Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Балканските войни 1912-1913

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Дааа

    Само с ентусиазъм и героизъм не може да се воюва.
    Напълно съм съгласен с този извод.

    Comment


      Напълно съм съгласен и аз.

      Имало е наистина безбройни недостатъци от материално и санитарно естество. Вината е била главно на правителството на Ив.Ев.Гешов. Този иначе забележителен български финансист за жалост е притежавал една от най-гадните характеристики на българския Възрожденски еснаф- скъперничество, тъпо празноглаво скъперничество, когато е ставало въпрос за жизнени интереси.
      Трудовак напълно правилно отбеляза това, че на нашите им е липсвал модерен обсаден парк. Офицерите от крепостната артилерия още през 1910-1911 изготвят проект за набавянето на около 120 модерни обсадни оръдия с голям калибър, но пари никога не са дадени - имало е по-важни неща, за които да се пилеят... Също така не са отпуснати навреме и пари за противохолерни лекарства. Едва след като холерата отнася за един месец живота на близо 7 000 български синове Гешов ще се сети, че има възможност и ще отпусне 8 пъти по-голяма сума от първоначално исканата, но вече ще е късно.
      Въпроса с настаняването на сръбска и гръцка администрация е по-сложен. Преди всичко трябва да се отбележи, че още в началото на ноември 1912 е определена точна демаркационна линия между сръбските и български войски в Македония, която доста вярно отразява линията, първоначално окупирана от двете войски. Тази линия е почвала от връх Руен, минавала е южно от върховете Султантепе и Парадли, после е минавала по течението на Злетовската река, Брегалница и нагоре по течението на река Крива Лъкавица до изворите й близо до Валандово.Така че сърбите не се настаняват в територия, освободена от нашите части. В интерес на истината също така трябва да се отбележи, че колкото и зверски да се преследват българите в окупираната от тях зона, отношенията по самата демаркационна линия между българските и сръбските части остават доста коректни чак до юни 1913 г. Случая с гърците е по-различен, но там и нашето политическо и военно ръководство носи голяма вина за изострянето на отношенията, като чак до 22 май 1913 г. отказва упорито да установи демаркационна линия, давайки на гърците удобен повод да окупират Лъгадинско, Нигритско, устието на Струма и Правишко. Заради доста тъпия и безумен от гледна точка на българските интереси спор, кой е влязъл първи в Солун на практика не е постигнато ясно разграничение на заетите територии, като на всичкото отгоре след изтеглянето на 7 дивизия българското присъствие там остава чисто символично (допълващ взвод тук, допълваща рота там). И гърците са оставени да си разиграват коня както си искат. Защото формално юридически, при условие, че няма разграничителна линия и голямата част от територията не е заета с войски, какво им пречи е оная рота да заеме още ей онова село, после още малко, още и още малко... Разбира се, че и дума не може да става в случая за коректност, но пак повтарям -и тук отговорността за вредата за българските интереси лежи върху плещите на правителството и Главната квартира. За пропуска пък да се определи първоначалното териториално разграничение между Гърция и България преди войната мисля, че е излишно да се спирам. По-лековато и безхаберно отношение от това на "нотабилите" в Гешовото правителство към този съдбоносен въпрос, едва ли е възможно.
      Що се отнася до идването на сръбските части при Одрин, тук трябва да се направи известно разграничение. Двете сръбски дивизии идват доста по-рано при Одрин (още от края на октомври 1912 г. по-молба на Българската Главна квартира), от сръбската обсадна артилерия, която идва едва в началото на 1913 г., между другото пак по молба на ген.Фичев, който почти тройно е преувеличавал силата на Одринския гарнизон. Нито двете дивизии, нито обсадната артилерия на сърбите изиграва някаква роля при превземането на крепостта, защото на Източния сектор, където е извършен пробива, е имало само един сръбски ескадрон от Тимошкия конен полк, нито един сръбски пехотинец и нито едно сръбско оръдие. Тяхната роля се ограничавала с това просто да пазят линията на обкръжението на Западния и Северозападен сектор (където пътем казано на Шукри паша и през ум не би му минало да атакува), с което спокойно биха се справили и приблизително два пъти по-малобрйни наши войски, като например допълващите или опълченските дружини I призив, запиляни неизвестно защо на майната си из цялата страна (Делиормана, Русенско, жп-линията София-Пловдив(?!). Но страхливостта и безхарактерността на ген.Фичев дават възможност на сърбите да дадат помощ, от която не е имало всъщност никаква нужда и после с дейната помощ на руската преса и дипломация да разтръбят за "големите си заслуги по превземането на Одрин".

      Comment


        Аз няма да споря, кой е бил крив и кой е бил прав.Случайно ми се намира една книжка писана от генерал -лейтенант Т.Кантарджиев "Кратка история на Балканската и съюзнишката войни" .Книгата е издадена през 1928 година и ще я сканирам за общо ползване. В нея генералът прави критичен разбор на събитията и обвинява доста хора от генералният щаб.Книжката е интересна.
        Ще завърша с думите на генерал Никола Иванов от неговата книга "действия на 2-ра армия срещу съюзниците през 1913г. част 2 "Според нас , нещастието което сполетя България, произлиза единствено от лошото командване.В тази война нашето висше комендване се прояви с такива минуси в управлението, че войските ни изгубиха вяра в себе си и във всичко"
        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

        Comment


          "Исторически преглед на Общоевропейската война и участието на България в нея" от о.з. ген. - майор А. Христов, издадена 1925г.

          Comment


            Parabellum написа
            Аз няма да споря, кой е бил крив и кой е бил прав.Случайно ми се намира една книжка писана от генерал -лейтенант Т.Кантарджиев "Кратка история на Балканската и съюзнишката войни" .Книгата е издадена през 1928 година и ще я сканирам за общо ползване. В нея генералът прави критичен разбор на събитията и обвинява доста хора от генералният щаб.Книжката е интересна.
            (
            Ще съм ти безкрайно признателен, тъй като никога не ми е попадала в лапите. Чел съм други книги на ген.Кантарджиев - "Добричката епопея", "В Ромъния и на Серет" и на "При Охрид-Преспа и на Шкумба" - те всички се отнасят за Първата световна война, когато е бил командир на Сборната дивизия.

            Поздрави

            П.С. Сигурно съм единствения дето в събота вечер само фугасни снаряди му фърчат из главата и си вади очите на компютъра... Егати депресията...

            Comment


              Тези дни ще я сканирам ще я направя във формат PDF и ще я кача тук на сайта ми-не вярвам някой да ме съди за авторски права, тъй като книгата от 28-ма година не е преиздавана
              Аз съм си наумил нещо, но като си дойда в България ще видя дали ще се получи.
              То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

              Comment


                Ето тук една от малкото редки снимки с които разполагам.Нашата авиация през Балканската война
                Attached Files
                То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                Comment


                  Страхотна снимка!
                  Това не са ли ген. Георги Вазов и Радул Милков (вдясно)? Кой е офицерът със сабята, знае ли се ?
                  "ДОЙДЕМ ЛИ НА ВЛАСТ, ВСИЧКИ ХОРА ЩЕ БЪДАТ СВОБОДНИ И ВСЕКИ ЩЕ ИМА НАЙ-МАЛКО ПО ТРИМА РОБИ..."
                  Предизборна програма

                  Comment


                    Не мога да ти кажа кои са хората на снимката, че в средата е генерал-генерал е, но кои са другите двама-незнам
                    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                    Comment


                      За Parabellum (ако се интересува, разбира се)
                      Порових малко за идентификация на лицата от снимката. Прилагам. 1 и 2 са лица от твоята снимка. На 1_a и 1_b е ген. Георги Вазов (качеството е много лошо, на едната е в доста неуставен вид, на цялата е с канче в ръка, празнува падането на Одрин и явно яко е подпийнал..., но мисля, че приликата не буди съмнение). На 2_b е Радул Милков, като капитан. Смятам, че на снимката са ген. Г. Вазов и пор. Р. Милков. (Ще поровя още - за третия.)
                      Така или иначе, снимката е страхотна и искрено ти завиждам.
                      Attached Files
                      "ДОЙДЕМ ЛИ НА ВЛАСТ, ВСИЧКИ ХОРА ЩЕ БЪДАТ СВОБОДНИ И ВСЕКИ ЩЕ ИМА НАЙ-МАЛКО ПО ТРИМА РОБИ..."
                      Предизборна програма

                      Comment


                        Тово са румънският и гръцкият възпоменателни медали за Втората балканска война (1913).
                        Румънският реверс е просто трогателен: Някаква богиня с умиление гледа как победоносните румънски войски преминават Дунав. Пише нещо от сорта (не зная румънски): ОТ КАРПАТИТЕ, ПРЕЗ ДУНАВ КЪМ БАЛКАНА
                        Обърнете внимание на гръцкия реверс - него рядко го показват. Изписани са годините 976-1025 и името и образът на Василий Втори (Българоубиецът !!!)
                        Attached Files
                        "ДОЙДЕМ ЛИ НА ВЛАСТ, ВСИЧКИ ХОРА ЩЕ БЪДАТ СВОБОДНИ И ВСЕКИ ЩЕ ИМА НАЙ-МАЛКО ПО ТРИМА РОБИ..."
                        Предизборна програма

                        Comment


                          Ето един интересен линк - http://vi-books.com/vis/vis3/8_parvite.htm
                          Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                          Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                          Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                          Comment


                            може ли един линк на англииски за битката при Одрин за претпочитане е да не е бг че споря с едни румънци

                            Comment


                              Лозенград 1912

                              Учуден съм, че никой никъде нито по телевизията, нито по пресата не се сети за следното:
                              На 9 и 10 октомври 1912 ст.стил българските Първа и Трета армия нанесоха съкрушително поражение на Османската Източна армия. С цената на повече от 800 убити и 2 000 ранени в кръпопролитните насрещни боеве пре Гечкенли, Ериклер, Петра, Селиолу бе превзета крепостта Лозенград и османските войски - 1, 2 3 и 4 корпуси напуснаха полесражението в безредно отстъпление. Това бе първата наистина голяма и наистина решителна победа, нанесена на армията на империята от армия на бившите й християнски поданници. Тази загуба сломи морално духа на османската армия, унищожи самоувереността на нейните военноначалници и даде инициативата в ръцете на Балканския съюз.
                              Last edited by Николай; 10-10-2005, 18:03.

                              Comment


                                Кои дивизии влизат в състава на нашите армии ?
                                SEMPER AGRESSUS

                                Comment

                                Working...
                                X