Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Историята на : кукери, нестинари и мартеници

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Историята на : кукери, нестинари и мартеници

    За Нестинарите знам : става дума за византийска секта . В Уикитоима доста добре описано по въпроса.
    За кукерите нещата не са ми много ясни. Има ги в някои части на страната, не навсякъде, но някак си са кухо явление от към послания. Това с гоненето на злото някак си не ме грабва и е доста мъгляво. Ако имате сериозна информация по въпроса - давайте я.
    Мартениците макар днес да са популярни навсякъде, на дали преди 44г. са били така известни. Стари хора не помнят нищо за тях от преди 9-ти 44г.
    Вероятно са били обичай в някой от краищата на страната, но със сигурност не в цяла България. Ако знаете нещо интересно - казвайте го.
    Надявам се да стане интересна тема.

    #2
    Mishok написа Виж мнение
    За Нестинарите знам : става дума за византийска секта . В Уикитоима доста добре описано по въпроса.
    За кукерите нещата не са ми много ясни. Има ги в някои части на страната, не навсякъде, но някак си са кухо явление от към послания. Това с гоненето на злото някак си не ме грабва и е доста мъгляво. Ако имате сериозна информация по въпроса - давайте я.
    Мартениците макар днес да са популярни навсякъде, на дали преди 44г. са били така известни. Стари хора не помнят нищо за тях от преди 9-ти 44г.
    Вероятно са били обичай в някой от краищата на страната, но със сигурност не в цяла България. Ако знаете нещо интересно - казвайте го.
    Надявам се да стане интересна тема.
    Най-добре си намери някоя етнография на България - кеф ти Д. Маринов - Жива старина, кеф ти Хр. Вакарелски, кеф ти тритомната Етнография, кеф ти регионални изследвания - такива има за Пиринска Македония, за Капанците, за Тракия, за Странджа, за Сакар, за Родопите, дебели книжки с много, при това цветни картинки, а на последък колко нещо е излязло ти е бедна фантазията. Та първо прочети въпросите, които те интерисуват и тогава ги давай за обсъждане.

    Comment

    Working...
    X