Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Марсилия 09.10. 1934

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    ^ На мен лично би ми било крайно интересно.
    Иначе няма как да се съглася с твърдението, че ВМРО е по-скоро негативно явление в историята. Вярно е, че на моменти в самата организация има конфликти прераснали в братоубийства (автономисти - върховисти), както и борба за власт отстрана на членове на Върховния комитет, но те няма как да засенчат положителните дела на ВМРО, която в продължение на много години е основен стълб и извор на българщина в поробена Македония.Да не говорим и за активното участие на македонски чети в Балканските войни.
    Редно е също така да се отбележат и активните действия острана на комунистите целящи да разединят и използват за свои цели македонските революционери.

    Comment


      #17
      rambler написа
      Те почти по всяко време са си терористи / без да броим, разбира се, съвременната организация/. Струва ми се, че влиянието на ВМРО върху нашата история е по-скоро отрицателно.
      Иронията е там, че когато Стамболийски изказва същата мисъл на глас, а в последствие "погва" ВМРО, бива застрелян като куче.

      Иначе, Toten, ако се намираш в София без проблем мога да ти дам достатъчно литература изобщо за историята на ВМРО, а след като обработя малко информация, ще я пусна и тук.
      "На рилеца герой
      титан калимански,
      герой от Булаир
      с гърди от желязо
      и воля от гранит."

      Comment


        #18
        Подпоручик Христосков написа
        След края на Втората световна война се разбира, че атентатът е организиран от Абвера (германското военно разузнаване) като операция “Тевтонски меч”. Главен координатор на операцията е помощникът на германския военен аташе в Париж - капитанът от Генералния щаб Ханс Шпайдел (след Втората световна война - генерал, главнокомандващ Сухопътните сили на НАТО в Европа).

        Величко Керин или Владо Шофьора, както е по-популярен, е пратен да обучава членове на усташа в специални тренировъчни лагери в Унгария спонсорирани от Германия. На 09.10.1934 е предвидено Керин заедно с група хървати да извършат редица атентати, сред които покушението на Крал Александър и Луи Барту. Хърватите се разполагат по улиците на Марсилия, по които трябва да премине колата с жертвите. Първоначално Керин е трябвало да се самовзриви в сградата на "обществото на народите", но след като хърватите се разколебават, той решава лично да застреля краля и министъра.


        Луи Барту не умира случайно. Именно той е главната цел на Абвера, поради близките му отношения със СССР и желанието му максимално да сближи Франция със СССР.

        Ето и документални кадри със самото убийство / http://www.youtube.com/watch?v=SrruCOZwxKA /, като музикален фон е песента: "Какво е чудо станало в града Марселия"!
        Макар и насечен със сабя, Черноземски не умира веднага. Заведен в затвора, е подложен на побой, с цел самопризнания.. там той умира.

        Ако имате интерес мога да пусна още много информация, включително реакциите на световните медии за атентата.
        Не знам откъде имаш такава инфорамация но Черноземски умира на място няколко минути след покушението.Въобще не е откарван в полицията и не е подлаган на никакъв побой.

        Comment


          #19
          resavsky написа
          Не знам откъде имаш такава инфорамация но Черноземски умира на място няколко минути след покушението.
          По добре виж този линк: http://knigite.abv.bg/ms/ms_2.html

          Ако имаш време можеш да научиш много неща за Владо Черноземски и за атентата в Марсилия, като прочетеш и целия материал:


          Между другото тази година на 19. 10. ще се навършат 110 години от рождението му.
          "...защото буквата убива, а духът животвори." (2 Кор 3:6)

          Comment


            #20
            rambler написа
            Те почти по всяко време са си терористи / без да броим, разбира се, съвременната организация/. Струва ми се, че влиянието на ВМРО върху нашата история е по-скоро отрицателно.
            ми то същото важи и за БТЦРК. :tdown
            Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

            Comment


              #21
              Струва ми се че трябва да се прави разлика между терористи в съвременния смисъл на думата и този който влаган е в първата половина на века.За разлика от съвременните които се стремят да убият максимално повече хора за да привлекат внимание върху каузата си то хората на ВМРО винаги са стремяли да избягват човешки жертви / без разбира се тези от неприятеля/.Посочете ми атентат на ВМРО при който са убити невинни жертви.

              Comment


                #22
                resavsky написа
                Струва ми се че трябва да се прави разлика между терористи в съвременния смисъл на думата и този който влаган е в първата половина на века.За разлика от съвременните които се стремят да убият максимално повече хора за да привлекат внимание върху каузата си то хората на ВМРО винаги са стремяли да избягват човешки жертви / без разбира се тези от неприятеля/.Посочете ми атентат на ВМРО при който са убити невинни жертви.
                за разлика от тези на БКП. паралела е просто натрапващ се. дори Ботйова моим да наречем терорист ако приказките за онова дете - турче са верни. подобно нещо при нашите / щот по 1 случаиност смятам че 10 г членство в тази организация ми дават право да им викам наште / няма, дори по време на въстанието.
                Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

                Comment


                  #23
                  Умира цели 20 часа след атантата, без да му е указана каквато и да била медицинска помощ..
                  "На рилеца герой
                  титан калимански,
                  герой от Булаир
                  с гърди от желязо
                  и воля от гранит."

                  Comment


                    #24
                    Това за "револверите" "Маузер" и"Валтер" ме заинтригува ...

                    Comment


                      #25
                      tonev написа
                      за разлика от тези на БКП. паралела е просто натрапващ се. дори Ботйова моим да наречем терорист ако приказките за онова дете - турче са верни. подобно нещо при нашите / щот по 1 случаиност смятам че 10 г членство в тази организация ми дават право да им викам наште / няма, дори по време на въстанието.
                      Дори фанатици като гемиджиите са гледали да избягват човешките жертви.В спомените си Иван Михайлов говори че за периода 1919 - 34 г. само при 3 акции на ВМРО от общо около 800 са дадени невинни жертви / като от една от акциите е проведена своеволно в Егейска Македония от местен войвода без знанието на ЦК/.Другата от акциите е нападанието над сръбски колонисти в с.Кадарфаково Кочанско /дано не греша името/ проведена от щипския войвода Иван Бърльо по нареждане на Тодор Александров.Но пък тази акция е имала преди всичко възпиращ ефект срещу сръбските колонисти /извършили доста издевателства над местното население/ и убитите в нея трудно могат да се определят като невинни жертви.

                      Comment

                      Working...
                      X