Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Моля за коментар около една снимка

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Моля за коментар около една снимка

    С голямо уважение към участниците в "Бойна слава" моля за коментар около тази снимка:
    - възможно ли е войската която е посрещана от събралото се гражданство да е Съветската армия през 1944 год.?
    Населеното място е гр.Смолян.
    Сърдечно благодаря за всички мнения!
    Attached Files

    #2
    Не знам какво ще кажат другите, но двамата офицери на коне, които са на преден план, не са от съветската армия (ясно се виждат ордените с кръстове на гърдите и на двамата, а и на фуражките има кокарди, а не звезди), по-скоро са от българската армия, но нямам идея дали става въпрос за ПСВ или между двете войни/ВСВ. Войниците, кито се виждат на заден план също са с фуражки, така че не са съветски войници.
    Във форума има хора, които са запознати с униформите и периода и е вероятно те да могат да напишат по-точно.

    Comment


      #3
      Българи са. Иначе предвид наличието на стълбовете и жиците, годината 1944 или 1945 е възможна.
      We don't see things as they are, we see them as we are
      ---Anais Nin----

      Comment


        #4
        Благодаря, това напълно съвпада и с моето мнение. Освен това- знамената са български, трансперантът "Добре дошли ....." също е на български.
        Първият офицер на коня е с генералски пагони и ордените му хич не приличат на съветски.
        Допускам това да е българска армейска част на път за победената вече от Вермахта Гърция - април-май 1941-ва.

        Comment


          #5
          dibo написа Виж мнение
          предвид наличието на стълбовете и жиците, годината 1944 или 1945 е възможна.
          Както е възможна и значително по-ранна. Ако това наистина е Устово, в съседното Райково кооперативното дружество "Електрическа Родопа" е основано още през 1925 г. с цел изграждане на електроцентрала и електрическа мрежа.

          http://www.archives.government.bg/guides/33_P_K.pdf стр. 31
          Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

          Comment


            #6
            Надписът ми се струва, че е "Добре дошли скъпи гости".
            We don't see things as they are, we see them as we are
            ---Anais Nin----

            Comment


              #7
              Обикновен лаик написа Виж мнение
              Ако това наистина е Устово

              http://www.archives.government.bg/guides/33_P_K.pdf стр. 31
              Устово е. Категорично. Ел.стълбовете са на първата електроцентрала, открита през 1929 год. и се е намирала на 500-600 метра от мястото на което е правена снимката

              Comment


                #8
                dibo написа Виж мнение
                Надписът ми се струва, че е "Добре дошли скъпи гости".
                Click image for larger version

Name:	Ïîñðåùàíå íà ñúâåòñêèòå âîéñêè â Óñòîâî 1944-òðàíñïåðàíò.jpg
Views:	1
Size:	144.7 КБ
ID:	555075

                Comment


                  #9
                  anastas7147 написа Виж мнение
                  [ATTACH=CONFIG]32483[/ATTACH]
                  Спорд мене надписът е:
                  Добре дошли славни герои

                  Comment


                    #10
                    Аз бих подкрепил версията на Дибо, защото ако нещо се вижда, то е, че третата дума е от пет букви, а не от шест. Въпросът е, че шрифтът е малко необичаен, но проблемът и за двете версии е, че третата буква прилича на обърнато "Ш" (от втората дума), т.е. може да е "Ш" (обаче не ми се вярва много, но е вариант), "М" (по-вероятно) или много странно изписана друга буква (по-малко вероятно). Първата прилича на "С" (но може и да е "О"), втората не прилича хич на "К" (освен ако е с много високо поставена извивка отгоре), повече прилича на "А" или "Л", четвъртата е "И" или "Н" (може да е "П", ако чертичката е клонче), петата може да е "И", "Н", "К". "СКЪПИ" звучи на място, но ме смущават средните три букви.
                    От четвъртата дума се вижда ясно "Г" и втората буква най-вероятно е "О" или "С" (но доста по-вероятно е да е първото), обаче не е "Е", така че няма как да е "ГЕРОИ", спокойно може да е "ГОСТИ".

                    Comment


                      #11
                      ѫ
                      скѫпи

                      We don't see things as they are, we see them as we are
                      ---Anais Nin----

                      Comment

                      Working...
                      X