Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Балканските войни 1912-1913

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    А дали е възможно да пуснеш тук снимка на самия надпис?
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

    Comment


      Dibo, ще се опитам да кача снимка на надписа тук.

      Ако не стане, ето линк, на който може да се види http://www.2and2.net/Uploads/Images/Nadpis_snimka.jpg

      Самата снимка пък може да се види на http://www.2and2.net/Uploads/Images/Mladen_Cekov.jpg

      Понеже снимката е била в цял ръст, но е запазена само горната и част, съответно е унищожена и част от надписа. Това, което аз разчитам, е " Ст. Л-нт Офицеръ" на първи ред ( или "Ст. Унт. Офицеръ" - от унтер-офицер); на втори ред "Младенъ Цековъ" - това е името му; на трети ред " На Капитанъ..."(но за това вече не съм сигурна) и повече не мога да разчета. :1087:
      Last edited by Тами; 05-02-2007, 22:48.

      Comment


        Здравей , пусни ,ако обичаш ,лицевата страна на снимката във форума на "Традиция" , с молба Гвардейският полковник и Щурмпионера да я разгледат.
        Last edited by Todor Pavlov; 05-02-2007, 23:07.

        Comment


          Todor Pavlov написа
          Здравей , пусни ,ако обичаш ,лицевата страна на снимката във форума на "Традиция" , с молба Гвардейският полковник и Щурмпионера да я разгледат.
          Пробвах, ама не става. Не знам защо в този форум аз не мога нито да пускам нови теми , нито да отговарям по вече съществуващи. :nut:

          Comment


            Тами написа
            Много благодаря! Сега вече съвсем не знам какъв е... Очевидно е офицер, но какъв точно... Ще взема да отида тия дни във Военния музей заедно със снимката, може пък аз да не разчитам добре надписа. Още веднъж хиляди благодарности!
            Съдейки по снимката дядо ти е старши унтер офицер. Възможно е по-късно да е произведен в офицер и за това в родовата ви памет да е съхранен спомена за това.
            Last edited by Гвардейски полковник; 06-02-2007, 13:43.

            Comment


              Въчков, благодаря ти. На мен също това ми изглежда най-вероятно като възможност. Само че мислех, че в нашата армия не е имало чин унтер-офицер, а подофицер. Във всички случаи ще се опитам да издиря по-подробна информация за прадядо ми чрез Централния военен архив, както ме посъветва von Danitz.

              Използувам случая да благодаря най-сърдечно на всички, които се включиха в обсъждането! Без вашата помощ щях да се лутам с дни из библиотеките, докато се ориентирам какво и къде да търся!

              Comment


                [QUOTE=Тами]Въчков, благодаря ти. На мен също това ми изглежда най-вероятно като възможност. Само че мислех, че в нашата армия не е имало чин унтер-офицер, а подофицер.

                Моля! До 1908 г с едно кратко прекъсване през 1880-81 г. се наричат унтерофицери, а след това до 1950 г подофицери. Кой набор е дядо ти? Това също е ориентир кога е служил.

                Намерих в книгата "Офицерският корпус в България 1878-1944 г." един Младен Цеков Цеков, роден в с. Шишенци, Кулско на 25 март 1870 г.Завършил е полкова учебна команда и е произведен подпоручик на 24.10 1912 г. Стигнал е до звание капитан през 1918 г. Обаче пише, че е служил в 3 пех полк. Дали това е твоят дядо?
                Last edited by Гвардейски полковник; 06-02-2007, 16:58. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                Comment


                  Въчков, за съжаление знам много малко за прадядо ми, освен че се е сражавал в Балканската война през 1912-1913г. като офицер (може пък и да е бил подофицер - кой ти прави разлика на село) от кавалерията. Спомням си също, че в семейството се говореше, че е бил гвардеец (като че ли дори лейбгвардеец, но съм била малка и не помня със сигурност). Знам със сигурност, че в Балк.война е бил тежко ранен в едно сражение - конят му рухнал под него и го затиснал, а други коне го прегазили (прадядо ми, а не коня, ама че съм разказвачка и аз). В резултат на това е останал инвалид до края на живота си. Така че снимката очевидно е правена преди или по време на Балк.война.
                  Този Младен Цеков,който си открил, не е прадядо ми, макар че също е от Кулска околия. Прадядо ми се е казвал Младен Цеков Герговски и е от с.Урбабинци, Кулско. За този край обаче е характерно, че използуват като фамилно име бащиното си име, така че, ако фигурира в някакви списъци, по-скоро ще е като Младен Цеков. Роден е някъде между 1874г. и 1884г. Кръстен е на дядо си Младен Цеков, депутат в I ВНС и в I и II ОНС след Освобождението и това донякъде би могло да обясни защо един обикновен селянин би могъл да бъде зачислен към престижния Лейбгвардейски полк, ако приемем за вероятна тази възможност. Това е всичко, което знам, а за съжаление вече няма кого да попитам.

                  P.S. Още утре ще потърся да си купя "Офицерският корпус в България 1878-1944 г.". Много съм ти задължена, че си си дал труда да провериш в нея за дядо ми.

                  Comment


                    Тами написа
                    P.S. Още утре ще потърся да си купя "Офицерският корпус в България 1878-1944 г."
                    Спести си усилията - тази книга е неоткриваема.
                    We don't see things as they are, we see them as we are
                    ---Anais Nin----

                    Comment


                      dibo написа
                      Спести си усилията - тази книга е неоткриваема.
                      И аз вече успях да стигна до този извод като се поразпитах тук-там и затова мисля да помоля Въчков да провери в азбучния указател на населените места, от които произхождат офицерите (прочетох в нет-а, че имало такъв отзад в книгата). Въчков, помагай, моля ти се! Разбира се, само ако не те затруднявам и ако книгата ти е под ръка. Селото, както съм писала малко по-горе, е Урбабинци, името - Младен Цеков. Можеш да ми пишеш и на лични, че ви задръстих темата с моите генеалогични проучвания.

                      Comment


                        dibo написа
                        Спести си усилията - тази книга е неоткриваема.
                        Я ми дай данни за автори, година на издаване и издателство; не, че давам гаранция, но да пробвам едно нещо.

                        Comment


                          Румен Руменин, Офицерският корпус в България 1878-1944г., 4 книги, издателство "Св. Г. Победоносец" на Министерството на отбраната, 1996г.
                          We don't see things as they are, we see them as we are
                          ---Anais Nin----

                          Comment


                            Мерси :tup:

                            Comment


                              Тами написа
                              ....това донякъде би могло да обясни защо един обикновен селянин би могъл да бъде зачислен към престижния Лейбгвардейски полк, ако приемем за вероятна тази възможност. Това е всичко, което знам, а за съжаление вече няма кого да попитам.

                              P.S. Още утре ще потърся да си купя "Офицерският корпус в България 1878-1944 г.". Много съм ти задължена, че си си дал труда да провериш в нея за дядо ми.
                              В лейбгвардейския полк са служили и селяни и граждани от цяла България- това е била единствената войскова част, която не е комплектовала на регионален признак, а от цялата страна. Трябвало е да бъдат със снажна и напета фигура, с що-годе правилни черти на лицето и "умен изглед"- все пак са били най-представителната част на армията. Стига някой да е отговарял на тия признаци, ако е бил разпределен да служи в кавалерията, е имал равен шанс да бъде разпределен в Лейбгвардейския полк, а след оставане на свръхсрочна служба, и да бъде произведен в старши подофицер и фелдфебел. Според мен най-вероятно е същия Младен Цеков, споменат от Въчков - разликата в презимето няма никакво значение защото принципно тогава доста често бащиното се е записвало като фамилно. Пък и едва ли от Кулска околия е имало двама Младен Цекови - запасни офицери. По-всяка вероятност като войник и по-късно подофицер е служил в Лейбгвардейския полк, но след излизането в запас е бил произведен в о.з. подпоручик. Служилите в кавалерията са оставали в запаса на кавалерията до навършване на 30 години, след което по правило са били зачислявани в запаса на пехотата. Според мен затова и през 1912 при мобилизацията Цеков е бил разпределен като запасен подпоручик (42 годишен) в 3 Бдински полк.
                              Що се отнася до книгата, според мен може да си спестиш търсенето. Едва ли има нещо повече от споменатото от Въчков. Въпреки претенциозното си заглавие вътре има маса съществени пропуски - по-голямата част от запасните офицери съобще не са споменати (въпреки, че принципно са включени в изследването), за 99 % процента от офицерите няма на практика нищо освен датите на раждане,датите на производство в различни чинове и полковете, в които са служили (при това съм срещал споменати и несъществуващи полкове (77-и, 78-и и т.н.)). За почти нито един офицер няма спомената датата на смъртта, кой кога е убит, ранен и т.н, няма често никакви данни за това кога и каква длъжност са заемали и т.н и т.н. Но все пак по-добре такова изследване отколкото никакво. Книгата я има на едно скришно място в Народната - като влезеш в читалня номер 4, завиваш веднага вляво, ше видиш една пролука в дъното, пъхаш се зад издадения напред рафт - вътре вдясно са събрани библиографиите, там е и тая книга. Можеш да я ползваш, без да я изискваш от библиотекарката.
                              Last edited by Николай; 07-02-2007, 00:23.

                              Comment


                                Николай, благодаря ти много. Ще се опитам все пак да открия тази книга в библиотеката, въпреки че наистина едва ли ще намеря нещо за него, доколкото очевидно е бил унтер-офицер, а не офицер.
                                Това, което си написал за набирането на състава на Лейбгвардейския полк, беше много интересно за мен. Аз си мислех, че съставът е бил набиран основно измежду завършилите военното училище.
                                Днес си спомних и нещо друго - че след раняването си в Балк.война прадядо ми е получавал инвалидна военна пенсия до края на живота си. Може би пък по линия на тази пенсия ще успея да издиря нещо повече за него чрез Военния архив.
                                Иначе този Младен Цеков, за който споменава Въчков, едва ли е дядо ми, защото околията е една, но селата са различни . Освен това този Младен е служил в пехотата, а дядо ми - в кавалерията. Но ти пък даваш логично обяснение и за това... А за фамилното име си абсолютно прав - проверих и се оказа, че е използувал бащиното си име (Цеков) и като фамилно. Обаче възможно ли е да са го произвели в капитански чин през 1918г., след като от Балк.война натам е бил вече военноинвалид?
                                Last edited by Тами; 07-02-2007, 00:53.

                                Comment

                                Working...
                                X