Съобщение

Collapse
No announcement yet.

147 години от рождението на цар Фердинанд

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    "Съвети към сина" фалшификат ли е?


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      #32
      resavsky написа
      - излизане от международната изолация и утвърждаване на международната сцена на България.Фердинанд прави изключителни лични жертви - сина му Борис е кръстен в източноправославна вяра / което е безкрайно трудно приемливо за един католик и го скарва с половината му короновани роднини/ а през 1908 г. самият той се жени за руската принцеса Елеонора която силно ненавижда
      - не на последно място именно по времето на Фердинанд / с активно негово участие/ София от прашно ориенталско градче става модерен европейски град с електрическо осветление,трамваи и т.н.
      Е, сега Елеонора не е руска принцеса, а е германка.
      Не знам дали го кръщаването на сина му в источноправославие го скарва с роднините му, но това е бил голям шок за силно религиозната му италиянска съпруга.
      Някъде бях чел, че Борис е кръстен и в двете вяри.

      Comment


        #33
        Thorn написа
        "Съвети към сина" фалшификат ли е?
        По мое скромно мнение-да. Що му е да записва съветите си?

        Terror написа
        Някъде бях чел, че Борис е кръстен и в двете вяри.
        Аха, и вълкът сит и агнето цяло. Добре щеше да е за него, стига да беше възможно...
        Last edited by Коцето; 28-02-2008, 20:47. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

        Comment


          #34
          Аха, и вълкът сит и агнето цяло. Добре щеше да е за него, стига да беше възможно...
          Стига поповете да не са знаели един за друг, къв е проблема?
          "Че в България — една държава с най-демократични институции — няма граждани, това е всеизвестна истина у нас вече отколе и от нея са дълбоко проникнати всички ония, които трябва да считаме за творци и актьори в отвратителната трагикомедия, наречена „български политически живот“; че в България няма и публика е също такава истина, която всички сарафи и бакали на българското слово отлично са разбрали, но само малцина от жреците на това слово ясно съзнават, а и които я съзнават, крият я от себе си" - д-р Кръстев, 1907-ма.

          Comment


            #35
            Поповете може и да не разберат, ама папата и патриархът със сигурност ще чуят и тогаз става мазало
            Кръвта из нашите гърди
            не е съвсем изляна!
            Народе, цял стани! Иди!
            Че Македония въстана.

            Comment


              #36
              Хм, тандемът Фердинанд-Стамболов... Успокояването на обстановката при Константин Стоилов повече ми допада. Съгласен съм с тезата, че напоследък има известна, макар и малка реабилитация на исторически фигури, които по-рано се отричаха. Но когато се говори за Фердинанд как точно разграничавате неговите заслуги за развитието на страната до края на 19 в от тези на неговите министър-председатели? Защото покрай шума около Ст. Стамболов напоследък се забравя и една друга фигура, която лично на мен ми е по-симпатична - тази на К. Стоилов. Последният също има немалка заслуга за модернизацията и развитието на България. Между другото дали Николай, или Дибо биха могли да качат в Библиотеката и неговите "Писма" /не знам как точно е озаглавена кореспонденцията му/?
              Не съм сигурен доколко е правдоподобно цар Фердинанд да бъде разглеждан отделно от неговата амбиция. Ако е бил подведен за 16 юни - възможно е, не споря - какво да мислим за по-раншните му действия когато турското предложение за примирие е отхвърлено и дори доколкото си спомням - скрито от съюзниците, защото очевидно се цели едно триумфално влизане в Цариград? Виждали ли сте снимката на цар Фердинанд с византийската корона? Само че атаката не успява. За тази операция обаче едва ли бихме могли да виним "обществения натиск".
              Благодаря на Николай за интересните уточнения около оценката на цар Фердинанд за 16 юни!
              Last edited by ivan_kunchev; 01-03-2008, 13:17.

              Comment


                #37




                Comment


                  #38
                  Фердинанд е твърде сложна личност.Препоръчвам на всички спомените на Добри Ганчев / личния му учител по български език/ за него.Ганчев е прекарал дълги години в близост до него и е предал по твърде образен начин личните си впечатления.Фердинанд винаги се е чувствал чужденец в България - чак до септември 1918 г.Той никога не е успял да разбере защо по малко от една година след голям външнополитически успех и победоносна война е организиран преврат срещу Александър Батенберг именно от офицерите на които би трябвало да бъде идол.Това неразбиране на българската действителност дава сериозно отражение на действията на Фердинанд.Дали това не е изиграло своята роля на 16 юни 1913 г.?Във всеки случай опасността от военен комплот срещу него е била вечния му кошмар.

                  Comment


                    #39
                    Борис наистина е кръстен по двата обряда. Мария Луиза е била дълбоко обидена на Фердинанд, а папата го отлъчва.


                    thorn

                    Средновековните църкви в България

                    Comment


                      #40
                      16 юни 1913 г. е неизбежен. Военното споразумение между Сърбия и Гърция срещу България е преди тази дата.

                      Comment

                      Working...
                      X