Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Произход и история на древните българи

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Какво значи не-европейски примеси?Аспаруховите българи са точно толкова монголоиди колкото и негроиди...
    ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

    Comment


      Те са от кавказоидни, но вероятно са имали малко по-различни генетически показатели от коренното население на Балканите.Фактът, че българите са генетически по-близо до съседните народи, отколкото до татарите и техните производни е донякъде доказателство, че прабългарите не са имали особено влияние.И дори при експанзията на българската държава това не е означавало, че е имало масови преселения и репопулации на дадени територии.

      Comment


        Hussar написа
        Те са от кавказоидни, но вероятно са имали малко по-различни генетически показатели от коренното население на Балканите.Фактът, че българите са генетически по-близо до съседните народи, отколкото до татарите и техните производни е донякъде доказателство, че прабългарите не са имали особено влияние.И дори при експанзията на българската държава това не е означавало, че е имало масови преселения и репопулации на дадени територии.

        Бе тва е така при няколко 'ако.'

        Ако пра-българите са били така малобройни, нещо, което лично ме съмнява. После нека не забравяме, че българските територии, особено в началото са огромни, но и границите се менят често, което води и до смяна/размяна на население. Та части от днешна Румъния и Сърбия са били български стотици години. С Гърция (продукт на Византия) както знаем границите се менят много често. По време на Крум например има заселване на доста гръцко население в пределите на българската държава, много от което е доброволно.

        Другото 'ако' е ако пра-българите наистина са били генетично толкова различни.

        Не знам и дали може да се говори за коренно население на Балканите. Тва си е динамична категория, която се мени постоянно. Дори баш кореняците със сигурност идват отнякъде. В такъв смисъл, кой е бил там първи или по-древен е общо взето безмислен.

        Кой е правил генетични сравнения на българи и татари? Не съм чувал да има такова. от друга страна, българите на Дунава, или да кажем българската държава, разбира се асимилира различни етноси от тези на Волга и е естествено спойката да е различна.

        Последния ми извод от последните няколко постинга е,че всъщност културата обособява народната принадлежност много повече отколкото генетика, раса и т.н.

        И последно, тия генетични изследвания, абе нещо не съм им много фен. Чел сам им много остри критики, а също така съществуват такива, които си противоречат. Тва важи и за нашия район. Едно от последните направени ако не се лъжа беше от един университет в Мадрид.
        Last edited by Batko Charly; 26-01-2005, 13:26.
        Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

        Злобата крепи човека, а мързела го грози!
        (собствен патент)

        Comment


          Между другото, питам от чис интерес, кой точно е парвил тези изследвания и доколко мащабни са били? Защото за да има смисъл подобно изследване, дори и на мен като неспециалист ми е ясно, че то трябва да обхваща представителна извадка хора от всички райони (и то наистина представителна) и освен това е необходимо да се разполага с някакъв генетичен материал от въпросното коренно балканско население (в нашия случай ставав въпрос за траките, предполагам). И вероятно трябва да се направи сравнителен анализ с резултатите от други подобни изследавния за други региони. А не съм чувал някой да е вършил всичко това (което не значи, че не е парвено ).

          Comment


            Ето линк към резултатите от първото изследване (за пълния текст трябва да се плати):


            Значи не се правят сравнения конкретно между отделни народи, просто има изолирани маркери, които са характерни за даден народ, раса и т.н.

            Comment


              Hussar написа
              Аз общо взето не изказвам теза, научните изследвания са си научни излследвания, а ДНК анализът е най-точният способ за определяне на произхода на народите.Като цяло всички на Балканите сме почти еднакви, като не се забелязват някакви значителни неевропейски примеси нито в България, нито в околните държави (с изключение на Турция).Знам, че много хора ще се разочароват, че не сме преки потомци на Аспарух, но пък културното наследство е по-важно
              Напротив, липсва доказателство да "не сме преки потомци", при цялата спекулативност на твърдението, че сме. Макар цитираното изследване да не е достатъчно представително (и въобще, кой, как и къде го направи, за това няма данни) фактът, че в съседните държави има еднакви с българските генотипи се обяснява много просто от историята - Бъгария е обвхващала и тези теротирии. И то не само в периодите когато административно е владяла, а в дълги исторически периоди. Сърбия практически (не в шовинистиочния смисъл, това е факт) е отцепила се българска провинция; Влашко и то, с някои специфики. Северна Гърция си е с българско население (срещнах един чичо, роден на 100 км, на юг от Солун, а праскаше македонски като за световно!!!)

              Comment


                KG125, ми тва ми беше мисълта
                Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

                Злобата крепи човека, а мързела го грози!
                (собствен патент)

                Comment


                  Batko Charly написа
                  KG125, ми тва ми беше мисълта
                  E t`ва е! Ще рече, прави сме.

                  Comment


                    [QUOTE]погледни средновековни карти на това което днес се нарича Сърбия,Македония и Румъния

                    Ами то си е ясно защо най-много приличаме на тях.Белград и Браничево са били едни от най-важните български крепости в региона,Влашко също а през ВБЦ северна Гърция си е постояно българска територия...
                    ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                    Comment


                      Една професорка по социология ми обясняваше колко славяни имало заселени из гръцко и как и помен нямало от елините.
                      Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

                      Злобата крепи човека, а мързела го грози!
                      (собствен патент)

                      Comment


                        виталий написа
                        BAGA_TUR, а с славянскими языками Болгарскую речь сравнивать не пробывал?
                        Зачем далеко ходить?
                        Ako бага-тур идваше от славянски, нямаше да се измени. Щеше да е "богатир". Освен това, това е стара дума, преди контакта със славяните.

                        Comment


                          Araslan написа
                          .................Жалко че от древните българи не сме наследили желязната дисциплина на конната лава
                          Че що да не сме?

                          Comment


                            KG125 написа
                            Напротив, липсва доказателство да "не сме преки потомци", при цялата спекулативност на твърдението, че сме. Макар цитираното изследване да не е достатъчно представително (и въобще, кой, как и къде го направи, за това няма данни) фактът, че в съседните държави има еднакви с българските генотипи се обяснява много просто от историята - Бъгария е обвхващала и тези теротирии. И то не само в периодите когато административно е владяла, а в дълги исторически периоди. Сърбия практически (не в шовинистиочния смисъл, това е факт) е отцепила се българска провинция; Влашко и то, с някои специфики. Северна Гърция си е с българско население (срещнах един чичо, роден на 100 км, на юг от Солун, а праскаше македонски като за световно!!!)

                            Много ли ще е скандално, ако кажа, че това изобщо не ми се вярва?Както казах териториите може и да са владение на България, но това не значи, че е имало масови преселения, а за да се повлияе чувствително на местното население трябват маса хора.Никак не ми се вярва българите да са били толкова много, че да населят целия Балкански полуостров.Плюс това, има разлика и между българско и българизирано население.Не че съм особен експерт, просто се опитвам да мисля логично :shrug:

                            Comment


                              Hussar написа
                              Много ли ще е скандално, ако кажа, че това изобщо не ми се вярва?Както казах териториите може и да са владение на България, но това не значи, че е имало масови преселения, а за да се повлияе чувствително на местното население трябват маса хора.Никак не ми се вярва българите да са били толкова много, че да населят целия Балкански полуостров.Плюс това, има разлика и между българско и българизирано население.Не че съм особен експерт, просто се опитвам да мисля логично :shrug:
                              Няма да е.
                              Не става дума за владение, макар, че и това го е имало, а за трайно присъствие. Политическия ход, а не друго, е свил България, неслучайно казваме, че тя граничи със себе си. Та, не може да се взима днешната й териотория като етално за населена с българи. А пък и това генно изследване е точно с граничещите ни области

                              Защо да не са били българите толкова много? Данните, доколкото ги има, говорят за обратното. /Ей така нахвърлям първото, което ми идва - така например, Д.Маринов свидетелства, и то в 19 век, за удивителния източнобългарски говор на нишките българи. По на изток, в Годечко, говорят полусръбски, а пък в Нши - български (макар че я пробвай в Годеч им кажи, че са сърби); цялата топонимия на съседните земи, например Косово, па и на Източна Сърбия говори за българи (Гниляне, Слатина и пр.). Румъния тоже - фраш с бъгарски имена на места и хора. Във Влашко навремето целият активен елемент - земевладелци, търговци и пр. са болшинството българи. Влашко и Молдова пишат на български, служат на български и говорят на български. Влашкият си е наречие, като каракачанския, да кажем. Румъния се сеща за романската си същност, след като я посещава Наполеон. Националният герой на Румъния МирчА (егати романското име!) си е влашкият войвода Мирчо. Да не говорим за архитектурата и знаковата символика в църквите и пр./
                              Ако българите в ранното средновековие и после са били някакво малко господарско малцинство, от тях няма да има и следа, след падането на две държави. Защото, от 1300 години 700 България не съществува като административни структури, та някой да налага български еемент със сила. (Напровти – колосални усилия са полагани за унищожението му, и пак не са успели). Па и топонимията на малките села - кой ще им налага български имена, ако господарите отдавна са изметени от византийци и турци?
                              А без господстваща прослойка не е възможно културно запазване - народа се асимилира от други. Е, кой носи бъгарската културна самобитност през периодите, когато България я няма на картата, за да доминира в областите, в които това прословуто генно изследване е правено? Това могат да са само и единствено българи.
                              После, едно изследване на местните диалекти няма как да не налее вода в мелницата на г-н Петър Добрев, а пък диалекта не е езика на малцинство господари.
                              Още, ако българите бяха малко, нямаше така драстично да променят общественото устройство на заварените на Балканите славяни. Господарите щяха да забравят Ъ-то, защото то няма как да се наложи на народа.
                              Анкетите около въстанията, материалите на Цариградската конференция, СанСтефанския договор - все маркери на българската - етническа - територия.
                              Ще кажете - ама това са славяни, нямат нищо общо с прабългарите? Да, езика е славянски - известни са фактите как той е дошъл. Но чуждите, нетурски думи, които по-горе подробно се разглеждат, и най вече БИТА опровергават сходството с другите славянски народи. Пък и, ако са славяните, тогава трябва и румънците и всички съседи, според това генно изследване и тях да ги пишем славяни (а те не са, както не са и палеоевропейско насление).
                              Или, косвени показатели за широко разпространение на българи има.

                              Сега - по обратния път - македонците, севрена гърция, тракия, източна сърбия ги изключваме. Остава Румъния. Там, както знаем, е имало много българи също. Така че, ако изобщо това изследване е вярно и точно, то съвпадението със съседните народи е напълно исторически обяснено.

                              Какви данни има българите да са били малко?

                              Comment


                                Привет KG125. Чета ти изказванията няколко пъти и не схващам какво се опитваш да кажеш.

                                Какви данни има българите да са били малко?
                                Кои българи ? Прабългарите ли ? Или ние? Като гледам миналото време си мисля че говориш за прабългарите. По принцип може да се сметне колко са били (приблизително). Може и някой да е правил такива изчисления но едва ли някой е обърнал внимание. Дори и прабългарите да са били много - Какво от това. Нека предположим. Какво ще кажеш за половин милион ? Какво точно следва от бройката. Въпреки малкото данни историята на Първото Царство е достатъчно богата за да има някакво съмнение че ние съвременните българи сме потомци както на прабългарите така и на словените а и на старото балканско население.

                                Относно генетичните изследвания искам да ви напомня простичкият факт че за около 400 години балканите са били в рамките на една държава в която особенно в началото принудителните размествания на хора са били ежедневие.

                                Comment

                                Working...
                                X