Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Участието на България във Втората световна война 1941-1945

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Обезоръжаването и натирването на нашите "окупационни" войски от Сърбия и Македония е единственият и най-позорен акт в историята на българските въоръжени сили! Той много прилича на италианския, но италианците може да са си свикнали на военни позори, докато историята на българската армия не познава подобно нещо. Обезоръжаването на цели дивизии и корпуси и то от мижави по численост германски части не е същото, като залавянето на две-три дружини в Македония през 1913-та или дори пленяването на 49-ти пех. полк през 1917-та. Германия благодарение инициативността на своето военно командуване и изключителната решителност в действията на свойте войски, успя за няколко дни да ликвидира българското военно присъствие на значителна територия от Балканския п-в и то, използувайки съвсем малко сили, които освен това бяха второ и даже третокласни. Само месец по-късно българската армия трябваше да поведе сражения за същата територия.Шестнадесет хиляди убити и ранени мъже съвсем не са малко за нашия малък народ.
    Last edited by еМГето; 03-03-2008, 17:21.

    Comment


      ЕмГето,батенка не си в час изобщо.Съдейки по ника ти даже не е необходимо да ти обеснявам,каквото и да било.Жалко,четейки другите ти постове имах по различно мнение. Поне да си беше дал труда да изчетеш мненията по темата преди да постваш.Не те карам чак и търсачка да пускаш.Далеч по интересно ми е какво стана с ето тази идея,-------->
      Imperial написа
      подпечатвам поста на Ам-Гъл с официалния форумен печат (ее, тряа да направя една такава картинка или няколко различни, и да ги слагам в мненията на хората (или в моите отговори) които особено подчертават основните ни идеи ) :tup:
      <------- струваше ми се обещаваща :tup:
      Last edited by bigbeer; 03-03-2008, 08:13.

      Comment


        Bigbeer съвсем прав си мойто момче. Просто никога няма да отрека истината.Гола вода съм технически.На всичко отгоре не съм фамилиарен с българския компютърен език. За пръв път участвувам във форум. Два дена
        питах приятели и роднини какво е туй FTP account и само си загубих време
        то. Сега два дена ще питам какво е ник. Аз живея от 24 години в чужбина,
        бе човек. Даже тези две мнения пуснах за да разбера как става и пак правя
        нещо грешно. Обаче за написаното от мен няма да повярваш колко съм в час. Просто както казва наш Симеончо - като му дойде времето! Аз съм въз
        растен човек и отдавна преминах натегаческата фаза. Ще се чуем пак!

        Comment


          Харесва ми иронията,еи богу харесва ми.Само плз спри да четеш пропаганда,а вземи малко поразмисли сам,то господ ни е дал мозъци.
          Факт1:-българските (окупационни) войски започват СЪВМЕСТНО отстъпление с немските
          Факт2:- българската армия е наситена с немски "инструктори",техника,и офицери обучавани в немски школи.
          Факт3:-На този етап от войната всички са наясно,че защитата на българската територия е неосъществима и поради това безмисленна.
          Факт4:- Българската армия не е победена от "мижави по численост германски части"просто защото към момента на сдаване на оръжието не сме се били с германците.
          Факт5:-Българската армия не е победена в битка,акта е чисто формален и политически.Отделно,мисля,че е плод на здравия разум и едно много достойно решение в критичен момент.Това вече си е мое мнение,ако се наложи мога да го обесня.

          Comment


            Я обясни, че ми стана интересно.....

            Ако може обаче "факт" по "факт".
            We don't see things as they are, we see them as we are
            ---Anais Nin----

            Comment


              dibo написа
              Я обясни, че ми стана интересно.....

              Ако може обаче "факт" по "факт".
              Предложих да обесня тезата си,защо разоръжаването на наши войски в конкретния случай не е срамно.Като подчертах,че е чисто мое мнение.Фактите може да ги коментиране но не виждам какво има да им се обеснява.Ако нещо от набелязаните 5 точки ти се стори неправилно или съмнително,моля аргументирай се обосновано.Ето накратко нещо от моята аргументация относно 5-те точки.
              -------------------------------------------------------------------------
              Във връзка с изтеглянето на германците от Беломорието на 28 август командирът на корпуса отдава до командирите на съединенията и части разпореждане, с което отбраната на брега от бреговите артилерийски полкове да се организира без германските брегови батареи, а свързочната мрежа на корпуса да се организира и подготви без германските свързочни поделения. Същевременно се изисква от „28-а пехотна дивизия да увеличи бдителността си към неутрална зона с цел да не допусне преминаване на бандити” [65]. Командването на корпуса стриктно изпълнява указанията на Щаба на войската дадени на полковник Тончев за борбата с партизанското движение в страната. В случая се вземат мерки и за недопускане на проникване на партизанските части от 81-ви полк на ЕЛАС, действуващ в Димотишката зона.

              В края на август българското правителство полага отчаяни дипломатически усилия да сключи примирие със САЩ и Англия и да предотврати навлизането на Червената армия в България. За да осъществи това е принудено на предприеме някои мерки - решава да изтегли пашите окупационни войски на българска територия.

              На 29 август 1944 г. Щабът на войската разпорежда на командването на 2-ри корпус 7-а пехотна дивизия и всички други български части, намиращи се западно от разграничителната линия с Гърция да се оттеглят източно от р. Струма в района на Сяр – Демирхисар [66]. Съображенията на българското командване за това решение са „обявеният неутралитет от България на 26 август, като се счита, че територията източно от р. Струма - Беломорието, е наше, а не окупирано” [67].

              На 1 септември генерал Сираков донася до щаба на германската група армии „Е” чрез 31-во германско командване за свръзка за полученото нареждане от Щаба на войската. Още същия ден започва изтегляне на службите на дивизията, след което и на оперативните й части. Към 5 септември 7-а пехотна дивизия вече се е прибрала на българска територия.
              --------------------------------------------------------------------------
              Кратичко и съдържателно относно Факт 1 и 2.както сам виждаш дати ,номера на части,заповеди......конкретно за времето на отстъпление на немските и български части,пак там и за съвместната им дейност.Не разбирам какво има да се обеснява.Виж,можем доста да спекулираме по въпроса Защо? и Доколко достойно? и още Правилно или грешно?Но фактите са си факти.Аз просто изтъкнах няколко от многото.Ще ми е интересно да разбера,ако съм се заблудил за нещо.
              Last edited by bigbeer; 03-03-2008, 22:08.

              Comment


                Bigbeer мисля, че има разминаване между нас-ти говориш за гръцка Македония,а аз говоря за Македония и южна Сърбия.Върни се на написаното от мен и прочети.Нашите войски останаха в Беломорието и след 9-ти септември, макар и не за дълго.Те нямаха конфликти с германците, понеже с нищо не пречеха на последните.Съвсем друг филм се въртеше в онези райони,където те пречеха.
                Last edited by еМГето; 03-03-2008, 23:09.

                Comment


                  То и 2-ри корпус има стълкновения с германците в началото на септември. Само че за разлика от 1-ви корпус и 5-та армия при него има пет основни фактора, които му позволяват да се съхрани: (1) корпусът запазва дисциплина, (2) наоколо няма силни немски части, (3) той успява да заеме естествено силна позиция по река Струма, (4) частите му са попълнени по военновременен щат (заедно с Прикриващия фронт срещу Турция, още от лятото на 1944 срещу съюзнически десант по беломорското крайбрежие или включване на Турция във войната) но най-вече (5) корпусът лежи встрани от пътищата за отстъпление на немците от Гърция. За това с изключение на няколко боеве по р. Струма, 2-ри корпус остава непокътнат - слабите немски части се задоволяват да оставят заслони рещу него.

                  При 5-та армия и 1-ви корпус ситуацията е друга. Тези части са разположени на пътя за отстъпление на немските части от Гърция, което обуславя и далеч по-активните немски действия срещу тях. Тези български съединения са зле командвани (с изключение на 17-та дивизия), недокомплектовани, изненадани са (което е доста странно) и в крайна сметка скоро престават да съществуват.
                  Last edited by dibo; 03-03-2008, 23:35.
                  We don't see things as they are, we see them as we are
                  ---Anais Nin----

                  Comment


                    Шестица!

                    Comment


                      Господа участници във Форума, много интересни въпроси се третират, но все от сферата на висшата стратегия и политика. Сигурно и това е много важно, без съмнение, но оттук-оттам излизат (все по-често според мен) и отдавна забравените мнения на преките участници и съвременници на събитията. в днешна Русия т.нар. поредица от "лейтенантски спомени" за ВСВ, които допълват и често корегират представите на казионните историографи. За България - доколкото мога да ги следя, излезе интересната книга "Българският Беломорски Флот", Варна, 2007 г., написана на основата на неизвестни досега архивни материали но също и на много непознати и необнародвани спомени на преките участници в събитията - български флотски офицери. Вероятно и занапред тук-таме ще се появят и други подобни откровения и може би след време и част от въпросите зададени тук, ще бъдат с по-ясни и по-категорични отговори.

                      Comment


                        Преди време ми попадна страница от някакъв вестник. Не знам кой е и от
                        кога е. Беше в ужасно състояние - оцапана, окъсана. Реших да я постна. Може някой да я е чел, но положително доста не са, особено живеещите
                        в чужбина. Нека ме извинят за качеството, но е добре, че и толкова изле
                        зе.
                        1. Една снимка, която аз поне съм виждал на много места. Не зная кога е правена (може би на 8-ми октомври 44-та). Български войници на превала
                        Деве баир. Командира на щурмовото оръдие е подпоручик Венелин Попов.
                        2. Снимка на Венелин Попов.
                        3. Венелин Попров на 85 години.
                        4. Историята на Венелин Попов.

                        Comment


                          Не ми позволява да постна последната изрезка.

                          Comment


                            Защо генерал-майор Владимир Стойчев след превземането на Стражин беше повишен в генерал-лейтенант? Смятате ли, че е заслужено или пропагандна алабалистика?

                            Comment


                              Изпращам малко снимки от семейните архиви за този период:
                              1. Парад на български и германски части в град Ниш, годината не мога да посоча;
                              2. Снимки на войници от 52 ПП, покът е бил във Враня и е водил сражения със сръбски партизани;

                              Comment


                                Сръбските четници в Македония

                                Спомени за Поречието
                                Много интересни спомени за Македония, по време на Втората световна война. Има данни за силното влияние и многобройното присъствие на сръбските четници на ген. Дража Михайлович в района на Поречието.
                                Last edited by Makedonikus; 03-02-2009, 13:45.

                                Comment

                                Working...
                                X