Съобщение

Collapse
No announcement yet.

България в Първата световна война 1915-1918

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Малко офтопик, но статията е добра:

    Дойран, интимно

    Калин Донков

    вестник "Сега" 12.09.1918

    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

    Comment


      90 години атаката на позициите ни при Добро поле. Лека им пръст на падналите защитници на Отечеството!

      Comment


        Има поздрави, генерала от запаса Христо Недялков! Моя дядо ми каза нещо съвсем различно. Дядо ми не е бил от "бунтарите" (социалисти)! Войниците не са искали да минат р.Дунав първи, защото са познавали добре, освен военното дело и продажността на нашето командуване. "Хората не знаеха, какво е оттатък! Мислехме, че има коджа неприятел на другия бряг и защото са меки Марии пред германците, пращат първо нас". Какви ги дрънка тоя, че водата била голяма! Защо крие, че първо е преминала 217-та германска пехотна дивизия, а прескача на нашите части? Никога няма да се отървем от нашия ориенталски манталитет! Всичко друго става от нас, но не и политици! Христов, пък прескача целия епизод - "Първа премина 217-та герм. пех. див." Става въпрос за написаното в книгата "Действията на 1-ва пех. див. в Румъния през 1916-та" стр. 3 и 4 (от библиотеката на форума).
        Last edited by еМГето; 27-09-2008, 03:01.

        Comment


          еМГето написа Виж мнение
          Има поздрави, генерала от запаса Христо Недялков! Моя дядо ми каза нещо съвсем различно. Дядо ми не е бил от "бунтарите" (социалисти)! Войниците не са искали да минат р.Дунав първи, защото са познавали добре, освен военното дело и продажността на нашето командуване. "Хората не знаеха, какво е оттатък! Мислехме, че има коджа неприятел на другия бряг и защото са меки Марии пред германците, пращат първо нас". Какви ги дрънка тоя, че водата била голяма! Защо крие, че първо е преминала 217-та германска пехотна дивизия, а прескача на нашите части? Никога няма да се отървем от нашия ориенталски манталитет! Всичко друго става от нас, но не и политици! Христов, пък прескача целия епизод - "Първа премина 217-та герм. пех. див." Става въпрос за написаното в книгата "Действията на 1-ва пех. див. в Румъния през 1916-та" стр. 3 и 4 (от библиотеката на форума).

          Честно казано, 4-5 пъти препрочетох поста ти и така и не разбрах какво точно искаш да кажеш. "Има поздрави генерала от запаса Недялков", "Дядо ми каза", "продажно командване", "Какви ги дрънка тоя"(?!), политически характеристики (за какво "ставаме" и за какво не) и прочее и прочее...

          Comment


            Аз мисля, че не подобава на хора, като Атанас Недялков, а още повече на историци, като Христов да премълчават или изопачават събитията, които описват. Те могат да симпатизират на някого или нещо, но това не ги оправдава, понеже ние учим историята на тези събития от тях! Христов изобщо премълчава случая, а Недялков го обяснява с придошлата река. И двамата, обаче знаят много добре за какво става въпрос! Дядо ми никога не е чел нито Христов, нито Недялков, нито пък е чувал за тях. Бил е беден човек и съвсем не са му били по джоба, а и никак не е било лесно да се добереш до тях. Това, че не е бил от "социалистите" го пиша за да се разбере, че не е имал интерес. Те хвърлят вината върху социалистите, но в случея не е точно така. Макар те да са обърнали внимание и да са надали воя, причината си е, че войниците си знаят. Американците казват: "На пълен стомах, комунизъм не върви!" Щом нададения от социалистите вой върви, значи си има причина!
            Сега чета "Балканската война" - том ²². Точно този ориенталски манталитет на възхваляване на хора и събития, в случая събития и изопъчаването им без това да е нужно, води до погрешни заключения и погрешни решения на турското командуване. Имам в къщи биография на ген. Т.Тошев писана двадесетте години (от Военна библиотека). Един ден ще я сканирам за форума. Там пише, че Тошев имал за задача да "отбранява границата, а той напреднал към Куманово"(?!) Нима такива измислени комплименти са нужни на Тошев за да бъде един от най-добрите български пълководци?
            Пък дали от нас става добри политици, просто не ми се говори. Няма да е интересно и на форумниците. Пък и те го знаят. Разбира се това не се харесва на никого, но е факт. Примерите са много! Аз ще посоча един, който вероятно е известен. Защо България неколкократно пита Германия за разрешение да заеме Рупелското дефиле, след като по всички съображения е наложително? Кои са те? Рупелското дефиле е на нашата граница, не е в Елзас! Те допитват ли се до нас, дали да настъпят към Вердюн или другаде. И, ако заемем дефилето без да ги питаме, те какво ще направят? А, дипломатически усложнения! Как може, цар Фердинанд ще има да се поти! Не бива така! Те са съюзници! Ето, затова не ставаме за политици! Ние си имаме точна дума, но аз не желая да я употребя.
            Last edited by еМГето; 29-09-2008, 04:18.

            Comment


              То да беше само Рупелското дефиле...Ако имахме характер щяхме да приключим с войната в Македония до края на 1915г. пък нека швабите се сърдят, но затова вече сме говорили! Дрангов хубаво го е казал: Ако България погине няма да е от липса на кадърни хора, а на такива с характери... Как го казваше народа....мажем да те лажем.

              Comment


                еМГето написа Виж мнение
                Аз мисля, че не подобава на хора, като Атанас Недялков, а още повече на историци, като Христов да премълчават или изопачават събитията, които описват. Те могат да симпатизират на някого или нещо, но това не ги оправдава, понеже ние учим историята на тези събития от тях! Христов изобщо премълчава случая, а Недялков го обяснява с придошлата река. И двамата, обаче знаят много добре за какво става въпрос! Дядо ми никога не е чел нито Христов, нито Недялков, нито пък е чувал за тях. Бил е беден човек и съвсем не са му били по джоба, а и никак не е било лесно да се добереш до тях. Това, че не е бил от "социалистите" го пиша за да се разбере, че не е имал интерес. Те хвърлят вината върху социалистите, но в случея не е точно така. Макар те да са обърнали внимание и да са надали воя, причината си е, че войниците си знаят. Американците казват: "На пълен стомах, комунизъм не върви!" Щом нададения от социалистите вой върви, значи си има причина!
                Сега чета "Балканската война" - том ²². Точно този ориенталски манталитет на възхваляване на хора и събития, в случая събития и изопъчаването им без това да е нужно, води до погрешни заключения и погрешни решения на турското командуване. Имам в къщи биография на ген. Т.Тошев писана двадесетте години (от Военна библиотека). Един ден ще я сканирам за форума. Там пише, че Тошев имал за задача да "отбранява границата, а той напреднал към Куманово"(?!) Нима такива измислени комплименти са нужни на Тошев за да бъде един от най-добрите български пълководци?
                Пък дали от нас става добри политици, просто не ми се говори. Няма да е интересно и на форумниците. Пък и те го знаят. Разбира се това не се харесва на никого, но е факт. Примерите са много! Аз ще посоча един, който вероятно е известен. Защо България неколкократно пита Германия за разрешение да заеме Рупелското дефиле, след като по всички съображения е наложително? Кои са те? Рупелското дефиле е на нашата граница, не е в Елзас! Те допитват ли се до нас, дали да настъпят към Вердюн или другаде. И, ако заемем дефилето без да ги питаме, те какво ще направят? А, дипломатически усложнения! Как може, цар Фердинанд ще има да се поти! Не бива така! Те са съюзници! Ето, затова не ставаме за политици! Ние си имаме точна дума, но аз не желая да я употребя.
                Пак четох поста ти 4-5 пъти и пак нищо не разбрах. Кое точно е предизвикало гнева ти? Първо, от всички части на първа дивизия единствено в 25 пехотен полк има силно недоволство, което продължава по-малко от денонощие, след което частите си минават на другия бряг. Това е единствения случай на недоволство в тази дивизия през цялата война! Напълно обяснимо е, че на него като цяло Недялков или Христов се спират за кратко, още повече, че те са се стремяли да опишат максимум събития в минимум обем. Определено не е от желание да се прикрива истината. Бунтовете от 1913 г. например в нашата военна литература след войните са отразявани надълго и широко. С въпросното недоволство в Първа дивизия те просто са неизмерими като мащаб и последици.
                Сега, това, че на дядо ти недоволството му се сторило като Великата френска революция едва ли има някакво значение за хода на Световната история. А най-малко пък дава на някого правото след 100 години да твърди: "Дядо ми, който е бил редник, е знаел по-добре положението в дивизията, от генерала, който я е командвал".
                После пък не знам какво общо има турското (?!) командване и "ориенталските нрави" с цялата патардия. Нерде пък генерал Тошев. Честно казано, на мен поне ми е адски трудно да се ориентирам в последните ти няколко поста. Много пушек, много нерви ала професор Вучков. Дай да го раздаваме по-спокойно

                Comment


                  Николай, ако ме познаваш лично веднага ще разбереш, че не съм от тия дето се гневят. Просто няма за какво. Още повече, пък във форума. Поне до сега не се е случвало. Всъщност, може така да изглежда. Виж това е друг въпрос. Върху него не съм се замислял!
                  За Вучков изобщо не искам да говоря. Слушах го (част) веднъж и това е повече от достатъчно. Той ми е ясен. Не е интересен! Е, не съм съгласен, че го псуват, защото това означава, че се плашат от него, а той съвсем не е страшен макар, че има страшни зъби. Той е просто смешен. Една карикатура Дами и... Господа! Иначе бабите го слушали в захлас!
                  "Бунтът" в 1-ва пехотна наистина не е бунт, а по-скоро непокорство. Но е бил известен на всички, които са щели да минават във Влашко. Щом в 9-ти конен полк са знаели! Едва ли при тогавашната цензура са били информирани. Даже е имало арт. подготовка (макар, че никакви румънски войски няма оттатък), но те пак са отказали. Тогава преминали германците.
                  Тошев има достатъчно дивиденти за да е един от най-добрите бълг. пълководци. Той не се нуждае от измислени такива и други подобни ласкателства за да бъде Тошев!
                  Пропуснал съм да кажа и защо е продажно нашето командуване. Има много примери, но в момента се сещам за два и тях ще споделя.
                  Нашето правителство и военно командуване водени от тесни политически, финансови и кариеристки интереси с мълчаливо съгласие позволяват на Германия да командува близо 2/3 от въоръжените сили на България! В същото време германците не са съгласни, дори едно тяхно оръдие с прислугата, даже временно да бъде под българско командуване. Имало е и по-тежки случаи, когато наши полкове са били оставяни и под турско командуване "и се били много напатили"! Имало такива случаи, в които командир на арт. бригада е подчинен на немски майор и то "с твърде съмнителни артилерийски качества" (Христов), без това да се налага от каквито и да било обстоятелства.
                  При подписване на споразуменията за присъединяване на България към Централните сили е заложена точка, според която Германия се задължава да снабдява България с оръжие и военни материали. Германците са съгласни, но вмъкват условие, гласящо "доколкото германската икономика и собствените нужди позволяват"! Това коренно променя нещата, но нашите военни и политици подписват. До края на войната немците ще се държат за това условие и България никога няма да получи исканото количество. В края накрайщата всичко се заплаща с българска кръв! В същите документи има точка, според която България се задължава да снабдява Германия с храни и сурови материали. Те подписват, но не поставят условието "доколкото българската икономика и собствените нужди позволяват"! В резултат, до самия край на войната от България се изнасят безразборно храни, а нашата армия буквално гладува! Едно правителство и командуване, които милеят за своята родина, никога няма да постъпят така. Ако са комунисти ще ги разбера и оправдая, понеже там няма националност и родина, а има партийна принадлежност. Те, обаче не са!
                  Last edited by еМГето; 01-10-2008, 05:00.

                  Comment


                    Този въпрос:

                    е валиден и за тази тема.
                    We don't see things as they are, we see them as we are
                    ---Anais Nin----

                    Comment


                      Поне в края на войната са в 4-та пехотна Преславска дивизия – генерал-лейтенант Пантелей Киселов

                      Двата полка са 3/4 бригада.
                      47 пехотен полк (3 дружини и 32 картечници)
                      48 пехотен полк (3 дружини и 32 картечници)

                      Comment


                        Благодаря!
                        А в коя дивизия е 24 артилерийски полк?
                        "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                        FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                        Comment


                          Не го срещам по дивизиите. В четвърта дивизия са 5 и 15 полк. 25 полк е в Сборната дивизия. Възможно е, но нямам податка, да е бил в 12 сборна (първа резервна) на генерал Николов, но тя е в етап на разформироване. А може да е на общо разположение (резерв).

                          Comment


                            Доколкото знам през втората половина на 1917 година се намира около Тулча - Северна Добруджа.
                            Това връзва ли се с нещо?
                            "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                            FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                            Comment


                              Именно с дивизията на Николов

                              Comment


                                Интересно, как бихте коментирали твърденията на съвременни британски и френски историци, че "ролята на България през Първата световна война била маргинална"... Бързият разгром на Сърбия и Румъния се обяснява с намесата на германското оръжие, нашата роля, според тях, е чисто "спомагателна". А фронтът край Дойран - недомислица на Жофр...
                                Всички сме чували за военните почести, оказани на генерал Вазов; за "непревземаемата" крепост Тутракан; и за влиянието , което действията на българската кавалерия в Добруджа, оказва върху идеите на Гудериан..

                                Comment

                                Working...
                                X