Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Балканските войни 1912-1913

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Сигурно говориш за това, че сто години по-късно нас все още ни има, че Османската империя вече не съществува, че е почти изтласкана от Балканите ( аз мисля, че Одрин и Инстанбул са все пак заслуженото им парче от тортата ).
    Или за националната катастрофа. Да, напълно съм съгласен. Но в духа на форумната либерастия - има и друга гледна точка dibo. Май всички знаем различен краен резултат.

    Comment


      Moesia написа Виж мнение
      Слушахте ли днес БНР ? Гледам, че и по новините го има


      Според Доган този казус е не само държавнически, но и нравствено-психологически. "Балканската война е не само война на победители и победени, а война за етническо прочистване и други форми, които ние по-късно определихме като различни вариации на възродителен процес", заяви Доган.


      Аз няма да коментирам, понеже съфорумците с позиция "Всичко е въпрос на гледна точка" ще намерят на какво да ми опонират. Ще ги помоля обаче те да ни кажат. В името на форумното спокойствие аз ще запазя мълчание. Просто ми е интересно мнението ви.
      - "война за етническо прочистване и други форми" (каквото и да значи "и други форми" - може би за прочистване ) ли е Балканската война
      - И какво значи "които ние по-късно определихме като различни вариации на възродителен процес". Позволете ми да използвам популярното възклицание wtf !?

      "Може би трябва да се направи семинар, за да се ограмотим всички за това, че е необходим общ прочит на нашата история, на историята на Балканите и Балканската война. Самият факт, че този въпрос за героиката на Балканската война не е решен до Втората световна война по царско време, не е решен и по време на тоталитарния режим, най-малкото подсказва, че въпросът е много дълбинен, засяга не само лоялността към държавата и държавността, но и все още неизлечимите спомени за ужасите на Балканската война", допълни Доган.
      Лидерът на ДПС подчерта, че съветниците от ДПС в Кърджали са постъпили правилно,защото те са наясно с болките на тази война, живите спомени и всичко, което е свързано с нея". Според него този въпрос трябва да се постави само на национално равнище от президента на републиката"


      Пак за общия прочит. След като вече веднъж Лютви Местан се изказа в този дух. Аз няма да се правя на ударен и директно ще кажа, че явно е нужен общ прочит с Турция.
      - кажете и за общия прочит нещо.
      За последен път предупреждавам да вземеш насериозно форумния правилник и да престанеш да пускаш мнения с политически подтекст. И без това си на едно нарушение от бан.

      Но понеже настояваш да отговоря на въпросите ти:
      - "война за етническо прочистване и други форми" (каквото и да значи "и други форми" - може би за прочистване ) ли е Балканската война?
      Да, и това е посочено още навремето в Карнегиевата анкета например. Но и ти би могъл да се сетиш каква е била етническата картина преди и след войните. "Други" форми визират вероятно "кръстилката".

      Пак за общия прочит. След като вече веднъж Лютви Местан се изказа в този дух. Аз няма да се правя на ударен и директно ще кажа, че явно е нужен общ прочит с Турция.
      - кажете и за общия прочит нещо.
      Общ прочит е невъзможен. За съжаление, моите впечатления от посещенията ми във всичките държави участнички в Балканските войни и от международните научни конференции по случай 100 годишнината от войните е, че едно столетие след събитията все още всяка държава си има своя истина, обикновено огледално противоположна на останалите и никакви изследвания, факти и съвместни инициативи не могат да променят това, което се набива като национална митология в главите на хората в тези страни още от училище вече поколения наред. Прочее едно посещение на кой да е турски музей посветен на войната или просто гледането на новия турски сериал за Балканските войни (еквивалент на "Време разделно" като "истинност" и насилие на екрана) ще ти обясни защо. Така че поне в това отношение бъди спокоен.
      Last edited by dibo; 04-11-2012, 18:10.
      We don't see things as they are, we see them as we are
      ---Anais Nin----

      Comment


        Moesia написа Виж мнение
        Сигурно говориш за това, че сто години по-късно нас все още ни има, че Османската империя вече не съществува, че е почти изтласкана от Балканите ( аз мисля, че Одрин и Инстанбул са все пак заслуженото им парче от тортата ).
        Или за националната катастрофа. Да, напълно съм съгласен. Но в духа на форумната либерастия - има и друга гледна точка dibo. Май всички знаем различен краен резултат.
        Различен краен резултат се постига с Realpolitik. За съжаление последния български политик от онова време, който го е притежавал в някаква степен е бил Стамболов. Що се отнася до това, че ни има - вземи една карта на българската диаспора на Балканите през 1912 преди войната и в наши дни, сравни ги и сам си отговори на въпроса за постигнатото.
        We don't see things as they are, we see them as we are
        ---Anais Nin----

        Comment


          Да прочистим етнически Тракия и Македония от самите българи? За такава чиства ли говорим? Обърках се!

          Comment


            Карнегиевата анкета ми е пропуск, който ще запълня. Явно има какво да се прочете.
            Относно "разпространението" на българите по Балканите - личната ми позиция е че съм против Санстефанска България. Велика Сърбия, Велика Гърция и прочие велики неща. . . забравих вече и Велика Македония.

            Comment


              dibo написа Виж мнение
              Общ прочит е невъзможен. За съжаление, моите впечатления от посещенията ми във всичките държави участнички в Балканските войни и от международните научни конференции по случай 100 годишнината от войните е, че едно столетие след събитията все още всяка държава си има своя истина, обикновено огледално противоположна на останалите и никакви изследвания, факти и съвместни инициативи не могат да променят това, което се набива като национална митология в главите на хората в тези страни още от училище вече поколения наред. Прочее едно посещение на кой да е турски музей посветен на войната или просто гледането на новия турски сериал за Балканските войни (еквивалент на "Време разделно" като "истинност" и насилие на екрана) ще ти обясни защо. Така че поне в това отношение бъди спокоен.
              То май gollum вече подметна, че историята е такава каквато е и "общ прочит" е нещо изпразнено от смисъл. Иначе аз също мисля, че сме твърде далеч от това да напишем история, която да е достатъчно дистанцирана и обективна, че да бъде приемлива за всички страни участвали във войните. Даже по-точно мисля, че ако такава все пак незнайно как се напише няма да се хареса в ни една от страните

              Иначе пропагандата си е пропаганда, не мога да разбера защо някой се учудва, че има и обратна на българската пропаганда? Нищо по-естествено в крайна сметка, а репертоарът не е кой знае колко богат. Сменете българската униформа с башибозук и получавате друго прекрасно пропагандно клише, с което всички сме отрасли. Все пак бебето набучено на щик може да мине за иновация





              Comment


                То и едно бебе - по-скоро гном.Знаеш ли дали имат аналог на Вешин и Мърквичка ? В смисъл нещо по-пипнато за гледане.

                Comment


                  Moesia написа Виж мнение
                  То и едно бебе - по-скоро гном.Знаеш ли дали имат аналог на Вешин и Мърквичка ? В смисъл нещо по-пипнато за гледане.
                  Има естeствено, както каза dibo по музеите колкот щеш, то щеше да е учудващо, ако няма. Аз лично не съм се вълнувал от темата и не мога да съм от полза, щото по-малко се връзвам на пропагандата по принцип и никога не ми е била интересна, а темата сама по себе си е любопитна - кой, как, какво докарва... но тва е друга тема.
                  Last edited by KIZIL DELI; 05-11-2012, 08:18.

                  Comment


                    Хехе, първата картина е много яка - българският войник има чуство за хумор: "Честит ви внук!" Между другото в описанието има детайли от рода че тази на която правят цезарово сечение била "доведена дъщеря" на стареца, което придава достоверност.
                    Last edited by dibo; 05-11-2012, 23:29.
                    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                    Comment


                      Търся една картина на български войник, който е прегърнал една жена на фронта. Пускам въпроса си тук, защото смятам, че действието се развива по време на БВ.

                      Comment


                        Васил Маринов - "Свободна Македония" 1916 г., Художествена галерия - Стара Загора.

                        Е въпросната картина!

                        Comment


                          Въпрсоната снимка на дискусията долу, войната си е война, пропагандата е винаги била важна част от нея.



                          Турски историк: Снимката, на която цар Фердинанд връща сабята на Шукри Паша е фотомонтаж?
                          20 ноември 2012 | 18:01 | Агенция "Фокус"

                          Начало / Турция

                          Истанбул. Много от снимките, които са доказателства за случилото се по време на Балканската война преди 100 години, са фалшифицирани. В момента разследващи журналисти и историци работят по темата, каза турският експерт Атилла Орал, който твърди пред вестник "Хюрийет", че снимката, на която се вижда как цар Фердинанд връща сабята на Шукри Паша, е фотошоп. Според Орал, цар Фердинанд никога не е имал възможност да върне сабята на Шукри Паша, защото главнокомандващият отбраната на Одрин генерал Шукри Паша е счупил сабята си малко преди да се предаде. Според сръбските историци, парадната сабя е попаднала първо в ръцете на сръбския майор Милован Гаврилович. Българските историци пък твърдят, че Цар Фердинанд е върнал сабята обратно на Шукри Паша. 100 години по-късно историкът Атила Орал изкарва нова версия. Той е категоричен, че снимката е фалшифицирана. Направен бил фотомонтаж, като е използвана снимка на цар Фердинанд пред крепостта Кавала. На снимката до царя е генерал Стилиян Георгиев. Именно върху неговия образ по-късно майстор на фотомонтажа наслагвал снимка в профил на Шукри Паша. Орал прави сравнение между двете снимки и открива много общи детайли в тях, които според него показвали, че оригиналът е направен пред една от портите на крепостта в Кавала.
                          Големият гаф, според Орал обаче е незаличеният български офицер с брадата, който се вижда между двамата, както е сянката на цар Фердинанд. Снимката пред крепостта е била направена на 30 октомври 1912 година, т.е. 4 месеца преди падането на Одрин. Градът се предава на 27 март 1913 година.
                          Според българските историци на 14 март в 16.00 ч. Шукри паша е закаран при цар Фердинанд, към когото се обръща: "Храбростта на българската армия е безподобна. Аз сега се уверих, че на Вашата армия никакви крепости не могат да противостоят. Моля да благоволите да приемете сабята ми!". Цар Фердинанд поема сабята, но след малко я връща на Шукри паша, в израз на уважение към достойния противник.
                          Нахит ДОГУ

                          Comment


                            Дали пък журналистите нещо са объркали превода в момента с фотошопа "който твърди пред вестник "Хюрийет", че снимката, на която се вижда как цар Фердинанд връща сабята на Шукри Паша, е фотошоп."

                            А ето и по-хубави снимки в изгубената българия http://www.lostbulgaria.com/?s=%D0%B...%D0%B0&paged=2

                            Comment


                              Явно сабята не е на Шукри Паша и както казва журналиста е напъло възможно тя да е била счупена. Ето и на тази снимка http://www.lostbulgaria.com/?p=2846 Шукри Паша е без сабя, т.е. най-малкото не му е допуснато да стои въоръжен.
                              Има малко сензация, но се оказва че никой не лъже, просто никой не чете или по-скоро чете каквото му се иска да прочете.

                              Ето как генерал Никола Иванов описва предаването на Шукри Паша.



                              Срещането беше много хладно. Дойде и генерал Вазов, когото представих на царя. Трябваше да отидем някъде, за да може царят да приеме Шукри паша, който трябваше да предаде саблята си за царя. По указания на генерал Вазов отидохме в зданието на турското комендантство на десния бряг на Тунджа. . .Пашите и другите висши офицери се събраха в една стая в комендантството. Шукри биде доведен в стаята при царя, гдето бях аз, както и свитата на царя. На Шукри паша беше дадена една сабля, която той предаде на царя, а последният като похвали доброто му държане, му върна саблята с правото да си я носи. След това царят мина в другата стая при нашите, гдето ги прие всичките - някои от тях той познаваше по-отрано. . .
                              Last edited by Moesia; 24-11-2012, 21:25.

                              Comment


                                Не знам да съществува снимка, на която царя да е показан как връща сабята на Шукри паша. Тук с просто око се вижда, че това вляво не е снимка, а рисунка, за чиято основа е напълно възможно да е взета и снимката на Фердинанд с генерал Ковачев (генерал Стилиян Георгиев няма) в Кавала. На Шукри паша е направен символичен жест в знак на признание на упоритостта и храбростта му. Никъде в спомените на участниците не става въпрос че това е било всъщност именно неговата сабя.

                                Comment

                                Working...
                                X