Ма каква е тази кампания през януари през Първата световна война, срещу силите на няколко държави? До никъде няма да стигнем. Ако ще и по кораб на нож да взимаме, и по крепост на кама.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
България в Първата световна война 1915-1918
Collapse
X
-
А каква е ни е алтернативата?Да стоим и да чакаме силите на същите тези няколко държави да ни атакуват?Или да вземат да се предадат?Отстъпващият неприятел през 1915 г. е трябвало да се преследва с всички средства - всичко друго е безумие.Със спирането на настъплението на гръцката граница българското командване изпада в пълен стратегически колапс - никакви идеи за по нататъшния ход на войната.Едно безсмислено удържане на позициите по границите неизвестно докага.Е хубаво удържаха ги 34 месеца и какво последва - Добро поле.Настъплението към Солун е било задължително дори и ако затова е трябвало да изтеглят 3 армия на генерал Тошев от Северна България.Настъплението към Солун е страгегическият ход който може да донесе победата във войната /или поне на Балканския театър/.И за постигането на тази стратегическа цел са били необходими макисмум усилия.Всичко друго е игра на война и слугинаж пред съюзниците.
Comment
-
Безсмислено /или по точно безперспективно/ може да се приеме че е участието на България на страната на Централните сили.Едно включване на България към Антантата през март - април 1915 г. можеше да донесе сериозни териториални придобивки / за това настоява външния министър Генадиев/ .Казвам март - април защото с оглед Дарданелската операция това е момента за получаване на най-изгодни условия от Съглашението.Ако България беше ударила в гръб Турция в разгара на битката при Галиполи вероятно Турция щеше да бъде изкарана от войната за няколко седмици.Оттук нататък е въпрос на време докога Германия и Австро-Унгария ще издържат война срещу цяла Европа.Но проблема на правитерството на Радославов е че има териториални претенции към всичките си четири съседи.Претенциите на Радославов спрямо Антантата са както следва:спорната и безспорната зона от Сърбия,Кавала,Сяр и Драма от Гърция ,линията Мидия - Енос от Турция и Добруджа от Румъния.На практика отново се издига безумния лозунг "всичко или нищо".Ако през пролетта на 1915 г. бяхме ударили Турция получавахме Мидия - Енос и твърде вероятно безспорната зона.Е не е всичко но определено е повече от нищо.
П.П. Извинявам се за ОТ.
Comment
-
Както нееднократно съм казвал, през 1915 победата на Антантата не е била очевидна.
Малко трудно е било да се обясни на българския народ, който е пеел "Съюзници-разбойници", на Радославов и на австриеца Фердинанд необходимостта от изпращане на български войски, с чиято помощ Сърбия да си запази Скопие.
А след лятото ситуацията е още по-невъзможна. Тогава е било много вероятно не Турция, а Русия да бъде изкарана от войната след Горлицката катастрофа.
Comment
-
Става дума за друго, за подчиняването на нашие интереси на германците. Поне такава теза беше застъпвана в нашата историография десетилетия. Твърди се, царят ни продал, привеждат се факти в суми, твърди се, че сме имали фронт, за да не им е трудно на германците във Франция. И около това се върти спорът. Сега и авсрийците сигурно се питат, що не ги попиляхме италианците след Капорето, вижте как докараха от Антантата английски и френски войски, да му е леко на Людендорф. Сигурно и в Турция има такива гласове, що помагахме из Галиция, кво праихме тук и там.
И идва пак въпросът, за нашите национални приоритети тогава. Има нещо сбъркано, да си мислиш, отново като през 1913, че може да удариш, а после някак да ти се размине. Някаква национална наглост е това. Ние сега само със сърбите джубмуш, ама то дошли англо-френците. Я да ги изтикаме в Гърция и да клечим после, докато се разберат с германците. Я германците да си изтепат и своите, и другите, ние сме малки, там не се бъркаме. Я като стане напечено, да викаме за подкрепления, я да се правим, че планове имаме и нещо пресмятаме, а пък то хал-хабер.
А пък аз пресмятам, че бая обектнивни трудности сме имали, и без объркване отгоре. И че вечната теза, нашият войник, нещо чудо-невиждано, а то отгоре не дават, вече ептен не издържа. И че ако продължава, вече унижава усилията на все пак честния боец.Last edited by von Danitz; 03-01-2008, 16:51.
Comment
-
Аха, разбрах те, Даниц. То някак си това ми се вижда дотолкова очевидно - все пак не ги говорим за пръв път тези неща, макар и не точно за тези конкретни събития. То в националното (или ако някой предпочита - народното) съзнание на всеки народ (екстраполирам) има подобни тенденции като тези, които си изброил. И особено за по-малките народи, защото около тях хем се мяркат зловещите силуети на "големите риби", хем всеки си мисли "ама ние какви сме велики и как щяхме да ги... само ако..." и прочее. Пък то настроенията тогава са били такива, че мнозинството в България ("общественото мнение", дето има една приказка) е одобрявало насилствения метод ("ще видят те!") за възвръщане на "изконно нашето си", така че не може да се каже, че България влиза (или е въвлечена - дори от политиците си (макар че тогава коя е тази България?)) във войната заради Германия - има си интерес, така ги виждат нещата тогава. А че има елемент на наглост - и с това ще се съглася. В крайна сметка толкова скоро подобен опит се е провалил, явно емоциите са много по-силни от каквото и да е учене от историята (ако въобще го има). То да си представиш, че тези цели в онази обстановка са били постижими със силови методи... и тогава трябва да е било достатъчно видно, че не са.
Comment
-
За да сключиш мир са нужни двама.Антантата никога няма да се съгласи на сепаритивен мир с България/ освен разбира си на безусловна капитулация/.А и у нас няма настроения в подкрепа на сепаритивен мир.
Приятно съм изненадан от този сайт за битката при Добрич през 1916 г.Досега не бях попадал на подобен български сайт.
Comment
-
Никоий не обича предателрите... а и някои на Запад и до днес ни обвиняват че заради нашия избор през 1915г. войната се е проточила толкова! Има и друго, ограбването и териториалната ампутация на България е единственото с което Англия и Франция могат да възнаградят балканските си съюзници. Те самите няма какво да вземат от нас, но щедро раздават български земи на съседите ни за да си гарантират тяхната лоялност за в бъдеще. Цялата политика на Франция между двете световни войни е подчинена на идеята за ограждане на Германия от Изток с предани на нея държави, които поне отчасти да компенсират загубата на Русия като стратегически съюзник след 1918г.
Comment
-
а и някои на Запад и до днес ни обвиняват че заради нашия избор през 1915г. войната се е проточила толкова!
Comment
Comment