй като предложените цени надвишаваха това, което е заложено като инвестиционен разход. В началото на септември министърът на отбраната утвърди времеви график за реализацията на проекта. В този времеви график подробно са разписани отделните стъпки, през които трябва да се премине, и сроковете за тяхното изпълнение. Относно втората част от въпроса – изпратено е Искане за информация (RFI) до доказани производители на бойни машини на пехотата. Данните от получените отговори ще бъдат анализирани и на основата на анализа ще бъде съставен списък от кандидати, на които в началото на следващата година да бъде изпратено Искане за предложение за изпълнение на проекта. Целта е през 2023 г. да се пристъпи към сключване на договор с избрания изпълнител.

                          – След като вече се извършва модернизация на танковете Т-72 и автоматите АК-47, какви други въоръжение и бойна техника предстои да бъдат обновени?

                          – Един от приоритетните инвестиционни проекти за Сухопътните войски е модернизацията на танк Т-72. Реализирането на проекта ще позволи повишаване на бойната ефективност на танковите формирования чрез подобряване на възможностите им за поразяване, маневреността, автономността, защитеността и обмяната на информация. За подобряване на способностите на военнослужещите от СВ за водене на високоинтензивен бой при всякакви климатични условия и по всяко време на денонощието се извършват процедури по проекта за модернизация на автомат АК-47. В Сухопътни войски се изпълнява пакет от инвестиционни проекти за модернизация чрез придобиване на екипировка и снаряжение на високо военнотехническо ниво в съответствие със съвременните изисквания за бойна ефективност и защитеност, съпоставими с аналогичните образци на въоръжение в страните – членки на НАТО.

                          – Какви инфраструктурни проекти се изпълняват в Сухопътните войски?

                          – През изминалия период на 2022 г. са разкрити множество проекти, свързани с реновиране, ремонт и повишаване на енергийната ефективност на сгради във всички военни формирования от Сухопътни войски. Едни от големите проекти са: основен ремонт на сграда № 163 (Ремонтен цех) в Пловдив, проектиране и изграждане на изкуствена алпийска стена в Смолян, ремонт на сграда № 12 (складове и рампа) в Шумен, ремонт на покрива на сграда „Битов корпус” в Смолян, ремонт на покрива на сграда „Битов корпус” в Мокрен, ремонт на външна ограда на 110-и логистичен полк – Пловдив. Всичките на стойност над 900 000 лв. За повишаване на енергийната ефективност бяха изпълнени дейности по подмяна на дограма в обекти. Подменена беше изцяло паровата инсталация във военното формирование в Свобода. Всичките на стойност над 200 000 лв. Извършиха се и голям брой аварийни ремонти за възстановяване на щети на стойност над 250 000 лв. Общата стойност за извършване на ремонти по инфраструктурата надвишава 1 500 000 лв.

                          По проекта за бойната машина целта ни е договорът да се сключи догодина, казва командирът на Сухопътните войски – Г-н генерал-майор, как ще обобщите резултатите от завършилото неотдавна учение „Балкан-22”? Какви нови способности придобиха Сухопътните войски (СВ) чрез него? – С риск да повторя своите думи, които казах по време на заключителния етап на учението […]
                          We don't see things as they are, we see them as we are
                          ---Anais Nin----

                          Comment


                            Докъм април–май следващата година 100% от личния състав на СВ ще бъдат оборудвани с каски и бронежилетки, които са по наш проект. Това каза командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов след посветения на празника на СВ турнир по стрелба с пистолет „Макаров” за журналисти и военни аташета на полигон „Сливница”. По думите му новите каски и бронежилетки са българско производство, а общо за обновяване на индивидуалната екипировка в пехотата са изразходвани около 4 млн. лв.

                            Вече сме доста напред и в процеса на модернизиране на автомат „Калашников”, допълни генерал-майор Попов. „Сигурно ще започнем работа по подмяна на пистолет „Макаров”. Но това е една доста дълга задача. Все още сме в началото на идейния проект”, каза още той. И уточни, че новият пистолет ще е калибър 9х19 с 12 до 16 патрона в пълнителя. „В момента изясняваме какво точно искаме. Причината е, че „Макаров” е безкрайно стар, категорично не е ефективен. За времето си е бил добър пистолет, но вече не е”, коментира генерал-майор Попов.
                            ​На въпрос, свързан с основния модернизационен проект на СВ – за бойните машини на пехотата, той посочи, че е изпратено искане за информация до 10 фирми производители. „Очакваме към средата на декември да имаме техните отговори, които ще бъдат анализирани и след това ще се вземе решение до кого ще бъде изпратено искане за оферти. До момента нещата вървят доста добре. Променихме леко подхода, който ще ни позволи да ускорим процеса. Свихме сроковете за изготвяне на отговори до минимално приемливото”, обясни командирът на СВ. Основната идея е да получим машини, които са в масово, серийно производство и в момента, за да не се налага да се правят доработки специално за нас, каза генерал-майор Попов.

                            Докъм април–май следващата година 100% от личния състав на СВ ще бъдат оборудвани с каски и бронежилетки, които са по наш проект. Това каза командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов след посветения на празника на СВ турнир по стрелба с пистолет „Макаров” за журналисти и военни аташета на полигон „Сливница”. По думите му новите […]
                            We don't see things as they are, we see them as we are
                            ---Anais Nin----

                            Comment


                              На 20 септември т. г. Министерството на отбраната съобщи: „Мащабни строителни дейности започват в авиобаза „Граф Игнатиево”. Летищната инфраструктура ще бъде модернизирана за приемане на новите изтребители Ф-16“. Поради това бойните и учебно-бойните самолети се пребазираха на Летище Пловдив. Оттам продължава изпълнението на мисията по охрана на въздушното ни пространство в интегрираната система за противовъздушна и противоракетна отбрана на НАТО – Air Policing („Еър полисинг”), и провеждането на летателната подготовка.
                              По това време командирът на 3-та изтребителна авиобаза бригаден генерал Николай Русев каза за в. „Българска армия“: „Ще има ремонт на полосата и на част от пътеките за рулиране. Уточнявам, че правим ремонт на полосата не защото не е годна в момента, а да си гарантираме, че след пристигането на Ф-16 поне 10–15 години няма да й се налага сериозен ремонт. Ще се изгради стоянка за самолетите цистерни за зарядка във въздуха в северната част на летището, нов ГСМ, още една стоянка за изтребители в южната част на летището с ескадрилен дом. И трябва да започне изграждането на хангари за самолети Ф-16 и на зона за разполагането им“.
                              На какъв етап са планираните строителни дейности?
                              От 2020 г. насам са сключени 35 договора за проектиране и изпълнение на строителство. Те са за осигуряване на изискващите се условия за съхранение, поддръжка и експлоатация на Ф-16 Блок 70, което трябва да стане с изграждане на нови сгради и съоръжения, както и модернизиране на съществуващата инфраструктура в района на летището. Това става ясно от писмения отговор на министъра на отбраната Димитър Стоянов на въпрос на народния представител Атанас Славов. Предстои да се възложат още 11 договора за останалата част от необходимата инфраструктура за приемане и експлоатация на новите изтребители.
                              Добрата новина е, че всички сключени договори са в процес на изпълнение. Все още обаче нито един не е приключил. (Б.р. – информацията е към 9 ноември т.г.) За 9 от обектите има подписан протокол за откриване на строителна площадка и е стартирало фактическо изпълнение на строително-монтажни работи на място.
                              Според предоставената информация от САЩ за изпълнението на договора за доставката на самолетите първите трябва да пристигнат до края на март 2025 г. В тази връзка, посочва министърът на отбраната, дейностите по изграждане и реновиране на инфраструктурни обекти и съоръжения се очаква да приключат в срока за приемането на новия тип боен самолет.
                              Съществуват непредвидими рискове
                              Те се пораждат от икономическата и международната обстановка в резултат на световната пандемия, свързана с разпространението на COVID-19, неговите варианти и войната в Украйна. В отговора се констатира, че в световен мащаб е налице недостиг на компоненти и суровини. В същото време е голямо търсенето в ЕС и извън него, а производственият капацитет е ограничен. Трябва да се има предвид и непрекъснатото повишаване на цените на енергия, горива, суровини и материали. Министърът на отбраната прави извода, че несигурността и рисковете, свързани с перспективите за растеж на инфлацията, затрудненията в производството, респективно забавянето на доставки, включително недостиг на определени материали и изделия оказват влияние върху планирането и застраховането при определяне на сроковете за изпълнение на договорите. Това е и причината за постъпването на искания от изпълнителите за индексация на цените по сключените договори.
                              Използваме и авиобаза „Безмер”. През пролетта на 2016 г. завърши модернизацията на Летище „Безмер”, в която бяха инвестирани средства на НАТО за над 60 млн. лв. Поради ремонта в авиобаза „Граф Игнатиево” Военновъздушните сили на Кралство Испания предислоцираха там на 11 ноември 6 самолета „Юрофайтър Ф-2000 Тайфун” със 150 души състав.

                              We don't see things as they are, we see them as we are
                              ---Anais Nin----

                              Comment


                                България е проучвал възможността за придобиване на дронове "Байрактар". Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов, цитиран от БНР. Той уточни, че с турската страна е имало само среща. "Направихме среща със СЕО-то на "Байрактар". Предложиха ни информация, сътрудничество и коопериране, включително с български фирми, но още е много рано да говорим за този проект". Ясни са фирмите, с които може да се говори, каза Стоянов. И определи като водеща страна САЩ. Покупката на дронове е в плановете за армейска модернизация до 2026г. Той е оценен с възможен бюджет между 500 и 999 милиона лева. До края на годината ще бъде изпратено запитване за оферти по договора за 3D радари за армията. Запитването ще получат американски и европейски фирми, каза Димитър Стоянов.
                                Със свое постановление Министерският съвет осигури допълнителни разходи по бюджета на МО в размер на 23 167 000 лв. за изпълнението на дейностите по възстановяване на летателната годност на хеликопетерите "Кугар". Правителството одобри и допълнителни разходи по бюджета на МО в размер 60 млн. лв. за изграждане на интегрирани система и инфраструктура за усвояване и експлоатация на новия тип боен самолет.
                                We don't see things as they are, we see them as we are
                                ---Anais Nin----

                                Comment

                                Working...
                                X