Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Велико Народно събрание

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Велико Народно събрание

    Интересува ме колко пъти е било свиквано Велико народно събрание в България. Можете ли да ме насочите към сайт с информация за това или да ми дадете такава. Предварително благодаря!

    #2
    Имало е 7 Велики нородни събрания - последното през 1991г. прие действащата Конституция.



    На сайта на НС има хронология на всички - Велики и Обикновени. Ако те интересува нещо по-конкретно питай, таз тема много ми допада.

    Comment


      #3
      Благодаря, Galahad. А можеш ли да ми кажеш в кои градове е заседавало? Слушал съм, че е имало заседания в София, Търново, Свищов. Така ли е ?

      Comment


        #4
        Почти всички са заседавали в Търново, освен тези дето са суспендирали Конституцията - 2 ВНС - наричано още Свищовско защото е заседавало там, а също 6 и 7-мото, които са заседавали в София (7-мото само е открито в Търново, в сградата на учредителното събрание). Другите ВНС са избирали държавния глава и са правили промени в Търновската конституция. От тези дето са заседавали в Търново, една част са били в сградата на учредителното събрание, а други в салона на близката до него сграда на читалище "Надежда".

        Comment


          #5
          Из съвременната българска конституция :

          Глава девета


          ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА КОНСТИТУЦИЯТА. ПРИЕМАНЕ НА НОВА КОНСТИТУЦИЯ

          Чл. 153. Народното събрание може да изменя и допълва всички разпоредби на Конституцията с изключение на тези, предоставени в правомощията на Великото Народно събрание.

          Чл. 154. (1) Правото на инициатива за изменение и допълнение на Конституцията принадлежи на една четвърт от народните представители и на президента.

          (2) Предложението се разглежда от Народното събрание не по-рано от един месец и не по-късно от три месеца след постъпването му.

          Чл. 155. (1) Народното събрание приема закон за изменение или допълнение на Конституцията с мнозинство три четвърти от всички народни представители на три гласувания в различни дни.

          (2) Ако предложението получи по-малко от три четвърти, но не по-малко от две трети от гласовете на всички народни представители, предложението се поставя за ново разглеждане не по-рано от два и не по-късно от пет месеца. При новото разглеждане предложението се приема, ако за него са гласували не по-малко от две трети от всички народни представители.

          Чл. 156. Законът за изменение и допълнение на Конституцията се подписва и се обнародва от председателя на Народното събрание в "Държавен вестник" в седемдневен срок от приемането му.

          Чл. 157. Великото Народно събрание се състои от 400 народни представители, избрани по общия ред.

          Чл. 158. Великото Народно събрание:

          1. приема нова Конституция;

          2. решава въпроса за изменение територията на Република България и ратифицира международни договори, предвиждащи такива изменения;

          3. решава въпросите за промени във формата на държавно устройство и на държавно управление;

          4. решава въпросите за изменение на чл. 5, ал. 2 и 4 и на чл. 57, ал. 1 и 3 от Конституцията ;

          5. решава въпросите за изменение и допълнение на гл. IX от Конституцията.

          Чл. 159. (1) Правото на инициатива по предходния член имат най-малко една втора от народните представители и президентът.

          (2) Проектът за нова Конституция или за изменение на действащата, както и за промени в територията на страната по чл. 158 се разглежда от Народното събрание не по-рано от два месеца и не по-късно от пет месеца след внасянето му.

          Чл. 160. (1) Народното събрание решава да се произведат избори за Велико Народно събрание с мнозинство две трети от общия брой на народните представители.

          (2) Президентът насрочва избори за Велико Народно събрание в тримесечен срок от решението на Народното събрание.

          (3) С произвеждането на избори за Велико Народно събрание пълномощията на Народното събрание се прекратяват.

          Чл. 161. Великото Народно събрание приема решение по внесените проекти с мнозинство две трети от всички народни представители на три гласувания в различни дни.

          Чл. 162. (1) Великото Народно събрание решава само тези въпроси от Конституцията, за които е избрано.

          (2) В неотложни случаи Великото Народно събрание изпълнява функциите и на Народно събрание.

          (3) Правомощията на Великото Народно събрание се прекратяват, след като то се произнесе окончателно по въпросите, за които е избрано. В този случай президентът насрочва избори по реда, определен със закон.

          Чл. 163. Актовете на Великото Народно събрание се подписват и обнародват от неговия председател в седемдневен срок от приемането им.

          THE LABARUM


          sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
          ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
          ,sevogorob eht erew ysmim llA
          .ebargtuo shtar emom eht dnA

          Бе сгладне и честлинните комбурси
          тарляха се и сврецваха във плите;
          съвсем окласни бяха тук щурпите
          и отма равапсатваха прасурси.

          Comment


            #6
            Много благодаря за цялата информация! Ако изникне нещо ще ви питам.

            Comment

            Working...
            X