Съобщение

Collapse
No announcement yet.

България в Първата световна война 1915-1918

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Първия източник за който се сещам относно укрепването на Солун е "Българската армия в Първата световна война" /авторски колектив/.За фортове - мисля че има такива още от турско време.

    Comment


      1450 оръдия, и да е вярно, само си представи, но не е вярно.
      _____________________________________Сведенията са точни!

      Comment


        @resavsky - разбирам, че са го укрепявали, би било странно да не го укрепяват, ние също укрепяваме Варна, Шумен, Видин, Сливнишките позиции, но за крепостта, предполагам, че става дума за старата крепост, тя категорично не е ново съоръжение.

        @багатур - 1450 оръдия, каквото ще да е, но 5 дивизии на Антантата, нито сърбите от Корфу, нито който и да дойде, и да се съберат, не могат да съберат. френската дивизия има по разписание 36 оръдия - 9 батареи, английската 72 - 13 батареи. И 100 оръдия, и 200 да са им придали корпусно и армейско, и артилерията на корабите да смятаме, какво ще е това чудо? Да нямаш предвид към 18-та година?

        Comment


          Мисля, че българското настъпление в западна тракия, когато пробивът стига оперативна дълбочина между 70-90 км за седмица, това е август 1916.
          Имали са време да укрепват, но нищо, пак пробиваме. Януари-Март това е срока за падане на солун и е напълно реален. Вие говорите за артилерия, обаче тя е по-ефективна при окопна война (особено корабите) , докато българите практикуват мобилна война. Силата на БА е в духа на войниците, вярата, че войната е справедлива, чуството за национално обединение и тактическата брилянтност на българските офицери. (да си офицер по това време, не като сега, хората освен военното изкуство, са изучавали етика, философия и езици, да не говорим, че за България един офицер ако прави грешки като английските и френските главнокомандващи ще е срам за родината.За нас, няма подкрепления, изтегляне и други опити. Военните са наясно каква е цената на поражението и на едно изключително ниво от главнокомандващия до последния войник.
          Кръвта из нашите гърди
          не е съвсем изляна!
          Народе, цял стани! Иди!
          Че Македония въстана.

          Comment


            Силата на БА е в духа на войниците, вярата, че войната е справедлива, чуството за национално обединение и тактическата брилянтност на българските офицери
            Искаш да кажеш духът е всичко, мисълта и подготовка - подробности. Сигурен ли си, че по тази Драгомировска система се печели в Първата световна война, независимо сражение или обсада?

            Comment


              Аз съм също срещал подобна цифра за оръдията на Антантата - 1236 оръдия към януари 1916 г./ от които 806 полски,236 планински и 194 тежки/. Става въпрос за пет английски,четири френски и шест сръбски дивизии.При това без корабната артилерия.

              Comment


                Ще проверя отново но мисля че няма грешка. Що се отнася до мобилната война и бойния дух с които сме побеждавали-още след първите сражения през 1915г. става ясно, че времето на атаките "на нож" е сладък спомен! Загубите са ужасяващи и причината е недостига на артилерия тя закъсва в оная кал из македонските чукари! Англ-френските войски са нещо различно-те може и да бягат като видят зор но знаят, че нямат проблем да изоставят снаряжението си - идва ново, за тяхното снабдяване можем само да си мечтаем! Какви маневри когато снарядите валят като дъжд от небето, а в оня камънак не можеш дори стрелково окпче да направиш(на Каймакчалан 8 000 българи са просто избити с артилерийски огън!) и какво като са храбри и са отбили 60 атаки, щом нашата артилерия мълчи останала без снаряди...За да приключа ще дам думата на полковник Борис Дрангов "Празна раница не пази граница!". Една армия може да е храбра, надъхана, тактически грамотна и пр., казват че това са 90% от съставляващите на победата но нямя ли необходимото за да воюва тя не струва пукнат грош! Няколкото седмици от края на 1915г. са бири единствения отрязък от време когато сме имали някаква възможност да приключим със Солунската групировка, не става и заради логистични проблеми(за политическите казах горе), после идва позиционната война за която намаме не сама ресурси но и желани. Ресавски е прав, че през 1917г. нито един наш генерал няма илюзии че ще спечелим войната, стискали са зъби да удържат фронта с надежда нещо добро да се случи по другите фронтове. Били са наясно с трагичното положение в тила, виждали са окъсаните си войници, цяло чудо е че нса издържали до 1918г., на техния хал французите просто щяха да се разотидат по къщите си! Съжалявам за отклонението но не може така да се заблуждаваме че като ревнем ура и победата е наша...

                Comment


                  4 френски, съгласен, но сърбите са в плачевно състояние и януари, са на Корфу или на път, за англичаните, извинете ме, но Махон, такива сили?! Направо ме избихте от брустфера с граната...
                  Сарай пише писмо през март 1916, че иска 21 дивизии - 4 френски, подчертавайки, че те са като персонал наличини, но неподготвени за кампания в македонските планини, 6 сръбски дивизии, 5 английски, и още 6 от Русия или Италия, както той си го представя. На практика към 20 март има 4 френски и 2 английски. Сръбските сили в този момент, говорим края на март, са 200 нередовни, нещо като партизани-четници на Бабуник и 1800 на Попович в Солун. Аз не знам, в какво състояние си представяте сръбската армия, но и да е вече в Солун в пълен сътав, два месеца след евакуацията през ноември 1915, нейното състояние е около плачевното.

                  Comment


                    Да не бъркаш нещо как само 2 английски дивизии през март 1916?Още през октомври - ноември 1915 г. в Солун дебаркират цели пет английски дивизии - 10,22,26,27 и 28 и остават на Македонския фронт до края на войната.Да не говорим че още през януари 1916 г. англичаните получават сериозни подкрепления.

                    Comment


                      26 дивизия до 26 септември е резерв на англичаните във Франция, на нашия фронт се явява през април, настъпление предприема чак през август, 27 дивизия на нашия фронт се явява август 1916, 10-та дивизия ми се губи нещо, след Костурино през декември, но през 1917 вече е в Египет, така, че, ирландците не посрещат примирието на Солунския фронт. 28 дивизия е регулярна част, я да видим, да била е през лятото, но по рано не знам, като се има предвид, че през пролетта на предишната година е пострадала във второто сражение при Ипър. Та така, говорим за зимата и ранната пролет. 2 дивизии -22 и 10-та, може би и елементи от 26-а

                      Comment


                        Не знам по досътпните ми източници и 27 и 28 английска дивизия са в Солун още от ноември 1915 г.

                        Comment


                          Ма обърквате се малко, давате ми доводи на мен в такъв спор. Представи си сега ако са 3, четири или пет дивизии, представи си и четири френски. Представете си и гърците в укрепленията. Представете си и някакви сърби. Е, как ще го вземем Солун в началото на 1916?

                          Comment


                            Не може без сериозна логистична подкрепа-най-вече германска тежка артилерия, осигуряване на боеприпаси за българската и не на последно място допълнителна мобилизация на човешки ресурс! Затова казах, че след януари 1916г. става почти невъзможно с наличните към момента средства да се постигне успех. Възможен е бил само ако е имало такава цел и тя е била осигурена предварително-да се мобилизират още 100 000 щика и да се хвърлят към Солун още щом стане ясно че гръцкия неутралитет и кьорфишек... На пръв поглед имаме превъзходство над съглашенците в Солун, но не трябва да се забравя, че към края на 1915г.- силите ни са разпръснати от Струма до Албанските чукари! Да се съсредоточат, да се осигурят с нужното и пр. при онези пътища, с една единствена железница ми се вижда сложно. Тако военната стратегия става заложник на политически съображения и се пропилява единствената възможнос не да спечелимч войната, тя не се решава на Балканите(за съжаление) а да спестим МНОГО ЧЕРНИ ЗАБРАДКИ!

                            Comment


                              Не знам какъв отговор ще приемеш като опровержение на подобен план, уж предназначен да спаси войските ни, но да пробваме така:
                              1. Зима е, логистиката е никаква
                              2. Не сме във война с Гърция
                              3. Тежката артилерия е вече насочена към Вердюн след лятната кампания в Русия от 1915. Германия трябва да разреши нейната употреба, а политиката и не е такава, както преди това споменахме.
                              4. И да е по-топло край Солун, и случайно да имаме тежка артилерия, в блатата край устието на Вардар, освен да затъне, друго не знам.

                              Така че, за мен, никак не става, да спасим войската, след влизането във войната.

                              Comment


                                Зимата край Солун не е толкова страшна /ако може въобще да се говори за зима по Беломорието/ но логистиката наистина си е проблем.Фалкенхайм е имал намерение да организира настъпление към Солун като отвличащ удар преди Вердюн /но не си прави труда да уведоми цар Фердинанд и Жеков за подготвяната атака при Вердюн при личната им среща в Ниш през януари 1916 г./.Но впоследствие германците се отказват поради политически съображения /подкрепата за крал Константин в борбата му с Венизелос/.Българското командване е било длъжно да атакува Солун дори и без германско съгласие - това е личното ми мнение.Спирането на настъплението на гръцката граница е абсурд противоречащ на здравия разум.Неутралитета на Гърция не може да бъде аргумент тъй като от териоторията на същата тази Гърция десет месеца по късно силите на Антантата настъпват към Каймакчалан и река Черна.

                                Comment

                                Working...
                                X