Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Битката при Тутракан. Румънската гледна точка

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Простено ти е! Те снимките от него време...,макар че сигурно ги има някъде (в нечии архив) по-добри.Веднага ги копирах. :tup:

    Comment


      #17
      еМГето написа
      Румънците не стават за войници - тава са италианците на Балканите.
      Без значение на коя страна воюват те са повече проблем, отколкото полза.
      Твърдо не съм съгласен с теб. Говориш за хората направили пробива при Плевен. Самия факт, че някой подразделения при Тутракан дават над 80% жертви, показва, че обикновенните войници и офицери не са страхливци.

      За статията която си постнал и особено генералните изводи под нея за това "какво мислел немският войник", добронамереният ми съвет е, да не пълниш главата на сина си с ефтина пропаганда. За разлика от нас, той ще приеме всичко това за чиста монета. Нали не искаш детето да остане на твоето ниво?
      Last edited by Amazon; 22-03-2008, 19:06.
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        #18
        Amazon написа
        Говориш за хората направили пробива при Плевен.
        Това е силно казано.

        Comment


          #19
          Искам отново да подчертая, че написаното не е за тази тема и изобщо не е било предназначено за форуми "Бойна слава". Макар, че е на военни теми просто е много трудно да ги отделиш от политиката. Във всички случаи военните работи зависят от политически и (или) икономически решения.
          Това е форум, а целта на форумите е чрез разговор да се стигне до
          някаква истина приемлива за всички. Никъде не съм казвал, че румънците били страхливи. СС-ман го обясни добре. Дали са обаче техните офицери, оръжието, бойната подготовка, върховното им командуване или воинските им добродетели - все едно! На практика съглашенците казват-не стават, германците казват същото.Говорил съм с наши участници, но и те казват същото.Аз не съм германофил, защото и те имат много трески и не съм ръмънофоб. Всичко е в резултат на информация от книги и хора.
          Защо немските войници мислели така има много причини. Във всеки случай не бих повярвал на обясненията на Чолпанов или Гилин, че се биели ожесточено "под страха за извършените престъпления".:aaa:

          Румънските загуби (80%) се дължат на тяхното бездарно командуване.
          Въпреки, че източният сектор не е атакуван през цялото време никой не се сеща да маневрира с войски от него към застрашените участъци.
          Първите две пристигнали от Румъния дружини са хвърлени в контра- атака срещу 6-ти п.п.без дори да им е обяснено за какво става въпрос.
          Тя не е подкрепена с арт. огън. Търновци буквално ги разстрелват.
          Още в самото начало румънското командуване заповядва царевичните
          ниви около Тутракан да се оставят (за да криели крепостта), а всъщност са идеално прикритие за скрито подхождане на нашите войски към нея. Вижте каква заповед е идал командира на 15-та рум. див.насочена
          към Тутракан от Силистра. "... с цел марша да бъде извършен по-бързо
          всички войници да оставят раниците си...", като че ли ще бягат до Тутракан. Мога да пиша доста, но нямам време пък и имам проблеми с бълг. клавиатура.
          Last edited by еМГето; 23-03-2008, 00:04.

          Comment


            #20
            Съзнавам, че се изразих малко силно, но имам генетична ненавист към обобщения от всякакъв вид. За мен те са най-използваният инструмент за изкривяване на реалността и историята, но едва ли ви казвам нещо ново.

            Sturmpionier написа
            Това е силно казано.
            Също така е и вярно от чисто фактологична гледна точка. Поне аз така съм чел.
            Last edited by Amazon; 22-03-2008, 21:49. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              #21
              Amazon написа
              Също така е и вярно от чисто фактологична гледна точка. Поне аз така съм чел.
              Трудно може да се говори за пробив. Вярно е, че румънците първи влизат в Плевен, но това са единствено спомагателни действия , извършени с нищожни загуби. Що се отнася до същата война, в действителност румънската армия се представя на ниво, което оправдава мащабната инвестиция на князете Куза и Карол ² в отбранителната политика. За съжаление на румъните, нещата стоят различно в началния период на румънското участие в ПСВ.

              Comment


                #22
                Правя нов опит за пускане на снимки от Тутракан. Първата е от парада в града след премземането му. Втората е от учебник по фортификация. И двете снимки са с много лошо качество, за което се извинявам!

                :fahr39:
                От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                Comment


                  #23
                  Тутраканската крепост от POPOV. Ivan : Die Einnhame der Brückenkopffestung Tutrakan im Jahre 1916 und die bulgarische Wehrmacht von heute. Sofia, Hofdruckerei 1942

                  Comment


                    #24
                    Определено беше интересно да проследя тези събития от румънската гледна точка. По принцип и аз нямах високо мнение за нивото на тяхната армия по това време, но описанието на тоталния хаос сред командването им доста ме учудва. Всички допускат поредици от грешки и прехвърлят вината помежду си, на какво може да се дължи това - първо слабата подготовка и второ некадърността на генералите?

                    Ако може да се споделят и подробности за другия фронт на румънците - подробности за това как там пък тръгват добре нещата срещу австроунгарските войски, после ги обръщат?
                    (\_/)
                    (°_°)
                    (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                    Comment


                      #25
                      То не са точно австро-унгарски войски. По-скоро германската 9-а армия, с командващ, дотогавашният началник щаб на Големия генерален щаб, фон Фалкенхайн и един австрийски корпус. Това е идея, ще пусна малко инфо за Роте тур(Червената кула), много интересна и поучителна операция.

                      Comment


                        #26
                        Позволявам си да пусна няколко снимки от военното гробище край Тутракан, направени през месец март 2008г. Съжалявам, че снимките са с това качество.

                        Вечерта, ако намеря време ще пусна още няколко. Надявам се будят интерес. Аз лично се възхитих от начина по който гробището бе подъражно в идеална чистота и ред. В храм-паметника може да се закупят интересни книги относно събитията през 1916г. на Добруджанския фронт.
                        Last edited by viking heart; 04-06-2008, 13:02. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                        They march in full battle dress
                        With faces grim and pale
                        Tattered banners and bloody flags
                        Rusty spears and blades...

                        Comment


                          #27
                          Ето и обещаните допълнителни снимки.
                          They march in full battle dress
                          With faces grim and pale
                          Tattered banners and bloody flags
                          Rusty spears and blades...

                          Comment


                            #28
                            Българските вестници за битката при Тутракан!

                            Страниците на българския печат с подробна информация на великата епопея при Тутракан: Вестник "Мир" от 7.09.1916 г.: "Вчера, 6 септември, в 2 часа и 30 мин. след пладне, в един жесток бой на втората отбранителна линия край Тутракан предмостовата Тутраканска крепост падна окончателно в наши ръце. Гарнизонът на крепостта капитулира. Пленени са 34, 36, 40, 74, 79, 80 и 84-ти пехотни полкове, две дружини от жандар- мерийския полк, 5-ти гаубичен и 3-ти тежък артилерийски полк, цялата крепостна артилерия и боеприпаси. Точният брой на трофеите и пленниците се привеждат в известност. Трофеи/ две знамена и повече от 100 модерни оръдия, между които и нашите батареи, откраднати през 1913 г. при град Фердинанд. Загубите на румънците в убити и ранени са колосални. Много румънски войници в паническото си бягство са се издавили в Дунава". Вестник "Нов век" от 7 септември 1916 г.: "От колко голямо значение е падането на този град може да се оцени само като се знае, че румънците от както хайдушки заграбиха тоя край, до са мото обявяване на войната работиха за осигуряването на неговата защита. Тоя град беше определен от румънците да играе роля на бранител на заграбена Добруджа". Вестник "Пряпорец" от 9 септември 1916 г.:"Устремът, с който са се втурнали през границата срещу новия враг, е дивен. Той се явява не само като чувство за борба и ламтеж към победи и слава, но и като желание за отплата... Тъй се обяснява устремът, с който днес българските войски се носят по равнините, които са били люлката на старото българско царство".
                            Иван Михайлов (26. VIII.1896 - 5. IX. 1990)
                            "Нека утрешните поколения знаят, защото времето отминава, а нашата преходност е налице, че ние направихме ВМРО не за да правим две Българии, а защото нямаме една целокупна!"

                            Comment


                              #29
                              Няколко интересни клипа на youtube !

                              Вестник "Мир" от 7.09.1916 г.: "Вчера, 6 септември, в 2 часа и 30 мин. след пладне, в един жесток бой на втората отбранителна линия край Тутракан предмостова...


                              Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.
                              Иван Михайлов (26. VIII.1896 - 5. IX. 1990)
                              "Нека утрешните поколения знаят, защото времето отминава, а нашата преходност е налице, че ние направихме ВМРО не за да правим две Българии, а защото нямаме една целокупна!"

                              Comment


                                #30
                                Една, е българската батарея пленена от румънците при Фердинанд. Не е известно какво е станало с батареите на Белоградчишкия отряд. Във Фердинанд са пленени обозите (от 9-та пех. див.) и генерал Сираков - командуващ тая дивизия. Макар, че румънците постигат лека победа, тя е своего рода нещастие за тях. Те нищо практическо не научават от този поход! Това ще се завърне три години по-късно и ще е една от причините за тоталното им военно поражение! Ах, румънските войници били смаяни от факта, че всеки български селянин си имал собствена земя, докато в Румъния селяните били роби на чокоите (едрите земевладелци). Е, все пак са научили нещо!

                                Comment

                                Working...
                                X