Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Съветската Армия - освобождава или превзема България?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Съветската Армия - освобождава или превзема България?

    Тъй като предишната тема бе заключена (а доста се отплеснахме) предлагам ОТ да бъде продължен тук. Та, Съветската Армия превзема, окупира, освобождава България през 1944...

    И преди Голъм да ми се е скарал (шегувам се, Голъм ) - може би трябва да се раздели за кого са ползите и за кого са минусите. Естествено, абсолютно всяка система облагодетелства едни хора и е нежелана отдруги. А и дори за отделния човек нещата не са еднозначни.
    46
    Èçöÿëî ïîëîæèòåëíà
    6.52%
    3
    Îò÷àñòè ïîëîæèòåëíà
    4.35%
    2
    Ïîëçèòå ñà ðàâíè íà íåãàòèâèòå
    13.04%
    6
    Îò÷àñòè îòðèöàòåëíà
    8.70%
    4
    Èçöÿëî îòðèöàòåëíà
    67.39%
    31
    http://rayofhalifaxproductions.com/26662

    #2
    Няма начин ситуацията в България да се анализира отделно от ситуацията в света. Българският фашизъм е бил част от световния фашизъм, българският комунизъм е бил част от световния комунизъм и така... В този смисъл "освобождение" и "превземане" са лишени от исторически смисъл.

    Юридическият акт едва ли може да е друг, освен "превземане". Не съм убеден, че изобщо съществува "освобождение" като юридическо понятие.

    Comment


      #3
      Гласувах за изцяло отрицателна, което не е съвсем точно, защото благодарение на Червената Армия от "Рим-Берлин-Токио, верни в борбата, ще донесем нов ред на земята" минаваме към "Червеното знаме нас ни роди", което внася разнообразие в ежедневието на обикновения българин и го освобождава от еднообразието, което предполагам е и причината на онзи 30 метров паметник да пише "Благодарна България"
      Политикът трябва да може да предскаже какво ще стане утре, след седмица, след месец и след година. А после да обясни защо това не е станало

      Comment


        #4
        Както Gollum предупреди и в предшната тема - моля не се отплесвайте - това е анкета, следователно ще толерирам по не повече от едно мнение на човек и то само ако е неговото мнение по поставената тема и в никой случай неговото мнение по мнението на другите.
        We don't see things as they are, we see them as we are
        ---Anais Nin----

        Comment


          #5
          Отчасти положителна гласувах. За предпочитане пред да речем нахлуване на една Турция, подтиквана от Съюзниците.

          Comment


            #6
            Дали Русия не се е почувствала гузна ?
            Защото малко преди Турците има "посегателства" за които историята не е много разговорива именно от Кевски и Московски ентусиасти а при такава война възстановяването е доста бавно, защотото численото превъзходство на противниците ни е неоспоримо за всички исторически епохи.
            Та, същата работа и за Съветите.
            Фашистите са кауза пердута по всички точки, идеология за виша раса не може да има по причина, първо няма раси второ представителя на тази развита раса е направо като божий белег по интелект и чувство за справедливост, а да не говорим че има доста преживно-впрегатен добитък който е по-симпатчен от Ариеца а за времена когато това е било още показателно с парламентарни надпредвари за по-висш по раса и произход, то не е случайно, че Калигула е обичал много коня си, сега за голите войници и похода срещу Британия няма да дълбаем..!
            Логично е след освобождението от приятеля на Сталин да се нанесе още по-приятелски самия освободител. Дали сега бил Потомък на Ксеркс и защо от принуда чак плешив адвокат със шкембе искал да прилича на Леонид ?-отговора е някаде в подсъзнанието на всеки клетник в пенсия който достойно и славно изживява последните си дни с половин надник на Египедски роб а може и някоя внучка компанионка зад граница да има.
            Общо взето масовата грамотност е под всякаква критика но имайки в предвид нищетата и бедността по време на събитията а и сега, гласувах за колкото позитиви толкова и негативи . Иначе вота ако трябва да съм робот е изцяло негативен.
            Клан, клан, недоклан,
            дран, дран, недодран,
            печен, печен, недопечен,
            яден, яден, недояден!
            Рогата ми – игличени,
            зъбите ми – тесличени.
            Дето бодна – кръв потича,
            дето хвана – месо късам!

            Comment


              #7
              Според мен тя няма от какво да ни освободи.Ако сте на друго мнение кажете.Тя ни поробва!Просто откакто е дошъл комунизма всичко в България е анти-българско!Това е моето мнение.

              Comment


                #8
                Интересно, как може някой, който без никакво основание ти обявява война, окупирва те и налага един напълно васален режим, да ти е "освободител"?! При това през цялото време от 22.06.1944 до 05.09.1944 българите, макар и съюзници (по неволя!) на германците, не предприемат никакво действие срещу СССР! Според мен дори България да беше останала неутрална (което е било невъзможно), Сталин пак щеше да я окупира.

                Comment


                  #9
                  Традиционно в българското общество се гледа на Русия като освободителка от османското присъствие. След Освобождението руската външна политика се възползва от това си положение и се стигна до т.нар. "русофилски бунтове".
                  При хората част от поколенията раждани след Освобождението споменът за Априлското въстание и Руско-турската война е още пресен. А за възприемането на СССР=Русия едва ли трябва да споменавам. Всяка себеуважаваща се Велика сила би се възползвала от подобно отношение и би продължила с поддържането и обогатяването на подобни (общо взето) общонационални чувства. И така 09.09 е новото Априлско въстание, а идването на РККА е новото Освобождение. А от какво са ни освободили... Да не забравяме вътрешнополитическите уроци от ПСВ, войнишките бунтове и изборната победа на Стамболийски.
                  П.П. Не, че дошлите после са по-добра стока. Политикът си е политик и не признава нито идеология, нито народна воля.

                  Comment


                    #10
                    Както каза един човек преди моя пост Традиционно в българското общество се гледа на Русия като освободителка от османското РОБСТВО! Макар да са ни освободили то това са били имперски амбиции за разширение до Истанбул и Егейско море... Колкото до 1944 ще кажа само, че е нямало от какво да ни освободят. Погледнете го от тази страна. Полша е нападната през 1939 г. от Германия и СССР. Двата лагера окупират Полша. След като Германия решава да нападне СССР по - късно към 43/44 СССР са освободители на Полша ( до вчера окупатори днес освободители) та мисълта ми беше ако България е била във война с Германия, то да е станало същото като с Полша, само че при нас да се е включила и 3-та страна - Турция. Относно неутралитета то той е бил невъзможен поради причината, че България е на такова място, че през нея могат да се нападнат Гърция, Турция .....

                    Comment


                      #11
                      Гласувах "изцяло положителна", не защото нямам резерви, а защото не е ЛИЧНО тая армия наложила комунистически режим в България... Както бе отбелязано и в другата тема, налагането му е решено някоя и друга годинка преди туй от двама любители на табака.
                      Изтрито от модератора - виж мнение 4
                      Доколкото основанието за обявяване на войната е това, че сме съюзници с фашистка Германия, то хронологично първо имаме освобождение от режима, а после - налагане на друга власт; впрочем - Франция на Петен не е ли също формално окупирана?
                      Last edited by pnp5q; 27-06-2011, 01:19.
                      "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                      Comment


                        #12
                        Ако става дума за присъствието на Червената армия - отговорът ми е "отчасти положителен". Просто защото заради нея нямаме една истинска гражданска война, каквато би се случила, ако комунистите направеха сами преврат. СССР и съюзниците се явяват побеждаващата причина за много кървави ръце да заобичат новия режим до абсурд. Нищо ново под 20 годишното ни слънце...

                        Обаче, ако става въпрос какво носи/не би донесла тая армия, въпросът на анкетата е труден, понеже се отварят няколко алтернативни сценария.

                        Първо, остава моделът на управление от периода след 1934 г. Тук следва да има някаква кратка оценка за това управление и ще ползвам възможните отговори на анкетата - "изцяло отрицателна".

                        Втори вариант: "домораслите" комунисти все пак успяват да направят преврат (с условието, че това не води до мащабна гражданска война), а съветизираните комунисти са изтласкани. Този сценарий би бил "отчасти положителен".

                        Трети вариант: в България влиза друга съюзническа армия. "Отчасти положителна" оценка със съображението, че Гърция е пример за доста кърваво развитие - иначе щеше да е "изцяло положителна".

                        И в тоя ред се сещам: трябва ли да има обществен мир на всяка цена?

                        Comment

                        Working...
                        X