Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Следосвобожденска демография

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
    Във всеки случай съм срещал твърдение, че най-големият български град по това време е....Истанбул.
    Мдам, това е защото се изчислява, че българската колония там през третата четвърт на 19 век е била около 50 000 души, което далеч надвишава големината на българските градове по онова време - най-големите са по 20-30 000 души (и естествено далеч не всички в тях са българи ). Което обаче не означава, че Истанбул с неговото почти милионно население е български град ))
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

    Comment


      #17
      НСИ има качени доста неща в електронната си библиотека и качват постоянно нови, включително и пред- и около освобожденски.
      Сайтът на библиотеката http://statlib.nsi.bg:8181/
      Ето примерно "Движение на населението в Българското княжество през 1882 година"

      Comment


        #18
        dibo написа Виж мнение
        Което обаче не означава, че Истанбул с неговото почти милионно население е български град ))
        Е аз все едно това съм казал Макар че май Истанбул достига милион малко по-късно (за 1877 г. Салнамето дава цифра от 6-700 000). Други пък твърдят, че по това време българската колония е достигала 100 000 човека. Трети май казват, че българи там въобще няма )))
        A strong toun Rodez hit is,
        The Castell is strong and fair I wis...


        блог за средновековна балканска история

        Comment


          #19
          Хана, благодарности за линка, много ценно
          Ги, кажи ми моля те къде си гледал картата на австрийския консул и салнамето на Истанбул? 50 до 100 хил. българи в Истанбул направо ми се вижда майтап, на какво почива подобно твърдение?

          Comment


            #20
            KIZIL DELI написа Виж мнение
            Хана, благодарности за линка, много ценно
            Ги, кажи ми моля те къде си гледал картата на австрийския консул и салнамето на Истанбул? 50 до 100 хил. българи в Истанбул направо ми се вижда майтап, на какво почива подобно твърдение?
            Хм, ами за броя на българите напр. тук. Картата не си спомням къде я гледах, но ще я потърся в харда.
            A strong toun Rodez hit is,
            The Castell is strong and fair I wis...


            блог за средновековна балканска история

            Comment


              #21
              Абе джанъм единственото, което разбирам от това е, че в средата на 19 в. българите били записани за гърци (чудя се кой тогава успя да ги отсее) и че през 1882 г., когато явно има по-надеждни данни (отделна графа) са 8 хиляди, но иначе били от 40 до 100 хил., значи 80 хиляди. А стига бе , за тва викам, че е хлъзгава работа и намирисва на пропаганден матрял

              П.П. А кат каза карта и се сетих за твоя въпрос, ще гледам тази събота да го свърша, че стана за резил работата вече.

              Comment


                #22
                Хех, аз вече бях забравил Намерих я картата на австроунгарското консулато, но тя пък се оказа много голяма (8МБ). Ако я кача да не стане проблем с форума нещо?
                A strong toun Rodez hit is,
                The Castell is strong and fair I wis...


                блог за средновековна балканска история

                Comment


                  #23
                  Качи я най-добре на нещо от рода на Depositfiles, Rapidshare и прочее и дай само линк тук.
                  We don't see things as they are, we see them as we are
                  ---Anais Nin----

                  Comment


                    #24
                    Ето я
                    A strong toun Rodez hit is,
                    The Castell is strong and fair I wis...


                    блог за средновековна балканска история

                    Comment


                      #25
                      А мерси много е хубава, не съм я виждал. Я да се отчета и аз с някоя карта

                      Guillaume Lejean, Carte Ethnographique de la Turquie d'Europe (1861)

                      A. Synvet Carte Ethnographique de la Turquie d'Europe (1877)

                      Distribution of Races in the Balkan Peninsula and Asia Minor - William R. Shepherd Historical Atlas (1923)

                      link

                      Като ги нареди човек една до друга, голям смях пада

                      Comment

                      Working...
                      X