Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Командири на Девети пехотен пловдивски полк

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    ТурТур, доколкото съм чел историята на полка, писана от Г. Мустакерски –1935 - както и спомени на различни командири от Балканските и ПСВ, такова нещо там не съм засичал. Какво е било в Черномоския полк? представа нямам. Знам обаче, че след Девети септември към полка се формира дружина от доброволци партизани, ятаци, помагачи, политзатворници и други разни комунистически съмишленици и, предполагам, там е възможно а е имало жени. Наскоро записвах спомените на един много симпатичен дядо, участник в тази дружина, който между другото спомена за някаква партизанка, която участвала на фронта и проявила голяма храброст, но дали е било в полка? не знам. Като го видя, ще го питам. Иначе полкът взема участие в Първата фаза на военните действия срещу Германия през септември - ноември 1944, след което се прибира в Пловдив. Това ни е и хронологичният предел на изложбата в общи линии.

    Comment


      #17
      Военна академия "Георги С. Раковски"
      Военноисторическа комисия
      Инициативен комитет за честването на 125 годишнината от създаването на 9-ти пехотен пловдивски полк

      Ви канят най-учтиво

      да присъствате на представянето на книгата
      "История на 9-и пех. Пловдивски на Н.Ц.В. Княгиня Клементина полк"

      на 16 юни от 18:00ч. във Военната академия "Георги С. Раковски"

      P.S. Представянето на книгата в Пловдив ще е на 21 юни.
      Attached Files
      We don't see things as they are, we see them as we are
      ---Anais Nin----

      Comment


        #18
        Да, дойде време вече и за тези неща. Изложбата ще бъде открита на 21 юни в РИМ - Пловдив, часа ще го кажа по-нататък, че не съм сигурен, мисля че е 18.00. Засега с командирите имаме проблем - доста несъответствия между качената публикация по-горе за 50-годишния юбилей и това, което ние сме издирили. До последно ще се чудим, но явно списъкът ще се актуализира.

        Comment

        Working...
        X