а доколко царската традиция има нещо общо с "избраните" от шепа хора за владетели на България Батенберг и после фамилията на Фердинанд? С какво подобни елементи са по-легитимни от правителството на Кимон Георгиев от септември 1944 например? Аристокрация няма вече от пет века, тоест всякаква "царска" традиция е прекъсната, народното "представителство", приело Търновската конституция (легитимираща царска/княжеска институция у нас), всъщност не представлява народа...
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Възкресена тема: За цар Борис и България през ВСВ
Collapse
X
-
кало написаа доколко царската традиция има нещо общо с "избраните" от шепа хора за владетели на България Батенберг и после фамилията на Фердинанд? С какво подобни елементи са по-легитимни от правителството на Кимон Георгиев от септември 1944 например? Аристокрация няма вече от пет века, тоест всякаква "царска" традиция е прекъсната, народното "представителство", приело Търновската конституция (легитимираща царска/княжеска институция у нас), всъщност не представлява народа...
Правителството на Кимон Георгиев е типично за онова време, подобни процеси протичат във всяка страна, през която войната преминава. Не мисля, че можем да го обявим за законно или незаконно - просто времето е било такова.Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
кало написа...всъщност не представлява народа...
Колкото до останалото съм напълно съгласен с последния постинг на Камерер. Няма нужда да повтарям написаното от него.
Comment
-
а доколко царската традиция има нещо общо с "избраните" от шепа хора за владетели на България Батенберг и после фамилията на Фердинанд? С какво подобни елементи са по-легитимни от правителството на Кимон Георгиев от септември 1944 например?
Впоследстве има много перипетии (всички ги знаем, няма нужда да ги изброявам) на властта, като през няколко преврата определено тя е все по-малко легитимна според основния закон. Но това не се отнася до монархическата институция, тъй като в нейните рамки властта се предава по други правила и те са спазени, така че Борис ²²² определено си е легитимен монарх.
От друга страна, правителството на Кимон Георгиев идва след поредният преврат, което определено не го прави никак легитимно (и още по-малко, по или толкова легитимно, колкото и монархическата институция). Легитимността му идва предимно от СССР или по-точно от това, че България е предадена в неговата зона. Впоследстиве се приема нова конституция и според нея новата власт вече си е легитимна.
Решението за присъединяване към Тристранния пакт взето на 1 март 1941 г. е израз на това малодушие и слабохарактерност - царят добре е съзнавал пагубността на взетото решение,бил е предупреждаван от Англия,САЩ и Съветския съюз да не го прави но въпреки това не намира сили да се противопостави.
Какво ще се случи след това? С висока степен на вероятност Румъния ще си прибере това, котео е отстъпила през 1940 г. и много вероятно е румънски войски да носят окупационна служаб в България редом с немските гарнизонни подразделения.
Естествено, ще има българско съпротивително движение. Какво обаче ще се случи по-нататък през военните години? България ще си остане окупирана, вероятно също толкова интензивно ще бъде бомбардирана от съюзническата авиация - целите ще са отново комуникационните възли. Накрая какво ще се случи? България ще бъде освободена от съветската армия, котео ще означава продължителни боеве и рарушения, както това се случва в Унгария, ЧЕхословакия и други държави със сходна съдба. Какъв би бил ефектът от това мисля е достатъчно очевидно. Чехословакия, Полша са все страни, които в никакъв сулчай не са били съюзници на Германия и са освободени от армията на СССР. Всички знаем какво се случва след това и не виждам никакви основания България да е изкюлчение от това правило.
Т.е. ако сумираме нещата в крайна сметка Борис ²²² (волно или неволно) е избрал по-малкото зло, т.е. разминало се е с по-малко жертви и разрушения.
Comment
Comment