Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българските въоръжени сили 2004-2024

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    – През последните години върви модернизация на танкове Т-72, които са на въоръжение. Кое е най-важното в тази насока?

    – Благодарение на политическото и военното ръководство на Министерството на отбраната (МО), командирът и командването на СВ, налице е договор за модернизация на 44 танка Т-72 за нуждите на танковите формирования от СВ, сключен между МО и „ТЕРЕМ – ХОЛДИНГ” ЕАД. Той е на стойност 78 719 472 лв. с ДДС и е за срок от 2 години. Контрактът предвижда и модернизация на три командно-щабни машини МТ-ЛБ У. Модернизацията на основен боен танк Т-72 е в посока съкращаване на времето за откриване на целта, класификацията ѝ и нейното поразяване, повишаване на точността на стрелбата, повишаване на живучестта, осигуряване на автономност и способност да обменя голямо количество информация с базова станция, както и с другите машини от батальона и старшата инстанция. Част от дейностите, които ще бъдат извършени, са доставка, монтиране и интегриране на съвременна система за управление на огъня, система за повишаване на автономността, система за управление на бойните действия, система за ранно предупреждение при облъчване и др.

    – Говорим за танкове и танкисти във връзка с празника, но ЦПС, а също в.ф. 32420 – Русе, изпълняват и други функции и задачи. Какво ще кажете за тях?

    – ЦПС има два танкови батальона – 61тб и 2 тб. Освен това има и два центъра за подготовка – Център за подготовка на сержанти и войници в Сливен и Център за подготовка на водачи и логистични специалисти в Русе. Като основна дейност е провеждането на подготовка за поддържане и развитие на способности по мисия „Отбрана” и за участие в операции по оказване помощ на населението при ликвидиране на последствията от бедствия, аварии и катастрофи. Другата основна дейност е провеждането на начална и специална подготовка на войници и сержанти от СВ и военнослужещите от доброволния резерв, съгласно програма, утвърдена от Командира на СВ.

    Валерия ТОДОРОВА На първо място при нас е работата в екип, казва командирът на Центъра за подготовка на специалисти. За втора поредна година на 15 април беше отбелязан празникът на бронетанковите войски в България, който бе обявен със заповед на министъра на отбраната от 2020 г. И на това основание през следващите години на тази […]
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

    Comment


      С 34 бойни самолета ще разполагат Военновъздушните сили (ВВС) в края на 2026 г., е записано в План 2026. Документът представя в табличен вид основните въоръжение и техника, с които ще бъдат комплектувани ВС към 31 декември 2026 г.

      Във ВВС транспортните самолети ще са 8, а учебните – 18. Бойните вертолети е предвидено да бъдат 6, колкото и учебните, а транспортните – 17. На въоръжение във ВВС ще има също 18 зенитно-ракетни комплекса, 20 радиолокационни системи и 2 безпилотни летателни системи.

      В най-големия вид ВС – Сухопътните войски (СВ), ще има 90 танка, 410 бойни бронирани машини, 202 артилерийски системи над 100 мм и 18 безпилотни летателни системи. Шест бойни бронирани машини ще има в Съвместното командване на силите (СКС).

      Съвместното командване на специалните операции (СКСО) ще разполага със 79 бойни бронирани машини и една безпилотна летателна система. Във Военноморските сили (ВМС) ще са на въоръжение 9 бойни кораба, 10 кораба за бойна поддръжка, 7 спомагателни кораба, 17 плаващи средства и съоръжения, 3 вертолета и 2 безпилотни летателни системи.

      Дузина танкове, 16 бойни бронирани машини и също толкова артилерийски системи над 100 мм ще има в Националния военен университет „В. Левски”. А Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров” ще разполага с 4 спомагателни кораба.

      Във войскови райони на военните формирования са разположени елементи на инфраструктурата за отбрана (сграден фонд, складове, работилници, гаражи, както и военни летища, пристанища, полигони, учебни центрове, стрелбища и т.н.), обслужващи ежедневната дейност и бойната подготовка на военните формирования, пише в плана. Общо елементите от основната инфраструктура включват разгъната застроена площ (РЗП) около 3 917 973 кв.м към 2021 г.

      В хода на преструктурирането към края на 2026 г. войсковите райони ще бъдат намалени, което ще доведе до редуциране на площта на елементите на основната инфраструктура с около 90 142 кв.м, както и до икономии на финансови средства за поддръжка и ремонти. Към 2026 г. РЗП на елементите от основната инфраструктура ще бъде 3 827 831 кв.м.

      Подчинените формирования на СКС са дислоцирани в 40 войскови района, които ще бъдат редуцирани след формиране на Командването за логистична поддръжка (КЛП). Това командване ще се формира основно от бригада „Логистика” и структурите за контрол на придвижването от СКС. Инфраструктурата на КЛП ще включва 28 войскови района, като в годините до 2026 г. поетапно ще се освобождава инфраструктура с РЗП 71 448 кв.м

      СВ са позиционирани в 69 войскови района. Наличната инфраструктура на ВВС е разположена в 52 войскови района и части от такива, от които 32 са основни, а в останалите са разположени съоръжения, осигуряващи войсковата дейност (близки и далечни приводни станции, свързочни възли, трафопостове, помпени станции).

      Инфраструктурните съоръжения на ВМС са дислоцирани в 41 войскови района: 21 от тях са от казармен тип, 6 – от складов тип, 2 – пристанища, 1 – летище и 11 – от друг тип.

      Инфраструктурните съоръжения на СКСО са дислоцирани в 4 войскови района. Командване за комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана (ККИПКО) управлява инфраструктура, разположена в 51 войскови района.

      Инфраструктурата за отбрана на другите структури от ВС (служба „Военна полиция”, Служба „Военно разузнаване”, Военномедицинска академия, Национална гвардейска част, Военно-географска служба, Централно военно окръжие, Централен артилерийски технически изпитателен полигон и елементите на военнообразователната система) няма да претърпи съществени изменения по отношение на дислокация и РЗП на основната инфраструктура.

      При изготвянето на плана са били разработени шест планиращи сценария, покриващи общи ситуации за използването на военния инструмент в разрешаване на кризи и конфликти. Концепциите за провеждане на операции по тях са определили задачите на ВС. Тези задачи и условия за изпълнение са дефинирали 188 минимално необходими способности на ВС. „В национален аспект ще се развиват способности на ВС в четири от петте измерения на бойното пространство, фокусирани върху гарантиране на суверенитета, сигурността и независимостта на страната, защитата на териториалната цялост и ангажиментите на страната по Вашингтонския договор. По отношение на космическото пространство ВС ще използват споделените способности на съюзниците от Алианса и на други участници в конкретната операция или мисия”, се казва в документа.

      Посочва се също, че до 2032 г. е възможно реализирането на 38 способности и проекти, ключово важни за изпълнението на задачите по трите мисии на ВС. В периода 2021–2026 г. ще стартира развитието на 25 от способностите. Приоритетни сред тях са: придобиване на трикоординатни радара за близко и далечно наблюдение, придобиване на дистанционно управляеми системи във видовете ВС, развитие на способностите за участието ни в Инициативата за готовност на НАТО, изграждане на система за ПВО на механизирана бригада и ПВО на ключови военни инфраструктурни обекти, развитие на способностите, включени в предложенията на НАТО за пакет Цели за способности, развитие на способностите за поразяване с високоточни оръжия в цялата зона на операцията. Планът предвижда през 2021 г. разходите за отбрана, включително средствата от централния бюджет и трансфера за държавните висши военни училища да са 1,62% от брутния вътрешен продукт (БВП). През 2022 г. този дял ще е 1,70% от БВП, а през 2023 г. – 1,85 %. Предвижда се през 2024 г. да постигнем нивото от 2% съгласно Националния план за повишаване на разходите за отбрана. През същата година разпределение на разходите за личен състав, издръжка и капиталовите разходи спрямо общите разходи на Министерството на отбраната се планира да е в съотношение 60:20:20. Същото разпределение, както и същият процент на отбранителните разходи от БВП се предвижда да бъдат поддържани и в периода 2025–2026 г.

      Придобиваме подводници и ракетни катери

      Придобиването на подводници (и създаването на дивизион подводници – б. р.), ракетни катери и противоминни кораби, изграждане на система за брегово наблюдение от ново поколение и постигане на пълни оперативни способности по „Модулен елемент за бързо развръщане за подводни интервенции“ (DIVEPACK) и Военноморския координационен елемент са част от проектите, които ще бъдат изпълнявани от Военноморските сили според План-2026. Приоритетно за флота ще бъде и успешното финализиране на инвестиционните проекти за придобиване на два модулни многофункционални патрулни кораба (клас „Фрегата“), модернизация на фрегати проект Е-71, преоборудването на военни транспорти в минни заградители.
      Ключово за развитието на Сухопътните войски, според плана, е реализацията на основните проекти за модернизация – „Придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада“ и „Модернизацията на Т-72 за нуждите на танковите формирования в Сухопътните войски“. Военновъздушните сили ще извършат оптимизация на организационната структура, която е свързана със своевременното усвояване на новия боен самолет Ф-16 и е насочена към повишаване ефективността на организацията и на системата за командване и управление.

      Съвместното командване на силите ще се фокусира основно върху планирането и провеждането на операции, както и осъществяване на координация и взаимодействие със съюзния оперативен командир при провеждане на съюзни операции.

      Нивото на амбиция за развитие на Съвместното командване на специалните операции е достигането на способности за планиране и провеждане на специални операции от компонент за специални операции до ниво операция с ограничен мащаб.

      Съвместното командване на специалните операции ще насочи дейността си към реализацията на основните проекти за модернизация, свързани с изграждане на център за подготовка на силите за специални операции, технически център за поддръжка и ремонт на автомобилната техника, придобиване на стрелково въоръжение, модернизация и развитие на системата С4I, придобиване на екипировка, парашутна материална част, походно и лагерно имущество, както и придобиване на бойни бронирани машини.

      Сред най-важните посоки за работа на Командването за логистична поддръжка ще е реализацията на проекти за модернизация – „Способности за изпълнение на задачи по приемане, разполагане и последващо придвижване на собствени и съюзни сили при участие в съвместни операции” и „Развитие на способности за транспортно осигуряване на Българската армия”.

      Командването за комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана ще насочи дейността си към придобиване на необходимите способности са пълното изграждане на Комплексната автоматизирана система, завършването на процеса на цялостна модернизация на стационарната комуникационна система на Българската армия, технологичното и кадрово развитие на Центъра за управление и киберотбрана, пълното развитие на мрежата за защитен обмен на национална класифицирана информация до ниво „Поверително“ КИС „ЩИТ“ и мрежата за защитен обмен на класифицирана информация на НАТО до ниво „Секретно“ NATO Secret Wide Area Network.

      Планът посочва, че във функционално отношение Въоръжените сили ще се състоят от Сили за сдържане и Сили за отбрана, съответстващи на приетата категоризация в НАТО.

      Силите за сдържане са военни формирования с висока мобилност, с висока степен на готовност, способни да участват в пълния спектър от операции по мисиите на ВС. Част от силите за сдържане формират Сили за незабавно действие, които са военни формирования с много висока степен на готовност. Предназначението на силите за незабавно действие е да осигурят първоначален бърз военен отговор в кризисна ситуация. Сили за отбрана пък са военни формирования, необходими за допълване на ВС във военно време с ограничена мобилност, с висока и по-ниска степен на готовност, способни да участват в операции по мисия „Отбрана“ за защита на териториалната цялост на страната, както и за поддръжка на съюзни сили.


      https://armymedia.bg/2021/04/23/размива-се-границата-между-мир-и-криза/
      Attached Files
      We don't see things as they are, we see them as we are
      ---Anais Nin----

      Comment


        В СКС се работи и по мащабна инициатива, чрез която ще бъдат осигурени товарни автомобила за Въоръжените сили. Дейностите са във фаза „Иницииране на проект”.
        „До момента е разработено „Предложение за иницииране на проект”, което е прието от Борда за управление на портфолио от проекти и е издадена заповед на министъра на отбраната за назначаване на поименния състав на екипната структура на проект „Развитие на способности за транспортно осигуряване на Българската армия”. В ход са дейности по разработване на Документ за иницииране на проект и приложенията към него (План на проект, План за управление на риска, Технически спецификации и др.)”, разясни командващият на СКС. Документът за иницииране на проекта е в процес на разработване и приемане от Борда за управление на портфолио от проекти. Предвижда се финансовите средства за реализацията на проекта да бъдат осигурявани по Програма „Управление на инвестиционните проекти на Съвместното командване на силите”. В меморандума по програмата за периода 2021–2026 г. не са планирани финансови средства. Предвижда се реализацията на проекта да се осъществи чрез сключване на рамкови споразумения и при освобождаване или преразпределение на финансов ресурс да се сключват конкретни договори за доставка на необходимата по проекта транспортна техника, посочи генерал-лейтенант Тодоров.​

        https://armymedia.bg/2021/03/21/проект-осигурява-товарни-автомобили/

        През 2019 г. логистичните органи в СКС изготвиха и изпратиха по команден ред заявки за разработване на технически спецификации за доставка на нови номенклатури вещево имущество – ризи с къс и дълъг ръкав с отличителни знаци, якета за пролетно-есенния сезон с отличителни знаци, противодъждовни якета, термобельо за хладно и студено време – комплект обувки, цели полеви черни, обувки специални летни, колан текстилен за строеви панталон, посочи той. „След изготвянето на техническите спецификации логистичните органи от СКС стартираха процедура по придобиването на новите номенклатури вещево имущество, като изготвиха „Искания за доставка”. През 2020 г. от Министерството на отбраната бяха проведени процедури по ЗОП за избор на доставчик на новите артикули, в които участваха и представители на СКС. До края на 2020 г. бяха избрани фирми доставчици и сключени рамкови споразумения и договори за доставка на новите облекла с отличителни знаци и полеви обувки, заяви командващият на СКС. Той посочи, че в периода 2021–2023 г. новите униформени облекла с отличителни знаци и полеви обувки ще бъдат доставяни в складовите бази на СКС, като съответно ще бъдат предоставени на военнослужещите от МО, БА и СППМО за получаване от военните магазини.

        Също така през 2018 г. СКС стартира и два инвестиционни проекта „Придобиване на технически средства за индивидуална и колективна ядрена, химическа и биологическа защита за формированията от ВС на Република България” и „Придобиване на технически средства за повишаване на способностите на формированията за ЯХБЗ от ВС на Република България”. Първият инвестиционен проект е във фаза „Изпълнение”, като през декември 2020 г. бяха подписани рамкови споразумения между Министерството на отбраната и фирмите, спечелили обществената поръчка за придобиване на следните отбранителни продукти: детекторна хартия, изолиращо защитно облекло, защитен костюм за еднократна бойна употреба, индивидуален дозиметър и станция за ядрено, химическо и биологическо обеззаразяване на обща стойност 1 534 274 лв. с ДДС, изтъкна генерал-лейтенант Тодоров. Предстои подписване на рамкови споразумения между МО и фирмите, спечелили обществената поръчка за придобиване на следните отбранителни продукти: общовойскови противогаз филтриращ, дихател за общовойскови противогаз филтриращ и индивидуален защитен пакет на обща стойност 1 820 826 лв. с ДДС.

        Вторият инвестиционен проект също е във фаза „Изпълнение”, като предстои разкриване на позиции в единния финансов план за материално-техническо осигуряване на МО за 2021 г. на обща стойност 1 459 000 лв. с ДДС, изпращане от СКС до дирекция „Логистика” на искания за придобиване на отбранителни продукти по разкритите позиции от ЕФП за МТО на МО за 2021 г. и стартиране на обществени поръчки за реализиране на проекта. По друг проект – за доставка на нови и използвани автобуси, който е на Дирекция „Логистика”, СКС има за задача да получи заявените превозни средства от фирмите доставчици във в. ф. 52370 – Негушево, и да ги съхранява до получаването им от приемчиците на формированията – получатели по утвърдено от началника на отбраната разпределение.

        Съвместното командване на силите (СКС) участва в редица различни проекти с цел повишаване на отбранителните способности на Въоръжените сили в качеството на заявител, като един от тези проекти е въвеждането на нови униформени облекла, полеви обувки и отличителни знаци. Това каза командващият на СКС генерал-лейтенант Любчо Тодоров за в. „Българска армия”. През 2019 г. логистичните […]
        Last edited by dibo; 25-03-2023, 17:03.
        We don't see things as they are, we see them as we are
        ---Anais Nin----

        Comment


          Съвместното командване на специалните операции (СКСО) е наследник на Парашутната дружина. През годините формированието се е наричало 68-а учебно-парашутно разузнавателна база, парашутно-разузнавателен полк и 68-а бригада „Специални сили".
          Използвали са били парашути RS-8, RS-9 и RL-16, както и българският УП-9, конструиран от Георги Йовчев. УП-9 е на въоръжение в армията ни почти до края на 90-те години на миналия век.
          Началото на промяната започна преди 16 години.
          Получени бяха 60 броя германски парашута с кръгъл купол RS-4/4T. Модерната материална част даваше възможност за прецизно приземяване при сложни метеорологични условия. С този парашут вече нямаше никакви проблеми да се скача от всички самолети, използвани в Алианса.
          И на 26 май 2005 г. в района на летище „Пловдив" бяха направени първите демонстрации с германския парашут RS-4/4T.
          През 2006 г. в 68-а бригада бяха приети още 124 броя RS-4/4T и 12 парашута тип „летящо крило“ SOC TW7-315. Сложен бе и краят на стария „боец“ Д-6. А парашутът TW7-315 бе определен​
          ​като последна разработка в тази област, която дава възможност за избор на няколко типа режими. Десет години по-късно. 17 май 2016 г. бе определен за исторически ден от военнослужещите от 68-а бригада (сега СКСО). На тази дата на летище „Чешнегирово” бяха направени първите скокове е американските парашути МС-6. Всички 380 броя бяха получени по програмата FMF( Foreign military financing). Отзивите след скоковете бяха възторжени. Мнението бе, че МС-6 е най-съвременният парашут с кръгъл купол за бойно използване.
          Модернизацията на материалната част продължи с получаването на 73 парашута тип .. летящо крило" „Интрудър" RA-1 по програмата на САЩ FMF. След теоретични занятия и всички наземни тренажи и подготовки, на 30 септември 2019 г. приключи курсът, проведен от американски специалисти. II на 1 октомври 2019 г. на летище „Чешнегирово" бяха извършени първите скокове с RA-1 - една от най-съвременните парашутни системи тип „летящо крило" за военно използване, система на световно ниво.
          We don't see things as they are, we see them as we are
          ---Anais Nin----

          Comment


            Придобиваме седем 3D радари за 4 години

            ​Министерството на отбраната предвижда да бъдат придобити 7 броя нови 3D радари. Това ще стане в първия етап на реализацията на проекта „Придобиване на нови трикоординатни радари”, заяви за в. „Българска армия” командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Димитър Петров. „Към момента проектът е в инициираща фаза.

            Има разработен проект за инвестиционен разход, приет от назначените компетентни структури от МО. След вземане на решение за последващо администриране на проекта за инвестиционен разход, предстоят дейности по внасяне на проектната документация в Министерски съвет и съответно приемането му от Народното събрание”, посочи командирът на ВВС.
            Следващата стъпка ще бъде изготвяне и изпращане на искане за предложение (Request for Proposal – RFP) до различни производители на радарни системи. Планирано е новите 3D радари да бъдат придобити за четири години. В този период ще се извърши и комплекс от дейности по подготовката на инфраструктурата на радарните позиции и обучението на експлоатиращия състав.

            Чрез проекта ще бъдат въведени в експлоатация високотехнологични радари от ново поколение, предоставящи съвременни бойни способности по откриване, проследяване, обработване, опознаване, анализиране и разпространение на радарна информация в реално време.

            „Цялостното изпълнение на проекта е задължително условие за изграждане на съвременни способности на ВВС за ситуационна осведоменост, надеждност на системата за наблюдение на въздушното пространство и интегрираност с останалите национални и съюзни бойни платформи”, категоричен е командирът на ВВС.​

            Министерството на отбраната предвижда да бъдат придобити 7 броя нови 3D радари. Това ще стане в първия етап на реализацията на проекта „Придобиване на нови трикоординатни радари”, заяви за в. „Българска армия” командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Димитър Петров. „Към момента проектът е в инициираща фаза. Има разработен проект за инвестиционен разход, приет от назначените […]
            We don't see things as they are, we see them as we are
            ---Anais Nin----

            Comment


              Получваме два нови самолета „Злин” до средата на годината

              Договорът за придобиване на новите леки Витлови учебно-тренировъчни самолети -Злин" се изпълнява в срок и очакваме първите два самолета да бъдат доставени до средата на годината, а останалите два до края на месец септември 2021 г„ каза генерал-майор Димитър Петров. Командирът на ВВС допълни, че с придобиването на новия самолет се поставя началото на нов модел на летателно обучение. -Съвместно с Висшото военновъздушното училите предвиждаме използването на новия самолет през първия етап на летателната подготовка на курсантите-летци, който стартира с т. нар. „скрийнинг", който има за цел определяне на индивидуалните възможности на всеки пилот и последваща селекция за продьлжване на летателното обучение’, изтъкна командирът на ВВС.

              Изискванията за ресурсна осигуреност на експлоатацията на новия самолет -Злин” ще позволят натрупването на значителен налъот за първоначално обучение на курсантите-летци. Така ще се минимизират разходите при преминаването на

              следващия етап на летателно обучение на РС-9М - самолет, който ВВС ще продължи да експлоатира като основна платформа за летателна подготовка на курсанти-летци и млад летателен състав, обясни генерал-майор ПетроВ.

              В последният етап на летателното обучение на тези летци - прехода и приучването на боен самолет, ВВС ще продължи да разчита на учебно-реактивните самолети L-39ZА. По този начин учебната авиация, която винаги е била сред основните приоритети на ВВС, ще гарантира подготовката на летателния състав преди преминаване в бойните формирования. .ОсВен значителния обем от дейности по осигуряване на логистичната поддръжка на самолети L-39ZА и търсенето на опции за тяхната модернизация, В средносрочен план Командването на ВВС ще насочи усилията си към придобиване на нов учебно-боен реактивен самолет, чрез който учебната авиация ще продължи да бъде ключов фактор в прехода към усВояВането на новите бойни авиационни платформи', изтъкна командирът на ВВС.

              Оборудват кугари със системата „свой-чужд"
              След като в авиобаза Крумово беше приет първият вертолет „Кугар” с интегрирана система за опознаване „свой-чужд”, предстои тази система да бъде инсталирана на останалите кугари. „Процесът по инсталиране и експлоатация на оборудване за опознаване „свой-чужд" в Режим 5 е сложен, изискващ
              значително време и човешки ресурс. Планираме това да бъде извършено ио време на предстоящите технически инспекции на вертолетите, за което има изготвен времеви трафик", съобщи генерал-майор Димитър Петров.

              Предстои доставка на инсталационните комплекти за още 5 вертолета, като с придобиването на способност за опознаване в Режим 5 ще бъдат изпълнени технологичните изисквания на НАТО за оперативна съвместимост със системите за управление и бойната техника на съюзните сили и ще бъде възможно изпълнението на поетите ангажименти към Алианса, допълни командирът на ВВС.​
              We don't see things as they are, we see them as we are
              ---Anais Nin----

              Comment


                Проектът за бронирана машина за пехотата е провален

                Финалната цена надвишава предварително договорената с половин милиард заради допълнително поискани от българска страна спецификации в над 90 позиции

                Състоянието на отбранителните способности на Българската армия позволява изпълнението на задачите по мисиите, които произтичат от конституционните задължения за гарантиране на суверенитета, независимостта и териториалната цялост на страната в национален формат и в рамките на колективната отбрана на НАТО и общата политика за сигурност и отбрана на ЕС. Това заяви министърът на отбраната Георги Панайотов на брифинга в четвъртък.

                Министър Панайотов направи уговорката, че този процес е придружен с редица ресурсни и технологични ограничения, за чието поетапно премахване са предприети мерки и действия. На първо място сред ограниченията е т. нар. некомплект“ на личен състав, който е в рамките на 20% както за БА, така и за ВС. Най-сериозен е недостигът в Сухопътните войски, където доближава 30% при офицерите.

                Като основни причини за некомплекта министърът посочи демографската криза, конкуренцията на пазара на труда и социалния статут на военнослужещите – липса на привилегии и жилища за тях. „Аз имам идеи с моя екип как да се справим с това, но се страхувам, че няма да ни стигне времето да бъдат реализирани“.

                В ход са три проекта за модернизиране на ВС. Единият е за придобиване на многоцелеви изтребители F-16, вторият е за придобиване на два патрулни кораба за ВМС, третият е за придобиване на бронирани машини за нуждите на пехотата.

                „По първия проект работата върви гладко, основните дейности за приемането на новите изтребители са концентрирани във военновъздушна база „Граф Игнатиево“, където целево са заделени 300 млн. лв. за инфраструктура“, заяви военният министър. Той допълни, че част от парите за двата патрулни кораба са платени на германската фирма „Люрсен“. „Това, което лично аз като гражданин не знаех, е, че корабите са закупени, но без боеприпаси. Беше ми обяснено, че това е един много нормален процес, така се прави, но все пак важно е да се знае, че предстои проектът да бъде обявен и да се работи по него за закупуване на боеприпаси за двата кораба. Цената за тези боекомплекти за корабите варира в зависимост от вида боеприпаси между 400–500 млн. лв. и 1 млрд. лв.“, каза министър Панайотов.

                Третия проект за новите бронирани машини за Сухопътните войски министърът определи не само като неосъществен, а и като провален. Офертите на фирмите, които са допуснати до финалния кръг, значително надвишават одобрените средства. Министърът разкри, че е имал среща с представители на една от тези фирми и ги е попитал как се е получило така, че финалната цена надвишава първоначално договорената с около 500 млн. лв. Спецификациите, посочени от българска страна в началото, са били променени в около 90 позиции, променяни са условията на договора, което е принудило участниците в търга да сложат т. нар. „буфери“ за себе си, което е довело до тази цена, която е неприемлива за България.

                Заделени са средства за усвояване на новите изтребители
                С цел усвояване на новите многоцелеви изтребители са заделени целеви средства в размер на 100 плюс 300 милиона лева. През 2020 г. са разплатени 100 млн. лв., тази година са заварени от новото ръководство на МО вече разплатени 81,4 млн. лв. от тзгодишните 100 милиона лева, като за догодина са предвидени още 100 милиона лева. Това са пари за модернизация на инфраструктурата на летището.
                В момента е в ход изпълнение на рамково споразумение с "РСК МиГ", което се състои от 5 договора. След като се изпълни това рамково споразумение, България ще разполага с оперативни осем самолета МиГ-29. Има проблемни въпроси между МО и "РСК-МиГ", които се изчистват в рамките на преговори с тях.

                Финалната цена надвишава предварително договорената с половин милиард заради допълнително поискани от българска страна спецификации в над 90 позиции Състоянието на отбранителните способности на Българската армия  позволява изпълнението на задачите по мисиите, които произтичат от конституционните задължения за гарантиране на суверенитета, независимостта и териториалната цялост на страната в национален формат и в рамките на колективната […]


                We don't see things as they are, we see them as we are
                ---Anais Nin----

                Comment


                  – В ученията напоследък активно участват и танкове Т-72. Те от модернизираните в ТЕРЕМ ли са? – Възприехме преди 3 години една политика – там, където има малко по-голямо учение или има международно участие, задължително да присъстват танкове. И тя ни се отплаща. В момента имаме доста добра натренираност и самостоятелност на танковите формирования. Както винаги в последно време те се проявиха добре. Що се отнася до това какви танкове участваха – в момента още нямаме модернизирани танкове. Имаме само ремонтирани. Целта ни е всички ремонтирани танкове да участват в ученията, защото им тече гаранцията и ако се появят нередности, навреме да се отстранят. А с модернизацията на танковете от „ТЕРЕМ – Хан Крум” в Търговище нещата вървят по план. В края на този месец и началото на другия ще бъдат представени първите прототипи, които нашата комисия ще трябва да утвърди, че съответстват на това, което сме искали. Ще последват изпитания и тогава ще тръгне серийната модернизация. Това е нормален процес, всичко трябва да се направи прецизно. Имаме разбиране от ТЕРЕМ, непрекъснато се провеждат срещи с тях. Надявам се всичко да се случи по най-добрия начин и да получим танкове, които са на нивото на нашите съюзници. Сега имаме 17 ремонтирани танка. Те са с най-голям ресурс. Първо те ще бъдат модернизирани и след това – останалите.

                  Оборудват автомат „Калашников” с модерни прибори

                  Предприехме мерки, за да бъдат поставени на автоматите „Калашников” съответните устройства, които могат да поемат модерни прибори, каза бригаден генерал Караиванов. Той поясни, че по този начин оръжието ще може да бъде оборудвано с бързомерци, топловизиорни мерници, лазерни мерници и други съвременни изделия. Всички те правят калашника много по удобен за ползване от боеца и по-ефективен при стрелба.

                  „Когато говорим за модернизация на това оръжие, много често срещаме удивление или неодобрение. Автомат „Калашников” е една прекрасна машина! Убедени сме в това. Но светът се движи напред. Всички ония прибори, които се поставят на оръжието, започват да пристигат с укрепване, което не може да бъде монтирано на автомата, понеже устройствата за закрепване са за едно друго време, за други прибори, които вече не се произвеждат”, заяви бригаден генерал Караиванов. Поради това на оръжието се поставят съответните устройства, които могат да поемат модерни прибори. Прави се и подмяна на приклада, който да е регулируем. Обновлението се извършва в български предприятия.

                  Засега има прототипи на модернизирания автомат. „Все още върви изпитанието. То не може да стане с една стрелба. Нещата трябва да бъдат добре прецизирани, за да можем да пристъпим към модернизацията. Твърдо сме решени това да стане”, категоричен е началникът на щаба на СВ.

                  Мешката отива в историята

                  „Мешката отива в историята. Вече втора година работим по подмяната на екипировката на военнослужещите. Тази мешка, която я знаем от Първата световна война, която ни е вършила работа и я носихме във военното училище, беше стандарт. Но вече отива в историята”, заяви бригаден генерал Караиванов. По думите му, вече се работи по доставката на нови раници, тактически елеци, тактически колани, лопатки за личния състав на войските. Бойците ще бъдат оборудвани също с нови каски и бронежилетки. Идеята е екипировката да не затруднява войника, а да му помага да изпълнява задачите и да му гарантира висока степен на защита по съвременен начин.

                  „Свършена беше много предварителна работа под ръководството на заместник-командира на СВ. Беше сформирана много широка работна група, в която влизаха представители от всички формирования. Имаше дебат, имаше образци, имаше много изследвания, примери, полеви изпитания, доказване и т. н. И започна процесът по доставката. Мога да кажа, че по-голяма част от екипировката е доставена. Идеята е тя да се разпредели на всеки военнослужещ”, каза бригаден генерал Караиванов. Към настоящия момент искаме да съберем всичко и тогава да започнем раздаването на това имущество, допълни той.

                  По думите му новите изделия се изработват от български фирми. Така се гарантира в бъдеще доставката за армията на допълнителни количества от същия вид екипировка.

                  По трима-четирима се борят за всяко място в пехотата

                  По трима-четирима души кандидатстват за всяко свободно място в конкурсите за набиране на войници, посочи началникът на щаба на СВ. „Към момента имаме кандидати. Смятам, че всички, които искат, по някакъв начин ще ги приемем”, изтъкна бригаден генерал Караиванов. Няма армия на света, която да няма проблем с некомплекта, допълни той. „В момента некомплектът в СВ за войниците е около 18-20 на сто. Лошото е, че той се разпределя по различен начин, не е еднакъв за всички. Някои формирования са окомплектовани 100 процента, други са доста по-малко, по ред причини – демографски, икономически. Да, има повече кандидати, донякъде и защото ние сме на пазара на труда”, каза бригаден генерал Караиванов. По думите му, покрай пандемията редица предприятия са били закрити и повече хора, останали без работа, кандидатстват за войници.

                  Докато едните спят, другите работят, но боят си продължава, разказва за учението началникът на щаба на Сухопътните войски. – Г-н бригаден генерал, каква е оценката Ви за приключилото преди дни учение „Балкан 21”? – Еднозначната ми оценка за това, което ние свършихме на „Балкан 21” е много добра. Казвам ние, защото учението беше освен за […]
                  We don't see things as they are, we see them as we are
                  ---Anais Nin----

                  Comment


                    От 1 септември намалява числеността на СКС
                    Организационно-щатните промени, които влизат в сила от 1 септември 2021 г., ще доведат до промяна в общата численост на СКС, съобщи генерал-лейтенант Тодоров. Излизането от състава на Съвместното командване на силите на структури като Бригада „Логистика” с всичките й подчинени военни формирования, както и на още 2 логистични структури с подчинени военни формирования ще доведе до намаляване на общия числен състав.

                    Към настоящия момент комплектуването с военнослужещи е 83%, а общото комплектуване с личен състав е 87%.

                    Приключихме успешно 20-годишното си участие в операцията на НАТО в азиатската държава, казва командващият на Съвместното командване на силите (СКС) – Г-н генерал-лейтенант, как се представи СКС в големите международни учения на наша територия и в региона от последните месеци? – На проведените международни учения през 2017 и 2019 г., а също и през тази […]
                    We don't see things as they are, we see them as we are
                    ---Anais Nin----

                    Comment


                      – В последните години бяха задвижени проектите за придобиване на съвременни изтребители Ф-16 Блок 70 и два патрулни многофункционални кораба. Проектът за придобиване на модерни бронирани машини за Сухопътните войски не бе приключен. Каква ще е неговата съдба?

                      – Проектът за придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада е от изключителна важност за Сухопътните войски и за Българската армия. Щабът на отбраната следи внимателно и с известна загриженост неговата реализация. Както вече българската общественост беше информирана, процедурата по избор на изпълнител на проекта бе прекратена заради значителното надвишаване на одобрената от Народното събрание финансова рамка. Министърът на отбраната възложи на държавното дружество „ТЕРЕМ-ХОЛДИНГ“ ЕАД да проучи възможностите за организиране на съвместно производство на необходимите бойни и спомагателни машини на територията на Република България с максимално участие на компании от българската отбранителна индустрия. Анализът, извършен от дружеството на базата на получените оферти, показва възможност за реализиране на проекта в рамките на утвърдения финансов ресурс с участието на български и чуждестранни фирми като подизпълнители и доставчици на възли и агрегати. Със свой доклад от 11 май 2021 г. министърът на отбраната е информирал Министерския съвет за резултатите от извършеното от „ТЕРЕМ-ХОЛДИНГ” ЕАД проучване.

                      – А предвижда ли се модернизация на съществуващото въоръжение?

                      – Тя е част от общата модернизация и е зададена в Програмата 2032, приета от Народното събрание на 11 февруари 2021 г., и План 2026, приет от Министерския съвет на 7 май 2021 г. Модернизацията е цялостно разработена в Инвестиционния план-програма на Министерството на отбраната до 2032 г. на база определените и приети от Народното събрание цели, приоритети и ресурсна макрорамка. Той съдържа текущи проекти и инвестиционни намерения за реализиране на основните проекти за придобиване на ключови отбранителни способности, включващ прогнозен график за тяхното изпълнение и предвидени необходими капиталови разходи за всеки от тях.
                      В началото на годината успешно бе изпълнен договор за възстановяване на летателната годност и модернизация на 8 броя самолети Су-25К и Су-25УБК в белоруския авиационен ремонтен завод „558“ в гр. Барановичи. Беше извършен ремонт на системни блокове и агрегати за самолетите, както и замяна на радиоелектронното оборудване за изпълнение на изискванията за освобождаване на честотния спектър. В ход е инвестиционен проект за извършване на модернизация на 44 танка Т-72. Сключеният в края на миналата година договор с „ТЕРЕМ-ХОЛДИНГ“ ЕАД включва модернизация на системата за управление на огъня, комуникационно-информационното оборудване, системата за управление на боя и друго оборудване за повишаване на цялостните бойни възможности на танка.

                      – Имаме ли основание вече да говорим, че влаганите немалки средства за армията пораждат нови способности?

                      – Целта е постигането на максимална ефективност, изразяваща се в необходими способности при целесъобразно използване на ограничените ресурси. Трябва да се има предвид, че всяка способност се изгражда по осем неделими компонента: доктрини, организационна структура, подготовка, материални ресурси, личен състав, командване и управление, инфраструктура и оперативна съвместимост. Придобиването на материалната компонента или с други думи, на въоръжение, техника, оборудване и екипировка, не е основание да се твърди, че една способност е изградена или нова. Новото въоръжение безспорно е съществен компонент, чрез който се постига оперативна и техническа съвместимост, изгражда се нова способност, развива се или се поддържа съществуваща. Придобиването не води автоматично до способност, защото техниката би била безполезна без необходимата логистика и подготвен личен състав, който да я използва и поддържа. Започнала е и предстои работа по много от тези компоненти. Постигнатият напредък дава увереност, че след придобиването на новите оръжейни системи ще можем да завършим успешно процеса. От изключително значение е всеки финансов ресурс да бъде максимално трансформиран в способности.

                      – Освен модернизация на въоръжението са в ход и промени в структурите на армията. Бихте ли ги очертали?

                      – Организационната структура на Въоръжените сили, както и досега, ще включва Българската армия и структури на пряко подчинение на министъра на отбраната. Изменението й спрямо моментното състояние е формирането на две нови командвания в Българската армия на оперативно ниво – Командване за логистична поддръжка (основано на база бригада „Логистика“ и структурите за контрол на придвижването на Съвместното командване на силите – СКС) и Командване за комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана (на база Стационарна КИС). Формирането им бе изведено като необходимост по време на проведения Преглед на отбраната в МО и заложено в ЗОВС на РБ и в основните стратегически документи на ВС. Тази промяна в структурата е свързана основно с оптимизирането на системите за логистична и комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана. Тези две нови структури ще се формират, считано от 1 септември 2021 г. За тяхното своевременно функционално въвеждане в Българската армия със заповед на началника на отбраната е формирана интегрирана работна група под мое ръководство, която фокусира своята дейност в три основни области: организационно и структурно изграждане на командванията, тяхното ресурсно осигуряване, изменение и допълнение на подзаконовите нормативни и административни актове, които приоритетно да бъдат актуализирани от 1 септември тази година.

                      Въвеждането на новата командна и организационна структура, както и промяната във функциите на СКС обуславят изменение и в йерархическата архитектура на системата за командване и управление, където всички командвания са непосредствено подчинени на началника на отбраната и изграждането им се трансформира към организация, близка до необходимата при провеждане на мисии и операции.

                      До края на тази година е планирано оптимизиране на структурите и на тактическо ниво. То ще бъде насочено към създаването на условия за своевременно нарастване и развръщане на силите при изпълнение на задачи по защита на териториалната цялост и суверенитета на страната ни, повишаване на ефективността на организацията на системата за командване и управление и оптимизиране на функционалните и административните връзки в авиационните формирования и логистичните подразделения. Също така и към доизграждане на мирновременната структура с максимална адаптивност при различните състояния на готовност. Процесът по организационно и структурно трансформиране на Въоръжените сили ще продължи и през следващите години в съответствие със сроковете и параметрите, определени в План 2026.

                      – Как вървят процесите на снабдяване на формированията със съвременно оборудване и вещево имущество? Приключи ли снабдяването на военнослужещите с новото полево камуфлажно облекло?

                      – През последните години беше подобрен процесът по осигуряване на военнослужещите с вещево имущество в много аспекти. Към края на 2020 г. приключи успешно тяхното осигуряване на 100% с новия модел полево камуфлирано облекло, към което е предвидено да се доставят и нови видове номенклатури. За подобряване на функционалността на снаряжението на военнослужещите са разработени модели на раници, предназначени за участниците в мисии и операции зад граница, както и за използване от военнослужещите при ежедневна дейност и полеви занятия. Осигуряваха се и другите основни видове униформени облекла. Въведени бяха и нови модели униформени облекла и обувки с подобрена визия, качествен състав и характеристики, отговарящи на съвременните изисквания за практичност, комфорт и удобство. Първите доставки на част от тях вече са направени, а останалите се очакват до края на настоящата година и в началото на следващата. Освен за ежедневния войскови живот във военните формирования бяха осигурени и облеклата, обувките и снаряжението за военнослужещите, определени за участие в мисии и операции зад граница.

                      Любомир Денов Генерал-лейтенант Цанко Стойков е роден на 5.01.1963 г. в Казанлък. Завършил е Английската гимназия в Пловдив, ВНВВУ „Г. Бенковски“, Военната академия „Г. С. Раковски“ и Военновъздушния колеж „Максуел“ в САЩ. Летец-пилот първи клас. Летял на Л-29, Л-39, МиГ-15, МиГ-17, МиГ-21 и МиГ-29, както и на Ф-15 и Ф-16. В авиобаза „Граф Игнатиево“ е […]
                      We don't see things as they are, we see them as we are
                      ---Anais Nin----

                      Comment


                        Генерал-майор Явор Матеев: Окомплектовани сме на 100% с войници

                        ​През есента очакваме първите машини от договора с фирма „Самел-90“ АД, заяви командирът на Съвместното командване на специалните операции (СКСО).
                        – Господин генерал-майор, в срокове ли се изпълнява сключеният договор на 8 декември миналата година за придобиване на 98 машини от 10 типа за Силите за специални операции на стойност 49 998 000 лв.? Както е според този договор, ще получите ли през септември тази година 30 от автомобилите?

                        – Машините са готови, вече са над 40 и се оборудват във фирма „Самел-90“ АД. Те са от всички типове – тежко бронирани, по-леко бронирани, евакуационни, логистични, свързочни, щабни… Текат различни процедури, примерно трябва да се монтират картечниците на някои от автомобилите. Но през есента очакваме първите машини от договора с фирма „Самел-90“. За момента не виждам съществени пречки този договор да не бъде изпълнен. Всичките 98 машини трябва да получим за три години, но очакванията са срокът да бъде съкратен, може би в рамките на две или две години и половина. Като пристигнат първите машини, ще ги посрещнем подобаващо с ритуал.

                        – Ще бъде ли изградена работилница във ваш район, както е по договора, в която ще се извършват всички дозаводски ремонти?

                        – По работилницата в основния ни район има да се извършат доста дейности. Да, по договора фирмата ще я оборудва. Но има редица проблеми с финансирането и ние постоянно търсим резерви. Освен сграда и оборудване за работилницата, трябва ни и личен състав за нея, а такъв засега не е предвиден в логистичния батальон. Надявам се и това да се случи, тъй като фирмата е поела задължението в рамките на договора да обучи 30 офицери и сержанти от СКСО, които да работят с техниката и съоръженията на работилницата.

                        – Използвате ли ефективно безпилотната летателна система „Аеросонда“?

                        – Практиката и реалните обстановки налагат тази система да се използва не само в национални учения, а и за търсене и спасяване, при бедствия и други дейности. Занапред планираме да увеличим състава, който управлява дистанционно безпилотната летателна система „Аеросонда“ и да имаме три подготвени смени. С един екипаж, и то доста редуциран, няма как да се работи в продължителност от няколко дни, и то денонощно. Всички вече се убедиха, че системата е модерна, изключително иновативна и ни дава много информация, дава ни много предимства. Така че трябва да увеличим три пъти числеността на екипажа и да сключим необходимите договори със стратегическия партньор САЩ за обучение на тези хора, защото към момента ние нямаме право да ги подготвяме тук. Сегашният ни състав на екипажа дори намаля от първоначалната бройка поради напускане на някои военнослужещи.

                        – Получавате ли нови парашутни системи?

                        – Направихме наша обществена поръчка и преди месец закупихме 8 нови американски парашута PD ZERO 275. Те са за подготовка и обучение и се използват от спускачите при тяхната дейност на летателните апарати. Този тип парашут „Летящо крило” е за изпълнение на прецизни скокове и позволява отварянето на много ниски височини.

                        – Какво още не е направено на обновения учебен център „Црънча“?

                        – Мога да кажа, че всички дейности са завършени на 99%. Оборудвани са брифинг залите и помещенията за възстановяване и почивка на личния състав. Пречиствателната станция е завършена, резервоарите – също. Столовата е напълно оборудвана с хладилна техника и всякакви съоръжения. Единственото нещо, което предстои да се случи, е официално EVN да привърже новия комплекс към националната електрическа система. Необходимите такси от наша страна са отдавна платени. Има договорни отношения, които трябва да бъдат спазени. Новият трафопост също е изграден. Силно вярвам, че съответната комисия от МО ще започне да приема обекта, за да може в момента, в който се привърже трафопостът, да ни бъде даден за използване. На „Црънча” в момента тече проектиране и се надявам до края на месеца то да завърши, за да се възложи строителството на полосата за военен трибой – т.нар. 500-метрова полоса с 20 типа различни препятствия, която е по стандартите на НАТО и за състезания на CISM (Международен съвет за военен спорт). Тя ще бъде първата полоса в Българската армия по този модел и по тези стандарти. Ще има и сектори за хвърляне на гранати. Предстои да изградим този комплекс, надявам се до края на годината поне да го започнем.

                        – Свършиха ли ремонтните дейности в основния район на СКСО?

                        – Извършихме ремонт на няколко сгради с различно предназначение. Отремонтирахме гаражни помещения и работилници. Надявам се да ни бъде утвърден бюджет за ремонт на сграда, в която да приемем новата автомобилна техника. А когато тя се съхранява добре, ще я използваме по-дълго време.

                        – Ще приемете ли скоро район „Чешнегирово”, където преди години бе разположена 25-а авиобаза?

                        – Общо взето, на „Чешнегирово” всяка година се изненадваме. Разкриваме все нови и нови обекти и съоръжения, и подземни, и надземни. Ние ги използваме по интересен и подобаващ начин, така че и подготовката на Тактическата група става в реални условия. Съгласно План 2026 през следващата година ни предстои да приемем в състава на СКСО район „Чешнегирово”. В него провеждаме много подготовки и огромна част от учебно-тренировъчните парашутни скокове. И в бъдеще плановете ни са да преместим там поне нашия Учебен център, така че да ни е по-лесно за работа независимо дали извършваме летателна дейност, или друг тип занятия и учения.

                        – Докъде стигна развитието на новата 1-ва група на СКСО?

                        – Тази група беше сформирана край София през ноември м.г. Сега, на 1 юли, я доокомплектовахме с личен състав на около 40%. Но това е умишлено, защото там продължава проектирането и строителството. Искаме да завършим тази дейност и тогава напълно да окомплектоваме 1-ва група.

                        – А какво е окомплектоването с личен състав на другите формирования?

                        – Окомплектовани сме на 100% с войници и нямаме вакантни места във всички формирования в Пловдив – в трите групи Специални сили, логистичния батальон, щабния батальон… Последният конкурс беше за длъжности, наскоро овакантени от хора, които са си тръгнали по една или друга причина. Някои от тях бяха по на няколко месеца служба, приети от последните конкурси, но не издържали съответните нива на подготовка, които следва да преминат в Специалните сили. Категорично мога да кажа, че през последните години ние започнахме много натоварена подготовка с новоприетите военнослужещи. Подготовката им се води по методика, сходна с тази на най-добрите курсове на Специалните сили, в които участваме в чужбина. Да, някои не издържат, около 10% не могат да преминат тези нива на подготовка. Имаме вече достатъчно кандидати, дано така продължава и занапред. Например веднага попълнихме с личен състав 17-те вакантни места. А конкурсът беше обявен за много кратко време, документите се подаваха само 7–8 дни за 10 места, но увеличихме малко бройките. Ние имахме над 40 кандидати, като голяма част от тях не преминаха авиолекарската комисия.

                        През есента очакваме първите машини от договора с фирма „Самел-90“ АД, заяви командирът на Съвместното командване на специалните операции (СКСО). – Господин генерал-майор, в срокове ли се изпълнява сключеният договор на 8 декември миналата година за придобиване на 98 машини от 10 типа за Силите за специални операции на стойност 49 998 000 лв.?  Както […]
                        We don't see things as they are, we see them as we are
                        ---Anais Nin----

                        Comment


                          – 55-и инженерен полк е единственото инженерно формирование от състава на Сухопътните войски (СВ) с изпълнение на задачи по военноинженерното осигуряване на формирования от СВ при изпълнение на трите мисии на Българската армия (БА).

                          – Какво е кадровото състояние на формированието в момента?
                          – Към момента полкът е окомплектован на ниво от 79%. Най-голям некомплект има при офицерите, което води до допълнително натоварване на личния състав за изпълнение на плановите и допълнително възникналите задачи.

                          – Постъпват ли при вас нови техника и екипировка?
                          – През последните няколко години определено осъвременяването на техниката и екипировката в полка бележи растеж. Имайки предвид важността на изпълняваните задачи от 55-и инженерен полк, командването на СВ успя да задели средства за придобиване на някои нови образци техника и екипировка:

                          * закупуване на гумени надуваеми лодки с извънбордов двигател, които са от жизненоважно значение при оказване на помощ на населението при наводнения;

                          * осъвременяване на екипировката на военнослужещите от полка, назначени на водолазни длъжности;

                          * придобита е и предстои да бъде придобита в близките месеци нова и съвременна инженерна техника с цел да замени морално остарялата и амортизирана такава;

                          * през август получихме нова по-ясна тактическа система, с което се целят осъвременяване и модернизиране на личното снаряжение на всеки военнослужещ.

                          Отделно от това в периода 2016–2017 г. по програма FMF на САЩ бе осъвременена голяма част от оборудването на екипите за унищожаване на невзривени бойни припаси и импровизирани взривни устройства.

                          Назначихме 5 лейтенанти, надявам се през 2022 г. да има конкурс за набиране на военнослужещи, казва командирът на 55-и инженерен полк. – Г-н полковник, в навечерието на празника на Инженерните войски – 13 септември, как накратко ще характеризирате изминалата година за полка? – 55-и инженерен полк е единственото инженерно формирование от състава на Сухопътните войски […]
                          We don't see things as they are, we see them as we are
                          ---Anais Nin----

                          Comment


                            По време на съвместната подготовка активно се използваха новопридобитите на въоръжение в СКСО на Българската армия прибори за нощно виждане, които определено повишиха способностите на операторите за изпълнение на поставените задачи в тъмната част на денонощието. Също така в хода на заключителната част от подготовката с цел максимално симулиране на условия, близки до реалните, се използваха маркиращи боеприпаси от типа FX Simunition UTM, както и тактически платформи с висока проходимост (ATV Pollaris).

                            https://armymedia.bg/2021/09/10/спецсили-срещу-сребърните-вълци/
                            Last edited by dibo; 29-03-2023, 12:20.
                            We don't see things as they are, we see them as we are
                            ---Anais Nin----

                            Comment


                              Нова екипировка тръгва към поделенията

                              Нова екипировка навлиза във формированията на Сухопътните войски. Модернизацията при нас е в ход, някои от проектите са вече завършени – говорим за екипировката, каза бригаден генерал Караиванов. Поделенията получават нови типове каски и бронежилетки, раменни системи, поясни системи, тактически елечета, както и различни носачи – за пълнители, за пистолети, за гранати, а също малки и големи раници. Има и различни мерни прибори – нощни, дневни.

                              „Голямата част от екипировката вече е в нашите складове и започваме подаването ѝ по поделенията. Към настоящия момент всички наши формирования, които заминават на обучения в чужбина или провеждат големи учения, са с новата екипировка. С нея беше снабден и целият личен състав, който участва в Шабла. Оптимист съм, че това ще продължи”, заяви бригаден генерал Караиванов.

                              Той посочи още, че във войските са получени нови пътностроителни машини. „Само асфалтовите пътища в поделенията са 140 км. Имаме близо 35–40 дка плацове от асфалт, който трябва да се поддържа, а също и 40 км павирани пътища. Това са неща, които са разпръснати в много райони, но те съществуват и ние сме отговорни за тях. Затова беше жизнено важно за нас да придобием нова техника. Досегашната беше много стара, с част от нея въобще не може да се работи”, каза заместник-командирът на СВ.

                              По думите му следва и един много важен за войските проект – придобиване на модулни системи за готвене, пране и цялостно битово устройване в нестандартна обстановка, примерно по лагери, където могат да бъдат изведени войските. „А те могат да бъдат изведени по всяко време и за всякаква задача. В случая – готовността ни да участваме на границата. Затова този проект е важен за нас. Предстои и палатъчното имущество да бъде подменено. Палатките, които имаме, са верни – служат вече 30 години и се ползват от много външни организации. Осигурихме МВР, когато извършваха контрола по пътищата при първата вълна на пандемията. Ние сме като един резерв на обществото за бедствия. Така че ще вървим напред с модернизацията, с окомплектоването”, обобщи заместник-командирът на СВ.


                              We don't see things as they are, we see them as we are
                              ---Anais Nin----

                              Comment


                                – По какви актуални задачи работи Базата в момента?

                                – Независимо от промените през годините основната мисия на 1 зрб остава отбраната на страната. Формированията на Базата остават основна наземно базирана огнева сила за противовъздушна отбрана на страната и важен елемент от интегрираната система за ПВО и ПРО на НАТО. Главните наши задачи са контролът на въздушното пространство и режимът на полетите и прикритието на важни обекти от критичната инфраструктура на страната, както и на групировките на Въоръжените сили. Също така разполагаме с формирование, оборудвано с техника за оказване на помощ на населението при бедствия. В условията на пандемия от COVID-19 при необходимост сме готови да окажем съдействие на органите на реда (напр. за участие в организиране и подпомагане на КПП-та). Съгласно плановете за дейността ежедневно се носи бойно дежурство по график; извършва се подготовка, обслужване и поддържане на специалната бойна техника, провеждат се занятия с личния състав и обучения; участва се в планираните национални и международни подготовки, тренировки и учения (в т.ч. с бойни стрелби); извършва се обмен на опит и сътрудничество със сродни формирования и структури на партньорите от НАТО.

                                – Как оценявате представянето на формированията от Базата в неотдавнашното учение на Зенитен полигон „Шабла”?

                                По време на експерименталните и бойните стрелби успяхме отново да проверим и пълните бойни възможности на комплекса С-75М3 „Волхов”. През последните 10 години той беше използван само като комплекс за запуск на ракетни мишени за останалите ЗРК на въоръжение в българските ВВС. Тази година възобновихме използването му като пълноценно зенитно-ракетно оръжие и разчетът му обстрелва мишените наравно с тези на другите комплекси. И в случай, че от нас бъде поискано, можем да осигурим боен дивизион, въоръжен със ЗРК „Волхов”, способен да изпълни поставените задачи и да застъпи в бойно дежурство. В хода на стрелбите проверихме и доколко успешно сме отремонтирали блокове от ракетите на ЗРК „Куб”. По наше искане и след разрешение от Командването на ВВС преди учението бе утвърдената методика за ремонт на тези модули, разработена от нашите инженери. Няколко от неизправните блокове бяха ремонтирани по утвърдената схема и поставени на ракети, с които се проведоха успешни пускове по реални мишени. Успехът на разработката ще ни позволи да възвърнем боеспособността и на останалите ракети с неизправни блокове.

                                – В какви посоки се развиват обновлението и модернизацията на въоръжението и техниката в Базата?

                                – Бойният потенциал на формированията на 1 зрб се предвижда да бъде увеличен с придобиването на нови ЗРК с по-големи бойни възможности, по-висока мобилност и кратко време за реакция. Очакваме това да се реализира в близките години. Съгласно заповед на министъра на отбраната от май 2019 г. е създаден екип за управление и изпълнение на проект „Придобиване на зенитно-ракетни комплекси”. Съвместно с Командването на ВВС е разработена и утвърдена Концепция за развитие на способности за зенитно-ракетно прикритие. Заложеното там трябва да се реализира в близка перспектива. Офицери от управлението и формированията на Базата присъстваха на презентации на ЗРК в страната и в чужбина на американски, израелски и френски компании. Очакваме и да бъде сключен договор за доставка на резервни части, обслужване на техниката и въоръжението на най-съвременния ни ЗРК С-300. Това ще позволи неговият ресурс да бъде удължен допълнително. По Плановете 2026 и 2032 важен приоритет е придобиването на нов ЗРК, проблемът е, че няма осигурено финансиране. По мое лично мнение с постъпването на новите изтребители Ф-16 Блок 70 България трябва да придобие нов ЗРК за прикриване на летището, където ще се базира той. Дали ще са 1–2, или 2–3 батареи, но това е наложително. Решението обаче е над нашето тактическо ниво.

                                https://armymedia.bg/2021/10/01/полковник-валери-ценов-удължаваме-ре/
                                We don't see things as they are, we see them as we are
                                ---Anais Nin----

                                Comment

                                Working...
                                X